Mladá Boleslav, Kudyznudy

Mladá Boleslav

Město známé automobilkou Škoda i filmovými scénami ze slavného Bonda nebo Mission Impossible. Mladá Boleslav je akční město, které by byla škoda nezažít.

Oblíbené ve městě

Mladá Boleslav: škoda nezažít

Město ležící ve Středočeském kraji zhruba 50 km severovýchodně od Prahy je známé především díky automobilce Škoda, která tu má sídlo i největší výrobní závod. V roce 1995 zde bylo u příležitosti stého výročí založení firmy otevřeno ŠKODA Muzeum, které nabízí návštěvníkům prohlídku unikátní sbírky automobilů značek Laurin & Klement a Škoda. Seznámí vás nejen s historií firmy, ale umožní vám nahlédnout také do depozitáře prototypů a vezme vás na exkurzi do vzdělávacího centra i do současných výrobních provozů.
 
Pokud se nechcete držet příliš při zemi, ale máte raději hlavu v oblacích, doporučujeme navštívit Letecké muzeum Metoděje Vlacha u letiště Aeroklubu Mladá Boleslav. Muzeum mapuje letectví od počátku až po současnost. Z 28 historických letadel je 22 plně funkčních a stále létá. Expozice zahrnuje také uniformy, kombinézy a letecké přístroje. Pro milovníky adrenalinu jsou připravené simulátory dvouplošníku s otevřenou kabinou, seskoku padákem nebo dokonce simulátor přetížení.
 
Na historii města se zaměřuje Muzeum Mladoboleslavska, které nabízí také netradiční muzejní hernu s aktivitami pro návštěvníky. Obrazy, sochy a další díla slavných umělců potom můžete přijít obdivovat do Galerie Pod věží nebo Galerie V podloubí.
 

Mladá Boleslav je město plné kostelů

Pojďte s námi poznat sakrální památky a tajuplná místa ve městě. Načerpáte přímo nadpozemskou energii a dopřejete tak relaxaci nejen svému tělu, ale i duši.
 
Kostel Nanebevzetí Panny Marie je po nedávné rekonstrukci a může se pochlubit např. gotickou křtitelnicí z druhé poloviny 15. století.
 
Kostel sv. Havla zase obklopuje rozsáhlý park, který přímo vybízí k odpočinku.
 
Kostel sv. Jana Nepomuckého sloužil v minulosti dokonce jako vojenské skladiště, nyní se v něm slouží mše a pořádají koncerty.
 
Kostel sv. Bonaventury je odsvěcený a hostí nejrůznější společenské akce.
 
Kaplička Boží Voda je známé poutní místo, kde se můžete napít z Mariánského pramene, kterému jsou přisuzovány léčivé účinky.
 
Sbor českých bratří Mladá Boleslav patří k nejvýznamnějším památkám ve městě. Dnes je v budově umístěna výstavní a koncertní síň.
 

Filmová Mladá Boleslav

Obsluhoval jsem anglického krále, Zlatý podraz, Kajínek nebo Lidice. Mladá Boleslav si díky své lokalitě i vhodným interiérům a exteriérům získala pozornost českých i zahraničních filmařů. Ulice města se objevily třeba v bondovce Casino Royal s Danielem Craigem a Tom Cruise zde natáčel některé scény ke slavné Mission: Impossible – Ghost Protocol.
 
A kam vyrazit ve městě za (nejen) filmovou zábavou?
 
Multikino CineStar v obchodním středisku Bondy Centrum promítá až 14 filmů denně ve čtyřech sálech s prvotřídní kvalitou zvuku i obrazu.
 
Městské divadlo sídlí v secesní budově postavené v letech 1906–1909 a zdobí ji keramické masky znázorňující jednotlivé druhy dramatického umění.
 
⭐ Hlavním centrem všeho dění je Dům kultury Mladá Boleslav. Několik sálů o různých velikostech poskytuje prostor divadelním souborům, tanečním školám a plesům nebo koncertům.
 
⭐ Každý čtvrtek si s dětmi užijete Divadýlko na dlani pod otevřeným nebem a když vás přepadne déšť, schováte se ve Funparku Bambi, kde na vás čeká hromada atrakcí na 400 m2.
 
Hvězdárna, která je součástí budovy 9. ZŠ na severním okraji města mezi Mladou Boleslaví a Kosmonosy se zaměřuje na popularizaci astronomie a přírodních věd. Přijďte se podívat tam, kam běžné oko nedohlédne a nezapomeňte si něco přát, až bude padat hvězda.
 

Co dělat v Mladé Boleslavi, když prší

Multimediální muzejní expozici i interaktivní archeologické hřiště pro děti nabízí pozdně gotický Městský palác Templ. Rájem pro botaniky a zoology je Ekocentrum zahrada s expozicí Vodní svět. Plavecký bazén, skluzavky a tobogány i relaxaci si užijete v Městském bazéně.
 

