ÚvodAktualityHezky česky aneb radostné výlety do šťastných míst
Životní styl

Hezky česky aneb radostné výlety do šťastných míst

Poslechněte si audio verzi článku
Jak si lépe připomenout Mezinárodní den mateřského jazyka než rozvernými hrátkami s češtinou? S portálem Kudy z nudy se tentokrát vypravíme tam, kde je všechno veselé a šťastné.
Svátek, který připadá na 21. únor, zavedla organizace UNESCO v roce 1999. Nenápadně nás varuje, že více než polovině z přibližně sedmi tisíc jazyků celého světa hrozí zánik a že bychom si měli víc vážit toho, co považujeme za úplnou samozřejmost. Protože málo platné, čeština je nejenom naším kulturním dědictvím, ale také důležitou součástí každého z nás.
 

Šťastné a Veselé

Přestože se podle Slovníku spisovného jazyka českého slovní zásoba češtiny odhaduje přibližně na 250 000 slov, v celé České republice není jediná obec jménem Šťastná. Dokonce i Šťastná ulice existuje na jediném místě, a to ve středočeských Doubravčicích. Protože se sem stěhuje víc a víc lidí, před několika lety museli vymyslet nové názvy ulic. Tak vznikly nejenom milé názvy jako Veselá nebo Šťastná, ale třeba také ulice Slunečná a Přátelství.

Zato existuje Šťastná věž: celoročně přístupná rozhledna vyrostla v areálu soukromé firmy ve Spáleném Poříčí a z jejího vrcholu se otvírá nádherný výhled do širokého okolí včetně zdejšího zámku, na pásmo Brdkopcem Kokšínem nebo na buddhistickou stúpu nad Těnovicemi.

Veselejší je to s Veselou: obce tohoto jména najdete u Rokycan i na Vysočině, svou Veselou ulici má Znojmo, Liberec, Heřmanův Městec, Kroměříž, Vsetín, Praha i Brno. Mimochodem, dvakrát veselo je v Českém ráji: jedna Veselá leží mezi Mladou Boleslaví a Mnichovým Hradištěm, druhá kousek od Rovenska pod Troskami. Další Veselou najdete kousek od Slušovic; obec se podle historických pramenů původně jmenovala Sviňoryje, a tak není divu, že místní si raději vybrali jiné jméno. Nesmíme zapomenout ani na Veselý Kopec aneb skanzen ve východních Čechách, golfový areál Na VeseléBerouně anebo obec Veselý Žďár u Havlíčkova Brodu.
 

Vesele do Veselí

Spoustu možností mají ti, co by si přáli bydlet ve Veselí. Vybrat si můžete Veselí nad Moravou, Veselí nad Lužnicí anebo pouhé Veselí: ta najdete třeba u Janovic nad Úhlavou nebo u Přelouče, u Oder, kousek od Vírské přehrady, u Štětí, u Loštic, u Zákup, u Železného Brodu anebo u Lomnice. Podobně bohatý výběr mají i ti, co by si vybrali Veselíčko, Veselku nebo Veselici. Výlety s portálem Kudy z nudy vás zavedou třeba na rozhlednu Podvrší u Veselice anebo do Veselíčka u Přerova, kde si prohlédnete zámecký park a projdete se po Hraběnčině naučné stezce.
 

Putování z Radostic až do Rozkoše

Ani s radostí na tom český místopis není špatně: z jihomoravských Radostic můžete jít nebo jet na kole podél říčky Bobravy (ano, po proudu, takže pořád z kopce) až do Modřic, přes jihočeské Radostice vede cesta k Žižkovu dvorci v Trocnově a další Radostice (a také lyžařský areál Veselice, aby toho štěstí nebylo málo) najdete u Velhartic, u Zlaté Koruny nebo u Lovosic.

Tím ale seznam pěkných jmen nekončí. Na Rakovnicku leží obec Milý, v Milíkově u Chebu si prohlédnete krásný hrázděný statek a v Milíkově na Vysočině zvláštní sochy. Bohatý je i seznam českých rozkoší. Zdaleka nejde jen o vodní nádrž Rozkoš u České Skalice. Stejné jméno nese také několik rybníků, obce s tímto názvem naleznete například u Moravských Budějovic, Rakovníka, u Průhonic nebo u Humpolce a dokonce se tak jmenují i ulice ve Velkém Meziříčí nebo Světlé nad Sázavou.
 

