ÚvodAktualityVýlety pro samotáře: putování malebnými Bílými Karpaty na východní Moravě
Příroda

Výlety pro samotáře: putování malebnými Bílými Karpaty na východní Moravě

Poslechněte si audio verzi článku
Bílé Karpaty, které se táhnou podél moravsko-slovenské hranice, leží na území Zlínského a Jihomoravského kraje i na Slovensku. Velká část pohoří patří do Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty (na Slovensku Biele Karpaty), která je biosférickou rezervací pod ochranou UNESCO. Přestože se jedná o nádherné území plné voňavých luk, bývá zde o poznání méně turistů než v sousedních Beskydech. A je to tak asi správně – milovníci přírody a venkovského života našich babiček zde naleznou klid, unikátní přírodní bohatství v malebné krajině, i množství památek a dochovaných lidových obyčejů.

Vzácné louky plné orchidejí

bílé karpatyBílé Karpaty jsou územím s nejvyšší pestrostí a početností zastoupení orchidejí ve střední Evropě. Mezinárodní kvality tohoto území ocenilo také UNESCO, které je v roce 1996 zařadilo na seznam biosférických rezervací. Pro západní část Bílých Karpat (Strážnicko, Horňácko) jsou charakteristické velmi rozsáhlé komplexy květnatých orchidejových luk s rozptýlenými soliterními stromy. Jejich největší komplex Čertoryje se nachází nedaleko obcí Tvarožná Lhota a Kněždub. Krásy strážnické části Bílých Karpat můžete poznat při putování po naučné stezce Šumárnická, která vybíhá ze Strážnice směrem na Horňácko. Tady u obce Javorník se nachází další cenná luční rezervace Jazevčí. Z Velké nad Veličkou vede další naučná stezka – Javořinská, která pokračuje do uherskobrodské části Karpat až na Velkou Javořinu. Ve Veselí nad Moravou se v budově Správy CHKO nachází Vzdělávací a informační centrum Bílé Karpaty, v němž si můžete prohlédnout expozici věnovanou tomuto unikátnímu území.
 
bílé karpatyPod vrcholem Velké Javořiny se rozkládá zřejmě nejcennější území nejen této části Karpat – bukový prales Javořina. Krajem pod Javořinou vás provede naučná stezka z Květné. Uherskobrodské části Karpat ale dominují především Moravské Kopanice s typickou roztroušenou zástavbou a mozaikou sušších míst, mokřadů, drobných lesíků, křovin a nevelkých políček. Centrem Kopanic je Starý Hrozenkov kde také začíná naučná stezka Moravské Kopanice. Jižní část Kopanic představuje naučná stezka Lopeník, kdežto okolí Bojkovic naučná stezka Bojkovická.

V severovýchodní část Bílých Karpat se potkávají vlivy Moravského Slovácka a Valašska na území Luhačovicka, na než navazuje jižní okraj Valašska. Tady už krajina připomíná Javorníky, které s Bílými Karpaty bezprostředně sousedí.
 

Domov žítkovských bohyní i Jozy a Hanule ze Želar

bílé karpaty žítkováŽítková leží geograficky v oblasti Moravské Kopanice, která se proslavila především zemědělstvím. Místní pěstovali žito i zeleninu, nejvíce se tu dařilo okurkám. Dodnes je v obci k vidění soubor původních domů nebo přírodní koupaliště.
 
A právě tady, vysoko v kopcích Bílých Karpat žily v minulosti ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Obzvláště část Černé je odedávna místními ženami proslulá. Říkalo se jim bohyně a tradovalo se o nich, že dokáží nejen léčit pomocí léčivých bylin, ale také najít ztracené či ukradené věci nebo dobře poradit v partnerských problémech. Díky svým schopnostem byly v minulosti velmi často pronásledovány a pranýřovány. Příběh o poslední generaci této tajemné legendy sepsala Kateřina Tučková ve své knize Žítkovské bohyně, jenž vyšla v březnu 2012.
 
bílé karpaty starý hrozenkovDalší knihou, která popisuje kraj a život v odlehlém koutě Moravy jsou Želary a Jozova Hanule spisovatelky Květy Legátové, která žila a působila jako učitelka ve Starém Hrozenkově. Poprvé knihy vyšly roku 2001 a o rok později obdržely Státní cenu za literaturu. Podle literární předlohy vznikl i film Želary (2003). Knihy i film spojují osudy obyvatel zapadlé horské osady na moravsko-slovenském pomezí za první republiky a druhé světové války.
 

