ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: jak se před 100 lety dařilo turistům, vodákům, olympionikům a dalším sportovcům
Letní sporty

Věda a historie není nuda: jak se před 100 lety dařilo turistům, vodákům, olympionikům a dalším sportovcům

Poslechněte si audio verzi článku
Jakým sportům se věnovali naši pradědečkové a prababičky, případně dědečkové a babičky za první republiky? Které sportovní odvětví prožívalo zlatý věk a co naopak bylo teprve v plenkách? A jak na tom byli Češi na Olympijských hrách? Všechny tyto informace vám dnes zodpoví portál Kudy z nudy a navíc vás možná naláká na turistický výlet – jen tak, pro radost z pohybu.

Turistika jako módní záležitost

Ačkoli mnozí členové Klubu českých turistů padli v první světové válce, byli zraněni nebo se dostali do zajetí, za první republiky došlo k obrovskému rozmachu nejrůznějších odvětví. Ročně se pořádaly tisíce pochodů, výletů a výprav, ke slovu se víc a víc dostávalo lyžování. V HarrachověKrkonoších proběhly první celostátní přebor KČT v jízdě na lyžích, vyrůstaly nové horské boudy. Roku 1925 vybudoval královéhradecký Klub českých turistů Masarykovu chatu na Šerlichu v Orlických horách, o tři roky později vyrostla Kramářova chata na Suchém vrchu.

První republika vodáciPraze-Braníku si vodáci postavili vlastní loděnici a v roce 1929 poprvé uspořádal veřejný vodácký závod Kamýk–Štěchovice. Pečlivě se vedly statistiky; zatímco v roce 1928 najezdili vodáci na českých i zahraničních řekách více než 70 000 kilometrů, v roce 1938 překonali již 200 000 kilometrů. V roce 1936 mimochodem vyšla velmi užitečná knížka, bez níž dodnes vodáci nedají ani ránu: první kilometráž českých řek!

Podobný rozmach zaznamenalo horolezectví a jeskyňářství, tedy dnešní krasová turistika. Zároveň s organizovanou turistikou se rozšířilo skautské a trampské hnutí, vedle prostých nedělních výletů se novým trendem staly pobyty ve vysokých horách. Turistika se zkrátka díky rozšíření automobilismu, ubytovacích možností i dopravních spojů stala módní záležitostí a oblíbenou volnočasovou aktivitou.
 

Vlastenecký Sokol a křešťanský Orel

Ještě o něco starší než KČT je Sokol, založený roku 1862, tělovýchovná organizace, která zároveň razila i hluboce vlastenecké a demokratické myšlenky. Po vzoru prvního Sokola pražského, jehož vůdčími osobnostmi byli Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner, postupně vznikaly další sokolské jednoty v ostatních městech i mezi krajany v cizině, roku 1908 vznikla také katolická tělovýchovná jednota Orel. Za první republiky proběhly čtyři všesokolské slety; VII. slet roku 1920 byl posledním, který se konal na Letenské pláni v Praze. Vystřídalo se zde přes 100 000 cvičenců, které sledovalo 500 000 diváků, přítomen byl i prezident Masaryk. Další slety v letech 1926, 1932 a 1938 sledovali diváci již na strahovském stadionu.
 

Olympijské hry a první olympijské medaile

1920 hokejistéAni s Olympijským výborem Češi nečekali na založení samostatného státu, vznikl už v květnu 1899 z podnětu Jiřího Gutha-Jarkovského, tehdejšího člena Mezinárodního olympijského výboru, a známého sportovního funkcionáře Josefa Rösslera-Ořovského. První medaile však patřila ještě do časů Rakouska-Uherska: na Olympijských hrách 1900 v Paříži František Janda-Suk v hodu diskem obsadil výkonem 35,25 metrů druhé místo.

