V areálu U Čápa bylo s velkou slávou představeno veřejnosti Muzeum Cimrmanovy doby – Maják Járy Cimrmana. První oficiální Cimrmanovo muzeum pokřtil početný soubor herců divadla Járy Cimrmana v čele se Zdeňkem Svěrákem.
V anketě o největšího Čecha sice vyhrál Karel IV. ale jen proto, že pořadatelé Járu Cimrmana ze soutěže vyškrtli. Nyní se ale našemu géniovi dostává spravedlivého ocenění. V muzeu je umístěna značná část pozůstalosti Járy Cimrmana dosud přechovávaná v depozitářích společnosti a divadla JC v Praze. Významná část sbírek byla také nově získána díky občanům z Pojizeří a širokého okolí , kteří darovali množství "autentických památek" na pobyt génia na Liptákovsku.
Ze zajímavých exponátů je k vidění mistrova busta, již poničil při napařování klobouků kloboučník Lešner, dívčí šaty, které nosíval malý Jára ve svém takzvaném dívčím období, smeták na čištění koutů, či obraz vídeňského oponenta českých Cimrmanologů Ericha Fiedlera.
Stavbu navrženou architektem profesorem Martinem Rajnišem vybudovali majitelé zdejšího rekreačního areálu U Čápa. Budova je z poloviny vrostlá do svahu a je obložena v místě vytěženým kamenem. Samotná rozhledna je vybudována z borového dřeva, její originální konstrukce je velmi vzdušná a svou siluetou skutečně připomíná maják.
Od června 2014 si v příchovickém muzeu prohlédnete také nové venkovní expozice. Hlavně děti potěší pohádkový lesopark, kde naleznou obří kameny, z jejichž uspořádání hádají děti názvy pohádek. Součástí nových expozic je i Cimrmanem navržená mobilní cela, v níž se vězňové mohou opalovat
Muzeum Cimrmanovy doby - Maják Járy Cimrmana je první oficiální muzeum věnované skvělému českému géniovi Jáře Cimrmanovi, které bylo založené ve areálu U Čápa.
Muzeum bylo představeno veřejnosti s velkou slávou, a to početným souborem herců divadla Járy Cimrmana v čele se Zdeňkem Svěrákem.
V muzeu lze vidět různé zajímavé exponáty jako jsou busta Járy Cimrmana, dívčí šaty z jeho dívčího období, smeták na čištění koutů a obraz Ericha Fiedlera, vídeňského oponenta českých Cimrmanologů.
Od června 2014 muzeum nabízí nové venkovní expozice, mezi které patří pohádkový lesopark oblíbený hlavně dětmi a Cimrmanem navržená mobilní cela pro vězně.
Budovu muzea navrhl architekt profesor Martin Rajniš.
Budova byla postavena z poloviny vrostlá do svahu a je obložena kamenem vytěženým na místě, samotná rozhledna je vybudována z borového dřeva s originální vzdušnou konstrukcí.
Pro stavbu rozhledny bylo použito borové dřevo.
Architektem stavby byl profesor Martin Rajniš.
Děti mohou v nových venkovních expozicích najít pohádkový lesopark, kde mohou hádat názvy pohádek z uspořádání obřích kamenů.
Občané darovali muzeu množství autentických památek souvisejících s pobytem génia Járy Cimrmana v Liptákovsku.