Jedním z nejcennějších území z celé CHKO Bílé Karpaty jsou právě louky Čertoryje, které byly vyhlášeny v roce 1987 Národní přírodní rezervací.
Jsou to nejrozsáhlejší
květnaté bělokarpatské louky, kde se stýkají fenomeny panons ké, hercinské i karpatské fauny a flory s vysokým zastoupením
kriticky ohrožených druhů rostlin, především orchidejí.
Roztroušené stromy- duby, lípy, břeky a další vytvářejí dojem rozsáhlého anglického parku. Místy se objevují i prameniště a mokřady s vegetací suchopýrů. Výměra rezervace s ochranným pásmem je téměř
800 ha a nadmořská výška 350 – 520.
V rezervaci bylo zjištěno přes 500 druhů vyšších rostlin, z toho je 50 druhů zákonem chráněných. Rozkvétá zde
22 převážně lučních orchidejí. Čertoryje tímto patří k
nejbohatším loukám Evropy (na ploše 24m2 roste až 110 různých rostlinných druhů). Mezi významné druhy patří např. tořič čmelákovitý (Ophrys fuciflora), pětiprstka žežulník (Gymnadenia conopsea), rudohlávek jehlancový, střevíčník pantoflíček (Cypripedium calceolus), kosatec trávovitý (Iris graminea) či k. pestrý (I. variegata).
Na jaře 2018 došlo v rezervaci k nevyčíslitelné škodě, to když
neznámý pachatel vyryl poslední trs vzácné žluté orchideje střevíčníku pantoflíčku. Přitom je o orchidejích je totiž známo, že se při přesazení v naprosté většině případů už neuchytí. Střevíčník pantoflíček patří mezi silně ohrožené druhy rostlin. Roste na vápenitých půdách.
Objevte bohatou flóru a faunu Národní přírodní rezervace Čertoryje v Bílých Karpatech. Domov mnoha vzácných druhů a úchvatných orchidejí.
Čertoryje jsou národní přírodní rezervace v Bílých Karpatech, známé pro své rozsáhlé květnaté louky s výskytem mnoha druhů fauny a flóry.
Rezervace byla vyhlášena v roce 1987.
Celková výměra rezervace Čertoryje s ochranným pásmem je téměř 800 hektarů.
V rezervaci roste přes 500 druhů vyšších rostlin, včetně 50 chráněných zákonem a 22 druhů lučních orchidejí.
V roce 2018 došlo k škodě, když neznámý pachatel vyryl poslední trs vzácné žluté orchideje střevíčníku pantoflíčku.
V rezervaci se nachází mokřady, prameniště, roztroušené stromy, které spolu tvoří ekosystém podobný anglickému parku.
Rezervace obsahuje hned několik fenoménů různých ekologických oblastí - panonské, hercinské a karpatské, což činí její biodiverzitu velmi bohatou.
Nadmořská výška rezervace se pohybuje od 350 do 520 metrů.
Rezervace hraje klíčovou roli v ochraně kriticky ohrožených druhů, jako je střevíčník pantoflíček, a podporuje udržení unikátních ekosystémů.
Díky vysokému zastoupení různých druhů rostlin a květů, včetně 110 druhů na ploše 24m2, jsou Čertoryje považovány za jedny z nejbohatších loukám v Evropě.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.