Stálé expozice muzea: Hospoda a byt sládka z 19. století, Uran na Vysočině, expozice Živé ryby Vysočiny, Mineralogie, Síň odkazu A. Lukáška, Historie, Etnografie (Horácká světnička, Prádelna), Řemesla, Stará škola, Štěpánovská litina. Krátkodobé výstavy v Půdní galerii a Výstavní síni A. Bočka.
Muzeum disponuje několika tisíci fotografiemi, sbírkou pohlednic, negativů a skleněných desek, dále uchovává desítky tisíc tiskovin, listinných materiálů, písemných pozůstalostí, obrazů a samozřejmě trojrozměrných předmětů. Jedna z budov, které v současnosti tvoří muzeum, byla dříve využívána jako pivovar. Ten však zanikl již v roce 1900. Proto byla v muzeu vybudována nová expozice, která připomíná zaniklou slávu Měšťanského pivovaru Bystřice.
Od září 2022 je v Bystřici přístupný Park Horníků se sochou s názvem Mizející horník a expozicí důlní techniky, která se používala při těžbě uranové rudy na Bystřicku.
Z historie městského muzea
Otcem myšlenky založit v Bystřici nad Pernštejnem muzeum byl ředitel obecných a měšťanských škol Ladislav Vondruška. Přesvědčil městské zastupitelstvo o významu muzea ve městě. 27. října 1913 se konala první schůze muzejního odboru, který uspořádal přednášku a vzbudil tak zájem veřejnosti. Místní materiál vlastivědné povahy určený pro muzeum byl shromažďován v podkroví školní světničky na náměstí do r. 1956. Finančně bylo muzeum zajišťováno především dary místních finančních ústavů a příspěvků města. Vše bylo postaveno na nadšení místních občanů.
V r. 1954 Státní památková správa povolila pro muzeum propůjčení místnosti na hradě Pernštejně a 10. listopadu 1957 byla slavnostně otevřena nová expozice. Malé okresy byly nahrazeny novými – velkými, Bystřický okres se tedy stal součástí okr. Žďár n. S. V důsledku úprav hradu expozice na Pernštejně setrvala jen do r. 1960. V r. 1963 se rozšířená expozice otvírá v budově staré radnice na náměstí v Bystřici n. P. Po zániku okr. muzea vzniká nástupnické muzeum v r. 1993 s oficiálním názvem Městské muzeum Bystřice nad Pernštejnem.
Budova je tvořena starou radnicí a pivovarem, ke spojení došlo v r. 1808. V letech 2002-2008 prošlo muzeum rozsáhlou rekonstrukcí. Na místo sedlové střechy se vrací mansardová střecha a vzniká tak prostor pro naši impozantní Půdní galerii (pořádání výstav a koncertů). Opravena je fasáda, sklepní prostory, první patro, vybudovány jsou nové schody, výtah, depozitář, konzervátorská dílna a veřejné wc. Restaurátorský průzkum provedený v místnosti v prvním patře potvrdil výskyt původní výmalby. Ta byla zrestaurována a jedná se o tzv. šablonovou výmalbu z pol. XIX. stol.