První medaile pro Československo získali na Olympijských hrách 1920 v Antverpách hokejisté, kteří odehráli premiérový olympijský turnaj v ledním hokeji a obsadili třetí místo. Československá hymna na olympiádě poprvé zazněla o čtyři roky později opět v Paříži, kde ve šplhu na laně Bedřich Šupčík získal zlatou medaili; jeho čas 7,2 sekund na osmimetrovém laně bez přírazu v té době představoval světový rekord.

BerlínŘadu medailí – dohromady tři zlaté a pět stříbrných – posbírala československá výprava na Olympijských hrách 1936 v Berlíně. Mezi olympijskými disciplínami se poprvé objevila kanoistika a jedenáct vodáků se z nich v různých disciplínách umístilo do šestého místa. V kanoistickém závodě dvojic na 1 000 m vybojovali zlaté medaile Jan Brzák-Felix s Václavem Syrovátkou, druhé kanoistické zlato pro Československo získali na desetikilometrové trati Zdeněk Škrdlant s Václavem Mottlem a stříbro z kilometrové trati na singlkánoi doplnil Bohuslav Karlík.
 

Počátky turistiky na vlastní oči

Do dávné minulosti Klubu českých turistů nahlédnete například v Bechyni, kde se v budově bývalé židovské synagogy v Široké ulici nachází Muzeum turistiky, první svého druhu v Česku. Poutavou expozici, která se věnuje fenoménu trampingu objevíte v jílovském městském muzeu. Podrobně je zde mimo jiné vysvětleno, co ovlivňovalo tramping při jeho začátcích a dozvíte se také, které významné osobnosti, zejména z řad sportovců a hudebníků, jím byly odchovány. Na přehledné mapě navíc naleznete polohu historických i současných chatových osad.

turistikaPočátkům lyžování se věnuje Ski muzeumHarrachově, hezké sportovní expozice objevíte v Krkonošském muzeuJilemnici, v Horáckém muzeuNovém Městě na Moravě anebo v muzeu Slezský venkovHolasovicích.

Tipy na sportovní akce
Muzeum přírodovědy, venkova a trampingu v Doudlebech nad Orlicí Kultura

Muzeum přírodovědy, venkova a trampingu v Doudlebech nad Orlicí

V prvním patře zrekonstruované zámecké sýpky se nachází stálá expozice muzea. Bohatá sbírka, čítající stovky až tisíce exponátů potěší všechny milovníky přírodovědy, venkova a od roku 2023 i trampingu.

Velký přehled dálkových turistických tras napříč Českou republikou

Velký přehled dálkových turistických tras napříč Českou republikou

Které dálkové turistické trasy vedou Českem? Dálkové pěší trasy křižují naši republiku různými směry. Některé z nich dokonce dostaly pojmenování po významných osobnostech spojených s rozvojem turistiky, kultury a sportu. Další se jmenují podle toho, kudy procházejí a jiné připomínají význačné události z historie. Několik tras vedoucích přes naše území je evropského významu, jedná se o dálkové trasy, které protínají několik států. Kudy z nudy vám přináší přehled těchto tras. Projdete se po nějaké?

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: muzea a galerie aneb co nabídne rok 2024?

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: muzea a galerie aneb co nabídne rok 2024?

Výstavy, známá jména výtvarného umění i tvůrci a umělkyně, kteří se své slávy teprve dočkají, neobvyklé nově objevené exponáty, chystané i čerstvě otevřené stálé expozice i rozšíření těch stávajících: to je jen malá část novinek ze světa kultury a umění. Pojďte si s portálem Kudy z nudy projít nejen velká muzea a galerie ve všech krajích a podívat se, co mají nachystáno pro rok 2024.

Expozice trampingu v Jílovém u Prahy – Tramping stále žije Kultura

Expozice trampingu v Jílovém u Prahy – Tramping stále žije

Královské zlatohorní město Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví, které je jednou z kolébek trampingu.

