Národní filmové muzeum NaFilM přibližuje fascinující svět filmu a nabízí zážitek pro děti i dospělé. Během návštěvy budete objevovat, jak film funguje, a poznávat jeho historii zábavnou a interaktivní formou. Zažijte film jinak!
Hravé muzejní instalace
propojují historii se současnými technologiemi, takže si na své přijdou
všechny generace.
Originální exponáty, které nikde jinde nenajdete, vyrábíme přímo pro účely muzea. Je možné si je
vyzkoušet a díky nim se
o filmu učit z vlastní zkušenosti.
V muzeu najdete nejen nejstarší promítací přístroje jako laterna magika, ale také klasickou 35mm promítačku na kliku, ze které je možné si postaru
promítnout film z pásu. Expozici doplňují přes
dvě hodiny projekcí českých a zahraničních filmů.
Součástí muzea je i ruchové studio, kde je možné si po vzoru světoznámých “brunclíků”, mistrů ruchu z Barrandova,
vytvořit vlastní zvukovou nahrávku, nebo laboratoř J. E. Purkyně pro
experimentování se zrakem. V závěru návštěvy si
můžete natočit svůj animovaný film, který si z muzea odnesete domů.
První český film ve virtuální realitě
Na první český film natočený ve virtuální realitě se mohou návštěvníci podívat s použitím speciálních brýlí od března 2023. Jde o autobiografický film
Tmání režiséra
Ondřeje Moravce dává prostřednictvím nového média divákům možnost nahlédnout, co se odehrává v hlavě mladého člověka trpícího depresí. Spolu s ním divák prochází interaktivním příběhem, v němž
může hlavnímu hrdinovi podat pomocnou ruku i využít léčebnou sílu svého hlasu. Filmové muzeum NaFilM využívá technologie virtuální reality i ve své stálé expozici, kde návštěvníkům umožňuje zprostředkovat
zážitek diváků ze sledování raných filmů před více než sto lety. Poukazuje i na počátky konceptu virtuální reality, které sahají až do roku 1904.
Hlavním účelem Národního filmového muzea NaFilM je přiblížit návštěvníkům fascinující svět filmu a nabídnout zábavnou a interaktivní formu poznávání historie filmu.
Muzeum nabízí zážitky jako objevování fungování filmu, interaktivní výstavy spojující historii s moderními technologiemi, možnost vytvoření vlastní zvukové nahrávky, experimenty se zrakem a nakonec tvorbu vlastního animovaného filmu.
V muzeu můžete najít originální exponáty jako nejstarší promítací přístroje laterna magika, klasickou 35mm promítačku a možnost sledování českých a zahraničních filmů.
V ruchovém studiu muzea mohou návštěvníci vytvářet vlastní zvukové nahrávky po vzoru světoznámých brunclíků z Barrandova.
Filmové muzeum NaFilM využívá v stálé expozici technologie virtuální reality, které návštěvníkům umožňují zprostředkovat zážitek ze sledování raných filmů a nabízí poznání počátků virtuální reality.
Prvním českým filmem natočeným ve virtuální realitě je autobiografický film Tmání režiséra Ondřeje Moravce, který divákům nabízí možnost nahlédnout do myslí lidí trpících depresí a interaktivně zasahovat do děje.
Z návštěvy muzea si můžete odnést vlastní animovaný film, který si během návštěvy vytvoříte.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.