Víte, že…?

  • Je možné, že název Milíkov nemá nic společného s milou povahou, ale je odvozený od milířů, v nichž se vyrábělo dřevěné uhlí. Obec se také možná jmenuje po svém zakladateli, jehož jméno bylo Milík.
  • Podobně to ostatně je i s pražským Smíchovem: pověst, že je pojmenovaný podle Horymírova radostného smíchu, když se mu s věrným ořem Šemíkem podařilo přeskočit hradby Vyšehradu, přeplavat Vltavu a ve zdraví se přebrodit až na opačný břeh řeky, je vymyšlená. Podle jazykovědců totiž název pražské čtvrti pochází z osobního jména Smích, protože tu prý kdysi stál Smíchův dvůr.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie Kultura

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

S osobností na procházku: do Peruce s Josefem Jungmannem

S osobností na procházku: do Peruce s Josefem Jungmannem

Peruc na Lounsku, spojovaná s dávnou pověstí o Oldřichovi a Boženě, byla oblíbeným výletním místem už v době národního obrození. Jedním z těch, kteří místu udělali skvělou reklamu, byl Josef Jungmann (1773–1847). Nebyl totiž jen autorem česko-německého slovníku, ale také první české romance.

Seznamte se: v čem byli a jsou Češi první na světě?

Seznamte se: v čem byli a jsou Češi první na světě?

V čem jsme nejlepší? Češi vymysleli spousty vynálezů, které dnes zná celý svět. Některým je už sto a více let, a denně je používají miliony lidí. Další česká prvenství ale tak proslulá nejsou. Seznamte se na Kudy z nudy s tím, v čem byli Češi skutečně první na světě. A slibujeme: budete žasnout!

České vesnice ve světě aneb kde najdete naše krajany?

České vesnice ve světě aneb kde najdete naše krajany?

Češi byli odjakživa národ s vášní pro cestování a podnikavým duchem. Potomci emigrantů z Čech, Moravy a Slezska se usadili v různých koutech světa, založili české komunity a vesnice, a dokonce udržují při životě národní tradice. Vydejte se s Kudy z nudy do světa a poznejte místa, kde žijí Češi!

Česko ve filmu: Sněženky, machři a snowboarďáci – víte, kde se točily zimní filmové komedie?

Česko ve filmu: Sněženky, machři a snowboarďáci – víte, kde se točily zimní filmové komedie?

Vydrž, Prťka, vydrž! Je to sice dál, ale zato horší cesta. Tento způsob zimy zdá se mi býti poněkud nešťastný. Tyto a další oblíbené hlášky z filmového plátna prozrazují, že tentokrát se vydáme po stopách Sněženek a machrů – a kam jinam než do Krkonoš? S novějšími zimními komediemi ale nahlédneme také do Jizerských hor a dokonce až na Slovensko.

Česko ve filmu: znáte hotely z českých filmů a seriálů?

Česko ve filmu: znáte hotely z českých filmů a seriálů?

Rádi byste se na cestách ubytovali v hotelech a penzionech, kde se natáčely slavné české filmy a seriály? Vydejte se s Kudy z nudy do filmových hotelů. Představíme vám ty, jejichž nablýskané interiéry si zahrály hlavní roli i ty, které se jen mihly v pozadí, hotely na horách, ve městech i na venkově.

Věda a historie není nuda: přehlídka (ne)známých českých lékařů a vědců a jejich pozoruhodných objevů

Věda a historie není nuda: přehlídka (ne)známých českých lékařů a vědců a jejich pozoruhodných objevů

Z českých zemí pocházela řada lékařů, biologů, vědců a experimentátorů, kteří se zasloužili o rozvoj medicíny. Na mnohé z nich zapomněli i v jejich rodných městech, a to přesto, že v cizině jsou po nich pojmenované ulice i náměstí a na univerzitách stojí jejich sochy. Všechny vyjmenovat nedokážeme, ale některé ano.

Prlov, Dobev a Chbany aneb český divnopis a jazykolamy

Prlov, Dobev a Chbany aneb český divnopis a jazykolamy

Nad tím, jak vznikaly názvy měst, vesnic, náměstí a ulic, nám občas zůstává rozum stát. Pojďte se s Kudy z nudy projít po místech, která se možná nejmenují po hrdinech bez bázně a hany, ale na jejichž názvech si skoro zlomíte jazyk.