Nejenom lidové památky Bílých Karpat

větrný mlýn kuželovÚzemí Bílých Karpat charakterizují nejrůznější památky na život našich předků – například muzeum kopaničářských roubených staveb Travičná, soubor chráněných stodol v Hrubé Vrbce, kuželovský větrný mlýn a expozice horňáckého bydlení v Kuželově, muzeum Na Mlýně v Dolním Němčí, selský domek v Kněždubě, dům s doškovou střechou v Lopeníku, Muzeum Bystřice pod Lopeníkem, zajímavá je též vesnická památková zóna Javorník – Kopánky, obydlí zvěrokleštiče v Komni či Muzeum poslední žítkovské bohyně.
 
Skanzen StrážniceAsi nejznámější muzejní expozicí podhůří Bílých Karpat představuje strážnický skanzen. Jednou z nejstarších dochovaných staveb je zde Průžkův mlýn. K prohlídce dále lákají domky z Moravských Kopanic, luhačovického Zálesí, Horňácka, technické vodní stavby, vinohradnický areál a areál lučního hospodářství.

Kdo se rád podívá na hrad či zámek může zavítat na zříceninu románského hradu v Brumově, novogotický zámek Nový Světlov v Bojkovicích anebo do zámku v Uherském Brodě, který dnes slouží jako muzeum.
 

Nejkrásnější trasy v Bílých Karpatech

Okolo HrozenkovaPo krásách Bílých Karpat vás kromě značených tras KČT provede také deset naučných stezek (Naučná stezka Královec z Valašských Klobouků, NS Javornický hřeben z obce Střelná nebo Lidečko, NS Moravské Kopanice z Žítkové, NS Okolo Hrozenkova ze Starého Hrozenkova, NS Lopeník od obecního úřadu Lopeník, NS Květná, NS Javořinská z Nové Lhoty, NS Vrbecko-Kuželvská z Kuželova, NS Orchidejová z Lučiny u Tvarožné Lhoty a NS Oskerušová z Radějova).
 
Z Valašských Klobouků se vydejte na vrcholky Bílých Karpat, k pozorovatelně Durch, kterou tu před pár lety postavila firma Jánošík jako hold výhledu do krajiny. Cestou se zastavte na rozhledně Královec a pokochejte se rozkošnou chaloupkou a majestátnými jedlemi U Baribala.
 
javorník karpaty východní moravaCesta Marie Kudeříkové vede pěší turisty i cyklisty z Veselí nad Moravou (popř. Strážnice či Tvarožné Lhoty) na vrchol Kobyla (584 m). Studentka a rodačka z Vnorov byla jako aktivní členka protifašistického odboje popravena roku 1943. O osudu dívky, zejména o jejím pobytu v cele smrti, natočil v roce 1972 režisér Jaromil Jireš snímek s názvem „...a pozdravuji vlaštovky“.
 
Tam, kde vyrostly sestry Gabra a Málinka, leží taky Javorník (783 m). Až sem půjdete na výlet, vezměte to přes Pláňavy, pozdravte ovečky na kopcích nebo si na chvilku jenom tak lehněte do voňavé trávy. Autobiografické vyprávění Amálie Kutinové přibližuje šťastné dětství dvou sester, přičemž Málinka“ je sama autorka a „Gabra“ její starší sestra Gabriela. Čtivé příběhy jsou okořeněny svébytným humorem a jadrným nářečím. Pěkná cesta sem vede z Bylnice po modré značce.
 
Velká Javořina východní moravaVelká Javořina (970 m) je výzvou pro všechny pokořitele „nejvyšších vrcholů“ – jedná se o nejvyšší horu Bílých Karpat. Na Velkou Javořinu je nejkratší cesta z pohraniční vesničky Květná po zelené značce, přes chráněnou přírodní rezervaci Javořina. Ve Velké nad Věličkou začíná také Javořinská naučná stezka. Celková trasa měří 23 km, cestou potkáte 14 panelů naučné stezky informující o zdejším kraji a jeho obyvatelích. Zpět do Strání se můžete vydat po červené Cestě hrdinů SNP. Jedná se o kus slovenské dálkové trasy po stopách slovenského národního povstání. Měří celkem 770 km, začíná v Dukelském průsmyku a končí u hradu Děvín na hranici s Rakouskem. U nás měří pouze 30 km a vede od vrchu Pod Kykulou kolem Lopeníku a Strání na Velkou Javořinu, aby pak opět uhnula zpět na Slovensko.
 