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy Kultura

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Muzeum se specializací na těžbu zlata sídlí v historické budově zvané Mince v dolní části náměstí, kde byl do roku 1420 horní úřad. Zatímco o Kutné Hoře a Jihlavě se kdysi hovořilo jako o stříbrných pokladnicích Českého království, v okolí Jílového se rozkládal zlatonosný revír.

Výlety pro samotáře: putování malebnými Bílými Karpaty na východní Moravě

Výlety pro samotáře: putování malebnými Bílými Karpaty na východní Moravě

Bílé Karpaty, které se táhnou podél moravsko-slovenské hranice, leží na území Zlínského a Jihomoravského kraje i na Slovensku. Velká část pohoří patří do Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty (na Slovensku Biele Karpaty), která je biosférickou rezervací pod ochranou UNESCO. Přestože se jedná o nádherné území plné voňavých luk, bývá zde o poznání méně turistů než v sousedních Beskydech. A je to tak asi správně – milovníci přírody a venkovského života našich babiček zde naleznou klid, unikátní přírodní bohatství v malebné krajině, i množství památek a dochovaných lidových obyčejů.

Věda a historie není nuda: Junák – český skaut a jeho dlouhá cesta

Věda a historie není nuda: Junák – český skaut a jeho dlouhá cesta

Dobrých zpráv není nikdy dost, a tak jednou z nich začneme: počet skautů a skautek v Česku od roku 2006 nepřetržitě roste. Junák – český skaut je nejenom dlouhodobě největší výchovnou organizací pro děti a mládež v České republice, ale u nás také roste nejrychleji ze všech zemí v Evropě. Počet jeho členů aktuálně šplhá k číslu 75 000. Společně s ostatními skauty na celém světě i ti naši tradičně slaví Mezinárodní den skautů a skautek každý rok 24. dubna.

Připomeňte si Světový den laskavosti: přehled dobrých zpráv aneb v čem jsme skvělí

Připomeňte si Světový den laskavosti: přehled dobrých zpráv aneb v čem jsme skvělí

Buďte na sebe i na ostatní hodní: to je nejlepší rada, jak si užít Světový den dobrosrdečnosti anebo Světový den laskavosti. Je jedno, jak mu budeme říkat, jisté ale je, že právě laskavost má svůj svátek každoročně 13. listopadu.

Muzeum Slezský venkov v Holasovicích Památky

Muzeum Slezský venkov v Holasovicích

Holasovické muzeum se nachází v areálu bývalé zemědělské usedlosti a dokumentuje venkovský meziválečný život Slezanů. Vzniklo díky místním nadšencům, kteří během pár let nasbírali několik tisíc exponátů. Základem jsou prvorepublikové předměty, mapy z katastru a další dokumenty.

Turistické značení okolo nás: vyznáte se v značkách pro turistiku, motoristy či lodě?

Turistické značení okolo nás: vyznáte se v značkách pro turistiku, motoristy či lodě?

Turistické značení má v našich luzích a hájích velkou tradici a patří ke světové špičce. Ale ruku na srdce, opravdu se vyznáte ve všech značkách určených pro turistiku? A nemáme na mysli pouze pěší turistiku, cyklistiku, jízdu na koni nebo systém značení tras pro lyžaře. Existuje spousta dalších značek, například pro řidiče na silnicích anebo pro malá i velká plavidla na říčních cestách České republiky. Pro ty, kteří tak v tom trochu tápou, má Kudy z nudy připravený velký přehled turistických značek a značení, na které během svého putování Českem můžete natrefit.

Dálkové turistické trasy: novinky, zajímavosti a tipy pro pestřejší dovolenou

Dálkové turistické trasy: novinky, zajímavosti a tipy pro pestřejší dovolenou

Oblíbili jste si dálkové trasy pro pěší? Nejste sami, každý rok se na ně vydávají tisíce výletníků. Pro ně i další cestovatele, kteří dálkové putování teprve plánují, máme na Kudy z nudy pár dobrých zpráv – třeba tu, že na dálkových trasách Via Czechia vznikne přibližně 150 nových útulen. Teď už vás noc v horách daleko od civilizace nezaskočí!

