Muzeum příhraničí ve Kdyni vás netradiční formou seznámí s historií příhraničního regionu od pravěku až po současnost. Muzeum sídlí v rekonstruované budově bývalých přádelen. Expozice je zaměřena zejména na historii regionu, textilní průmysl, zemědělství a na česko-bavorské soužití v příhraničí.
Samotná expozice je pojata netradičně, není to klasická ukázka předmětů v uzavřených vitrínách. Obvyklý nápis „Dotýkati se předmětů je zakázáno“ zde nenajdete. Ale určitě u nás najdete alespoň jedno zákoutí, které vás osloví. Hlavní důraz je kladen na velkoformátové fotografie charakterizující výrobu či dobu.
První expozice vás zavede do pravěkého života. Ocitne se v pravěké chýši, seznámíte se s pohřební mohylou, nasajete hrdost českých vojsk po vítězných bitvách u nedalekého Brůdku i u Domažlic. Oblast Všerubského průsmyku však nepamatuje pouze boje, odedávna sloužila především jako důležitá spojnice mezi českou a bavorskou kulturou. Pohraničí se tak vyznačuje bouřlivou minulostí, potyčky a sváry střídaly obchod a prosperita.
Druhá expozice představuje stovky exponátů z historie regionálního textilního průmyslu a zemědělství. Interaktivní expozice je zaměřena hlavně na nejstarší místní obor přádelenství, také na tkalcovství a lnářství. V modrotiskařské dílně si můžete potisknout látku, podobně je koncipován stroj na výšivky a koželužna, které skončily v Kdyni v roce 1948. Zemědělská část sbírek je věnovaná hlavně chovu simetského skotu, z něhož byl na Kdyňsku vyšlechtěn novokdyňský druh. Třetí expozice představuje spolkový život ve Kdyni a architekturu.
Objevte fascinující expozice o historii, textilním průmyslu a česko-bavorských vztazích v Muzeu příhraničí v Kdyni.
Muzeum se zaměřuje na historii regionu, textilní průmysl, zemědělství a česko-bavorské vztahy.
Ano, v Muzeu příhraničí není obvyklé omezení dotýkání se předmětů.
Návštěvníci si mohou potisknout látku v modrotiskařské dílně.
Tyto průmyslové aktivity skončily v roce 1948.
První expozice představuje pravěký život, včetně pravěké chýše a pohřební mohyly.
Je zde prezentován chov simetského skotu a novokdyňský druh skotu vyšlechtěný na Kdyňsku.
Hlavní důraz je kladen na velkoformátové fotografie charakterizující výrobu a dobu.
Třetí expozice se věnuje spolkovému životu ve Kdyni a architektuře.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.