Vydejte se poznat historii starobylé tkalcovské rodiny Kubáků ze Strmilova do Muzea tkalcovství. Prohlídku muzea můžete spojit s exkurzí přímo v rodinné tkalcovně, kde se vyrábí bytový textil ze 100% ovčí vlny a bavlny s tradičními i moderními vzory.
Historie
Umělecké tkalcovny ve Strmilově sahá až do roku
1870, kdy ji založil
František Kubák. Zdeněk Kubák se vyučil tkalcovskému řemeslu v Ústředí uměleckých řemesel v Praze a také u svého otce Ferdinanda Kubáka. Po roce 1989 získal dílnu v restituci zpět do svého vlastnictví. Filip Kubák vystudoval textilní výtvarnictví v Jihlavě. Poté byl rok na stáži v textilní umělecké dílně v Rakousku.
Zdeněk Kubák se svým synem vyrábějí vlněné tkaniny, zejména různé
přikrývky a přehozy, jejichž jedinečnost je dána komplexní přípravou od zpracování rouna, jeho kramplování, spřádání, barvení příze, až po vlastní tkaní a speciální úpravu. Jde o pozoruhodně dochovaný
komplex tradiční technologie výroby látek, který je třeba zachovat, neboť je vynikajícím rukodělným doplňkem našeho bydlení a odívání.
Zdeněk Kubák se vedle tkaní věnuje i výrobě ručních stavů, které mají nejen naučný význam, ale i praktickou využitelnost.
Navštivte Muzeum tkalcovství ve Strmilově a objevte historii a tradiční výrobu textilu z ovčí vlny a bavlny u rodiny Kubáků.
Umělecká tkalcovna ve Strmilově byla založena v roce 1870 Františkem Kubákem.
Filip Kubák vystudoval textilní výtvarnictví v Jihlavě.
V rodinné tkalcovně se vyrábí bytový textil ze 100% ovčí vlny a bavlny s tradičními i moderními vzory.
Zdeněk Kubák a jeho syn se zaměřují na výrobu vlněných tkanin, jako jsou přikrývky a přehozy.
Výroba ručních stavů má nejen naučný význam, ale i praktickou využitelnost.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.