20 tipů, kam se vypravit za tradicí trampingu

20 tipů, kam se vypravit za tradicí trampingu

Více než 100 let existuje fenomén českého trampingu, jehož počátky bývají kladeny do doby kolem roku 1918. Během následujících desetiletí se stal jednou z nejoblíbenějších volnočasových aktivit a ovlivnil několik generací hudebníků, malířů, spisovatelů. Komunistický režim se jej různými způsoby snažil dostat pod kontrolu, přesto mnozí trampové své cesty do lesů a společná setkání vnímali jako ostrůvek nezávislosti, přátelství a volnosti. V posledních desetiletích možná trochu ustoupil ze scény, stále ale existuje a vyvíjí se dál. Za jeho historií i současností se vypravíme pomocí tipů Kudy z nudy.

Naučná stezka Betonová hranice v Mladkově Příroda

Naučná stezka Betonová hranice v Mladkově

Naučná stezka Betonová hranice mapuje a propojuje Muzeum čs. opevnění – dělostřeleckou tvrz Bouda s Muzeem Vysoký kámen a po odbočce také s nedalekým Vojenským muzeem Lichkov. Stezka začíná u nádraží v Mladkově, je vedena po turistických značených trasách a měří 15 km.

Střední Čechy připravují na sezónu množství novinek – nové expozice, turistické trasy i zahrady

Střední Čechy připravují na sezónu množství novinek – nové expozice, turistické trasy i zahrady

Ne náhodou patří střední Čechy mezi nejnavštěvovanější tuzemské regiony. Kromě oblíbených hradů a zámků, technických památek nebo přírodních úkazů, nabízejí nové turistické cíle a možnosti výletů. Středočeská centrála cestovního ruchu a zve v sezóně 2023 do nových, upravených nebo znovu otevřených expozic, památek, zahrad i tras. Naplánujte si zajímavý výlet už teď!

#světovéČesko a fenomén pěších dálkových tras: cesty z Čech až na konec světa

#světovéČesko a fenomén pěších dálkových tras: cesty z Čech až na konec světa

Když nám někdo poradí, že máme jít po červené a pak odbočit na zelenou, modrou nebo žlutou, je jasné, že je řeč o turistických značkách. Pečlivě značené trasy v Česku patří k absolutní evropské špičce, chodí se po nich už přes 130 let a mají řadu podob: jsou krátké i dlouhé, pohodlné i náročné, v rovinách i na horských svazích. Vyberou si dokonce i ti, kteří si oblíbili dálkové treky.

Muzeum turistiky v Bechyni Kultura

Muzeum turistiky v Bechyni

Je prvním muzeem tohoto zaměření v České republice. Muzeum dokumentuje vývoj turistiky u nás i v Evropě, vývoj Klubu českých turistů včetně jeho činností, historických objektů. Představuje významné osobnosti Klubu českých turistů.

Ski museum v Harrachově Kultura

Ski museum v Harrachově

Soukromá expozice mapuje vývoj harrachovského lyžování i místního lyžařského klubu. Můžete si prohlédnout ski staré více než 100 let, ale i skokanskou výzbroj od 50. let. Většina exponátů je ze soukromých sbírek.

Turistická trasa Klostermannova cesta – Šumavou z Hartmanic do Volyně Letní sporty

Turistická trasa Klostermannova cesta – Šumavou z Hartmanic do Volyně

Turistická trasa KČT nesoucí jméno šumavského barda Karla Klostermanna je v celé své délce modře značená a spojuje město Hartmanice přes Rejštejn, Kašperské Hory, Mílov, Nicov, Královský Kámen, Javorník a Vacov s Volyní. V celé své délce měří napříč Šumavou 47 km.

