Stálá expozice, zachycující vývoj silnic od nejstarších stezek až po dnešní moderní silnice, kde je možné vidět nespočet historických map, dobových dokumentů nebo vzácných fotografií.
Via est Vita
Najdete tu také výjimečnou sbírku služebních a firemních odznaků a medailí, stejně jako zrekonstruované silniční saně, bryčku, kololis či panorama s výjevem ze života cestáře.
V interaktivní části expozice lze zhlédnout několik zajímavých dokumentů z historie výstavby silnic a dálnic. Ve venkovní expozici se pak nachází historické silniční mechanizmy a ocelové příhradové mosty.
Po stopách bratří Kleinů
Rok 2013 byl ve znamení 2. etapy rekonstrukce objektu Muzea silnic a instalace nové stálé muzejní expozice věnované životu a dílu
bratří Kleinů. Od prvních podnikatelských krůčků v
1. polovině 19. století, přes úpravy
zámeckého parku v Lednici až ke stavbám řady státních a zemských silnic, byla jejich činnost od poloviny 19. století zaměřena hlavně na
stavbu železničních tratí. Pracovali mj. na stavbě
Ferdinandovy Severní dráhy (část tratě z Vídně do Brna a úsek z Břeclavi do Přerova a Olomouce) i na výstavbě Severní státní dráhy z Brna a Olomouce do Prahy a k saské hranici. Na horské trati přes
Semmeringský průsmykna Jižní dráze z Vídně do Terstu stavěli dva nejobtížnější úseky včetně
vrcholového tunelu.
S koupí vízmberského panství roku 1844 získali nejen zámky Vízmberk a Sobotín, ale také železárny v Sobotíně a Rejhoticích. Vybudovali
závody v Petrově a ve Štěpánově u Olomouce - produkce jejich železářských podniků v 60. letech 19. století byla druhou největší na Moravě, ve výrobě kolejnic pak byly jejich železárny třetí v monarchii. Od 70. let 19. století byl výrobní sortiment zaměřen na výrobu železničních a silničních mostů, dodávky technologických zařízení dolů, hutí, strojíren a dalších průmyslových podniků i výrobu parních strojů.
Koncem 19. století nastal pro železárny úpadek, který s výkyvy pokračoval až do úplného ukončení výroby před první světovou válkou.
Z historie a současnosti našich silničních mostů
Instalací další muzejní expozice v 1. polovině roku 2014 nabídka stálých expozic v nově rekonstruovaných prostorách Muzea silnic ve Vikýřovicích pokračuje. Lidé od nepaměti často
tíhnou k tomu, co je spojuje – most je proto předmětem mnoha sympatií. Skutečný spojovací článek cest a silnic, břehů potoků a řek je také symbolem spojení lidských osudů. Pro početné obdivovatele našich silničních mostů je připravena řada zajímavých exponátů – různé části kamenných, dřevěných, železných i železobetonových mostů (klenáky, piloty, ložiska, zábradlí apod.). Naše známé i méně známé mosty se objeví na dobových pohlednicích a fotografiích, na pamětních mincích, medailích a známkách. Řadu mostů představují v jejich trojrozměrné podobě zapůjčené modely.
Mosty jsou také častým námětem řady vystavených
výtvarných děl - grafických listů a obrazů z poloviny 19. století i z tvorby současných umělců. Zajímavé exponáty pomohou objasnit řadu technických pojmů z oblasti výstavby mostů, představena budou
„nej“ silničních mostů našich, evropských i světových.
Prozkoumejte evoluci silnic, od starověkých stezek po moderní cesty, a objevte exponáty jako historické mosty a technické artefakty.
Expozice pokrývá vývoj silnic od nejstarších stezek až po současné moderní silnice.
Muzeum nabízí sbírku služebních a firemních odznaků, medailí a dokonce zrekonstruované silniční saně a další exponáty.
Ano, v interaktivní části expozice lze zhlédnout dokumenty z historie výstavby silnic a dálnic.
Ve venkovní expozici se nachází historické silniční mechanizmy a ocelové příhradové mosty.
Expozice věnovaná bratřím Kleinech pokrývá jejich působení od podnikání ve 19. století, stavbu železnic až po jejich průmyslovou produkci.
V expozici jsou prezentovány kamenné, dřevěné, železné i železobetonové mosty, a to jak na dobových pohlednicích, tak i v modelové podobě.
Mosty jsou vystavovány s doprovodnými vysvětlujícími materiály, které objasňují technické pojmy spojené s výstavbou mostů.
Ano, v muzeu jsou vystaveny výtvarné díla, včetně grafických listů a obrazů, které se tématicky věnují mostům.
Důvodem rekonstrukce byla instalace nové stálé expozice věnované životu a dílu bratří Kleinů.
Bratři Kleini se zaměřili na výrobu železničních a silničních mostů, a jejich podniky byly mezi nejvýznamnějšími ve svém oboru v 19. století.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.