V současné době největší vystavovanou sbírku papírových betlémů v České republice najdeme v Zábrdí u Husince asi 8 km od Prachatic. Vystaveno je zde více než 800 betlémů českých a zahraničních autorů, vzorky např. z Pákistánu, Řecka, Německa nebo Itálie.
Najdete zde betlémy letní i zimní, městské i venkovské, s kulisami Orientu i typicky české, s pouští i divokou přírodou. Největší měří 3,70 metru, nejmenší je v krabičce od sirek. Nejstarší originální tisk je z roku 1898, ale k vidění jsou i reprinty daleko starších vydání. V muzeu vás zaujme i výklad o historii a vývoji o betlemářství v Čechách a na Moravě, současnost betlemářství, ale i zajímavosti o samotných autorech.
Pokud máte doma už nepoužívaný papírový betlém, třeba i poškozený či neúplný, a je vám líto ty postavičky vyhodit, pošlete je do muzea! Tady budou dál žít a ubírat se za svým cílem.
Objevte Muzeum papírových betlémů v Zábrdí u Husince s více než 800 exponáty z Čech a zahraničí. Poznejte historii a vývoj betlemářství.
Muzeum papírových betlémů se nachází v Zábrdí u Husince, asi 8 km od Prachatic.
V muzeu je vystaveno více než 800 betlémů českých a zahraničních autorů.
V muzeu lze najít letní i zimní, městské i venkovské betlémy, s kulisami Orientu, pouští i divokou přírodou.
Největší betlém měří 3,70 metru, zatímco nejmenší je uložen v krabičce od sirek.
Nejstarší originální tisk betlému je z roku 1898 a jsou k vidění i reprinty daleko starších vydání.
Muzeum nabízí výklad o historii a vývoji betlemářství v Čechách a na Moravě, současnosti betlemářství a zajímavosti o samotných autorech.
Ano, muzeum přijímá i staré, poškozené či neúplné betlémy, které pak mohou být součástí expozice.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.