ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: vesnice na dnech přehrad, přístupné jen v suchých letech
Příroda

Věda a historie není nuda: vesnice na dnech přehrad, přístupné jen v suchých letech

Poslechněte si audio verzi článku
Je-li léto bez vody, budou drobný brambory, tvrdí lidové pořekadlo. Na Znojemsku navíc suché letní měsíce prozrazují, že se v nejbližší době vynoří nová turistická atrakce. Klesající hladina Vranovské přehrady totiž pravidelně odkrývá základy více než devadesát let zbořené vesnice Bítov.
Vodohospodářům ze Znojemska dělají sucha starosti pravidelně a unikátní pohledy na dno Vranovské přehrady se tak v posledních letech nabízejí častěji než dřív. Základy zatopené vesnice Bítov, z níž se několik stovek lidí přestěhovalo do nově postavené vesnice Bítov nad přehradou, se ale beztak objevují s železnou pravidelností přibližně jednou za deset let.
 

Starý Bítov: turistická atrakce suchých let

Přehrada na řece Dyji poblíž Vranova nad Dyjí dosahuje délky asi třicet kilometrů a zasahuje až do údolí Želetavky. Právě tam stávala vesnice Bítov, jejíž základy bývají vidět z hradu Bítova anebo z mostu přes přehradu, za nímž silnice šplhá ke zřícenině hradu Cornštejn.

Ačkoli se leckde píše, že jedinou stavbou, která nebyla zbouraná před zatopením vesnice, byl kostel sv. Václava, není to pravda. Na starých fotografiích je vedle něj zachyceno i několik zatopených domů, na jednom snímku kolem nich dokonce proplouvá výletní loď. Kostel se ale stal oblíbenou atrakcí a jeho věž nakonec musela z bezpečnostních důvodů odstřelit armáda. Pokud chcete odhalené základy staré vsi vidět na vlastní oči, výlet klidně můžete odložit na podzim nebo zimu, kvůli nedostatku dešťů a malému přítoku bývá starý Bítov většinou vidět až do jarního tání.
 

Lipno: řeka se vrací k původnímu toku

Letní sucha pravidelně poznamenávají i proslulé jihočeské moře: v horních partiích přehrady Lipno v okolí Nové Pece občas bývá tak málo vody, že v některých místech proudí jen původním korytem Vltavy. V polovině 20. století na dne přehrady zůstalo několik vesnic, samot, osad, mlýnů a dalších objektů.

Před napouštěním vody sice bývalo zvykem pevné stavby na dnech budoucích přehrad zbořit, ale Vltava a tající sníh na Šumavě udělaly plánovanému napouštění rázný škrt přes rozpočet. Jezero se tehdy naplnilo během několika dní, kdy v zátopovém území ještě hodně domů a mostů pevně stálo na svých základech. Co nestačili zbořit lidé, to se dodnes rozpadá na dně. Kdyby voda ustoupila ještě víc, možná byste v údolí pod osadou Pihlov zahlédli i Srdce Vltavy, půvabnou hříčku přírody, kterou meandrující Vltava vykreslila uprostřed luk.
 

Novomlýnské nádrže: vesnici připomíná jen kostel na ostrově

Nejviditelnějším kouskem zatopených vesnic v našich přehradách je kostel sv. Linharta na ostrově uprostřed Věstonické nádrže pod Pálavou. S pevninou ho nespojuje most ani pravidelná lodní doprava, není běžně přístupný. Pod hladinami Novomlýnských jezer v osmdesátých letech 20. století zmizela vesnice Mušov i rozsáhlé lužní lesy, protkané spoustou kanálů, slepými rameny a tůňkami. Většina starousedlíků ze zatopené obce odešla do nedalekých Pasohlávek, Pohořelic nebo Mikulova. Zůstal stát jen románsko-gotický kostelík z přelomu 12. a 13. století. Už dlouho se mluví o jeho zpřístupnění, ale zatím se nic neděje. Škoda, podobné atrakce, jako jsou kostel na Slanickém ostrově na Oravské přehradě na Slovensku nebo kostel uprostřed jezera ve slovinském Bledu jsou volně přístupné a zájem o ně je obrovský.


