Holasovické muzeum se nachází v areálu bývalé zemědělské usedlosti a dokumentuje venkovský meziválečný život Slezanů. Vzniklo díky místním nadšencům, kteří během pár let nasbírali několik tisíc exponátů. Základem jsou prvorepublikové předměty, mapy z katastru a další dokumenty.
Muzeum je zaměřeno především na život slezské vesnice do poloviny 20. století. Důraz je kladen na období a tradice 1. republiky. V bývalém ovčíně je expozice dobového bydlení, přípravy a skladování potravin, domácích prací, sbírka žehliček a kuchyňských vah.
V bývalém šrotovníku se nachází recepce s hygienickým zařízením, ve stodole jsou k vidění zemědělské stroje a polní nářadí. V kůlně je umístěna kovárna, stolařská
dílna, dobová technika, obecná škola, knihovna a různá řemesla. Muzejní expozice je otevřená, neustále se vyvíjí a doplňuje.
Z historie dvora v Holasovicích: hospodářský dvůr vznikl v místech někdejšího hradiště na návrší uprostřed obce již ve středověku. Při dělení Opavska v roce 1377 připadly Holasovice ke Krnovskému knížectví. Roku 1623 byl velkostatek udělen Karlovi z Lichtenštejna. Po rozparcelování velkostatku po roce 1918 vznikl z dvora zbytkový statek, který získal Ludvík Havlíček. Ten mu byl roku 1938 zabaven Němci a v roce 1948 konfiskován.
Prostor dvora byl postupně zastavován hospodářskými budovami, až vznikl rozsáhlý areál se dvěma nádvořími propojenými průjezdem ve stodole. Většina dnešních staveb byla postavena nebo přestavěna v 19. století. Nejstarším objektem je zřejmě barokní sýpka z konce 18. století, která je památkově chráněná. V budoucnu by se měl areál s novým názvem – Dvůr v Holasovicích – proměnit v důstojné centrum obce. Z 1. nádvoří bude vytvořena reprezentační náves, obklopená objekty občanské vybavenosti a bydlení.
Nové expozice
Expozice
Muzea Slezský venkov se rozrostla o
historické lyže a brusle. Nově zde návštěvníci odhalí
tajemství lyžařských dějin, které se u nás začaly psát
před 130 lety. První lyže tehdy dovezl
z Norska do
Prahy průmyslník a propagátor sportu
Josef Rössler – Ořovský, který se k nim dostal v podstatě
omylem. Když si psal o
ceník bruslí, přeložili si v Norsku jeho
„Bruslařský klub“ jako
„Bruslar ski klub“ a zaslali mu rovnou i
nabídku lyží. Poprvé je vyzkoušel v
lednu 1887 na
Václavském náměstí. Masově se lyžování rozmohlo v
Krkonoších, a to díky
Janu Harrachovi, který se zhruba ve stejné době také nechal
inspirovat v Norsku. První ski si dovezl ze
světové výstavy v Oslu, protože mu připadaly jako dobrý prostředek pro
usnadnění pohybu po zasněžených lesích.
I
brusle původně sloužily k práci, a ne k zábavě. Jedny z nejstarších měly
podobu prkýnka, které se přivazovalo kůží k botám. Aby se hospodáři mohli pohybovat po
zledovatělém dvoře, tak měli na
jedné noze takovouto brusli a na
druhé botu.
Výše zmíněné předměty patří k
nejstarším exponátům muzea, naopak k nejmladším patří
takzvané kačenky, brusle, na kterých se učili jezdit naši rodiče a prarodiče.
Nejmladší lyže pak pocházejí z 60. let a určeny byly
mladším školákům.
Objevte historii a tradice Slezanů v Muzeu Slezský venkov v Holasovicích prostřednictvím expozic venkovského života a řemesel.
Muzeum dokumentuje venkovský meziválečný život Slezanů, se zaměřením na život slezské vesnice do poloviny 20. století.
Muzeum bylo založeno místními nadšenci, kteří během pár let nasbírali několik tisíc exponátů. Přesné datum vzniku není specifikováno.
Sbírka zahrnuje prvorepublikové předměty, mapy z katastru, dokumenty, dobové nástroje a zařízení, jako jsou žehličky a kuchyňské váhy.
V areálu muzea je k dispozici recepce s hygienickým zařízením. Návštěvníci mohou také vidět zemědělské stroje, polní nářadí a dobovou techniku.
V bývalém ovčíně je expozice dobového bydlení, přípravy a skladování potravin, domácích prací, která zahrnuje sbírku žehliček a kuchyňských vah.
Muzejní expozice je otevřená a neustále se vyvíjí a doplňuje, což umožňuje průběžné aktualizace a rozšiřování sbírek.
Muzeum nedávno rozšířilo své expozice o historické lyže a brusle, odkrývající tajemství lyžařských a bruslařských dějin.
V budoucnu se plánuje přeměna areálu v Dvůr v Holasovicích, který by měl sloužit jako centrum obce s reprezentační návsí.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.