Další aktuality

Prague Fringe Festival 2024 přináší na Malou Stranu tchajwanskou lyriku, indické básníky i Járu Cimrmana v angličtině

Během 23. ročníku mezinárodního festivalu anglického divadla Prague Fringe, který se koná od pondělí 27. května do pátku 1. června 2024 se mohou diváci těšit na 140 představení od 36 souborů z 15 zemí světa. Tradiční i neobvyklé divadelní prostory na Malé Straně znovu ožijí mezinárodními inscenacemi nového divadla, komedie, story-tellingu, divadla pro děti a dalšími žánry.
27. květen 2024 12:00
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (1.6. – 2.6.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Pradědečkův traktor v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi, Pražský železniční den 2024, Toulava Fest 2024, Mezinárodní hudební festival Kutná Hora 2024 – 17. ročník. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
27. květen 2024 7:00
Zážitky, Praha

Navrhněte jméno pro malého orangutana ze Zoo Praha!

Genetické testy potvrdily domněnky chovatelů, že mládě orangutana sumaterského narozené 2. května v Zoo Praha je sameček. Malému lidoopovi nyní můžete vybrat jméno – své návrhy můžete psát do konce května na Fcebook nebo Instagram. Slavnostní odhalení jména proběhne v den měsíčních narozenin mláděte, v neděli 2. června v 11:00 hodin u pavilonu Indonéská džungle.
26. květen 2024 12:00
Příroda, Praha

Pražská muzejní noc 2024 láká k nočním prohlídkám pražských památek

Muzejní noc je zpět! Oblíbená stálice mezi kulturními akcemi v Česku se od časů pandemie vracela do hlavního města velmi pozvolna. Letos však nastává zlom – akce se totiž koná pod křídly Muzea Prahy a slibuje noční prohlídky hned v 30 institucích! Pražská muzejní noc 2024 nastane v sobotu 15. června 2024 od 19:00 do 24:00 hodin. Užijte si večer plný umění a společenství v Praze.
26. květen 2024 9:00
Kultura, Praha

Připomeňte si Operaci Anthropoid procházkou do míst, kudy se ubíraly dějiny

Letos si v pondělí 27. 5. připomínáme 81. výročí vojenské operace proti zastupujícímu říšskému protektorovi Reinhardu Heydrichovi. Věděli jste, že vloni byl 27. květen navíc vyhlášen, jako Den národního vzdoru Připomeňte si tuto významnou událost návštěvou památných míst, kudy se ubíraly dějiny. Tipy na procházky historií vám přináší Kudy z nudy.
25. květen 2024 9:00
Památky, Praha

Pražské vinice se otvírají: přijďte ochutnat, co se na nich urodilo

Podobně jako muzea, kostely a zahrady otevírají své brány veřejnosti, činí tak i soukromé a městské pražské vinice. O víkendu 25. a 26. května 2024 se přijďte seznámit s jejich historií i současností a objevte kouzlo často pozapomenutých koutů Prahy.
22. květen 2024 16:00
Gurmánská turistika, Praha

V Bohnicích se chystá festival Mezi ploty, letos pod záštitou prezidenta republiky

Na letošní festival Mezi ploty, který se v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice uskuteční 25. a 26. května 2024, přijede na 50 skvělých muzikantů a divadelníků. Vedle hudebních profesionálů letos přijede velký počet amatérských hudebníků a divadelníků, takže se celá akce stane oslavou spontánní umělecké tvorby obyvatel Prahy 8, všech Pražanů i dalších obyvatel České republiky. Divadelní a hudební festival Mezi ploty 2024 se koná za osobní podpory prezidenta republiky Petra Pavla.
22. květen 2024 10:00
Kultura, Praha

Zámek Troja zahajuje novou návštěvnickou sezonu

Zámek Troja, který spravuje Galerie Hlavního města Prahy zahajuje v úterý 21. května 2024 novou návštěvnickou sezónu. Zváni jste do zámku na na otevření první výstavy: Album zpomalených obrazů. Skladby a výtvarná díla z cyklu Nejisté situace, ale i na výstavu Nové realismy.
21. květen 2024 12:00
Kultura, Praha