 

Další vesnice na dnech přehrad

  • Pod hladinou Brněnské přehrady zmizela vesnice Kníničky; voda se nad ní zavřela v roce 1939, nedaleko vyrostly nové Kníničky, dnes městská čtvrť Brna. Když klesne voda, bývají na svazích dodnes vidět nízké kamenné zídky a zbytky zdí.
  • Pod hladinou přehrady Hracholusky na Plzeňsku se ukrývají ruiny zaniklých obcí Hracholusky, Dolany u Stříbra, Těchoděly nebo Butov. Někdy šlo spíš o osady, ostatně i největší Dolany měly jen třiadvacet domů, byť se stodolami a dalšími objekty. Podíváte se k nim ale jedině s potápěčskou výstrojí. Na dně asi v patnáctimetrové hloubce dodnes stojí zbytky bývalých stavení i s torzy starých zemědělských strojů. Raritou je také několik řopíků: údolím Mže totiž vedla jedna z obranných linií, na kterou se po vzniku přehrady téměř zapomnělo.
  • Jedním z nejoblíbenějších míst ponorů na Orlické přehradě je kostel sv. Štěpána v bývalých Těchnicích. Poslední bohoslužba se tu prý konala koncem roku 1957, pak kostel na několik desítek let zmizel. Potápěči jej znovu objevili asi 50–60 metrů pod hladinou díky starým katastrálním mapám a moderním geodetickým přístrojům v roce 2000.
  • Hluboké kaňonovité údolí Vltavy mezi obcemi Štěchovicemi a Slapy patřilo a patří k nejkrásnějším místům v Česku. Na voraře a posléze vodáky, kteří zdolávali zrádné peřeje, tu dohlížela socha svatého Jana Nepomuckého. Podle ní se místu začalo říkat Svatojánské proudy, v polovině 20. století ovšem zmizely pod hladinou Štěchovické přehrady. Na stejném místě, kde svatý Jan stával do roku 1954, dnes objevíte sochu Setkání Sv. Jana s andělem od sochaře Petra Váni. Jediný háček spočívá v tom, že se musíte ponořit zhruba čtyřicet metrů pod hladinu.
Vodní nádrž Slezská Harta – nejmladší přehrada v Česku Letní sporty

Vodní nádrž Slezská Harta – nejmladší přehrada v Česku

Údolní nádrž Slezská Harta na řece Moravici nabízí řadu možností, jak aktivně strávit především letní turistickou sezónu. Vyzkoušet můžete nejen koupání, ale i vyjížďky na loďkách, rybaření, jachting a windsurfing.

Nové Mlýny – kaskáda tří vodních nádrží pod Pálavou Letní sporty

Nové Mlýny – kaskáda tří vodních nádrží pod Pálavou

Nové Mlýny tvoří soustava tří přehradních nádrží. Horní Mušovská, střední Věstonická, dolní Novomlýnská. Nádrže byly postaveny v 70. letech 20. století, aby zamezily každoročním záplava a zvýšily intenzitu zemědělské výroby.

Přehrada Slapy – užijte si koupání i vodní sporty Letní sporty

Přehrada Slapy – užijte si koupání i vodní sporty

Doposud pátou největší přehradou v České republice je přehrada Slapy postavená roku 1950. Kromě vodních sportů jako je např. jachtaření, vodní lyžování, windsurfing, ale také koupání je přehrada využívána lodní dopravou.

Přehrada Les Království na Labi nad Dvorem Králové nad Labem Památky

Přehrada Les Království na Labi nad Dvorem Králové nad Labem

Díky své poloze v zalesněném údolí řeky Labe a svým architektonickým ztvárněním je přehrada jednou z nejkrásnějších v celé České republice a snad i proto byla v roce 1964 prohlášena národní technickou památkou. Navštívit zde můžete také zajímavou expozici.

