Kdyně

Tam, kde se Šumava mění v Chodsko, přibližně v polovině cesty mezi městy Klatovy a Domažlice, leží Kdyně. Nejedno místo vám připomene dávné tradice přádelnictví a tkalcovství, například expozice v někdejší synagoze nebo Muzeum příhraničí v areálu bývalé textilní manufaktury.

Oblíbené ve městě

Muzea plná textilu a historie

Na náměstí kousek od radnice stojí brána staré přádelny, která v roce 1853 představovala největší průmyslový závod celého Plzeňska. V opravené budově sídlí Muzeum příhraničí, které vás seznámí s historií příhraničního regionu od pravěku až po současnost. Jen pár kroků odtud stojí synagoga; město v ní zřídilo informační centrum a muzeum, věnované historii textilní výroby. Mezi nejzajímavější exponáty patří originální raznice na modrotisk z 19. století či výšivky a krajky z továrny bratří Tšídů.
 

U Kdyně objevíte klobouk kardinála Cesariniho

Západně od Kdyně na návrší zvaném Kolébka při cestě z Kouta na Šumavě k Mrákovu stojí zajímavý výletní altán, jehož střecha připomíná kardinálský klobouk. Právě v těchto místech prý ztratil svůj klobouk kardinál Giuliano Cesarini, když podobně jako mnozí další prchal po prohrané bitvě u Domažlic roku 1431 do Německa. Kardinála nechali husité běžet, zato jeho ztracený klobouk přivezli jako vzácnou trofej do Prahy a spolu s ukořistěnými křižáckými prapory byl prý vystaven v Týnském chrámu.
 

Kdyně: aquapark, středověké hrady i letní koupaliště

Máloco na cestách potěší tak jako dobrý aquapark, takže rozhodně navštivte kdyňské Centrum vodní zábavy s wellness centrem. V okolí města objevíte několik pěkných hradů, například romantickou zříceninu hradu Nový Herštejnanebo hrad Rýzmberkrozhlednou a hradní hospůdkou. Další rozhlednu s vynikajícím kruhovým výhledem objevíte východně od Kdyně na Korábu (773 m), druhém nejvyšším vrchol Korábské vrchoviny. Na jeho úbočí leží přírodní koupaliště Hájovna s vodní skluzavkou a několika hřišti.

Turistická informační centra


Akce ve městě Kdyně

Street food festival Kdyně

To nejlepší ze světového street foodu ochutnáte v sobotu 17. května již na 3. akce Street food festival ve Kdyni na náměstí.
Kdyně, Plzeňský kraj

Aktivity ve městě Kdyně

Zřícenina gotického hradu Rýzmberk

Kamenná věž s cimbuřím na zřícenině gotického hradu Rýzmberk slouží jako rozhledna s výhledem na Šumavu, část Domažlicka, Český les a Sedmihoří. Nevelké zbytky kdysi významného sídla rodu Švihovských z Rýzmberka se nachází severozápadním směrem od malebného podhorského městečka Kdyně.
Kdyně, Plzeňský kraj

Centrum vodní zábavy Kdyně s wellness centrem

Aquapark ve Kdyni nabízí kromě bazénu nabízí svým návštěvníkům i několik vodních atrakcí. Dominantou bazénové části je 60metrový tobogan se silným průtokem vody řízený semaforem. Centrum vodní zábavy využívá technologii přírodního čištění vody.
Kdyně, Plzeňský kraj

Rozhledna Koráb u Kdyně – dočasně uzavřeno

Rozhledna Koráb je dočasně uzavřena z důvodu změny provozovatele.
Kdyně, Plzeňský kraj

Hrad Nový Herštejn u Kdyně

Vypravte se na hrad, který býval honosným sídlem Buška z Velhartic, který rád popíjel víno s Karlem IV. Budete-li mít štěstí, uvidíte vzácnou chráněnou rostlinu Áron plamatý. Hradu dnes dominuje nejvíce zbytek donjonu (obytné velké věže), dochovaly se i zbytky hradeb.
Kdyně, Plzeňský kraj