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě Památky

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Frýdlant je jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice. Z původního gotického hradu byl během staletí přestavěn na rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou a rozsáhlými sbírkami nesmírné historické a umělecké ceny.

Vodní nádrž Rozkoš – osmá největší přehrada v České republice Příroda

Vodní nádrž Rozkoš – osmá největší přehrada v České republice

Vodní nádrž Rozkoš bývá někdy přezdívaná Východočeské moře. Účelem vodního díla je protipovodňová ochrana, rekreace, vodní sporty a chov ryb pro sportovní i komerční využití. Přehrada byla dostavěna roku 1969. Má rozlohu 800 hektarů a průměrnou hloubku 10 m.

Hraběnčina naučná stezka ve Veselíčku Příroda

Hraběnčina naučná stezka ve Veselíčku

Na naučné stezce kolem Veselíčka se pokocháte místy, kudy chodila sama hraběnka. Stezka přibližující historii i současnost v obci má 25 zastavení. Vybrat si můžete z 5 okruhů, jejichž délka je 16 km, z větší části vedou lesem.

Hrázděný statek v Milíkově Památky

Hrázděný statek v Milíkově

V Milíkově nedaleko Chebu se můžete projít originálním dobovým statkem, který má klasický půdorys chebského hrázděného statku – přibližně čtvercový dvůr uzavřený obytným stavením s chlévem, stodolou, do dvora otevřenou kolnou a výminek postavený na místě původních samostatných chlévů.

Zámek Troja Kultura

Zámek Troja

Zámek Troja je stavba pozoruhodná a výjimečná. Spíše než zámkem by se vlastně měl nazývat vilou, je totiž ozvěnou honosných římských předměstských vil, které na své dlouhé cestě viděl její stavebník, Václav Vojtěch hrabě ze Šternberka. Během sezóny zde Galerie hlavního města Prahy pořádá výstavy.

Veselý školní autobus – školní výlety, exkurze, zážitkové programy Zážitky

Veselý školní autobus – školní výlety, exkurze, zážitkové programy

Zaměřujeme na školní kolektivy. Naším cílem je, aby výlety a exkurze byly pro studenty atraktivní a nabídly naší mládeži vynikající zážitky. Široká nabídka školních výletů, zájezdů a exkurzí splňuje všechny požadavky. Ať už je to historie, kultura, památky, zajímavá města, zážitkové vzdělávání

Den černých koček: pověry, mýty a legendy aneb přestaňme se černé bát

Den černých koček: pověry, mýty a legendy aneb přestaňme se černé bát

Od roku 2011 je 17. srpen dnem věnovaným oslavě černých koček po celém světě. V mnoha kulturách jsou černé kočky spojovány se smůlou nebo pověrami. Tento den je tak skvělou příležitostí, jak rozptýlit mýty a ukázat lidem, že ebenově zbarvené šelmičky jsou milými společníky. Kudy z nudy pro vás navíc našlo nejrůznější zajímavosti z kočičího světa a samozřejmě nebudou chybět ani tipy na kočičí výlety.

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

Česká republika se stala součástí Evropské unie 1. května 2004. Jak stará je vize sjednoceného starého světadílu, kolika jazyky vlastně Evropská unie hovoří a kdy slaví svátek? A z jakého materiálu jsou originální dárky, které Česko reprezentují na jednáních?

Vydejte se na výlet k pramenům řek

Vydejte se na výlet k pramenům řek

Přemýšlíte, kam se vydat na pěkný jarní výlet? Nechejte se inspirovat k návštěvě pramenů a pramenišť našich říček a řek. Kde pramení Vltava nebo Labe víme všichni, ale co třeba řeka Sázava, Ploučnice, Dyje nebo Nisa? Vyberte si tu, která je vašemu srdci nejbližší a vydejte se za jejím pramenem do hlubin lesní říše či nitra labyrintu skal…

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: objevte sochy, stopy a příběhy českých lvů

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: objevte sochy, stopy a příběhy českých lvů

Lev patří k oblíbeným heraldickým symbolům a ve státním znaku ho má i Česká republika – stříbrného, řvoucího, se zlatým jazykem, vytasenými drápy a korunou. Exotický král zvířat je symbolem rytířské ctnosti, odvahy, síly a statečnosti. Jak a kdy se dostal na náš státní znak, proč má dva ocasy a kde všude se s ním v Česku setkáte, to vše se dozvíte s portálem Kudy z nudy.