karpatyMáte chuť si projít celou hřebenovku Bílých Karpat? Krásná houpavá trasa nabízí přes 100 km dlouhý přechod po hřebenu hor. Nastoupit na něj můžete z obce (vlak. zast.) Sudoměřice, po zelené dojít na Mlýnky a poté Měsíčním údolím k Bukovině, přes Slovensko na Tri kopce a na naší Kobylu, Tři kameny, Vysoký Vršek, Novou horu, Kubíkův Vrch, Velkou Javořinu, do Květná a na Velký Lopeník, osadu Vyškovec, Starý Hrozenkov, Žítkovou a po žluté značce na hraničním hřebenu hor na Rozepře a Baštu. Pak vás povede červená na Čerešienky, Javorník, Chladný vrch, do obce Sidonie, na slovenský Biely vrch, český vršek Kosák, Kaňúr, Láz, Končitá a do obce Střelná, odkud už začínají Beskydy.
 
Cyklistům můžeme doporučit okružní trasu Bílými Karpaty se začátkem v Uherském Brodu. Ve Veselí nad Moravou se nachází expozice věnovaná tomuto unikátnímu území.
Rozhledna na Velkém Lopeníku Příroda

Rozhledna na Velkém Lopeníku

Rozhledna Velký Lopeník stojí na stejnojmenném vrchu – druhé nejvyšší hoře CHKO Bílé Karpaty. Stavba na česko-slovenské hranici má být symbolem přátelství Čechů a Slováků. Z vyhlídkové plošiny se odkrývá fascinující kruhový výhled.

Javořinská naučná stezka – cesta pralesem za úžasnými výhledy Příroda

Javořinská naučná stezka – cesta pralesem za úžasnými výhledy

Vydejte se na nejvyšší vrcholy Bílých Karpat a pokořte Velkou Javořinu! Stezka vás provede Horňáckem, regionem s nenarušenou přírodou a bohatou kulturou. Nejzajímavější je zde NPR Javořina se zachovalým bukovým pralesem.

Salaš Travičná Kopanice – poznejte život našich předků Památky

Salaš Travičná Kopanice – poznejte život našich předků

Na květnatých orchidejových loukách na úpatí Bílých Karpat můžete navštívit malý skanzen v přírodě – Salaš Travičná nebo si užít výhled z rozhledny Travičná.

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty – louky plné orchidejí Příroda

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

CHKO Bílé Karpaty byla zřízena dne 3.11. 1980 na území okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Gottwaldov (dnes Zlín). Bílé Karpaty patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům Evropy a jsou studijní plochou světového významu.

Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat Příroda

Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Velká Javořina leží v Bílých Karpatech na moravsko-slovenském pomezí nedaleko obce Strání. Se svými 970 m n. m. je zároveň nejvyšší horou tohoto pohoří. Vrcholem hory prochází hranice České republiky se Slovenskem.

Den s oskoruší zažijete pouze na Slovácku Zážitky

Den s oskoruší zažijete pouze na Slovácku

Pojďte se podívat a ochutnat na Slovácko, co jste ještě neviděli. Užijte si oskoruše: Oskorušobraní na Salaši Travičná v září a Slavnost oskoruší v dubnu ve Tvarožné Lhotě. Celoročně je přístupná 7 km dlouhá Oskorušová stezka se stromy i 500 let starými.

Vodní nádrž Lučina v Bílých Karpatech Letní sporty

Vodní nádrž Lučina v Bílých Karpatech

Umělá vodní nádrž Lučina je situována v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Kolem vodní nádrže vznikla z významná rekreační oblast.

Obec Lopeník v Bílých Karpatech – poznejte tradiční usedlosti Moravských Kopanic Památky

Obec Lopeník v Bílých Karpatech – poznejte tradiční usedlosti Moravských Kopanic

Obec se nachází v chráněné krajinné oblasti a biosférické rezervaci Bílé Karpaty. Lopeník je vyhledávanou rekreační oblastí, vybavením a službami vhodnou pro zimní i letní pobyty. V obci se dochovala vzácná ukázka kopaničářské usedlosti – dům č. 141.

Přírodní památka Chmelinec Příroda

Přírodní památka Chmelinec

Přírodní památku Chmelinec tvoří mokřadní louky v údolí potoka Drietomica na severovýchodním okraji obce Vyškovec v CHKO Bílé Karpaty. Na loukách se vyskytují ohrožené druhy rostlin.

Národní přírodní rezervace Čertoryje v Bílých Karpatech Příroda

Národní přírodní rezervace Čertoryje v Bílých Karpatech

Jedním z nejcennějších území z celé CHKO Bílé Karpaty jsou právě louky Čertoryje, které byly vyhlášeny v roce 1987 Národní přírodní rezervací.

