ÚvodAktualityČeské značky: Hedva Český Brokát, Tonak, gobelínka a další textilní tradice slezského Manchesteru
Kultura

České značky: Hedva Český Brokát, Tonak, gobelínka a další textilní tradice slezského Manchesteru

Klobouky Hückel, hedvábné kravaty Schiel, gobelíny nebo nádherně zdobené brokáty z Jeseníků znal celý svět. Zná je vlastně i dnes, jen pod jinými názvy – i vám určitě něco říkají jména společností Tonak anebo Hedva Český Brokát. S Kudy z nudy tentokrát prozkoumáme zlatou éru českého textilnictví, zajímavá muzea a na několika místech se dokonce podíváme přímo do výroby.
Česká republika se může pochlubit bohatou tradicí textilní výroby. Určitě znáte výraz rakouský nebo moravský Manchester. V 19. století se tak říkalo Brnu, které tehdy objemem textilní výroby, množstvím podniků a exportními možnostmi patřilo k nejprůmyslovějším centrům rakouské monarchie. Zběsilým tempem vlnařského průmyslu leckomu připomínalo britský Manchester, město, které rovněž prožilo největší rozvoj v období průmyslové revoluce v 19. století. Protějškem fabrik, industriálních čtvrtí a dělnických kolonií byly luxusní vily rodin majitelů textilních továren. K nejznámějším patří slavná vila Tugendhat, památka UNESCO, vila Löw-Beer či vila Stiassni.
 

Slezský Manchester

Existoval ale Slezský Manchester. Ten ležel v podhůří Jeseníků, a říkalo se tak trojici měst Rýmařov, Krnov a Bruntál. O jejich slávu a rozmach se postarala nenápadná, modře kvetoucí rostlinka, která se tu dřív v hojné míře pěstovala: len. Lněné výrobky byly trvanlivé a levné, výroba plátna patřila k místním tradičním řemeslům a ze lnu se vyrábělo všechno, od šatů, šátků a prádla přes pytle a plachty na formanské vozy až po provazy.

V roce 1746 majitel janovického panství hrabě Ferdinand Bonaventura Harrach založil v Rýmařově proslulou plátenickou manufakturu, která se stala se nejvýznamnějším podnikem svého druhu na Moravě i v celé rakouské monarchii. Harrachové na Rýmařovsko pozvali tkalce ze Šluknovska a nechali pro ně postavit několik nových vesnic či kolonií: tak vznikly v roce 1748 Harrachov anebo Ferdinandov, pojmenované po samotném hraběti. Po jeho manželce Růženě Harrachové dostala jméno osada Růžová, založená poblíž Janušova v roce 1757, jako poslední vznikla kolonie Nové Pole. Každá rodina dostala k užívání domek, postavený na náklady vrchnosti; tkalci si je koupili na dlouhodobý úvěr.
 

Harrachovská manufaktura a textilní tradice Krnova

Po zboží z janovické manufaktury byla značná poptávka, v dalších desetiletích v ní bylo až 800 stavů. V okolí postupně vznikaly další malé dílny, které se během 19. století postupně měnily na mechanické tkalcovny. Podnikatelé si Rýmařovsko vybírali k zakládání nových fabrik záměrně: ve městě ani v jeho okolí nebyl žádný průmyslový podnik a byly zde velmi levné pracovní síly s bohatou tkalcovskou tradicí.



Svůj podnik tu založil i Flemmichové, jeden ze starých krnovských rodů. Jejich tkalcovna sice vyráběla hedvábí v Rýmařově, ale ústřednu měla ve Vídni. Tam byly úpravny, barvírny i ateliéry, z Vídně se také řídil nákup surovin i prodej hotového zboží. Flemmichové vyráběli liturgické textilie, dracouny, kravatové látky, padákové hedvábí, listové šatovky i šátky, a v 80. letech 19. století zaměstnávali přes 600 pracovníků. Dnes v Krnově můžete navštívit půvabnou Flemmichovu vilu, kterou si v letech 1914 až 1917 nechal postavit jako rodinné sídlo textilní továrník Theodor Flemmich. Vilu využívá Městské muzeum pro pořádání dlouhodobých i krátkodobých výstav, často zaměřených právě na textilní tvorbu a tradice. V hlavní expozici si prohlédnete historické dřevěné exponáty, vypovídající o rozvinuté plátenické výrobě ve Zlatých Horách a Bruntálsku už na počátku 16. století.
 