Žďákovský most – největší jednoobloukový most Česka Památky

Žďákovský most – největší jednoobloukový most Česka

Roku 1967 překlenul Žďákovský most vltavské údolí u Orlíka nad Vltavou. V době svého vzniku byl největším jednoobloukovým ocelovým mostem na světě. Dnes zaujímá osmou příčku.

Naučná stezka Svatojánské proudy Příroda

Naučná stezka Svatojánské proudy

Naučná stezka Svatojánské proudy vede romantickým hlubokým skalnatým údolím řeky Vltavy, úsekem bývalých Svatojánských proudů, nyní zatopených Štěchovickou přehradní nádrží. Největší popularitu zažila stezka v meziválečném období, kdy na březích Vltavy vznikaly první trampské osady.

Vranovská přehrada – Moravský Jadran nedaleko Vranova nad Dyjí Letní sporty

Vranovská přehrada – Moravský Jadran nedaleko Vranova nad Dyjí

Třicet km dlouhá jihomoravská nádrž s čistou a teplou vodou se nachází v překrásném údolí pod hrdým barokním zámkem Vranovem nad Dyjí poskytuje výborné podmínky pro koupání a vodní sporty. Kvalita vody ve Vranovské přehradě patří k těm nejlepším v České republice.

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře Příroda

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno "jihočeským mořem". Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km.

Dalešická přehrada – lodní doprava, romantika a množství cyklotras Příroda

Dalešická přehrada – lodní doprava, romantika a množství cyklotras

Víte, že u nás máme hrad, který stojí na nepřístupném ostrově uprostřed jezera? Pokud jste trochu dobrodružné povahy, podnikněte výlet na Vysočinu k přehradě Dalešice. Budete-li mít štěstí, podaří se vám na tento hrad dostat suchou nohou...

Zatopený Borovský most – Hitlerův most v přehradě Želivka Památky

Zatopený Borovský most – Hitlerův most v přehradě Želivka

Most u obce Borovsko vedoucí do nikam téměř zatopila Želivka. Dálniční trasa se zde začala budovat roku 1939 stavební firmou J. Domanský z Prahy. K uvedení do provozu však nedošlo a o dvacet let později musela být trasa pozměněna kvůli napuštění přehrady Švihov řekou Želivkou.

Přehrada Seč u Chrudimi Letní sporty

Přehrada Seč u Chrudimi

Sečská přehrada a její okolí je největší a nejvyhledávanější rekreační oblastí v Pardubickém kraji. Koupání a mnoho dalších sportovních aktivit nabízí autokemp Seč Pláž. V Seči a nedalekém okolí je mnoho historických památek, hradů a zámků, rozhledny, skanzen a mnoho sportovních zařízení.

Plumlovská přehrada Letní sporty

Plumlovská přehrada

Plumlovská přehrada byla vybudována na řece Hloučele z důvodu zamezení povodňových průtoků na dolním toku. Od středověku povodněmi trpěly převážně Stichovice s Mostkovicemi, ale i samotné město Prostějov, díky pravému ramenu Hloučely.

Přehrada Fláje u Českého Jiřetína Památky

Přehrada Fláje u Českého Jiřetína

Vodní nádrž vznikla na Flájském potoce v roce 1963 za účelem zásobení vodou podkrušnohorské oblasti. Přehradní hráz je betonová, pilířová (tedy uvnitř dutá), jediná svého druhu v České republice.

Brněnská přehrada – Prýgl Letní sporty

Brněnská přehrada – Prýgl

Jednou z nejvýznamnějších rekreačních oblastí v bezprostřední blízkosti moravské metropole je Brněnská přehrada. Přehradní nádrž s rozlohou 252 ha byla vybudována na řece Svratce v letech 1936-1940. Dnes je přehrada oblíbenou rekreační oblastí s pravidelnou lodní dopravou.

