ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: jak se před 100 lety dařilo turistům, vodákům, olympionikům a dalším sportovcům
Letní sporty

Věda a historie není nuda: jak se před 100 lety dařilo turistům, vodákům, olympionikům a dalším sportovcům

Poslechněte si audio verzi článku
Jakým sportům se věnovali naši pradědečkové a prababičky, případně dědečkové a babičky za první republiky? Které sportovní odvětví prožívalo zlatý věk a co naopak bylo teprve v plenkách? A jak na tom byli Češi na Olympijských hrách? Všechny tyto informace vám dnes zodpoví portál Kudy z nudy a navíc vás možná naláká na turistický výlet – jen tak, pro radost z pohybu.

Turistika jako módní záležitost

Ačkoli mnozí členové Klubu českých turistů padli v první světové válce, byli zraněni nebo se dostali do zajetí, za první republiky došlo k obrovskému rozmachu nejrůznějších odvětví. Ročně se pořádaly tisíce pochodů, výletů a výprav, ke slovu se víc a víc dostávalo lyžování. V HarrachověKrkonoších proběhly první celostátní přebor KČT v jízdě na lyžích, vyrůstaly nové horské boudy. Roku 1925 vybudoval královéhradecký Klub českých turistů Masarykovu chatu na Šerlichu v Orlických horách, o tři roky později vyrostla Kramářova chata na Suchém vrchu.

První republika vodáciPraze-Braníku si vodáci postavili vlastní loděnici a v roce 1929 poprvé uspořádal veřejný vodácký závod Kamýk–Štěchovice. Pečlivě se vedly statistiky; zatímco v roce 1928 najezdili vodáci na českých i zahraničních řekách více než 70 000 kilometrů, v roce 1938 překonali již 200 000 kilometrů. V roce 1936 mimochodem vyšla velmi užitečná knížka, bez níž dodnes vodáci nedají ani ránu: první kilometráž českých řek!

Podobný rozmach zaznamenalo horolezectví a jeskyňářství, tedy dnešní krasová turistika. Zároveň s organizovanou turistikou se rozšířilo skautské a trampské hnutí, vedle prostých nedělních výletů se novým trendem staly pobyty ve vysokých horách. Turistika se zkrátka díky rozšíření automobilismu, ubytovacích možností i dopravních spojů stala módní záležitostí a oblíbenou volnočasovou aktivitou.
 

Vlastenecký Sokol a křešťanský Orel

Ještě o něco starší než KČT je Sokol, založený roku 1862, tělovýchovná organizace, která zároveň razila i hluboce vlastenecké a demokratické myšlenky. Po vzoru prvního Sokola pražského, jehož vůdčími osobnostmi byli Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner, postupně vznikaly další sokolské jednoty v ostatních městech i mezi krajany v cizině, roku 1908 vznikla také katolická tělovýchovná jednota Orel. Za první republiky proběhly čtyři všesokolské slety; VII. slet roku 1920 byl posledním, který se konal na Letenské pláni v Praze. Vystřídalo se zde přes 100 000 cvičenců, které sledovalo 500 000 diváků, přítomen byl i prezident Masaryk. Další slety v letech 1926, 1932 a 1938 sledovali diváci již na strahovském stadionu.
 

Olympijské hry a první olympijské medaile

1920 hokejistéAni s Olympijským výborem Češi nečekali na založení samostatného státu, vznikl už v květnu 1899 z podnětu Jiřího Gutha-Jarkovského, tehdejšího člena Mezinárodního olympijského výboru, a známého sportovního funkcionáře Josefa Rösslera-Ořovského. První medaile však patřila ještě do časů Rakouska-Uherska: na Olympijských hrách 1900 v Paříži František Janda-Suk v hodu diskem obsadil výkonem 35,25 metrů druhé místo.

První medaile pro Československo získali na Olympijských hrách 1920 v Antverpách hokejisté, kteří odehráli premiérový olympijský turnaj v ledním hokeji a obsadili třetí místo. Československá hymna na olympiádě poprvé zazněla o čtyři roky později opět v Paříži, kde ve šplhu na laně Bedřich Šupčík získal zlatou medaili; jeho čas 7,2 sekund na osmimetrovém laně bez přírazu v té době představoval světový rekord.

BerlínŘadu medailí – dohromady tři zlaté a pět stříbrných – posbírala československá výprava na Olympijských hrách 1936 v Berlíně. Mezi olympijskými disciplínami se poprvé objevila kanoistika a jedenáct vodáků se z nich v různých disciplínách umístilo do šestého místa. V kanoistickém závodě dvojic na 1 000 m vybojovali zlaté medaile Jan Brzák-Felix s Václavem Syrovátkou, druhé kanoistické zlato pro Československo získali na desetikilometrové trati Zdeněk Škrdlant s Václavem Mottlem a stříbro z kilometrové trati na singlkánoi doplnil Bohuslav Karlík.
 

