Kněždub

Obec Kněždub najdete na Slovácku, konkrétně na jihovýchod od Strážnice, pod Bílými Karpaty, co by kamenem dohodil od slovenských hranic. Kněždub je skvělým východiskem pro ty, kteří rádi chodí po horách i pro ty, kteří rádi objevují památky a přírodní zajímavosti.
obec KněždubObec Kněždub se nachází v turistické oblasti Slovácko. Název odkazuje na praslovanské osídlení a znamenalo "knížecí dub". Leží v mozaice sadů, polí a vinic na úpatí vrchu Šumárníka (398 m.n.m.). První písemná zmínka o obci pochází z roku 1370, kdy je obec jmenována jako součást strážnického panství pánů z Kravař. Dominantou obce je kostel sv. Jana Křtitele z r. 1898, postavený v pseudorománském stylu. Interiér kostela je vymalován nezvykle moderním stylem akademickým malířem Vojmírem Vokolkem. O věži tohoto kostela vznikla lidová píseň charakteristická pro obec „Tá kněždubská věža, tá je vysoká“. V obci se zachovalo několik velmi cenných staveb lidové architektury. Krásou a bohatstvím místních tradic a krojů byli koncem 19. a 20. století inspirováni známí regionální umělci – malíři Joža Úprka a Antoš Frolka, i Úprkův bratr Franta – sochař, kteří zde mají své rodné domy. Všichni jsou taktéž pochováni na místním hřbitově zvaném Slovácký Slavín.

kněždubZnačná část kněždubského katastru se nachází v národním přírodním území CHKO Bílé Karpaty. V obci můžete navštívit rodný dům bratří Úprkůkostel sv. Jana Křtitele, Slovácký Slavín nebo kapli sv. Urbana nedaleko vinic pod horami. Je zde také množství chráněných stromů – Kněždubské lípyNejedlíkova oskeruše. Na turistické křižovatce Kněždubský háj se sbíhá mnoho turistických cest přes Bílé Karpaty. Dojdete odtud na pravěké hradiště Šumárník, napojíte se na NS Orchidejová a červeně značenou hřebenovku Cesta Marie Kudeříkové. Jen kousek odtud leží Vojšické louky a národní přírodní rezervace Čertoryje. S autem se lze dostat až k pláži rybník Lučina, kde také začínají bikerské stezky Trail of life. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití.

Aktivity v obci Kněždub

Národní přírodní rezervace Čertoryje v Bílých Karpatech

Jedním z nejcennějších území z celé CHKO Bílé Karpaty jsou právě louky Čertoryje, které byly vyhlášeny v roce 1987 Národní přírodní rezervací.
Kněždub, Jihomoravský kraj

Rodný dům Joži a Franty Uprkových v Kněždubu

V obci Kněždub na Hodonínsku se nachází rodný dům bratrů Joži a Franty Uprkových, významných autorů malířské a sochařské tvorby.
Kněždub, Jihomoravský kraj

Nejedlíkova oskeruše – památný strom v Kněždubu

Na louce asi 1,5 km jihovýchodně od obce Kněždub najdete Nejedlíkovu oskeruši, která se díky své výjimečnosti stala chráněným stromem České republiky.
Kněždub, Jihomoravský kraj

Selský domek v Kněždubě

Slovácké stavení se žudrem a modrou obrovnávkou pocházející z roku 1876. Je postavené z kotovice na kamenném základu, s dřevěnými stropy a modrými kuchyňskými kachlovými kamny, na kterých se dodnes dělají patenty a báleše.
Kněždub, Jihomoravský kraj

Slovácký Slavín v Kněždubu

V obci Kněždub najdete hřbitov, kde jsou umístěny hroby místních umělců, kteří ve svém díle zvěčnili krajinu a obyvatele Slovácka. Nejznámějším z nich je Jožka Úprka, dále jsou zde hroby malíře Antoše Frolky a akademického sochaře Františka Úprky.
Kněždub, Jihomoravský kraj

Rozhledna Šumárník nedaleko Tvarožné Lhoty

Nedaleko Tvarožné Lhoty se uprostřed lesa na kopci Šumárník nachází dřevěná rozhledna.
Kněždub, Jihomoravský kraj

Památné lípy v Kněždubu

U kostela v malé slovácké obci Kněždub je chráněna skupina památných stromů.
Kněždub, Jihomoravský kraj

Strážnická vinařská stezka

Trasa vede částečně Dolnomoravským úvalem, směrem na východ dosahuje k podhůří Bílých Karpat. Nejdelší úsek prochází zvlněnou Hluckou pahorkatinou. Klikatá, více než stokilometrová trasa pokrývá rozsáhlé území, jehož západní hranici tvoří Bzenec a Rohatec, na východě dosahuje až k Boršicím a Hluku.
Kněždub, Jihomoravský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Slovácko


Po stopách šlechtických rodů: s rodem Althannů na zámek ve Vranově nad Dyjí a další barokní zámky Moravy

Hrady a zámky se řadí k nejčastějším cílům mnoha turistů a výletníků. Region jižní Moravy nabízí těchto kulturních památek velké množství. Pokud patříte k milovníkům zámeckých interiérů, pak jistě oceníte právě ty barokní, které patřívají k nejhonosnějším. Na jižní Moravě je takových skvostných zámků celá řada – navštívit můžete zámek ve Vranově nad Dyjí, Mikulově, Valticích, Miloticích, ve Slavkově nebo v Lysicích.
Barokní zámky Moravy, Na hrady a zámky

Po stopách šlechtických rodů: v Miloticích se projdete v historickém kostýmu kolem zámku jako členové rodiny Seilernů

Místo, kde si vy i děti splníte své sny o princích a princeznách z dávných časů, se jmenuje Milotice. Kromě prohlídky historických interiérů tu totiž nabízejí prohlídky v kostýmech – a ty si oblečete vy, nikoliv průvodci!

Výlet do kraje Želar a žítkovských bohyní

Do vydání knihy Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové byly Kopanice, tedy magicky krásná krajina Bílých Karpat s pěti vesnicemi kolem Starého Hrozenkova, zapomenutým koutem Moravy. Dnes se sem pořádají zájezdy a krajina zažívá nebývalý nápor turistů.
Starý Hrozenkov, Cesty krajinou

Výlet za příběhem misionářů ze Soluně

Velkomoravská říše je pevně spojená se jmény věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Ač nás od doby, kdy žili, dělí jedenáct století, jejich příběh je dodnes živý. Svědčí o tom i fakt, že Cyril a Metoděj jsou hlavními patrony Moravy a v roce 1980 je papež Jan Pavel II. prohlásil za spolupatrony Evropy.