Rýmařov a Hedva Český Brokát

Znáte Technotrasu? Propojuje místa, na nichž vás čekají nezapomenutelné zážitky připomínající technickou a řemeslnou vyspělost severní Moravy a Slezska. Ukáže vám neopakovatelný genius loci technických památek i míst, která průmyslem stále žijí. Jednou ze zastávek Technotrasy je expozice textilky Hedva Český Brokát, kterou připravilo Městské muzeumRýmařově. V bývalé tovární hale uvidíte různé tkalcovské stroje, výsledky práce tkalců včetně brokátových ornátů pro kněze a také opravdový skvost – unikátní kravatu z 20. let 20. století. Zážitek nabízí také speciální prohlídky, při nichž nahlédnete přímo do výroby.

Ta současná je samozřejmě ryze moderní, ovšem příběh výroby hedvábí, brokátu a kravat, které znal opravdu celý svět, začal na Rýmařovsku v roce 1890. Tehdy tu bratři Schielové z Moravské Třebové založili továrnu na hedvábnické tkaniny. V době největší konjuktury zaměstnávala firma Schiel 2 200 lidí na 1 100 stavech různých typů a šířek. Vyráběly se hlavně kravatové látky, šněrovačky, prošívané přikrývky, selské šátky a šatovky, ve válečných letech se firma soustředila na výrobu padákového hedvábí.

Firma úspěšně přežila i znárodnění a totalitní režim, v roce 2014 vznikla odštěpením závodu 06 Rýmařov od Hedvy Moravská Třebová samostatná firma Hedva Český Brokát. Jejím hlavním výrobním sortimentem zůstaly především brokáty, tkaniny s bohatě vytkávaným vzorem. Užívají se pro šití národních krojů, výrobu církevních ornátů, na tapety i čalounění. Vyrábějí se tu i brokáty historické, které vznikají jako repliky podle dochovaných historických textilií a šijí se z nich historické kostýmy pro divadlo a film. Firma spolupracuje s několika zajímavými tvůrci, například Mi fashion label, IHOR či Veronika Velčovská Jiroušková art&design, a vetkává do luxusního brokátu jejich sny a představy. V roce 2021 jeli zástupci rýmařovských textiláků do Vatikánu, aby papeži Františkovi osobně předali brokátové desky, vyrobené v rýmařovské tkalcovské dílně.
 

Nový Jičín, Tonak a klobouk pro Churchilla

Nekonečný příběh pokrývek hlav rozmanitých barev a střihů píše už řadu generací novojičínský Tonak – TOvárna NA Klobouky. Ano, skutečně je to takhle jednoduché: TONAK je zkratka podniku, který v Novém Jičíně založil Jan Nepomuk Hückel již v roce 1799. Tradice kloboučnického řemesla na Novojičínsku je ale mnohem staršího data, klobouky se tu vyráběly už v 17. století, a dokonce možná ještě dřív. Hlavní ale je, že ve městě na vás čekají dvě celoročně otevřené atraktivní kloboučnické expozice. V návštěvnickém centru vám prozradí, jak se klobouky vyrábí. Poutavou a zábavnou formou se seznámíte s jednotlivými fázemi pozoruhodného procesu jejich výroby a po absolvování interaktivní prohlídky můžete pokračovat do expozice klobouků na místním zámku. Mezi vzácnými artefakty objevíte třeba pokrývku hlavy následníka rakouského trůnu Ferdinanda d’Este, zavražděného v Sarajevu, anebo klobouk prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Není tajemstvím, že v Novém Jičíně vyrobili i klobouk pro britského premiéra Churchilla – ostatně novojičínské klobouky nosí celý svět!
 