Turistická informační centra


Štístko a Poupěnka – Pojď si hrát

Dětské představení.
Mladá Boleslav, Středočeský kraj

Hurá na prázdniny

Akce ve Škoda Muzeu.
Mladá Boleslav, Středočeský kraj

Vlakem do Polabí a Českého ráje

Připravili jsme pro vás zvláštní vlaky v trase Pardubice hl.n. – Přelouč – Kolín – Poděbrady – Nymburk hl.n. – Mladá Boleslav město – Sobotka – Libošovice – Mladějov v Čechách – Hrdoňovice – Libuň.
Mladá Boleslav, Středočeský kraj

Příměstský cyklo kemp

Cyklo kempy jsou zaměřeny na výuku jízdy na kolech, bezpečnost pohybu jednotlivců i skupin a jízdu přes cyklo překážky. Pro děti je také připraven celodenní výlet na koloběžky. Vyvrcholením týdne je rychlostně-obratnostní závod o věcné ceny. Kempy jsou pro začátečníky, tak i pro pokročilé cyklisty.
Mladá Boleslav, Středočeský kraj

Alexander Hess – Letecké muzeum Metoděje Vlacha

Příběhy československých letců, kteří v období 2. světové války bojovali proti nacistům na křídlech britského Královského letectva, nás nepřestávají fascinovat. Letecké muzeum Metoděje Vlacha představuje od 17. 4. do 30. 9. 2024 letce Alexandra Hesse.
Mladá Boleslav, Středočeský kraj

Pohneme městem Mladá Boleslav

První ročník sportovního dne. Dopolední program je určený pro školy, odpolední program pro širokou veřejnost. Děti si mohou na jednom místě vyzkoušet sporty provozované v Mladé Boleslavi a okolí. Naposledy bylo v provozu 16 stanovišť od šachů, hokeje, florbalu, šermu, otužilců.
Mladá Boleslav, Středočeský kraj

Oldtimer Bohemia Rally 2024 v Mladé Boleslavi

Setkání automobilových veteránů bude přehlídkou technické dovednosti našich předků, řemeslné zručnosti a láskyplnosti současných majitelů starých vozidel, sportovním soupeřením i společenskou událostí s doprovodným kulturním programem.
Mladá Boleslav, Středočeský kraj

Petr Tomeček – Čarovná flétna v obrazech

Vzdělávací centrum Na Karmeli zve 21.9.2024 od 19:30 hodin do kostela sv. Bonaventury na koncert Petra Tomečka.
Mladá Boleslav, Středočeský kraj

Aktivity ve městě Mladá Boleslav

Koupaliště v Mladé Boleslavi

Koupaliště v Mladé Boleslavi nabízí možnosti vyžití pro všechny věkové skupiny návštěvníků, a to jak vodě, tak i na souši. Najdete zde vodní svět, dětské hřiště a sportovní hřiště, písečnou pláž s nafukovací trampolínou a občerstvení.
Mladá Boleslav, Středočeský kraj

Městský bazén Mladá Boleslav Štěpánka

Městský bazén s restaurací, wellness zónou, tobogány a jinými atrakcemi se nachází v příjemném prostředí parku Štěpánka v Mladé Boleslavi.
Mladá Boleslav, Středočeský kraj

Michalovická putna – Máchova romantika nad řekou Jizerou

Oblíbený hrad Karla Hynka Máchy nad romantickým údolím Jizery, s krásnou vyhlídkou z rozložité věže zvané Putna, která je dnes díky hledačům pokladů a stavbě železnice pod hradem viditelně nakloněná.
Mladá Boleslav, Středočeský kraj

Ekocentrum Zahrada s unikátní expozicí Vodní svět v Mladé Boleslavi – rekonstrukce

Ekocentrum Zahrada v Mladé Boleslavi je oázou botaniků a zoologů uprostřed průmyslového města. Dětským oblíbencem je kobylka šetlendského poníka, dalšími zvířaty, které zde můžete vidět jsou krkavci, želvy, morčata, králíci, hadi, plazi, veverky, koza, velké množství ptactva a dravců.
Mladá Boleslav, Středočeský kraj

Škoda Muzeum Mladá Boleslav

Automobilka Škoda Auto se jako jedna z mála může pochlubit více než stodvacetiletou nepřerušenou výrobní tradicí. Muzeum vám představí její příběh, který se od roku 1895 odehrává v Mladé Boleslavi.
Mladá Boleslav, Středočeský kraj

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi nabízí návštěvníkům nevšední podívanou na historii letectví. Sbírka více než 25 letadel se skládá z historických i současných strojů.
Mladá Boleslav, Středočeský kraj

Park Výstaviště v Mladé Boleslavi

Park v samém centru města je hojně využíván všemi generacemi obyvatel. Konají se zde i různé velké společenské akce a slavnosti. V roce 2012 prošel park výraznou rekonstrukcí a od dubna 2013 je otevřen v novém.
Mladá Boleslav, Středočeský kraj

