V historickém centru Mladé Boleslavi se nachází hrad, který stojí na místě rozsáhlého hradiště, které bylo v 11. až 12. století správním i obchodním centrem celého Pojizeří. Gotický hrad tu nechal po roce 1320 postavit významný český šlechtický rod, páni z Michalovic, jako své rodové sídlo.
Hrad sloužil jako sídlo kastelánů, později vrchnostenských úředníků i samotné vrchnosti. Zajímavostí hradu je zvláštní úzký otvor u hradeb, jehož účel je neznámý.
Po třicetileté válce se hrad dostal do majetku města a značně zpustl. V polovině 18. století byl celý objekt přestavěn na kasárna a armádě pak sloužil až do roku 1953. Potom co armáda hrad opustila, byl zde až do roku 1972 umístěn sklad textilu. Po jeho zrušení získalo hrad do užívání mladoboleslavské muzeum, které zde sídlí dodnes.
Stálé
expozice muzea jsou zaměřeny na minulost Mladé Boleslavi i okolí. Kde bylo nejstarší osídlení, jak se místní vypořádávali s válečnými konflikty, jak pracovala barokní sochařská dílna Jelínků či
jak se dříve žilo v dobách slavnostních i všedních – to vše se dozvíte v expozičních prostorách. Expozice je doplněna drobnými interaktivními prvky, které mají vztah k jednotlivým tématům.
Expozice Muzeum Mladoboleslavska
Hrad, krajina a lidé
Nová expozice o
historii samotného objektu hradu i celého hradního ostrohu informuje i pobaví. Součástí expozice jsou audiovizuální technologie i interaktivní 3D modely. Ústřední model mladoboleslavského hradu je 175 cm vysoký a 180 cm dlouhý. Úvodní část expozice je věnována historii hradu od založení původního hradiště v 10. století, přes jeho největší přestavbu z let 1752 – 1753, po obnovu v 19. století až do dnešních dnů. Návazná část představuje přelomové politické události regionu, a to opět především v návaznosti na mladoboleslavský hrad. Obsahově nejbohatší část expozice je věnována informacím vztahujícím se k proměnám běžného života, nakládání s energiemi a surovinami ve vazbě na život na hradě a jeho praktické fungování.
Venkov v proměnách času
Muzejní expozice přibližuje život na vesnici a v menších městech našeho regionu v 19. a v 1. polovině 20. století. Jednotlivé části se věnují venkovskému domu, samosprávě i slavnostem a zábavám, které střídaly všední dny vyplněné běžnou prací. Důležitým centrem mnoha pro obec významných společenských událostí býval místní hostinec, tak i muzejní expozice náznakově ukazuje hostinský interiér. Připomenut je i rozvoj dopravy, především železniční. Poslední část expozice je věnována některým tradičním řemeslům – ševcovství, krejčovství – i zcela specifickému pletařství z orobince, až do 20. století rozšířenému v Bakově.
Barokní dílna rodiny Jelínků
Rodinný sochařský ateliér Jelínků, sídlící v nedalekých Kosmonosích, zde pracoval od sedmdesátých let 17. století nepřetržitě až do počátku 19. století. Osobitá díla jelínkovské dílny najdeme nejen na Mladoboleslavsku, ale i na Jičínsku, Semilsku, Turnovsku či Liberecku.
Muzeum Mladoboleslavska

Instituce byla oceněna v
Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2015 – III. místo v kategorii Muzejní počin roku 2015 – za projekt „Letecké muzeum Metoděje Vlacha“
Poznejte historii a kulturu Mladoboleslavska skrze expozice v hradu. Objevte historická díla, barokní sochařství a městský i venkovský život.
Muzeum Mladoboleslavska se nachází na hradě v historickém centru Mladé Boleslavi.
Stálé expozice muzea jsou zaměřeny na minulost Mladé Boleslavi a okolí, včetně historie, sochařství, a života ve městě i na venkově.
Expozice hradu využívá audiovizuální technologie a interaktivní 3D modely.
Hrad v Mladé Boleslavi nechal postavit český šlechtický rod, páni z Michalovic, po roce 1320.
Po třicetileté válce hrad zpustl a později byl přestavěn na kasárna, která sloužila armádě až do roku 1953.
Tato expozice dokumentuje historii hradu, politické události regionu a změny v běžném životě a hospodaření hradu.
Expozice zobrazuje život na venkově a v menších městech v 19. a první polovině 20. století, včetně slavností, práce a rozvoje dopravy.
Expozice představuje díla rodinného sochařského ateliéru Jelínků, která jsou roztroušena po celém regionu.
Muzeum bylo oceněno v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis v roce 2015 za projekt Letecké muzeum Metoděje Vlacha.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.