Počátky turistiky na vlastní oči

Do dávné minulosti Klubu českých turistů nahlédnete například v Bechyni, kde se v budově bývalé židovské synagogy v Široké ulici nachází Muzeum turistiky, první svého druhu v Česku. Poutavou expozici, která se věnuje fenoménu trampingu objevíte v jílovském městském muzeu. Podrobně je zde mimo jiné vysvětleno, co ovlivňovalo tramping při jeho začátcích a dozvíte se také, které významné osobnosti, zejména z řad sportovců a hudebníků, jím byly odchovány. Na přehledné mapě navíc naleznete polohu historických i současných chatových osad.

turistikaPočátkům lyžování se věnuje Ski muzeumHarrachově, hezké sportovní expozice objevíte v Krkonošském muzeuJilemnici, v Horáckém muzeuNovém Městě na Moravě anebo v muzeu Slezský venkovHolasovicích.

Tipy na sportovní akce
7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

Olympijské hry, nejznámější sportovní soutěž celého světa, jsou pokaždé největší sportovní událostí roku. Zná je skutečně každý a logo s olympijskými kruhy prý pozná až 90 % světové populace. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na nejznámější sportovní soutěž na světě trochu zblízka!

Sporty, které na olympijských hrách neuvidíte: šplh na laně, splývání a střelba na holuby

Sporty, které na olympijských hrách neuvidíte: šplh na laně, splývání a střelba na holuby

V programu moderních olympijských her se v průběhu let objevily desítky sportů a stovky disciplín. Některé z nich by se bez problémů mohly zařadit do olympijského programu i dnes, jiné aly byly pořádně bláznivé. Pojďte se s Kudy z nudy seznámit se sporty, které na olympijských hrách už nejspíš nikdy neuvidíte.

Věda a historie není nuda: naši nejstarší vodáci a Česko jako vodácký ráj

Věda a historie není nuda: naši nejstarší vodáci a Česko jako vodácký ráj

Co se vám vybaví, když zaslechnete slova jako háček, zadák, porcelán, cvaknout, květák, kontra nebo volej? Pokud nic, jste na správném místě: s Kudy z nudy si užijete svou první báječnou plavbu do světa vodáků. Pokud víte, že jde o slova z vodáckého slovníčku, užijete si s námi taky. Víme totiž o spoustě zajímavostí, o kterých jste doteď určitě neslyšeli.

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy Kultura

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Muzeum se specializací na těžbu zlata sídlí v historické budově zvané Mince v dolní části náměstí, kde byl do roku 1420 horní úřad. Zatímco o Kutné Hoře a Jihlavě se kdysi hovořilo jako o stříbrných pokladnicích Českého království, v okolí Jílového se rozkládal zlatonosný revír.

20 tipů, kam se vypravit za tradicí trampingu

20 tipů, kam se vypravit za tradicí trampingu

Více než 100 let existuje fenomén českého trampingu, jehož počátky bývají kladeny do doby kolem roku 1918. Během následujících desetiletí se stal jednou z nejoblíbenějších volnočasových aktivit a ovlivnil několik generací hudebníků, malířů, spisovatelů. Komunistický režim se jej různými způsoby snažil dostat pod kontrolu, přesto mnozí trampové své cesty do lesů a společná setkání vnímali jako ostrůvek nezávislosti, přátelství a volnosti. V posledních desetiletích možná trochu ustoupil ze scény, stále ale existuje a vyvíjí se dál. Za jeho historií i současností se vypravíme pomocí tipů Kudy z nudy.

Muzeum přírodovědy, venkova a trampingu v Doudlebech nad Orlicí Kultura

Muzeum přírodovědy, venkova a trampingu v Doudlebech nad Orlicí

V prvním patře zrekonstruované zámecké sýpky se nachází stálá expozice muzea. Bohatá sbírka, čítající stovky až tisíce exponátů potěší všechny milovníky přírodovědy, venkova a od roku 2023 i trampingu.

Dálkové turistické trasy: novinky, zajímavosti a tipy pro pestřejší dovolenou

Dálkové turistické trasy: novinky, zajímavosti a tipy pro pestřejší dovolenou

Oblíbili jste si dálkové trasy pro pěší? Nejste sami, každý rok se na ně vydávají tisíce výletníků. Pro ně i další cestovatele, kteří dálkové putování teprve plánují, máme na Kudy z nudy pár dobrých zpráv – třeba tu, že na dálkových trasách Via Czechia vznikne přibližně 150 nových útulen. Teď už vás noc v horách daleko od civilizace nezaskočí!

