ÚvodAktuality100 tipů, kam za betlémy a betlémářskou tradicí po celém Česku
Kultura

100 tipů, kam za betlémy a betlémářskou tradicí po celém Česku

Zvyk stavět betlémy patří k nejrozšířenějšímu vánočnímu zvyku. Tuto tradici založil v roce 1223 svatý František z Assisi v italské Umbrii. Se svými přáteli přivedli do jeskyně, kterou přeměnili na kapli, živého osla i vola a zinscenovali betlém, v němž pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši. Současné adventní a vánoční výstavy betlémů ukazují, že betlémářská tradice je u nás dosud živá. Přijďte se i vy potěšit krásou betlémské scény, která pohladí na duši.
Pohyblivý sušický betlém Kultura

Pohyblivý sušický betlém

Jeden z největších mechanických betlémů v České republice s dominantním znázorněním starobylého města Sušice. Dílo zachycuje život, tradiční řemesla v půvabné šumavské krajině, významné šumavské památky a lidovou architekturu. Jeho hlavními autory jsou Karel Tittl a Pavel Svoboda.

Betlémy v Třešti v muzeu i domácnostech Kultura

Betlémy v Třešti v muzeu i domácnostech

Hlavní zvláštností třešťských betlémů je více než 200 let stará tradice stavění betlémů v místních rodinách. Každoročně v období od 26. prosince do 2. února je v domácnostech přístupno více než patnáct betlémů.

Stálá expozice betlémů v Třešti Kultura

Stálá expozice betlémů v Třešti

V dnešní době si vánoční čas nedokážeme představit bez rozzářeného stromečku. Daleko před tím, než se začaly zdobit stromečky, se stavěly v rodinách betlémy. V Třešti má stavění betlémů tradici více než 200 let. Expozici najdete v prostorách Schumpeterova domu.

Muzeum betlémů Karlštejn Kultura

Muzeum betlémů Karlštejn

V Muzeu betlémů v Karlštejně můžete prožít pravou vánoční atmosféru s českými historickými betlémy.

Fialův pohyblivý betlém v Chomutově Kultura

Fialův pohyblivý betlém v Chomutově

Fialův betlém naleznete v chomutovském muzeu, které jej řadí mezi unikátní sbírkové předměty. Cenné je na Fialově betlému především to, jakým způsobem prezentuje stará řemesla a staré zvyky. Vždy dbal na to, aby staré přístroje byly vyrobeny přesně podle skutečnosti, aby nechyběla jediná součástka.

Metelkův betlém – Kovárenský betlém ve Vlastivědném muzeu ve Vysokém nad Jizerou Kultura

Metelkův betlém – Kovárenský betlém ve Vlastivědném muzeu ve Vysokém nad Jizerou

Exponát pohyblivého betléma, který vyrobil na přelomu 19. a 20. století kovář Jan Metelka, zvaný kovárenský, můžete shlédnout ve Vlastivědném muzeu ve Vysokém nad Jizerou.

Vranovské jesličky Kultura

Vranovské jesličky

Vranovský betlém je možné navštívit celoročně. Po vhození mince jesličky ožijí – hrají, pohybují se figurky a rozsvěcují se postupně výjevy ze života Ježíše Krista.

Kašperskohorský skříňový betlém na městské radnici Zážitky

Kašperskohorský skříňový betlém na městské radnici

Kostel, špýchar, nejstarší hostinec, ale také starosty, učitele nebo faráře najdeme ve skříňovém betlému na radnici v Kašperských Horách. Jesličky kromě Svaté rodiny tvoří zmenšeniny nejvýznamnějších městských domů a místních obyvatel. A každý rok přibývají další postavičky.

Muzejní galerie betlémů ve Švábenicích Kultura

Muzejní galerie betlémů ve Švábenicích

Výstava totiž čítá tisíc exponátů různých betlémů a ukazuje celou sbírku Libora Pištělky, která je největší soukromou kolekcí betlémů v České republice i na světě.

Unikátní dřevěný loštický betlém Kultura

Unikátní dřevěný loštický betlém

V Lošticích, které jsou známe hlavně tvarůžky, najdete také Ateliér řezbáře Jaroslava Beneše, mezi jeho nejznámější díla patří pohyblivý betlém.

Soukromá sbírka papírových betlémů v Kněžičkách u Českého Dubu Kultura

Soukromá sbírka papírových betlémů v Kněžičkách u Českého Dubu

Sbírka manželů Kabátníkových původně z Bělé pod Bezdězem čítá již přes 1000 kousků, které se neustále rozšiřují a pohladí na duši obzvláště v zimním období, kdy je atmosféra provoněna Vánocemi.

Metelkův betlém v Severočeském muzeu v Liberci Památky

Metelkův betlém v Severočeském muzeu v Liberci

Společné dílo otce a syna Metelků je od roku 1994 k vidění v Severočeském muzeu v Liberci. V roce 2016 skončila restaurátorská práce na starém betlému.