Muzeum esperanta v Ottendorferově domě ve Svitavách Kultura

Muzeum esperanta v Ottendorferově domě ve Svitavách

Muzejní expozice v Ottendorferově domě mapuje nejen vznik a historii esperantského hnutí v ČR i zahraničí, ale prezentuje i všestranné praktické využití znalosti esperanta v současné době.

Josef Jungmann – jazykovědec, který obohatil češtinu o tisíce nových slov

Josef Jungmann – jazykovědec, který obohatil češtinu o tisíce nových slov

Básník, lingvista a překladatel Josef Jungmann (16. července 1773, Hudlice – 14. listopadu 1847, Praha) byl vedoucí osobností českého národního obrození. Spolu s Josefem Dobrovským je považován za tvůrce moderní češtiny. Sestavil monumentální pětisvazkový Slovník česko-německý, v němž shromáždil více než 120 tisíc slov, náš jazyk obohatil o tisíce nových výrazů a překlady světových literárních děl položil rovněž základy českého básnického jazyka.

Bohuslav Balbín – jezuita, spisovatel, vlastenec a osobnost českého baroka

Bohuslav Balbín – jezuita, spisovatel, vlastenec a osobnost českého baroka

Kněz, zeměpisec a pedagog Bohuslav Balbín (3. prosince 1621 Hradec Králové – 28. listopadu 1688 Praha) se svým obsáhlým historickým, vlastivědným i literárním dílem řadí mezi přední obránce českého jazyka a národnosti. Shromáždil řadu informací o českých zemích, které posloužily jako základy osvícenského a obrozeneckého dějepisu. Jeho dílo pomohlo zachovat znalosti o naší historii a inspirovalo řadu následovníků.

Rozhledna Šťastná věž u Spáleného Poříčí Příroda

Rozhledna Šťastná věž u Spáleného Poříčí

Zděná rozhledna s dřevěnou nástavbou a ocelovým schodištěm vznikla adaptací již nefunkčního zařízení bývalého nábytkářského závodu. Z vrcholu rozhledny se nabízí nádherný pohled do širokého okolí na Spálené Poříčí, Hvížďalku, Kokšín a další kopce i místa.

Rodný dům a muzeum Václava Hanky v Hořiněvsi Kultura

Rodný dům a muzeum Václava Hanky v Hořiněvsi

Hořiněves zřejmě nejvíce zviditelnil její rodák, spisovatel, bohemista, básník a velký vlastenec Václav Hanka – „objevitel“ Rukopisu královédvorského. Rodný dům Václava Hanky je v Hořiněvsi dochován, jedná se o roubený lidový dům, který byl postaven kolem roku 1720 jako zájezdní hospoda.

Za českými královnami Letní sporty

Za českými královnami

Ze Svitav se vydáte kopcovitou krajinou k jednomu z nejstarších českých královských hradů, Svojanovu, který bývá také nazýván jako „vila českých královen“. Zpáteční cesta vás pak přes Vítějeves, Chrastavec a Brněnec zavede do údolí řeky Svitavy.

Čapkova vila v Úpici Památky

Čapkova vila v Úpici

Dům čp. 265 byl postaven v letech 1889-1890 úpickým stavitelem Josefem Rejskem pro MUDr. Antonína Čapka a jeho rodinu. MUDr. Čapek měl v Úpici převzít lékařskou praxi po Antonínu Teuchmannovi, potřeboval tak rychle zajistit bydlení pro sebe a svou rodinu.

