ÚvodCo chcete dělat?PamátkyVáclavské náměstí v Praze – symbol české státnosti
Památky

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.
Václavské náměstí je 750 m dlouhé s rozlohou 42 255 m², na jedné straně ho ohraničuje magistrála s budouvou Národního muzea v pozadí (a stanicí metra Muzeum) a na straně druhé stanice metra Můstek s pěší zónou v ulici Na Příkopě. Náměstí je považováno i za jeden ze symbolů české státnosti.

Hlavní dominantou náměstí a ústředním místem setkání Pražanů i návštěvníků metropole, kteří si dávají sraz "pod vocasem" je jezdecká socha svatého Václava, patrona české Země, po kterém je náměstí pojmenováno. Kromě Václava je dílo sochaře J.V. Myslbeka, doplněna dalšími světci – je zde Václavova babička svatá Ludmila, svatá Anežka Česká, svatý Prokopa a svatý Vojtěcha. Celé sousoší však bylo dokončeno až po sochařově smrti roku 1913. Pokud si všimnete detailu tváře svatého Prokopa, uvidíte samotného Myslbeka. Zajímavostí je také skutečnost, že se při zhotovování sochy nechal autor v jízdárně překračovat koněm, aby viděl, jakým způsobem a na jakých místech se při chůzi napínají svaly zvířete. A kdo je vlastně onen slavný kůň, na kterém svatý Václav sedí? Modelem se stal sedmiletý hřebec Arda, který byl majetkem armády. V říjnu 1918 byl u pomníku vyhlášen vznik Československa listinou, kterou přečetl Alois Jirásek, proto je před sousoším vytesáno datum 28.10.1918.

Václavské náměstí se původně nazývalo Koňský trh. Spolu s Dobytčím a Senným trhem bylo vyprojektováno na přání Karla IV. Teprve až  roku 1848 bylo na návrh Karla Havlíčka Borovského přejmenováno na Svatováclavské náměstí. V roce 1918 zde byla vyhlášená samostatnost Československa. 19. ledna 1969 se zde upálil student Jan Palach na protest proti invazi "spřátelených" států do Československa v srpnu 1968. Během Sametové revoluce v roce 1989 se "Václavák" stal klíčovým místem, kde probíhaly masové demonstrace. Z balkonu nakladatelství Melantrich promlouval k lidem Václav Havel a ostatní známé osobnosti. Dnes je Václavské náměstí obchodním centrem Prahy. Sídlí na něm nejznámější hotely, obchody a luxusní restaurace.
 

Václavské náměstí a tramvaj

V roce 1884 projela po "Václaváku" první tramvaj, ještě tažená koňmi. Její trasa vedla od Můstku přes náměstí na Vinohrady a dále k Nuselským schodům. První eletrická tramvaj se po kolejích, přemístěných k chodníkům, rozjela roku 1900. Tramvaje jezdily po náměstí až do roku 1980. Jako poslední projela 13. prosince noční dvaadvacítka. Po odstranění kolejí zde bylo osázeno množství okrasných keřů, travin a květin a v 80. letech byla ve spodní části náměstí upravena rozsáhlá pěší zóna a v okolí sochy sv. Václava bylo přestavěno na promenádu. Vzpomínkou na někdejší tramvajovou linku je restaurace v tramvaji "Café Tramway" ve střední části náměstí, poblíž Vodičkovy ulice.
 

Hotely, obchody a restaurace na Václavském náměstí

Kromě kulturního centra a místa národních aktivit je Václavské náměstí v Praze jednou z oblastí s největší koncentrací obchodů, hotelů a restaurací, které mají bohatou historii. Mezi nejznámější a nejluxusnější hotely na Václavském náměstí patří směrem od Muzea k Můstku Occidental Praha Wilson, Hotel Jalta, býv. Grand hotel Evropa – dnes nově zrekonstruovaný Hotel W Prague, Hotel Adria, Hotel Ambassador Zlatá Husa, Dům U zlaté pšenice – Pytloun Boutique hotel, Hotel Alchemist nebo Hotel Prague Inn.

