V sklárně Květná může návštěvník spatřit ruční výrobu skla, která zde probíhá nepřetržitě od roku 1794. Má nového majitele od ledna 2024 a tradiční výroba skla nadále pokračuje.
Muzeum venkovských řemesel v Mířkově nabízí návštěvníkům možnost nahlédnout do života na českém statku a seznamuje je s každodenními činnostmi, řemesly a nástroji našich předků.
V Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou můžete obdivovat sbírky skla, bižuterie, knoflíků, mincí, medailí, plaket a vánočních ozdob. K nejvýznamnějším expozicím patří Nekonečný příběh bižuterie a České sklo sedmi století.
Betlém Hlinsko je památková rezervace s roubenými a zděnými domky ze 18. století, kde se návštěvníci mohou seznámit s tradičními řemesly drobných městských řemeslníků.
Během prohlídky sklárny Rückl můžete nahlédnout do světa tradiční výroby ručně broušeného českého křišťálu, sledovat jednotlivé fáze výroby, a dokonce si i vyzkoušet foukání a broušení skla.
Na zámku v Konici je k vidění ojedinělá expozice zvyků a řemesel, která obsahuje vzácné exponáty jako nejstarší věžní hodinový stroj na Konicku a největší sbírku seker, zapsanou do Guinnessovy knihy rekordů.
Dopřát si kurz keramiky v keramice Satya v Žihli umožňuje odpočinout si při tvořivé práci s hlínou s možností modelování i točení na hrnčířském kruhu, což je skvělý způsob relaxace a rozvoje kreativity.
V keramice Vysoký Chlumec můžete zakoupit různé originální kuchyńské nádobí z kameniny, jako jsou formy na pečivo, sádelňáky, kořenky, nádoby na med i utopence, vše vyráběné ručně keramičkou Andreou Novákovou se svou rodinou.
Návštěvní centrum Moser v Karlových Varech nabízí možnost prohlédnout současné kolekce i historické sklářské kousky z rytecké dílny založené v roce 1857 Ludwigem Moserem.
V Kovářské dílně v Telči se návštěvníci mohou vrátit v čase o sto let zpět a na jeden den se stát kovářem či kovářkou, což jim umožní nahlédnout do kovářského řemesla.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.