Naučná stezka přibližuje přírodní bohatství Heřmanického rybníka. Její součástí je také odpočívadlo pro turisty a ptačí pozorovatelna. Pokud budete mít štěstí zahlédnete zde ledňáčka říčního, slavíka modráčka nebo čolka velkého.
Soustava pěti rybníků spolu s více než 100 hektary rákosin, které jsou svou rozlohou největší ve Slezsku, je podle Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) jedinečnou lokalitou i v mezinárodním měřítku. Žije zde nejméně
250 ptačích druhů, z nichž více jak dvacet patří k
chráněným v celé Evropské unii.
Díky třem druhům:
ledňáčkovi říčnímu,
bukáčkovi malému a
slavíku modráčku středoevropskému, je Heřmanický rybník a jeho okolí součástí jedné z jednačtyřiceti ptačích oblastí v České republice. Vedle ptáků tu má svůj domov také
řada druhů obojživelníků, z nichž nejvýznamnější je celoevropsky chráněný čolek velký.
Naučná stezka seznamuje návštěvníky nejen s přírodními hodnotami Heřmanického rybníka, ale poukazuje i na pozoruhodnou historii tohoto místa. Kulisu rybníka tvoří nepřehlédnutelná halda,
pozůstatek po těžbě Heřmanického dolu, která je jednou z mála hořících hald v okolí Ostravy. Na hladině rybníka se pak nachází další unikát – okolo
sedmdesáti rybářských posedů.
Naučná stezka přibližuje přírodní bohatství Heřmanického rybníka a seznamuje návštěvníky s přírodními i historickými hodnotami tohoto místa. Součástí stezky je také odpočívadlo pro turisty a ptačí pozorovatelna.
Na Heřmanickém rybníku můžete vidět různé druhy ptáků jako je ledňáček říční, slavík modráček a obojživelníky jako čolek velký.
Heřmanický rybník je součástí jedné z jednačtyřiceti ptačích oblastí v České republice, díky výskytu zvlášť chráněných druhů ptáků jako ledňáček říční, bukáček malý a slavík modráček středoevropský.
Na Heřmanickém rybníku žije nejméně 250 ptačích druhů, z nichž více jak dvacet patří k chráněným druhům v celé Evropské unii.
Halda u Heřmanického rybníka, pozůstatek po těžbě Heřmanického dolu, je jednou z mála hořících hald v okolí Ostravy a tvoří nepřehlédnutelnou kulisu rybníka.
Na hladině Heřmanického rybníka se nachází okolo sedmdesáti rybářských posedů, což představuje další unikát tohoto místa.
Kromě ptáků má na Heřmanickém rybníku svůj domov také řada druhů obojživelníků, mezi které patří například celoevropsky chráněný čolek velký.
Na naučné stezce můžete seznámit se s přírodním bohatstvím oblasti, pozorovat ptáky z ptačí pozorovatelny a odpočinout si v turistickém odpočívadle.
Rákosiny u Heřmanického rybníka zaujímají více než 100 hektarů a jsou největší svého druhu ve Slezsku, což je důležité pro udržení biodiverzity a ochranu přírodního prostředí.
Heřmanický rybník má pozoruhodnou historii spojenou s těžbou v Heřmanickém dole, které se odrazilo i na přítomnosti hořící haldy tvořící charakteristickou kulisu rybníka.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.