Utzův mechanický betlém v Olešnici v Orlických horách Památky

Utzův mechanický betlém v Olešnici v Orlických horách

V Olešnici v Orlických horách najdete v budově obecního úřadu Utzův mechanický Betlém. Můžete si ho zde prohlédnout a seznámit se s jeho historií. Betlém je unikátní tím, že kromě posuvného pohybu postavy hýbají hlavou, rukama i nohama a v některých případech se i vzájemně přibližují či vzdalují.

Mechanický betlém Horní Lideč Kultura

Mechanický betlém Horní Lideč

Ručně vyřezávaný betlém přibližuje nejzajímavější historické momenty, zvyky a původní řemesla na česko-slovenském pomezí. Betlémská scéna je umístěna na ploše 170 m², z toho samotný betlém má plochu 50 m². V betlému najdete 230 figur včetně 75 pohyblivých a více než 100 vyřezávaných staveb.

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem Památky

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem

Kostel v česko-německém pohraničí má za sebou pohnutou minulost. Dříve oblíbené poutní místo po válce chátralo, zmizely varhany, oltář, lavice i vnitřní výzdoba... Nyní je však považován za evropský unikát díky své nové výzdobě z lesního skla.

Třebechovické muzeum betlémů – unikátní Proboštův betlém a dalších téměř 400 betlémů Kultura

Třebechovické muzeum betlémů – unikátní Proboštův betlém a dalších téměř 400 betlémů

Třebechovické muzeum betlémů má ve svých sbírkách více než 400 betlémů zhotovených z nejrůznějších materiálů a pocházejících ze všech oblastí České republiky, velmi starých, ale i ze současnosti. Návštěvník tak může posoudit, do jakých zajímavých forem se ve své historii betlémářství rozvinulo.

Orloj Martina Chaloupky v obci Žibřidice – dříve býval v Kryštofově Údolí Kultura

Orloj Martina Chaloupky v obci Žibřidice – dříve býval v Kryštofově Údolí

Vesnický orloj, který vymyslel pan Martin Chaloupka, se v roce 2023 přestěhoval z Kryštofova Údolí do obce Žibřidice.

Pražské Jezulátko – za soškou do kostela Panny Marie Vítězné Památky

Pražské Jezulátko – za soškou do kostela Panny Marie Vítězné

Světoznámá soška Pražského Ježíška v kostele, zasvěceném Panně Marii Vítězné a svatému Antonínovi Paduánskému, je každoročně cílem statisíců věřících z Čech i z celého světa. Kostel je zároveň kulturní a uměleckou památkou světového významu.

Krýzovy jesličky – mechanický betlém v Jindřichově Hradci Památky

Krýzovy jesličky – mechanický betlém v Jindřichově Hradci

Největší lidový mechanický betlém na světě, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů, patří k nejnavštěvovanějším expozicím Muzea Jindřichohradecka.

Živý betlém ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

20. 12.21. 12.
Živý betlém ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Víkend před Štědrým dnem, 20. – 21. 12. 2025, se můžete podívat na živý betlém v Dřevěném městečku ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Rudický betlém Kultura

Rudický betlém

Autorem celodřevěného mechanického betlému je amatérský řezbář pan Jan Vysloužil, který žije v malebné vesnici Rudice u Uherského Brodu. Rudický betlém je ručně vyřezávaný a k jeho výrobě bylo použito převážně dřevo lipové. Celý betlém včetně mechaniky se rozkládá na ploše bezmála tří metrů.

Velhartický betlém – unikátní dílo z rukou českého mistra Tittla Kultura

Velhartický betlém – unikátní dílo z rukou českého mistra Tittla

Betlém vysoký 1,2 m se rozprostírá na ploše 4 x 2,5 m. Je zasazen do 14. století, období, kdy byl postaven Velhartický hrad. V betlému najdete 25 velkých figur, ostatních menších je přes čtyřicet.

Pohyblivý mechanický betlém ve Frýdlantu Kultura

Pohyblivý mechanický betlém ve Frýdlantu

V jedné z nejstarších budov ve Frýdlantu je umístěn pohyblivý betlém, jehož autorem je zdejší rodák Gustav Simon. Betlém je umístěn v bývalé obytné místnosti tvůrce tohoto díla, v níž strávil velkou část svého života.

Mohelnický betlém Kultura

Mohelnický betlém

Každoročně o Vánocích je v kapli sv. Anny farního kostela sv. Tomáše Becketa vystavován překrásný betlém. Autorem betlému je Josef Nedomlel ze Starého Města u Bruntálu, který na tomto díle pracoval téměř 30 let.

Svatohorské poutní muzeum Kultura

Svatohorské poutní muzeum

Expozice vás provede historií Svaté Hory od jejího založení až do dnešní doby. Zajímá vás, jaké nálezy odhalila nedávná rekonstrukce? Interaktivní výstava, která zaujme děti i dospělé, odpoví.