Bruntál a první rifle na světě

Prvotřídní raritou se pyšní město Bruntál. Podle některých historiků právě ve zdejší textilce začal příběh prvních riflí, skutečného světového fenoménu. Jak se to stalo? Látku, která vznikla porušením běžného výrobního postupu, prý koupil americký obchodník. Tak se dostala až do Kalifornie ke známému Levi Straussovi, který z ní vyrobil první džíny, pracovní kalhoty vyztužené kovovými nýty.
 

Valašské Meziříčí a Moravská gobelínová manufaktura

Podobně skvělou pověst jako brokáty z Rýmařova mají i výrobky Moravské gobelínové manufaktury z Valašského Meziříčí. V roce 1898 ji založil akademický malíř Rudolf Schlatauer. S gobelíny se setkával na cestách po severských zemích a rozhodl se tuto techniku převést na Valašsko, region proslulý dávnými tkalcovskými tradicemi. Kromě restaurování historických tapiserií a výroby nových gobelínů a koberců podle moderních výtvarných předloh tu dokonce na unikátním desetimetrovém ručním tkalcovském stavu vznikají obří divadelní opony, například pro Novou scénu Národního divadlaPraze. Prohlídka vás seznámí s textilní technikou, která se během posledních dvou tisíc let téměř nezměnila, spoustu věcí si můžete osobně vyzkoušet. Navíc uvidíte v chodu historické stroje, podíváte se na dobové filmy o dílnách a řemeslech na Valašsku, občerstvíte se ve stylové kavárně a prohlédnout si můžete i galerii moderních a historických tapiserií. Gobelínka nabízí také kurzy, kde si vyzkoušíte kompletní výrobu vlastního koberce.


 

Místa, kde se seznámíte s textilem a textilními technikami

Textilní a tkalcovské tradice se samozřejmě neomezovaly jen na slezský či moravský Manchester. Na Kudy z nudy objevíte řadu muzeí a dílen, které se věnují textilním technikám. Vyzkoušejte některý z našich tipů!
České značky: Tonak aneb přijeďte si pro svůj vysněný model

České značky: Tonak aneb přijeďte si pro svůj vysněný model

Když je zima, kdekdo si rád nasadí čepici. Anebo raději sáhnete po baretu, čelence, klobouku, cylindru či po buřince? Nekonečný příběh pokrývek hlav rozmanitých barev a střihů píše už řadu generací novojičínský Tonak – TOvárna NA Klobouky. Navíc ve městě na vás čekají dvě celoročně otevřené atraktivní kloboučnické expozice. Vyzkoušejte, co bude slušet právě vám!

Cesty karavanem po Moravskoslezském kraji: Z Krnova do Jeseníků

Cesty karavanem po Moravskoslezském kraji: Z Krnova do Jeseníků

Pojďte s námi obdivovat přírodní krásy i starobylé památky Jeseníků a jejich podhůří. Naše cesta vás zavede z Krnova do Karlovy Studánky, Malé Morávky, a nakonec do Rýmařova. Moravskoslezský kraj v posledních letech zainvestoval nemalé finance do infrastruktury pro karavaning. Vznikly zde pohodlné stellplatzy s příslušenstvím pro karavany a obytné vozy. Vyzkoušejte je na svých cestách i vy!

Centrum textilního tisku v České Lípě Kultura

Centrum textilního tisku v České Lípě

Expozice Centra textilního tisku v České Lípě nabízí nejen seznámení s cennými historickými artefakty, ale i možnost aktivně se zapojit do tvůrčího procesu textilního tisku a vlastnoručně si zkusit potisk plátna technikou sítotisku Historická expozice představuje dědictví kartounek na Českolipsku.

Městské muzeum Krnov – Flemmichova vila Kultura

Městské muzeum Krnov – Flemmichova vila

Městské muzeum Krnov sídlí ve Flemmichově vile v Krnově.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze Kultura

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Zahrada muzea, která byla po rekonstrukci poprvé otevřena pro veřejnost, se stala vyhledávanou zelenou oázou v centru města.

Návštěvnické centrum Nový Jičín – Město klobouků v Laudonově domě Zážitky

Návštěvnické centrum Nový Jičín – Město klobouků v Laudonově domě

V historickém domě, kde v roce 1790 zemřel slavný rakouský vojevůdce Gideon von Laudon, vzniklo Návštěvnické centrum s interaktivní expozicí přibližující tradici kloboučnictví, ale i zkoušírna pokrývek hlavy a multifunkční ateliér s dětským koutkem. Nechybí reprezentativní prodejna TONAK.