Nechranická přehrada u Kadaně Letní sporty

Nechranická přehrada u Kadaně

Optimální lokalita pro vodní sporty a relax! Nechranická přehrada leží na řece Ohři mezi Kadaní a Žatcem, jižně od Chomutova. Má nejdelší sypanou hráz ve střední Evropě, jejíž délka je 3280 m.

Kostel sv. Linharta – tichý svědek zaniklé obce Mušov Památky

Kostel sv. Linharta – tichý svědek zaniklé obce Mušov

Mušovský kostel svatého Linharta stojí na ostrově uprostřed Věstonické nádrže u Ivaně u Pohořelic. S pevninou ho nespojuje most ani pravidelná lodní doprava, není běžně přístupný.

Bývalé Svatojánské proudy Příroda

Bývalé Svatojánské proudy

Vltavské údolí mezi Třebenicemi a Štěchovicemi, kde řeka asi na 7 km klesala o téměř 20 metrů a díky hlubokému a nepřístupnému údolí plnému kamenů a skal se zde tvořila peřeje, byly odedávna známy jako tzv. Štěchovické proudy, od roku 1722 zvané proudy Svatojanské.

Hradiště Vystrkov u přehrady Orlík Památky

Hradiště Vystrkov u přehrady Orlík

Na levém břehu Orlické přehrady se nachází trojúhelníkovitá ostrožna s pozůstatkem mohutného raně středověkého hradiště.

Vodní nádrž Rozkoš – osmá největší přehrada v České republice Příroda

Vodní nádrž Rozkoš – osmá největší přehrada v České republice

Vodní nádrž Rozkoš bývá někdy přezdívaná Východočeské moře. Účelem vodního díla je protipovodňová ochrana, rekreace, vodní sporty a chov ryb pro sportovní i komerční využití. Přehrada byla dostavěna roku 1969. Má rozlohu 800 hektarů a průměrnou hloubku 10 m.

Zatopený most Všebor Památky

Zatopený most Všebor

Přes řeku Odravu spojoval dvě části obce Všeboř, dnes z velké části zatopené, betonový most. Vrchní část tohoto mostu je možné vidět nad hladinou vodní nádrže Jesenice u Chebu.

Po naučné stezce za osudy Slezské Harty Příroda

Po naučné stezce za osudy Slezské Harty

O nejmladší přehradě v České republice Slezské Hartě se dozvíte na Naučné stezce Zatopené osudy. Začíná u informačního centra v Leskovci nad Moravicí, měří 1,4 kilometru a má pět zastavení. Přibližují osudy lidí, kteří v údolí před výstavbou přehrady žili i historii obcí.

Vyhlídka nad jeskyní Padouška u přehrady Vír Příroda

Vyhlídka nad jeskyní Padouška u přehrady Vír

Krásnou vyhlídku objevíte nad skalním převisem Padouška nedaleko vesnice Hluboké u vodní nádrže Vír. Místo je odlehlé, stranou hlavních turistických tras, ale krásný výhled stojí za to. Uvidíte odtud Vírskou přehradu v místech, kde stávala dnes zatopená obec Chudobín.

Vodní dílo Švihov (Želivka) – největší vodárenská nádrž v České republice Příroda

Vodní dílo Švihov (Želivka) – největší vodárenská nádrž v České republice

Vodní nádrž Švihov (známá spíše pod názvem vodní nádrž Želivka) je vodárenskou nádrží na řece Želivce, která slouží jako zdroj pitné vody pro středočeskou oblast včetně Prahy. Jedná se o největší vodárenskou nádrž nejen v České republice, ale také ve střední Evropě.

Přehrada Černá Nisa Bedřichov – nejvýše položená přehrada v Čechách Příroda

Přehrada Černá Nisa Bedřichov – nejvýše položená přehrada v Čechách

Vodní nádrž na Černé Nise 3 km severně od Bedřichova splynula za sto let své existence s okolní horskou přírodou. Čisté, patnáct metrů hluboké vody jsou v létě vyhledávány jako přírodní koupaliště, mimo jiné i naturisty.