Velký přehled dálkových turistických tras napříč Českou republikou

Velký přehled dálkových turistických tras napříč Českou republikou

Které dálkové turistické trasy vedou Českem? Dálkové pěší trasy křižují naši republiku různými směry. Některé z nich dokonce dostaly pojmenování po významných osobnostech spojených s rozvojem turistiky, kultury a sportu. Další se jmenují podle toho, kudy procházejí a jiné připomínají význačné události z historie. Několik tras vedoucích přes naše území je evropského významu, jedná se o dálkové trasy, které protínají několik států. Kudy z nudy vám přináší přehled těchto tras. Projdete se po nějaké?

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: muzea a galerie aneb co nabídne rok 2024?

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: muzea a galerie aneb co nabídne rok 2024?

Výstavy, známá jména výtvarného umění i tvůrci a umělkyně, kteří se své slávy teprve dočkají, neobvyklé nově objevené exponáty, chystané i čerstvě otevřené stálé expozice i rozšíření těch stávajících: to je jen malá část novinek ze světa kultury a umění. Pojďte si s portálem Kudy z nudy projít nejen velká muzea a galerie ve všech krajích a podívat se, co mají nachystáno pro rok 2024.

Expozice trampingu v Jílovém u Prahy – Tramping stále žije Kultura

Expozice trampingu v Jílovém u Prahy – Tramping stále žije

Královské zlatohorní město Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví, které je jednou z kolébek trampingu.

Výlety pro samotáře: putování malebnými Bílými Karpaty na východní Moravě

Výlety pro samotáře: putování malebnými Bílými Karpaty na východní Moravě

Bílé Karpaty, které se táhnou podél moravsko-slovenské hranice, leží na území Zlínského a Jihomoravského kraje i na Slovensku. Velká část pohoří patří do Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty (na Slovensku Biele Karpaty), která je biosférickou rezervací pod ochranou UNESCO. Přestože se jedná o nádherné území plné voňavých luk, bývá zde o poznání méně turistů než v sousedních Beskydech. A je to tak asi správně – milovníci přírody a venkovského života našich babiček zde naleznou klid, unikátní přírodní bohatství v malebné krajině, i množství památek a dochovaných lidových obyčejů.

Věda a historie není nuda: Junák – český skaut a jeho dlouhá cesta

Věda a historie není nuda: Junák – český skaut a jeho dlouhá cesta

Dobrých zpráv není nikdy dost, a tak jednou z nich začneme: počet skautů a skautek v Česku od roku 2006 nepřetržitě roste. Junák – český skaut je nejenom dlouhodobě největší výchovnou organizací pro děti a mládež v České republice, ale u nás také roste nejrychleji ze všech zemí v Evropě. Počet jeho členů aktuálně šplhá k číslu 75 000. Společně s ostatními skauty na celém světě i ti naši tradičně slaví Mezinárodní den skautů a skautek každý rok 24. dubna.

Připomeňte si Světový den laskavosti: přehled dobrých zpráv aneb v čem jsme skvělí

Připomeňte si Světový den laskavosti: přehled dobrých zpráv aneb v čem jsme skvělí

Buďte na sebe i na ostatní hodní: to je nejlepší rada, jak si užít Světový den dobrosrdečnosti anebo Světový den laskavosti. Je jedno, jak mu budeme říkat, jisté ale je, že právě laskavost má svůj svátek každoročně 13. listopadu.

Vyfoťte se jako olympionici a objevte jezero Most při podzimních procházkách

Vyfoťte se jako olympionici a objevte jezero Most při podzimních procházkách

Každý sportovní fanoušek se nyní může cítit podobně jako sportovci na olympijských hrách. Stejně jako se oni v dějišti her fotí s obřími olympijskými kruhy, se totiž také mohou příznivci sportu v Mostě už nyní u jezera Most vyfotit s desetimetrovým nápisem Olympijský festival, který začne v létě příštího roku. Jezero s druhou nejčistší vodou u nás vzniklo jako výsledek rekultivace hnědouhelného dolu a bylo pojmenováno na památku zbouraného města, které muselo ustoupit těžbě uhlí.