Muzeum papírových betlémů v Zábrdí u Husince Kultura

Muzeum papírových betlémů v Zábrdí u Husince

V současné době největší vystavovanou sbírku papírových betlémů v České republice najdeme v Zábrdí u Husince asi 8 km od Prachatic. Vystaveno je zde více než 800 betlémů českých a zahraničních autorů, vzorky např. z Pákistánu, Řecka, Německa nebo Itálie.

Starý kostelní betlém v Kašperských horách – největší skříňový betlém u nás Památky

Starý kostelní betlém v Kašperských horách – největší skříňový betlém u nás

Zcela mimořádnou památkou šumavského betlémářství v Kašperských Horách je starý kostelní betlém – lidová práce z roku 1859, připisovaná místnímu truhláři, řezbáři a muzikantovi Prokopu Mackovi. Je celoročně k vidění v kostele sv. Markéty v Kašperských Horách.

Další aktuality

Festival muzejních nocí 2025: Jaké zážitky nabídne?

Festival muzejních nocí slaví už 21. ročník! Od 16. května do 14. června 2025 se po celé republice otevřou muzea a galerie v netradičních časech a nabídnou návštěvníkům nejen prohlídky svých expozic, ale i pestrý doprovodný program. Muzejní noci, které mají tradici i ve velkých evropských městech, se u nás staly oblíbenou příležitostí zažít kulturu jinak – v atmosféře večera a noci, plné překvapení, zážitků a setkávání. Festival volně navazuje na Mezinárodní den muzeí, který se každoročně slaví 18. května už od roku 1977.
16. květen 2025 15:00
Kultura

Soutěž muzeí Gloria musaealis 2024 zná své vítěze

Od 1. ledna do 28. února 2025 probíhal již XXIII. ročník Národní soutěže muzeí Gloria musaealis, do které se přihlásilo 110 projektů od 72 institucí z celé České republiky. Nejvíce projektů bylo přihlášeno v kategorii Muzejní výstava roku 2024 (51 projektů), následovaly kategorie Muzejní publikace roku 2024 (38 projektů) a Muzejní počin roku 2024 (21 projektů). Některé oceněné výstavy už sice dávno skončily, ale vítězná muzea můžete zahrnout do svých tipů na výlet.
16. květen 2025 14:00
Kultura

Lesní scény ve skalách a pod korunami stromů: divadla, kde příroda tančí s múzami

Kulisy z mechu, strop z nebe a herci, kterým občas fouká do replik vítr – to jsou lesní divadla. Malá, schovaná a často opomíjená místa, kde se nehraje každý den, a přesto dokážou okouzlit víc než barokní zlaté lóže. Vydejte se s Kudy z nudy na divadelní procházku po lesních scénách, které připomínají pohádková kouzla a čekají, až si jich někdo všimne.
13. květen 2025 13:12
Kultura

Hurá za kulturou! Máme pro vás tipy na výstavy, které by vám neměly uniknout...

Kam se aktuálně vypravit na zajímavou výstavu? Vyberte si z nabídky tipů pro muzea, galerie, památky a další kulturní objekty. Máme pro vás přehled zajímavých kulturních tipů z celého Česka.
11. květen 2025 18:05
Kultura

Muzejní noc 2025: jaká muzea budou otevřena během května a června?

Kdo říká, že muzea jsou nudná? Festival muzejních nocí ve dnech 16. května až 14. června 2025 přinese řadu speciálních programů pro malé i velké návštěvníky. Letošní 21. ročník Festivalu muzejních nocí, jehož organizace se každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií České republiky ve spolupráci s Ministerstvem kultury a dalšími subjekty, představí přes 700 institucí a 200 měst Česka! Národní zahájení 21. ročníku Festivalu muzejních nocí proběhne v pátek 16. května 2025 od 14.00 hodin v Luhačovicích. Vždy v pátek a sobotu večer budou otevřena jiná muzea. Muzea během Muzejní noci většinou otevírají své brány zdarma, nebo za symbolické vstupné. Známkou úspěšnosti Muzejní noci není vždy jen vysoký počet návštěvníků, ale zejména jejich spokojenost, jejich zájem o dění v kulturních institucích a přínos z osobního setkání s pracovníky muzeí a galerií. Velký přehled nejzajímavějších akcí vám přináší Kudy z nudy.
5. květen 2025 16:47
Kultura

Kalendář 2025: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
2. květen 2025 12:41
Kultura

Milujete klasiku? Užijte si ji během turistické sezony 2025 naplno!

Co Čech, to muzikant – v České republice se narodila či v ní ráda pobývala celá řada významných skladatelů jako Leoš Janáček, Antonín Dvořák, Gustav Mahler nebo Wolfgang Amadeus Mozart. Vydejte se po jejich stopách a zaposlouchejte se do těch nejlepších skladeb vážné hudby v honosných koncertních sálech, na hradech či zámcích nebo přímo pod širým nebem.
30. duben 2025 18:47
Kultura

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
24. duben 2025 7:59
Kultura