Přírodní rezervace Lazy Příroda

Přírodní rezervace Lazy

Přírodní rezervaci Lazy tvoří květnatá bělokarpatská louka s prameništi a mokřady v rozsáhlém komplexu jednosečných luk na údolním svahu Vláry pod vrchem Pláňava (598 m). Rozptýlená zeleň včetně solitérních stromů je i uvnitř plochy chráněného území, což způsobuje značnou členitost terénu.

Přírodní rezervace Dolnoněmčanské louky Příroda

Přírodní rezervace Dolnoněmčanské louky

Rezervace Dolnoněmčanské louky ochraňuje bělokarpatské květnaté louky se spoustou solitérních stromů, převážně dubů. Roste zde na 268 druhů vyšších rostlin, na které je vázáno mnoho živočichů, především hmyzu.

Naučná stezka Okolo Hrozenkova Příroda

Naučná stezka Okolo Hrozenkova

Naučná stezka (18 km dlouhá) procházející pestrou krajinou Kopanic v okolí Starého Hrozenkova vás seznámí s přírodou, historií, tradicemi i kulturou svérázného kraje. Je vedena tak, aby zpřístupnila výhledová místa s nejkrásnějšími panoramatickými výhledy na Moravské Kopanice.

Vlárský průsmyk v Bílých Karpatech Příroda

Vlárský průsmyk v Bílých Karpatech

Vlárský průsmyk je průlomové údolí řeky Vláry v pohoří Bílé Karpaty na česko-slovenských hranicích. V rámci obchodní stezky byl znám od doby bronzové a často jej využívali i Římané. Železniční stanice v průsmyku je poslední zastávkou na českém území.

Ekofarma Javorník ve Štítné nad Vláří Životní styl

Ekofarma Javorník ve Štítné nad Vláří

Ekofarma Javorník ve Štítné nad Vláří na Zlínsku získala v roce 2016 titul Nejlepší sedlák roku. Vznikla v roce 1996 a dnes nemá mezi ekozemědělci v naší zemi obdobu. Jako jediná v celé republice nabízí v bio kvalitě i hermelín.

Sušírna sv. Františka – Květomluva, bio byliny a sušené ovoce Životní styl

Sušírna sv. Františka – Květomluva, bio byliny a sušené ovoce

Přes 100 let stará valašská sušírna na ovoce a byliny sv. Františka, bělokarpatské louky a na vysokém hájku rozesetá políčka pro byliny a jedlé květy. To je náš milovaný kousek valašské krajiny, kde vše vzniká – naše bylinky, naše výrobky, ale i my Fryzelkovi z Květomluvy.

Pozorovatelna Durch v Bílých Karpatech Příroda

Pozorovatelna Durch v Bílých Karpatech

Atypická pozorovatelna Durch vznikla roku 2018 dle návrhu architekta Zdeněk Fránka. Zdáli může vypadat jako rám k obrazu této krásné krajiny. Slouží také jako posezení pro kolemjdoucí nebo jako úkryt před nepřízní počasí.

Městské muzeum Brumov-Bylnice Kultura

Městské muzeum Brumov-Bylnice

Stálá expozice muzea je zaměřena na život lidí pod brumovským hradem, na typická řemesla a vybavení domácnosti. Ve výstavních prostorách jsou pořádány archeologické, národopisné i historické výstavy.

Trail of Life Bílé Karpaty – singletraily a MTB okruhy v krásné přírodě Letní sporty

Trail of Life Bílé Karpaty – singletraily a MTB okruhy v krásné přírodě

V jihovýchodním cípu naší vlasti, poblíž slovenské hranice se u rekreační oblasti Lučina klikatí krásné singletraily i nádherné mountainbikové okruhy. Protáhnou vás nádhernou krajinou Bílých Karpat a dají ochutnat ryze přírodnímu bikingu.

Cesta hrdinů SNP Letní sporty

Cesta hrdinů SNP

Cesta hrdinů SNP je značená turistická cesta na Slovensku, která vede z Dukelského průsmyku na severovýchodu země, až na hrad Devín na západní hranici s Rakouskem. Její celková délka podle uváděných zdrojů kolísá mezi 750–770 kilometry. Částečně zasahuje i na území Česka, a to v Bílých Karpatech.

Cesta Marie Kudeříkové v Bílých Karpatech Letní sporty

Cesta Marie Kudeříkové v Bílých Karpatech

Cesta Marie Kudeříkové vychází z Vnorov přes Strážnici do Tvarožné Lhoty a na rozhlednu Šumárník. Pokračuje na vrch Výzkum a Kobylu na slovenské hranici. Hraničním hřebenem pak dojde do obce Šance a na hraniční přechod Velká nad Veličkou/Vrbovce.