Muzeum Slezský venkov v Holasovicích Památky

Muzeum Slezský venkov v Holasovicích

Holasovické muzeum se nachází v areálu bývalé zemědělské usedlosti a dokumentuje venkovský meziválečný život Slezanů. Vzniklo díky místním nadšencům, kteří během pár let nasbírali několik tisíc exponátů. Základem jsou prvorepublikové předměty, mapy z katastru a další dokumenty.

Turistické značení okolo nás: vyznáte se v značkách pro turistiku, motoristy či lodě?

Turistické značení okolo nás: vyznáte se v značkách pro turistiku, motoristy či lodě?

Turistické značení má v našich luzích a hájích velkou tradici a patří ke světové špičce. Ale ruku na srdce, opravdu se vyznáte ve všech značkách určených pro turistiku? A nemáme na mysli pouze pěší turistiku, cyklistiku, jízdu na koni nebo systém značení tras pro lyžaře. Existuje spousta dalších značek, například pro řidiče na silnicích anebo pro malá i velká plavidla na říčních cestách České republiky. Pro ty, kteří tak v tom trochu tápou, má Kudy z nudy připravený velký přehled turistických značek a značení, na které během svého putování Českem můžete natrefit.

Naučná stezka Betonová hranice v Mladkově Příroda

Naučná stezka Betonová hranice v Mladkově

Naučná stezka Betonová hranice mapuje a propojuje Muzeum čs. opevnění – dělostřeleckou tvrz Bouda s Muzeem Vysoký kámen a po odbočce také s nedalekým Vojenským muzeem Lichkov. Stezka začíná u nádraží v Mladkově, je vedena po turistických značených trasách a měří 15 km.

Střední Čechy připravují na sezónu množství novinek – nové expozice, turistické trasy i zahrady

Střední Čechy připravují na sezónu množství novinek – nové expozice, turistické trasy i zahrady

Ne náhodou patří střední Čechy mezi nejnavštěvovanější tuzemské regiony. Kromě oblíbených hradů a zámků, technických památek nebo přírodních úkazů, nabízejí nové turistické cíle a možnosti výletů. Středočeská centrála cestovního ruchu a zve v sezóně 2023 do nových, upravených nebo znovu otevřených expozic, památek, zahrad i tras. Naplánujte si zajímavý výlet už teď!

#světovéČesko a fenomén pěších dálkových tras: cesty z Čech až na konec světa

#světovéČesko a fenomén pěších dálkových tras: cesty z Čech až na konec světa

Když nám někdo poradí, že máme jít po červené a pak odbočit na zelenou, modrou nebo žlutou, je jasné, že je řeč o turistických značkách. Pečlivě značené trasy v Česku patří k absolutní evropské špičce, chodí se po nich už přes 130 let a mají řadu podob: jsou krátké i dlouhé, pohodlné i náročné, v rovinách i na horských svazích. Vyberou si dokonce i ti, kteří si oblíbili dálkové treky.

Muzeum turistiky v Bechyni Kultura

Muzeum turistiky v Bechyni

Je prvním muzeem tohoto zaměření v České republice. Muzeum dokumentuje vývoj turistiky u nás i v Evropě, vývoj Klubu českých turistů včetně jeho činností, historických objektů. Představuje významné osobnosti Klubu českých turistů.

Ski museum v Harrachově Kultura

Ski museum v Harrachově

Soukromá expozice mapuje vývoj harrachovského lyžování i místního lyžařského klubu. Můžete si prohlédnout ski staré více než 100 let, ale i skokanskou výzbroj od 50. let. Většina exponátů je ze soukromých sbírek.

Barbora Špotáková – úspěšná oštěpařka a trojnásobná medailistka z olympiády

Barbora Špotáková – úspěšná oštěpařka a trojnásobná medailistka z olympiády

Jedna z nejlepších oštěpařek všech dob Barbora Špotáková (* 30. června 1981, Jablonec nad Nisou) má na kontě řadu úspěchů. Vedle tří olympijských medailí je to stejný počet titulů mistryně světa, je evropskou šampionkou a držitelkou světového rekordu v hodu oštěpem.

Pavilon Expo 1958 na Letné Památky

Pavilon Expo 1958 na Letné

Na podzim 2021 zde zahájila nově provoz galerie Expo 58 Art. Plánuje pořádat výstavy a na terase i kulturní akce či koncerty.

Turistická trasa Klostermannova cesta – Šumavou z Hartmanic do Volyně Letní sporty

Turistická trasa Klostermannova cesta – Šumavou z Hartmanic do Volyně

Turistická trasa KČT nesoucí jméno šumavského barda Karla Klostermanna je v celé své délce modře značená a spojuje město Hartmanice přes Rejštejn, Kašperské Hory, Mílov, Nicov, Královský Kámen, Javorník a Vacov s Volyní. V celé své délce měří napříč Šumavou 47 km.