Na Václavské náměstí míří velké množství Pražanů a návštěvníků města, kteří so chtějí koupit luxusní módu i pohodlné oblečení světových značek, klenoty, knižní novinky či bestsellery, hudební a herní nosiče, oblíbené potraviny a pochutiny. K nejoblíbenějším obchodům patří Dům módy na rohu Krakovské ulice s prodejem oděvů a konfekce, Palác Fénix s bývalým kinem Blaník (dnes divadlo Studio Dva), Palác Luxor s oblíbeným knihkupectvím, Palác Rokoko - pasáž s obchody a divadlem Rokoko, která spojuje Václavské náměstí s pasáží Lucerna, Palác Lucerna s unikátním kinem a mnoha obchůdky (vč, například hudebních nástrojů), Palác Hvězda (Melantrich) či Wiehlův dům, který ukrývá nakladatelství Academia. Palác Savarin je velmi rozlehlý a zasahuje až do ulice Na Příkopě, do roku 2023 zde probíhá rekonstrukce. V domě U Stýblů se nachází knihkupectví Knihy Dobrovský známé všem milovníkům knih. Výstavní kousky od firmy Baťa seženete v Baťově paláci, který zde stojí (a slouží původnímu účelu) už od roku 1928. Obchodní a administrativní palác Astra nechal postavit August Lind pro výrobu umělých květin a ozdobných per. Dnes jsou zde obchůdky, kavárny i obchodní prostory. I v Paláci Euro jsou obchody a horní část zaujímají kanceláře. Dominantou dolní části Václavského náměstí je legendární Palác Koruna. Nabídku španělské módy, kvalitní obuvi a doplňků reprezentují v rámci pasáže Paláce Koruna kolekce značek jako Desigual, Office Shoes, VaNa1 a další.

Za zmínku stojí i široká nabídka restaurací, kaváren a barů po celé délce Václavského náměstí. K nejpopulárnějším se řadí ku příkladu Výtopna v Paláci Fénix, Bar Duplex, Kavárna Oliver’s Coffee Cup, Kavárna Lucerna nebo Lucerna Music Bar.

Aktuality

Muzeum od sklepa po půdu

Nová výstava nabízí pohled do života Národního muzea jakožto instituce, historického objektu, místa pro uchování předmětů nevyčíslitelné hodnoty i prostoru spjatého s množstvím zajímavých osobností a návštěvníka doslova provede historickou budovou od sklepa po půdu.
Praha 1, Praha

Má vlast – výstava k 200. výročí narození Bedřicha Smetany

Národní muzeum zve od 6. listopadu 2024 do 31. října 2025 na výstavu Má vlast, k 200. výročí narození skladatele Bedřicha Smetany a Roku české hudby.
Praha 1, Praha

Olympijské příběhy

Národní muzeum spolu s Českým olympijským výborem připravilo výstavu plnou poutavých příběhů z české olympijské historie. Výstava Olympijské příběhy v Nové budově Národního muzea bude otevřena od 16. října 2024 do 30. září 2025.
Praha 1, Praha

Nejkrásnější české knihy roku 2023

Přijďte se do Historické budovy Národního muzea seznámit s kolekcí nominovaných a oceněných českých knih již 59. ročníku soutěže o nejkrásnější českou knihu.
Praha, Praha

Tajemná Núbie

Přijďte si do Historické budovy Národního muzea prohlédnout unikátní zachráněné předměty z historického území Núbie.
Praha 1, Praha

Dny otevřených dveří Národního muzea

Národní muzeum, největší instituce svého druhu v ČR, uchovává víc než 20 milionů sbírkových předmětů a spravuje 16 pražských i mimopražských muzejních objektů. Národní muzeum pro návštěvníky připravilo vstup zdarma do všech svých muzejních objektů v Praze i mimo hlavní město.
Praha, Praha

Dny evropského dědictví 2025

Dny evropského dědictví (EHD) proběhnou v roce 2024 ve dnech od 6. do 14. září. Jejich cílem je hledání cest ke kořenům naší, evropské i světové civilizace. Proto jsou v rámci EHD pořádány nejrůznější doprovodné akce – přednášky, koncerty, městské slavnosti, ale i soutěže.
Praha 1, Praha

Gaetano Donizetti – Nápoj lásky

Komedie Nápoj lásky o zázračném elixíru, který vůbec zázračný není, a přesto splní svůj úkol, baví diváky na celém světě už víc než 190 let.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Venkovní únikové hry v České republice

Jde o venkovní zábavné hry s mobilní aplikací. Hraje se v týmu, nebo s rodinou, ve městě, v parku, pěšky nebo na kole, v Praze a na spoustě dalších míst v České republice.
Praha, Praha