Městský palác Templ – gotika v Mladé Boleslavi

Městský palác Templ patří k nejstarším zachovalým stavbám v Mladé Boleslavi a podle pověsti byl postaven pro řád Templářů. V současné době se v něm nachází multimediální muzejní expozice. Na parkánu je vybudováno interaktivní archeologické hřiště pro děti.
Mladá Boleslav, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Mladá Boleslav

Restaurace Graal ve Skále – unikátní prostředí v srdci jeskyně v Mladé Boleslavi

Graal ve Skále je velice oblíbená restaurace nejen proto, že je celá ve skále pod městským templem. Velmi originálně řešený interiér je skutečným zážitkem.
Mladá Boleslav, Středočeský kraj

MG restaurace Mladá Boleslav

MG restaurace nabízí pokrmy z čerstvých ryb, mořských plodů, výběrových mas, domácích těstovin, sýrů, salámů a vynikající šunky.Restaurace reprezentuje italskou a českou kuchyni s důrazem na kvalitní, čerstvé a lokální suroviny.
Mladá Boleslav, Středočeský kraj

Restaurace Štěpánka v Mladé Boleslavi

Nově otevřená moderní restaurace v netradičních prostorech. Nachází se ve 3. patře nové budovy Kliniky Dr. Pírka, přináší nádherný výhled na lesopark Štěpánka a potok Klenice.
Mladá Boleslav, Středočeský kraj

Café Svět v Mladé Boleslavi

Kavárna na Komenského náměstí v centru Mladé Boleslavi. Pořádají se zde výstavy, koncerty a další kulturní akce.
Mladá Boleslav, Středočeský kraj

Restaurace Krušovická šalanda

Boleslavská Šalanda se nachází v samotném centru města na třídě Václava Klementa. Znalcům a milovníkům pěnivého moku nabízí skvěle ošetřená a s láskou čepovaná piva.
Mladá Boleslav, Středočeský kraj

Kavárna V břiše velryby – na kávu i na film

Navštivte kavárnu, kde se budete chtít scházet se svými blízkými a vychutnat si kávu z vlastní pražírny, pivo z minipivovaru Slepý krtek a k tomu domácí čerstvé sladkosti či zapečené bagety.
Mladá Boleslav, Středočeský kraj

Školní obchod Karmelka

Školní obchod Karmelka je prodejna klasických zákusků, dortů, lahůdek, pečiva a mnoha dalších dobrot
Mladá Boleslav, Středočeský kraj

Restaurace U Bičíků

Restaurace U Bičíků se nachází v Mladé Boleslavi v historickém prvorepublikovém domě u Bičíků z roku 1927.
Mladá Boleslav, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Pojizeří a Polabí


Vánoční pohoda na zámku Mcely a Polabské vánoční trhy

Zámek Mcely nabízí po celý adventní čas pohodu a klid se zajímavým programem. Zanechte shon za mcelskou branou a vychutnejte si výjimečný čas konce roku. A pokud vás lenošení omrzí, projděte se Jabkenickou oborou nebo zamiřte na Polabské vánoční trhy do Lysé nad Labem.

Na zámku a v podzámčí – dva odlišné světy na břehu Labe

Do dvou zcela odlišných světů můžete nahlédnout v Polabí. Nejdřív navštívíte honosné interiéry brandýského zámku, jehož zdi hostily císaře Rudolfa II. i ruského cara Alexandra I., a potom můžete porovnat rozdíl životního stylu našich předků v Polabském muzeu, které, jako každý rok, ožívá nyní působivou adventní atmosférou.

Výlet do Lysé nad Labem za orientalistou Bedřichem Hrozným

Bedřich Hrozný (6. května 1879 Lysá nad Labem – 12. prosince 1952 Praha) byl mezinárodně uznávaný český klínopisec a orientalista, který rozluštil jazyk starověkých Chetitů a položil tak základy oboru chetitologie. Jako jeden z prvních badatelů v oblasti klínopisných studií obrátil pozornost k otázkám hmotné kultury starověkých civilizací.
Lysá nad labem, Výlety s příběhem

Výlet do kraje Postřižin za spisovatelem Bohumilem Hrabalem

Bohumil Hrabal, rozený Bohumil František Kilian (28. března 1914 Židenice, dnes součást Brna – 3. února 1997 Praha) byl jeden z nejvýznamnějších a nejosobitějších spisovatelů druhé poloviny 20. století. Bohumil Hrabal byl ke světské slávě skeptický. Nepřál si žádnou pamětní desku, a když, tak prý jen ve výšce, kam čůrají psi. Přání se mu splnilo, a to jak na rodném domě ve strmé Balbínově ulici v Brně-Židenicích, tak v Nymburku na zdi pivovaru, kde prožil podstatnou část svého dětství a mládí.