Další aktuality

V Zoo Praha si prohlédnete vzácné bércouny Petersovy

Zoo Praha jako první v republice letos odchovala bércouny Petersovy, malé africké savce bizarního vzezření. Dvě letos narozená mláďata jsou výsledkem několikaletého chovatelského úsilí. Ačkoliv mohou bércouni na první pohled připomínat hlodavce či rejsky, mají v rámci starobylé skupiny savců Afrotheria geneticky blíže ke slonům, damanům nebo třeba hrabáčům. Tento druh bércouna, který obývá jen malé území Tanzanie a Keni, vyniká nad jiné svou sytou barvou i velikostí.
7. září 2024 16:00
Příroda, Praha

V Dejvicích na Kulaťáku proběhne Festival malých pivovarů

V sobotu 7. září 2024 od 8 do 20 hodin bude probíhat v prostoru Trhů na Kulaťáku v pražských Dejvicích již šestý ročník Festivalu malých pivovarů. Jedná se o jednorázovou akci, které se zúčastní na 20 malých pivovarů z celé ČR a je doprovázena bohatým programem a speciálními lahůdkami. Akce se koná ve spolupráci s Městskou částí Prahy 6 zcela zdarma.
7. září 2024 9:45
Gurmánská turistika, Praha

Hudební festival Dvořákova Praha slibuje jedinečné zážitky

Poctu proslulému skladateli Antonínu Dvořákovi složí i letos řada světových orchestrů a sólistů. Ti se představí v září 2024 na hudebním festivalu Dvořákova Praha, který tradičně uvádí díla našeho významného umělce. Tento rok se koná sedmnáctý ročník festivalu, a to mezi 6. a 24. zářím 2024.
6. září 2024 19:31
Kultura, Praha

Úřad vlády ČR zve v sobotu na návštěvu Hrzánského paláce

V roce 2024 se naskýtá jen několik málo příležitostí, kdy je možné navštívit Hrzánský palác. Jednou z nich je sobota 7. září, kdy bude vládní budova zpřístupněna veřejnosti letos naposledy. Podívat se dovnitř stavby, která slouží k reprezentačním účelům předsedy vlády České republiky bude možné od 9:00 do 16:00 hodin. Prohlídky jsou možné pouze s průvodcem, vstup na ně je zdarma.
6. září 2024 19:00
Památky, Praha

V hovězí věříme! aneb přijďte na Burgerfest!

Burgerfest je největší burgerový festival v Evropě. Letos proběhne o víkendu 7. až 8. září 2024 na holešovickém Výstavišti. Hlavním cílem je vyvrátit mýty o americké kuchyni a dokázat, že burger není žádný karbanátek a má své místo v kvalitní gastronomii. Užijte si tři dny plné burgerů, hotdogů, hranolek a dalších BBQ specialit.
6. září 2024 10:00
Gurmánská turistika, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (7.9. – 8.9.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Dny evropského dědictví 2024, Den letiště Praha Letňany – 100. výročí založení letiště, Burgerfest 2024, 57. ročník mezinárodní jízdy do vrchu Zbraslav – Jíloviště, RunCzech Adidas – Běh pro ženy 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
6. září 2024 7:01
Zážitky, Praha

Rozsviťte to při videomappingu a na festivalech světla!

Videomapping: slovo donedávna neznámé, které nyní slibuje prvotřídní zážitky a skvělou podívanou. Její čas přichází koncem léta, když se dny krátí, večery prodlužují a stmívat se začíná každý den dřív. Kde si tedy v následujících týdnech užijete fantaskní světelná představení? Podívejte se na tipy Kudy z nudy.
5. září 2024 18:00
Životní styl, Praha

Začíná Prague Art Week s podtitulem EDUcare – umění poznávat

Mezinárodní festival vizuálního umění Prague Art Week začíná! Čtyřdenní dynamický program bude probíhat od čtvrtka 5. do neděle 8. září 2024. Prozkoumejte jedinečná umělecká díla, seznamte se s umělci, diskutujte a učte se od profesionálů v Superstudiu. Výstavy, komentované prohlídky a další doprovodný program se uskuteční ve čtyřiceti galeriích po celé Praze a ve vyhrazených dnech a časech budou přístupné pro širokou veřejnost zdarma. Zahájení Prague Art Week proběhne 5. září od 19:00 spolu s vernisáží výstavy Josefa Bolfa Melancholie vnějších mezí v Centru současného umění DOX.
5. září 2024 11:00
Zážitky, Praha