Dům gobelínů – historie tkaní v Jindřichově Hradci Kultura

Dům gobelínů – historie tkaní v Jindřichově Hradci

Citlivě rekonstruovaná industriální památka, bývalý jindřichohradecký zámecký pivovar, je místem, kde od roku 2012 sídlí městské muzeum Dům gobelínů.

Hedva Rýmařov – expozice textilnictví Kultura

Hedva Rýmařov – expozice textilnictví

Externí expozice Městského muzea Rýmařov s názvem Dějiny textilnictví na Rýmařovsku sídlí v areálu firmy Hedva v Rýmařově. Expozice mapuje dějiny textilnictví na Rýmařovsku, vývoj textilní výroby na Rýmařovsku od středověku až po současnost.

Městské muzeum Rýmařov Kultura

Městské muzeum Rýmařov

Muzeum v Rýmařově bylo založeno v roce 1901. Sbírky pochází z darů obyvatel města a blízkého okolí, nebo z darů bohatých mecenášů a krajanů v cizině (např. Afrika, Amerika, Orient). Po válce došlo ke ztrátám a ničení sbírek, nová éra muzea začala v roce 1991.

Muzeum Sýpka v Rokytnici v Orlických horách – příroda a řemesla Orlických hor Kultura

Muzeum Sýpka v Rokytnici v Orlických horách – příroda a řemesla Orlických hor

Muzeum Orlických hor v Rokytnici v Orlických horách vzniklo v objektu bývalé sýpky z první poloviny 19. století. Moderní a interaktivní expozice přibližuje přírodu a zaniklá i živá řemesla Orlických hor.

Centrum tradičních technologií Příbor Kultura

Centrum tradičních technologií Příbor

V roce 2020 se pobočka Muzea Novojičínska v Příboře přeměnila na Centrum tradičních technologií. Ojedinělé pojetí muzea kombinující vystavení autentických předmětů s experimenty zaměřenými na rekonstrukci zaniklých rukodělných technik.

Jizerskohorské technické muzeum Památky

Jizerskohorské technické muzeum

Unikátní expozice leteckých motorů od roku 1917 až po současnost, expozice textilní výroby a mnohé další zajímavosti v budově historické továrny firmy Karl Bienert v Bílém Potoce, jenž je kulturní památkou ČR.

Tradice: gobelíny, textilní technika stará tisíce let

Tradice: gobelíny, textilní technika stará tisíce let

Obdivujete staré gobelíny a tapiserie, lovecké scény, dámy s jednorožci a další romantické výjevy v hradních a zámeckých komnatách? Pak vám udělá radost zjištění, že prastará textilní technika žije i v dnešní době a docela se jí daří. Kde uvidíte výrobu moderních kousků na vlastní oči, které interiéry zdobí a kde najdete ty největší? A jak se liší moderní a historické textilie?

Muzeum starých strojů a technologií, Žamberk Památky

Muzeum starých strojů a technologií, Žamberk

Muzeum starých strojů a technologií vzniká v Žamberku v areálu původní textilní továrny Vonwiller. Můžete si zde prohlédnout desítky historických parních strojů, stabilních motorů, automobilových veteránů i obráběcích zařízení.

Znáte Technotrasu? Objevte osobitou krásu severomoravských a slezských technických památek

Znáte Technotrasu? Objevte osobitou krásu severomoravských a slezských technických památek

Technotrasa je virtuální neznačená trasa spojující zejména industriální atraktivity Moravskoslezského kraje. Zahrnuje nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty. Technotrasa představuje tyto památky neotřele, se zážitkem. Vnímat surový půvab i nepopiratelný a pokaždé svébytný genius loci přitom můžete všemi smysly. Na vzniku Technotrasy se podílí destinační agentura Moravian-Silesian Tourism, která je držitelem certifikátu kvality „Q“.