Další aktuality

Den uniformovaných sborů oživí Kroměříž

V Kroměříži se v sobotu 5. října 2024 koná atraktivní akce s názvem Den uniformovaných sborů. Víkendový den bude plný policejní, vojenské a hasičské techniky, minulé i současné. Těšit se můžete na letadla, auta, obrněné vozy, zásahová vozidla, a vojenské historické jednotky pod širým nebem. Čeká vás nepřeberné množství statických i dynamických ukázek armády, policie, hasičů, celníků či klubů vojenské historie nadchne všechny nadšence do techniky, výzbroje a výstroje napříč historií.
4. říjen 2024 10:00
Kultura, Zlínský kraj

Jak poznat Zlín za jeden den

Jedete na východní Moravu a máte namířeno na Valašsko, do Beskyd anebo třeba ještě o kousek dál? Zastavte se cestou ve Zlíně, krajském městě Zlínského kraje. Na Kudy z nudy vybrali pár míst a zajímavostí, které snadno poznáte během jediného dne anebo třeba jen několika hodin.
3. říjen 2024 10:33
Památky, Zlínský kraj

Vyjeďte si na podzimní výlet vinohrady Uherskohradišťska

18. ročník symbolického zavírání cyklostezek v centru Slovácka začne v sobotu 5. října 2024 od 10:00 hod. na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti. Cylisté vyjedou a pěší vyjdou na trasy různé délky a náročnosti, vedoucí přes mikroregiony Uherskohradišťska. Odpoledne bude připraven doprovodný program a vinný trh na Masarykově náměstí.
1. říjen 2024 10:00
Letní sporty, Zlínský kraj

Ve Štípě se bude konat Slavnost přenášení milostné sochy – vzácná socha bude mimořádně vystavena

Mariánské poutní místo Štípa ve Zlíně se chystá na nedělní slavnost – v neděli 29. září 2024 se bude ve Štípě u Zlína připomínat výročí 260 let od přenesení milostné sochy Panny Marie Štípské do tehdy nově dokončeného kostela. Stejně jako tenkrát bude Štípská madona přenesena ze starého do nového kostela.
27. září 2024 14:00
Památky, Zlínský kraj

V Rožnově pod Radhoštěm rozkvete podzimní Rožnovská zahrada

Již tento pátek 27. 9. 2024 se otevřou brány campu Sport v Rožnově, kde se budou od pátku 27. až do neděle 29. září konat velké, nejen zahradnické trhy! Pořadatelský tým přichystal bezmála stovku prodejců, kteří se chtějí předvést svými výpěstky a výrobky. Několik zahradnictví nabídne podzimní živou výsadbu květin jako chryzantémy nebo barevné vřesy, samozřejmě nemůžou chybět okrasné i ovocné stromy nebo keře a cibuloviny.
26. září 2024 6:00
Životní styl, Zlínský kraj

V Archeoskanzenu v Modré se budou v sobotu ochutnávat rybí speciality

Archeoskanzen Modrá ležící nedaleko Uherského Hradiště zve v sobotu na Rybářovy žně. Těšit se můžete na prodej rybích specialit šéfkuchaře Michala Zelenky, zajímavé expozice a hry s rybníkářskou tematikou. Vše se uskuteční 28. září 2024 v areálu Živá voda od 9 do 17 hodin v Modré u Velehradu.
23. září 2024 6:39
Zážitky, Zlínský kraj

Na návštěvu za králem Ječmínkem se vydejte na zámek Chropyně

Malebný zámek Chropyně je spojen s legendárním hanáckým králem Ječmínkem, který prý spí v Ječmínkově sále, a to v noze stále prostřeného stolu. Připomenout si tu můžete také život a chropyňského občana Dr. Emila Axmana a vedle prohlídky historických sálů navštívit i zámeckou galerii.
22. září 2024 15:00
Památky, Zlínský kraj

Ve Valašském Meziříčí proběhne oblíbený festival Světlo Valmez

Jedinečné propojení videomappingu a světelných instalací s hudbou nabídne šestý ročník Světla Valmez ve Valašském Meziříčí. Festival, který získal několik ocenění, se uskuteční v pátek 20. září 2024. Program začne v 19:00 a potrvá až do půlnoci. Čeká na vás přes třicet instalací a videomapipingů, deset živých vystoupení a v neposlední řadě zážitky, které vše kolem rozsvítí. Vše bude jako vždy přístupné zdarma.
20. září 2024 11:00
Zážitky, Zlínský kraj