Muzejní expozice v Ottendorferově domě mapuje nejen vznik a historii esperantského hnutí v ČR i zahraničí, ale prezentuje i všestranné praktické využití znalosti esperanta v současné době.
Ottendorferův dům byl postaven jako veřejná knihovna a čítárna s koncertním sálem. Zbudovat ji nechal newyorský občan, mecenáš Svitav a slavný rodák Valentin Oswald Ottendorfer. Na jeho počest po něm byla stavba pojmenována. Součástí muzea je badatelna vybavená například elektronickým slovníkem či knihovnou esperantské literatury. V expozici naleznete údaje o historii esperanta, slovníky a počítač s dalšími informacemi, jsou zde umístěny vzácné exempláře knih vydaných v esperantu nebo dokumenty týkající se esperantského hnutí v České republice i ve světě.
Výstava také mapuje vznik a vývoj esperantského hnutí v našich zemích i jeho praktické využití ve vědě a technice. V expozici nechybí ani sběratelské kuriozity a historické památky, jako například časopis na ručním papíru z Japonska (dědictví českého abonenta z roku 1912), kniha s osobním věnováním Jana Masaryka nebo nejobsáhlejší výkladový slovník Plena Ilustrata Vortaro.
Esperanto je neutrální mezinárodní jazyk vytvořený koncem 19. století. Má umožnit komunikaci, která nezvýhodňuje žádný národ a jeho kulturu. Základní slovní zásoba se z větší části zakládá na latině, řečtině a slovech germánského původu. Gramatika je jednoduchá bez jakýchkoli výjimek, výslovnost je shodná s písemným projevem. Pro mluvnici byla vzorem jednoduchá anglická gramatika. Esperanto se dá údajně naučit šestkrát snadněji než kterýkoli evropský jazyk.
Prozkoumejte bohatou historii a praktické použití esperanta v Ottendorferově domě ve Svitavách, který slouží jako vzdělávací muzeum.
V expozici muzea jsou informace o historii esperanta, slovníky, počítače s dalšími informacemi a vzácné exempláře knih vydaných v esperantu.
Esperanto je mezinárodní jazyk, který má umožnit komunikaci bez zvýhodnění jednotlivých národů a kultur.
Základní slovní zásoba esperanta se skládá hlavně z latiny, řečtiny a slov germánského původu.
Gramatika esperanta je jednoduchá, bez výjimek a výslovnost je shodná s písemným projevem.
Jako vzor pro gramatiku esperanta byla použita jednoduchá anglická gramatika.
Mezi dokumenty lze najít například časopis na ručním papíru z Japonska z roku 1912 či knihu s osobním věnováním Jana Masaryka.
Ottendorferův dům založil newyorský občan a mecenáš Valentin Oswald Ottendorfer.
Esperanto se dá naučit šestkrát snadněji než kterýkoli jiný evropský jazyk.
Původně byl Ottendorferův dům postaven jako veřejná knihovna a čítárna s koncertním sálem.
Dnes se esperanto prakticky využívá ve vědě a technice a umožňuje mezinárodní komunikaci.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.