#světovéČesko a krása historických gobelínů: ze zámku Náměšť nad Oslavou až do Francie

#světovéČesko a krása historických gobelínů: ze zámku Náměšť nad Oslavou až do Francie

Nadčasové a luxusní kousky, které ani po stovkách let neztrácejí své kouzlo: to jsou gobelíny či tapiserie. Tkané, vyšívané i vázané nástěnné obrazové koberce se už před stovkami let používaly k výzdobě a zateplení středověkých sálů a komnat, své místo ale mají i v moderních interiérech. Kde se vyrábějí, kde se s jejich výrobou můžete seznámit na vlastní oči i ruce a které kousky stojí za vidění?

10 tipů na podzimní objevování Technotrasy

10 tipů na podzimní objevování Technotrasy

Technotrasa je virtuální neznačená trasa spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty. Poznejte jejich půvab i svébytný genius loci. S Technotrasou objevíte surovou krásu kraje, jehož přírodní bohatství se místní lidé snažili podmanit si po celá staletí. Udělejte si pěkný podzimní výlet a zažijte Technotrasu na vlastní kůži!

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje Památky

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Nisa Factory – moderní umění v bývalé továrně Kultura

Nisa Factory – moderní umění v bývalé továrně

Na úpatí Jizerských hor se nachází Nisa Factory, největší soukromá galerie moderního umění na severu Čech, která našla domov v prostorách bývalé továrny. Je zde centrum pro současné umění, vědu a technologie.

Bývalá Klapperothova manšestrová manufaktura v Šumperku Památky

Bývalá Klapperothova manšestrová manufaktura v Šumperku

Klappenrothova textilní manufaktura byla v Šumperku založena již v roce 1785. Jednalo se o první manufakturu na výrobu manšestru v celé střední Evropě.

Tradice: ať žije blaudruck, kékfestés, modrotlač aneb modrotisk!

Tradice: ať žije blaudruck, kékfestés, modrotlač aneb modrotisk!

Starodávná textilní tiskařská technika je na Reprezentativním seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO zapsaná od roku 2018. Nominaci společně podali řemeslníci z Česka, Rakouska, Německa, Maďarska a Slovenska. Každý kousek modrotisku v sobě nese poselství o řemeslné dovednosti staré stovky let, o národních tradicích i hrdosti na dlouhotrvající rodinné tradice.

Tkalcovna Strmilov Kultura

Tkalcovna Strmilov

Vydejte se poznat historii starobylé tkalcovské rodiny Kubáků ze Strmilova do Muzea tkalcovství. Prohlídku muzea můžete spojit s exkurzí přímo v rodinné tkalcovně, kde se vyrábí bytový textil ze 100% ovčí vlny a bavlny s tradičními i moderními vzory.

Raškovka – ikonická zimní čepice Jiřího Rašky

Raškovka – ikonická zimní čepice Jiřího Rašky

Zimní olympijské hry se v roce 2022 konají v Číně, která obléká téměř celý svět. Ale Češi se mohou pyšnit osobnostmi, jako jsou Otto Wichterle, Tomáš Baťa nebo Jaroslav Heyrovský a další vědci či průmyslníci. A tak poprvé od roku 1968 budou mít naši sportovci zásadní a nejviditelnější součásti kolekce vyrobené v České republice. Hlavním produktem kolekce bude opět Raškovka, ikonická legendární čepice Jiřího Rašky jako hold jeho výkonu a první zlaté medaili ze zimních olympijských her v Grenoblu 1968.

Gobelínová manufaktura Wnoozow v Karlíně Kultura

Gobelínová manufaktura Wnoozow v Karlíně

Wnoozow je textilní manufaktura založená roku 2016 Danielou Danielis. Primárně se zaměřuje na tkaní gobelínů, tapiserií a ruční výrobu tkanin s ohledem na potřeby významných umělců a designérů.

