Naučná stezka Svatojánské proudy vede romantickým hlubokým skalnatým údolím řeky Vltavy, úsekem bývalých Svatojánských proudů, nyní zatopených Štěchovickou přehradní nádrží. Největší popularitu zažila stezka v meziválečném období, kdy na březích Vltavy vznikaly první trampské osady.
Naučná stezka
Svatojánské proudy vede
vysoko nad řekou Vltavou, romantickým kaňonem, který býval v minulosti postrachem pro nákladní lodě a voraře, jímž nezkrotná řeka díky peřejím značně komplikovala život a ohrožovala přepravu nákladu. Ještě do třicátých let minulého století dokázaly tímhle úsekem proplout i
malé lodě a vory dopravující do Prahy dřevo, kámen či sůl. Zdolání tohoto úseku
Vltavy nebylo snadné, protože náraz dlouhého voru na skrytý balvan v řečišti nebo v zákrutách na břeh znamenal jeho rozbití a často i smrt vorařů. Splavnění Svatojánských proudů (rok 1643) připomíná barokní
Ferdinandův sloup (podle císaře Ferdinanda, který se o splavnění zasloužil), za nímž byla roku 1772 postavena
socha sv. Jana Nepomuckého, podle něhož také proudy dostaly jméno. Dnes je tento 7 km úsek zatopen
Štechovickou přehradou. Obě památky se nacházely na levém břehu Vltavy a před napuštěním přehrady byly přemístěny pod hráz poblíž budovy elektrárny, kde stojí dodnes.
Svatojánské proudy vyhledávali také první vodáci, kteří si okolo řeky stavěli jednoduché příbytky a později i sruby. Tak zde vznikla první trampská osada Ztracenka neboli Ztracená naděje. Se stavbou Štěchovické přehrady zůstalo pod hladinou celé údolí i s osadami. Trampové si sem ale cestu našli znovu. Nad řekou byla roku 1889 vybudována první turistická cesta u nás, kterou si můžete projít i dnes. Stezka v délce cca 10 km začíná ve Štěchovicích, pokračuje do slavné Ztracenky a odtud vede dále do Nových Třebenic, kde můžete nasednout na výletní parník a plavit se nazpět do Štěchovic, nebo využít autobusovou dopravu (linka 390 PID). Stezka vede náročným terénem, zčásti po strmém úbočí a je určena jen pěším turistům – cyklistům hrozí smrtelné úrazy. Na stezku také nedoporučujeme vycházet v deštivém počasí.
Cestu nově provází 15 zastavení, která se věnují okolní přírodě, ale přenesou vás také do dob minulých. Informační tabule připomínají umění vorařů, kteří se s vory dokázali plavit ze Šumavy až do Německa, dále se věnují také jedné z prvních trampských osad Ztracená Naděje (nazývané místními trempy něžně "Ztracenka"), přírodním zajímavostem v okolí, život v řece, historii obcí Štěchovice a Třebenice i stavby přehrad.
Na děti po cestě čekají různé interaktivní prvky a na bolavé nohy jsou po cestě připravena dvě nová odpočívadla. Naučné cedule navíc obsahují QR kódy -pomocí chytrého telefonu si tak můžete tyto kódy nahrát a poslechnout trampské písně nebo prohlédnout rozsáhlé fotogalerie.
Naučná stezka Svatojánské proudy je turistická trasa v romantickém skalnatém údolí řeky Vltavy v úseku bývalých Svatojánských proudů, které jsou nyní zatopené Štěchovickou přehradní nádrží.
Svatojánské proudy byly v minulosti postrachem pro nákladní lodě a voraře kvůli peřejím na řece. Tento úsek byl splavněn roku 1643 a později vyrostly na březích významné památky jako Ferdinandův sloup a socha sv. Jana Nepomuckého.
Na stezce můžete vidět informační tabule o historii a přírodě, poslouchat trampské písně a prohlížet fotogalerie skrze QR kódy, a navštívit historické místo Ztracenka či se plavit výletním parníkem.
Stezka vede náročným terénem po strmém úbočí a je určena pouze pro pěší turisty. Cyklistům hrozí smrtelné úrazy a není vhodné ji navštěvovat ani za deštivého počasí.
Výstavba Štěchovické přehrady způsobila zatopení celého údolí včetně trampských osad jako Ztracenka. Navzdory tomu se trampové znovu vrátili a oblast nadále vyhledávali.
Naučná stezka má délku přibližně 10 km. Začíná ve Štěchovicích, pokračuje přes Ztracenku a končí v Nových Třebenicích, odkud je možné se vrátit parníkem nebo autobusem zpět do Štěchovic.
Po cestě na děti čekají různé interaktivní prvky a jsou připravena dvě nová odpočívadla pro odpočinek.
Informační tabule se věnují historii vorařství, přírodním zajímavostem, historii obcí a stavbám v okolí jako je Štěchovická přehrada.
Ferdinandův sloup připomíná splavnění Svatojánských proudů roku 1643, který se zasloužil císař Ferdinand.
QR kódy nabízejí možnost poslechnout si trampské písně a prohlédnout si rozsáhlé fotogalerie dokumentující historii a přírodu na stezce.