Milovníci přírody a opuštěných míst s tajemnou atmosférou mohou vyrazit na originální naučnou stezku v přírodním parku Manětínská hornatina. V zaniklé osadě Umíř na hranici Plzeňského a Karlovarského kraje bylo vybudováno i bivakovací místo, kde mohou strávit noc až tři lidé.
Umíř je zaniklá osada rozprostírající se na planině uprostřed rozsáhlých lesních porostů v přírodním parku Manětínská hornatina, nedaleko zříceniny hradu i stejnojmenného zámku Nečtiny. Historie samoty sahá až do 17. století, kdy zde žilo celkem osm hospodářů. Oblasti se na konci 30. let však zásadně dotkly dramatické události spojené s budováním obranné linie proti Německu a potom odtržení částí území Československa. V těsném sousedství obce se dosud nachází pozůstatek pevnostní linie budované v roce 1937.
Po roce 1945 bylo německé obyvatelstvo Umíře odsunuto a osada se na krátkou dobu stala součástí vojenského prostoru Dlouhá Louka. Domy podlehly postupné zkáze. Do dnešní doby se dochovalo pouze pět studní náležející k usedlostem, kaplička a několik sklepů.
Předmětem zájmu ochránců přírody jsou dochované luční porosty, výsledek 500leté činnosti člověka, 100letý sad a připomenutí historie místa. Chtějí ošetřit staré ovocné stromy a přivést tam život. Zakryli studny a u jedné instalovali dřevěný rumpál, aby mohli lidé využít místní vodu. Dále v Umíři vzniklo kryté posezení s přístřeškem pro přespání tří lidí a v bývalé osadě je šest informačních cedulí a tabule s historickými informacemi, v osadě bya také vysvěcena opravená kaplička.
Na toho zvláštní místo můžete dojít z Plachtína u Nečtin a z Trhomné u Krsů.