Další aktuality

Ve Frenštátě se uskuteční soutěž o nejlepší vařonku a Martinský trh

Jako každý rok, i letos bude období kolem svatého Martina provázet tradiční Martinský trh ve Frenštátě pod Radhoštěm. Předcházet mu bude v pátek 15. listopadu 2024 odpoledne před Martinským trhem. Samotný Martinský trh se uskuteční v sobotu 16. listopadu 2024.
12. listopad 2024 7:53
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Moravskoslezský kraj

Zimní dovolená nejen na horách v Moravskoslezském kraji je jako dělaná pro rodinu s dětmi. Připravte dětem i sobě parádní jarní prázdniny, ať si vyčistí hlavu od učení a vy od všedních starostí. Portál Kudy z nudy přináší tipy na místa, kde si zasportujete i odpočinete. Stačí si už jen vybrat.
10. listopad 2024 16:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Příhody lišky Bystroušky: jak vznikla jedna z nejoblíbenějších oper Leoše Janáčka

Nejslavnější liška na operním jevišti je ta od Janáčka! Opera Příhody lišky Bystroušky, kde se na jevišti prolíná lidský svět se světem zvířecím, nemá v operním žánru obdobu. Jedno z nejhranějších děl skladatele Leoše Janáčka jak v českých divadlech, tak na světových operních scénách mělo premiéru v Národním divadle v Brně 6. listopadu 1924. Seznamte se na Kudy z nudy s příběhem vzniku slavné opery i s jejím autorem!
4. listopad 2024 9:42
Kultura, Moravskoslezský kraj

Jesenické hory již brzy provoní svatomartinská husa

Dozlatova upečená husička, zelí a knedlíky, k tomu sklenka místního piva nebo něčeho ostřejšího. Kolem svátku Martina nabídne svatomartinskou husu řada restaurací v Jeseníkách a přilehlém podhůří. Většina z nich husu připraví podle původních receptů a z místních surovin. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kam vyrazit na tradiční pokrm.
1. listopad 2024 7:10
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Vydejte se sopečnou krajinou kolem Bruntálu

Dovedete si představit Bruntál uprostřed sopečné krajiny? Sopky sice byly naposled aktivní asi před jedním a půl milionem let, ale stojí tu dodnes. Uhlířský vrch je jednou z nejmladších sopek na našem území, dnes tu najdete poutní kostel, k němuž vede krásná historická alej. Kromě Uhlířského vrchu se můžete po naučných stezkách vypravit třeba do tufového lomu anebo na Venušinu sopku, k níž se vztahuje jazykově zeměpisná hříčka profesora Dienera, že „Etna je u Messiny a Venušina sopka u Meziny“.
1. listopad 2024 6:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Halloween a lampionový průvod v Zoo Ostrava proběhne tuto sobotu

V sobotu 2. listopadu 2024 se v ostravské zoologické zahradě uskuteční tradiční oslavy svátku Halloween. Podzimní akce je rovněž neodmyslitelně spjata s lampionovým průvodem, který v podvečer projde nasvíceným areálem zoo. Lampionový průvod vyjde od hlavního vstupu v 16:30 hod. Většina areálu zoologické zahrady zůstane tento den návštěvníkům výjimečně přístupná až do 18:00 hodin.
29. říjen 2024 10:23
Příroda, Moravskoslezský kraj

Přijďte se pokochat pohledem na Ostravu z nejvyšší radniční věže v České republice

Zpestřete si návštěvu Vyhlídkové věže Nové radnice v Ostravě, z níž uvidíte celé město jako na dlani! Za dobrého počasí se rozhlédnete nejen po městě, ale celém regionu. Když budete mít štěstí, spatříte na obzoru vrcholky Beskyd a dohlédnout bude možné i za hranice republiky, do sousedního Polska.
25. říjen 2024 12:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Kam za nejkrásnějšími výhledy v Jeseníkách a Beskydech

Jeseníky a Beskydy, dva unikátní přírodní světy, můžete prozkoumat po svých, ať slunce stojí vysoko v nadhlavníku anebo léto už dalo našim končinám sbohem a na horách nás přivítá podzimně jiskřivý vzduch či první sníh pod nohama. Moravské hory nabízejí nádhernou krajinu i stovky kilometrů tras pro pěší turistiku vinoucích se po malebných cestách. Je jen na vás, zda vám padnou do oka spíš drsnější slezské Jeseníky nebo valašskou kulturou a pověstmi protkané tajemné Beskydy, na které dohlížejí staří bohové z Radhoště.
25. říjen 2024 11:00
Příroda, Moravskoslezský kraj