Další aktuality

Lidové pranostiky: červenec, srp svaté Markéty a chladná rána svaté Anny

Znáte průpovídky svatá Anna, chladna z rána, svatá Markéta hodila srp do žita anebo že co červenec nedovaří, to už srpen nedopeče? Červenec je měsícem slunce, sklizně, hojnosti a bohaté úrody, k níž se upínala většina pranostik v předcházejících měsících. Pojďte se seznámit s úrodou červencových pořekadel na Kudy z nudy!
27. červen 2025 17:00
Životní styl

Seznamte se: 29. června má svátek Pavel

I když Pavly v aktuálním žebříčku nejoblíbenějších jmen pro novorozené chlapečky nenajdeme, rozhodně na tom nejsou špatně. Mužů a chlapců s tímto křestním jménem totiž v Česku žije přibližně 200 tisíc! Všem Pavlům, Pavlíčkům, Pavlíkům, Pavkům a Pájům přejeme k jejich svátku vše nejlepší!
27. červen 2025 9:00
Životní styl

Ať žijí prázdniny 2025: skvělé výlety do hor, za zvířaty, k vodě i za zábavou

Sláva, prázdniny jsou konečně v dohledu! Velkou dovolenou už máte určitě do puntíku naplánovanou, ale my vám poradíme se spoustou malých výletů. A co by vám nemělo uniknout? Třeba nově otevřený letohrádek Bellarie v Českém Krumlově, zrekonstruovaná zámecká zahrada v Lysicích, koupání na koupališti Cihelna v Pardubicích, venkovní bazény v Třeboni, archeoskanzen Trocnov... a mnoho dalšího.
26. červen 2025 21:11
Životní styl

Česko ve filmu: filmové komedie se správnou letní atmosférou

Hledáte nápad, jak si zpříjemnit dlouhé letní podvečery? Hezkou tečkou může být návštěva letního kina anebo vlastní malé promítání, třeba na terase nebo pod pergolou. Na Kudy z nudy vám poradíme s výběrem filmů, které mají letní prázdninové ladění a možná v nich najdete i inspiraci pro cestování.
26. červen 2025 21:06
Životní styl

100 tipů, kde vyzkoušet tradice

Poctivost, řemeslný fortel, odkaz předků, láska a dovednosti prověřené lety: takové jsou naše tradice. Hledáte ty nejkrásnější lidové slavnosti a festivaly, krajové speciality a klasické české pivo? Místa, kde poznáte mistry svého oboru a odhalíte tajemství tradičních řemesel? Anebo toužíte po hýčkání a odpočinku, které nabízejí naše lázně? Nabízíme vám místa, kde si přijdou na své všechny smysly a kde se s tradicemi setkáte skutečně na vlastní oči, nos, jazyk, uši i kůži.
26. červen 2025 20:43
Životní styl

10 výletů za kočkami: sochy, hrady, vyhlídky a kameny

Tentokrát potěšíme všechny kočkomily: zavedeme vás totiž na místa pojmenovaná podle čtyřnohých mňoukajících krasavic. Dokonce vám představíme i originální kočičí hrad, kočičí skály a neobyčejné kočičí sochy. A máte-li doma chlupatého člena rodiny, nezapomeňte mu pogratulovat 8. srpna na Mezinárodní den koček! Slaví se po celém světě od roku 2002 a jeho cílem je zdůraznit význam koček v životě lidí. Radost si navíc můžete udělat výletem na "kočičí" místa, která vám představí Kudy z nudy.
24. červen 2025 3:45
Životní styl

Dovolená se psem v Česku? Tipy na hrady a zámky, kam spolu můžete

Patříte k lidem, pro které je čtyřnohý kamarád věrným přítelem, se kterým tráví většinu volného času? O dovolené může být problémem, kam se vydat za kulturními památkami, protože pejsek většinou na hrad nebo do zámku nesmí. A přeci existují výjimky, kde nejen, že chlupatí návštěvníci nevadí, ale najdou zde i servis v podobě misky s vodou. Kde taková místa najdete poradí Kudy z nudy.
23. červen 2025 9:00
Životní styl

Za zdravým životem a kvalitním jídlem na venkov

Začíná nám hrozit, že nás civilizace zašlape do asfaltu a úplně převálcuje. Neměli bychom se nechat. Čas od času bychom se měli ohlédnout přes rameno, odkud že to vlastně jdeme a kde leží naše minulost. Návrat k přírodě a k přírodním produktům je navíc stále populárnější, a proto se lidé začínají zajímat i o to, jak se vlastně ta která potravina či kosmetika vyrábí. Právě proto vznikla tzv. agroturistika, která se zabývá výlety na statky a dvorce, kde se můžete seznámit s jednotlivými činnostmi života našich předků a třeba si je i vyzkoušet.
20. červen 2025 6:00
Životní styl