Dům v kožichu – nejstarší dům v Kdyni

Nejstarší kdyňský dům ve Starokdyňské ulici prošel kompletní rekonstrukcí. Dům je součástí muzea a měl by zobrazovat bydlení předchozích generací v tomto domě a způsob života dříve, tzn. někdy od počátku vzniku, který se datuje v roce 1780.
Kdyně, Plzeňský kraj

Koupaliště Smržovice

Umělá nádrž se nachází asi 5 kilometrů východně od Kdyně. Díky pozvolně klesajícímu dnu je zde koupání vhodné také pro děti.
Kdyně, Plzeňský kraj

Letní koupaliště Kdyně Hájovna

Letní koupaliště Kdyně Hájovna se nachází za městem. Na úpatí impozantního vrchu Koráb (773 m n.m.) s rozhlednou a výletní restaurací. V blízkosti koupaliště se nachází parkoviště, autokempink a občerstvení. V areálu koupaliště je rozsáhlá travnatá pláž.
Kdyně, Plzeňský kraj

Muzeum příhraničí ve Kdyni

Muzeum příhraničí ve Kdyni vás netradiční formou seznámí s historií příhraničního regionu od pravěku až po současnost. Muzeum sídlí v rekonstruované budově bývalých přádelen. Expozice je zaměřena zejména na historii regionu, textilní průmysl, zemědělství a na česko-bavorské soužití v příhraničí.
Kdyně, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Kdyně

Autokemp Hájovna u Kdyně

Kemp nabízí ubytování ve dvoulůžkových až pětilůžkových chatách. Je zde také prostor pro stany či karavany. Využít můžete restauraci, společenskou místnost, společnou kuchyňku, sociální zařízení se sprchami, prádelnu, krytý altán pro stolní tenis a hřiště pro míčové hry.
Kdyně, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Český les – Chodsko


Pohodově okolo Radbuzy

Trasa z Dobřan do Holýšova a okolo Radbuzy zpět je určena těm, kterým stačí kratší nenáročný výlet na kole. Začíná v Dobřanech, kam s kolem můžete dojet i vlakem a provede vás krajinou kolem Křížového vrchu, dominanty Mikroregionu Radbuza. Projedete se po klidných silnicích i lesních a polních cestách, kde stěží potkáte auto.

Pěší nebo běžkařský výlet na Čerchov

Jakmile české kotlince zavládne zima, vyjedou rolby do bílých stop i v oblastech, kde byste to čekali spíš méně než více. Jednou z takových lokalit je Čerchov, nejvyšší hora Českého lesa a král vévodící Chodsku. Zajímavý je pohled do zeměpisné mapy, která jeho majestát potvrzuje. Vrstevnice protínající sídla pod Čerchovem ukazují nadmořskou výšku přibližně 450 až 550 m n. m., přičemž samotný vrchol Čerchova vzdálený od nich jen pár km, dosahuje úctyhodných 1042 m n. m. A taková nadmořská výška už je příslibem kvalitního svezení. Přidáte-li profesionálně upravenou stopu, dobře vyznačené okruhy pro běžecké lyžování a krásnou krajinu, není třeba přidávat více argumentů.
Plzeňský kraj, Cesty krajinou

Výlet Českým lesem do kraje zaniklých vsí

Český les připomíná starou Šumavu – takovou, jakou už nezažijete. Šumavu, jak vypadala kdysi, po pádu železné opony, a místy takovou, jak ji měl rád Josef Váchal. Je to kraj zaniklých vesnic a sklářských hutí, hlubokých lesů a prosluněných pasek. V nejzápadnějším cípu, kam se vůbec můžete dostat, objevíte v lesích zámek, o kousek dál rozhlednu a také legendární místo zdejších sklářů.

Poutní trasy: z Poběžovic do Hostouně ke Svatojakubské cestě

Vzít si pár dní volna a vydat se na cestu, jen tak s batohem a sám se sebou. To je sen mnoha lidí, kteří se vydají třeba po Svatojakubské poutní stezce na španělské pobřeží do Santiaga de Compostela. S Kudy z nudy se tentokrát podíváme do Plzeňského kraje, do míst, kudy prochází jedna ze svatojakubských tras.
z Poběžovic do Hostouně, Cesty pro zdraví