Expozice národního pedagogického muzea je zaměřena na historii vzdělanosti českého národa od středověku až po současnost. Obdivovat zde můžete unikátní školní pomůcky, učebnice, staré tisky a mapy. Součástí expozice je i školní kabinet, písařský koutek a psaní hlaholicí.
Muzeum
Muzeum vzniklo v roce 1892 jako výraz snahy českých učitelů o uchování a dokumentování historických tradic českého školství a pedagogiky. Patří mezi nejstarší muzea v České republice. Od roku 1996 sídlí muzeum v historických budovách ze 16. století – v domě U Zlatého slunce a v domě U Zlatého šífu na Malé Straně. Historie obou domů sahá až ke konci 14. století. Jejich nejznámějším majitelem byl Havel Oberšvender, tzv. stříbrný komorník, opatrovatel stříbrného nádobí Rudolfa II., který oba domy koupil v roce 1623.
Stálá expozice přibližuje dějiny školství u nás a její součástí jsou také interaktivní prvky. Je možné si vyzkoušet psaní husím brkem a kódovat v hlaholici. Součástí expozice s názvem Odkaz J. A. Komenského. Tradice a výzvy české vzdělanosti Evropě (pod záštitou České komise pro UNESCO) – jsou:
- školní kabinet;
- interaktivní program J. A. Komenský – život, dílo a odkaz;
- promítání filmů z dějin českých zemí;
- školní vysvědčení v elektronické podobě;
- školní třídy z 1. republiky a za socialismu;
Krátkodobé výstavy jsou zaměřené především na dějiny školství a na osobnost
J. A. Komenského. Historická budova muzea nemá bezbariérový přístup.
Knihovna
Knihovna vznikla v roce 1919 a jejím hlavním úkolem bylo přispívat ke studiu pedagogiky a československého školství získáváním knižní a časopisecké literatury vhodné ke studiu pedagogiky a jejích věd pomocných. Velký důraz byl kladen na získávání moderní pedagogické literatury zabývající se reformou školství. K těmto zásadám se knihovna hlásí i dnes. Její fond tvoří téměř půl milionu svazků. Součástí knihovny je také Sukova knihovna, unikátní fond dětské literatury.
Knihovna má bezbariérový přístup.