Sál minerálů – expozice Národního muzea

V expozici nazvané Sál minerálů si mohou návštěvníci prohlédnout více než 4000 předmětů ze sbírky, která celkově čítá neuvěřitelných 100 000 minerálů z celého světa.
Praha, Praha

Myšárium – odpočinková zóna v Národním muzeu

Odpočinková zóna inspirovaná knihou Dlouhá noc muzejní myši skýtá možnost oddychu a her. Společně s myší Elvírou a holubem Emilem se nejmenší návštěvníci mohou přenést do světa fantazie a užít si čas plný zábavy a zajímavých informací. 
Praha 1, Praha

Momenty dějin – spojovací tunel mezi Historickou a Novou budovou Národního muzea

Multimediální expozice ve spojovací chodbě mezi Historickou a Novou budovou Národního muzea se skládá ze tří projekcí, které zachycují zlomové okamžiky 20. století i postupnou proměnu města v souladu s naším poznáním, technologických rozvojem a modernizací dopravní infrastruktury.
Praha 1, Praha

Kupole Národního muzea v Praze

Historická budova Národního muzea v Praze se na podzim roku 2018 otevřela po několikaleté rekonstrukci veřejnosti. Poprvé v historii je zpřístupněna i kupole, odkud si můžete vychutnat pohled na celou Prahu.
Praha 1, Praha

Dějiny 20. století – expozice v Nové budově Národního muzea

Nová expozice v Nové budově Národního muzea přibližuje dějiny českých zemí v letech 1914–2004. V expozici se nachází jak vzácné a unikátní exponáty, tak obyčejné předměty, které lidem usnadňovaly život. Součástí expozice je technologicky jedinečná „časozdviž“ i dětská herna.
Praha 1, Praha

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.
Praha 1, Praha

Pomník Jana Palacha a Jana Zajíce u Národního muzea

Nenápadný pomník ve tvaru prohnutého kříže na zemi, je umístěn několik metrů od kašny před budovou Národního muzea na Václavském náměstí v Praze, kde se Jan Palach 16. ledna 1969 polil benzínem a zapálil.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Occidental Praha Wilson v centru Prahy s úžasnými výhledy na historické památky

Hotel Occidental Praha Wilson se nachází přímo na Václavském náměstí v Praze, vedle Národního muzea a Státní opery, a nabízí ideální polohu k poznávání města.
Praha 1, Praha

Hapimag Praha

Hapimag Resort Prague poskytuje ubytování v centru metropole, přímo na Václavském náměstí. Disponuje 48 kompletně vybavenými apartmány a barem.
Praha 1, Praha

Popeyes fast-food

Americký fast-food řetězec Popeyes otevřel v Čechách svou první pobočku a to na Václavském náměstí v Praze.
Praha 1, Praha

Kavárna Oliver’s Coffee Cup na Václavském náměstí

Útulná kavárna na Václavském náměstí, kde se můžete v klidu zastavit na šálek výběrové kávy. Nachází se v prvním patře Domu módy. Prosvětlený a pohodlný podnik s pěkným výhledem použijte jako základnu pro naplánování procházky v centru nebo si tu alespoň na chvíli odpočiňte.
Praha 1, Praha

Restaurace Výtopna na Václavském náměstí v Praze

Restaurace Výtopna je konečnou stanicí nejen pro všechny železniční nadšence, ale také pro milovníky dobrého jídla. Tento gastronomický unikát dokáže proměnit i obyčejné posezení u piva na netradiční zážitek.
Praha 1, Praha

Boutique hotel Jalta – výjimečný hotel s protiatomovým krytem

Boutique hotel Jalta je výjimečný svou exkluzivní polohou přímo v historickém centru Prahy na Václavském náměstí, ale i svou 50letou historií a designem budovy. Kuriozitou hotelu Jalta je v minulosti utajovaný protiatomový kryt v druhém podzemním podlaží.
Praha 1, Praha

Craft Bistro Yalta

Dát si fine diningové jídlo z prvotřídních surovin od nejlepších kuchařů za cenu craft bistra? Navíc pod koněm na Václaváku? Jasně! To je Yalta Craf Bistro pod vedením kreativního šéfa Marka Šády.
Praha 1, Praha

Skyfall Apartment Hotel v Praze

Užijte si luxusní ubytování přímo v centrum Prahy. Skyfall Apartment Hotel je ideláním místem k poznávání krás hlavního města.
Praha 1, Praha