Naučná stezka Věstonická nádrž Příroda

Naučná stezka Věstonická nádrž

Naučná stezka vede kolem Střední nádrže vodního díla Nové Mlýny, která je významnou ptačí rezervací. Na šesti stanovištích získáte informace o ptácích a rybách Novomlýnských nádrží, o zaniklé obci Mušov nebo o obnově lužní krajiny.

Labská přehrada ve Špindlerově Mlýně Letní sporty

Labská přehrada ve Špindlerově Mlýně

Při jižním okraji Špindlerova Mlýna nemůžete přehlédnout elegantní přehradu na horním toku Labe. Jedná se o první přehradu na řece Labi. Byla vybudovaná jako ochrana před ničivými povodněmi a již od roku 1916 zachytává převážnou část sněhových vod ve střední části Krkonoš.

Vírská přehrada – vír v údolí Svratky Příroda

Vírská přehrada – vír v údolí Svratky

Vírská údolní nádrž přehradila svojí mohutnou hrází tok řeky Svratky v jednom z nejužších míst údolí, a obě její krajní stěny jsou pevně ukotveny ve skalních stěnách. Se stavbou se započalo roku 1947 a roku 1958 byla uvedena do plného chodu.

Kašna Nové Mlýny v Dolních Věstonicích Památky

Kašna Nové Mlýny v Dolních Věstonicích

V Dolních Věstonicích mají na návsi opravdovou raritu – je jí zmenšenina vodní nádrže Nové Mlýny a blízkého okolí. V průběhu dne se několikrát naplní vodou a znovu vyprázdní. Na dně kašny se tak odhalí původní poloha koryta Dyje na dně nádrží.

Husinecká přehrada Památky

Husinecká přehrada

Hlavním účelem stavby byla ochrana Husince a dalších obcí před povodněmi. Jezero vzniklé za přehradní hrází zachycovalo a dodnes zachycuje při jarním tání velkou vodu. Přehrada byla dokončena v roce 1939 a k jejímu základnímu využití přibyla postupně i další.

Přehrada Souš v Jizerských horách Památky

Přehrada Souš v Jizerských horách

Vodní nádrž Souš (Soušská přehrada) postavená v letech 1911–1915 na Černé Desné leží nad městem Desná v Jizerských horách. Podél přehrady vede cesta na Smědavu, která spojuje Tanvaldsko s Frýdlanstkem, otevřená je však pouze v letních měsících.

Přehrada Mšeno v Jablonci nad Nisou Letní sporty

Přehrada Mšeno v Jablonci nad Nisou

Údolní nádrž Mšeno obecně nazývaná Jablonecká přehrada je největší přehradou v povodí Lužické Nisy. Proti její výstavbě, roku 1906, místní občané nejdříve bojovali, ale dnes jsou rádi, že zde je a že si zde mohou užívat v letních obdobích koupání, sportování a relaxaci, v zimě zase bruslení.

Kaskáda vodních elektráren na Vltavě – největší kaskáda vodních elektráren v České republice

Kaskáda vodních elektráren na Vltavě – největší kaskáda vodních elektráren v České republice

Vltavská kaskáda je soustava vodních děl na řece Vltavě, budována postupně od roku 1934 až do 90. let 20. století pro výrobu elektrické energie. Jedná se o přehrady Lipno I a II, Hněvkovice, Kořensko, Orlík, Slapy, Kamýk, Štěchovice a Vrané.

Další aktuality

Kateřinská jeskyně vydala další tajemství: ulitu plže starou až 12 tisíc let!

Epigrafické a archeologické výzkumy ve staré Kateřinské jeskyni v Moravském krasu běží od roku 2017 a přinesly mimo jiné objev nejstarších kreseb na stěnách jeskyně v ČR, jejichž stáří je až 7200 let. Na jaře se podařilo datovat další dvě neolitické kresby v zadní části Ledové chodby a k dnešnímu dni je tak známo celkem 15 pravěkých kresebných objektů rozmístěných na různých místech Kateřinské jeskyně. Třetím rokem také pokračoval archeologický výzkum uvnitř jeskyně, nedaleko pravěkých kreseb. Významným objevem se staly tři ozdoby – ulity plže zubovce dunajského.
17. říjen 2024 6:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Vydejte se za podzimní romantikou do Lednicko-valtického areálu

Podzim je pro návštěvu Lednicko-valtického areálu jako stvořený: jedna z perel pokladnice historického a kulturního bohatství České republiky i celé Evropy ani mimo hlavní sezonu neztrácí nic ze své atraktivity. Nemůžeme sice slíbit, že se jednou z největších parkově upravených krajin na světě budete toulat sami, ale rozhodně tu potkáte méně lidí, než v letních měsících.
13. říjen 2024 10:38
Památky, Jihomoravský kraj

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
12. říjen 2024 5:27
Památky, Jihomoravský kraj

Festival Janáček Brno 2024 bude ve znamení Roku české hudby

Mottem letošního festivalu Janáček Brno, který se bude konat od 1. 11. do 24. 11. 2024 je Bez hranic!… a česká hudba žádné hranice nezná. Zažijte s námi Brno a českou hudbu v místech, kde vznikla a která ji inspirovala Užijte si během tří festivalových týdnů jedinečný genius loci Brna, multikulturního města plného krásné architektury, umění i gastronomie, kde se zrodila myšlenka genetiky i vrcholná díla Leoše Janáčka, génia hudby 20. století.
4. říjen 2024 12:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů

Máte vadu zraku, ale neradi nosíte brýle? Pak pravděpodobně používáte jeden z nejvýznamnějších českých vynálezů: kontaktní čočky. Jejich otcem je Otto Wichterle. Je to ale trochu smutný příběh. Nadaný vědec vyrobil první čočky o Vánocích roku 1961 doma za pomoci stavebnice Merkur patřící jeho dětem. Vynález si nechal řádně patentovat, ale v tehdejším Československu nenašel využití a patent odkoupili Američané. Nasaďte čočky nebo brýle a jeďte se podívat na originál čočkostroje z Merkuru profesora Wichterleho, který je vystaven v pražském Národním technickém muzeu. Slavných chemiků je u nás ale daleko víc – Jaroslav Heyrovský, Antonín Holý či Gabriela Basařová.
4. říjen 2024 7:03
Zážitky, Jihomoravský kraj

Objevujte pestrý svět kávy po celý týden v Brně

Mezinárodní den kávy slaví celý svět 1. října. V Brně však oslavy černého nápoje trvají dokonce celý týden! Vydejte se do jihomoravských kaváren, vychutnejte si kvalitní kávu a užijte si nabitý program plný workshopů, degustací, ale i akcích pro celé rodiny. Týden kávy se v Brně koná již po 14., podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co můžete těšit.
1. říjen 2024 10:05
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Oslavte Mezinárodní den kávy 2024 lahodným šálkem či na zajímavé akci v Brně, Praze i ve Zlíně

Brno se během posledních několika let stalo českou Mekkou kavárenství a kávy. Přesvědčit se o tom můžete během Týdne kávy, který začne v úterý 1. října 2024, kdy se slaví Mezinárodní den kávy. Cílem je zviditelnění pracovních a životních podmínek těch, kdo kávu pěstují. Během týdne kávy se dozvíte mnoho zajímavostí, ale můžete se i naučit, jak připravovat kávu i s pěkným latté art. Podívejte se s Kudy z nudy, co se chystá i jinde po Česku.
30. září 2024 17:33
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Lednicko-valtickým areálem zní klasická hudba

Devátý ročník Lednicko-valtického hudebního festivalu je dle svého podtitulu uměleckým dílem hudebních a zednářských idejí. Od 28. září do 12. října 2024 se ve městech a vybraných lokalitách Lednicko-valtického areálu konají koncerty a zajímavé přednášky, festival otevře novou hudební pokladnici a představí zednářské inspirace v hudební klasice.
30. září 2024 11:00
Kultura, Jihomoravský kraj