ÚvodCo chcete dělat?PamátkyZámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun
Nový Hrad Jimlín, Kudy z nudy
Památky

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun

Hrad ze 14. století tvoří rozlehlý komplex kolem tří nádvoří. Hlavní dominantou areálu je pozdně gotická věž. V návštěvní době zámku jsou pro veřejnost zpřístupněna všechna tři nádvoří. Naleznete zde vchod do podzemních koňských stájí nebo se můžete vypravit do podzemí pod zámeckou věží.

Hrad přestavěný na zámek je postavený na mírném návrší nad obcemi Jimlín a Zeměchy na cestě mezi královskými městy Louny a Žatec. Areál tvoří v mírně zvlněné zemědělské krajině výraznou dominantu mezi Českým středohořím a stolovými horami Přírodního parku Džbán. Využijte pobyt a návštěvu Novohradského zámku v severních Čechách k poznání blízkého i vzdálenějšího okolí. Vydejte se do neposkvrněné přírody, na staré hrady i magická místa, užijte si ojedinělé výhledy do krajiny, které se jiní tolik obávají a bojí se jí poznat.

Na Novém Hradě máte možnost vidět nejucelenější soubor malovaných záklopových stropů z období renesance a manýrismu. Malované stropy se nacházejí celkem v 10 místnostech, z toho ten největší dosahuje plochy 249,8 m2. Na zámku najdete 94 malovaných trámů, jež nesou bohatě zdobená prkna. V areálu bychom ovšem našli dalších 6 místností s dřevěnými záklopovými stropy, ale již bez maleb.
 

Zámecké expozice

1) Zámecké interiéry - s průvodcem

1. patro; arkádová chodba, přípravna jídel, barokní reprezentační sál, barokní salónky, výstava papírových hradů a zámků, zámecká kaple z hudební kruchty, soukromé pokoje východního křídla s malovanými záklopovými stropy: dámská ložnice, panský salón, jídelna, knihovna, salonky, severní chodba s premonstrátskou celou a zámecká věž.

2) Hospodářské zázemí – s průvodcem

Podzemní stáje, gotické sklepení jižního křídla, přízemí paláce, strážnice s gotickými freskami, svatební salónek, zámecká kaple z přízemí, hodovní síň, černá hradní kuchyně, výstava šicích strojů, bylinná a zásobní zahrada. 

3) Zámecká vež bez průvodce

Výstup na ochoz zámecké věže bez průvodce. Z věže jsou krásné výhledy do okolní krajiny: město Louny, České středohoří, masív Krušný hor, za dobré viditelnosti je možné vidět hrad Bezděz. Kromě samotného výstupu na věž můžete nahlédnout do zajímavých prostor ve spodní části věže. 
 

Z historie zámku

Před stavbou hradu stála zřejmě na návrší druhá tvrz pánů z Jimlína postavená ve 14. století. Samotná tvrz byla zřejmě během stavby hradu zbořena a materiál použit druhotně (ještě dnes můžeme v útrobách věže spatřit např. pískovcové kvádry) pro Nový Hrad, jež byl postaven v letech 1465 až 1474 Albrechtem Bezdružickým z Kolowrat. Novým sídlem pak vznikla i nová větev rodu – páni Novohradští z Kolowrat.

Roku 1573 opouští Volf Novohradský z Kolowrat po sto letech navždy rodové sídlo a usazuje se v jižních Čechách, kde zakládá rodinu a zaujímá významná místa po boku posledního Rožmberka, Petra Voka, díky čemuž vzniká zajímavá aliance, neboť dcera Volfa Novohradského Marie Magdaléna se provdává za Rožmberkova synovce, mladého hraběte Jana Zrinského ze Serynu, což mělo představovat možné dědičné nároky na rožmberské dominium. Snaha však skončila neúspěšně – manželství bylo bezdětné a rozlomením rožmberské růže končí moc i sláva Novohradských z Kolowrat.

Ještě za Kolowratů a následně za pánů Strážských z Liběchova, dále za Vřesovců z Vřesovic a Doubravské hory na Touchovicích a Jana z Aldringen proběhla postupná přestavba hradu s chráněnými příkopy a valy na renesanční zámek. Dnešní barokní podobu začal areál Nového Hradu získávat po třicetileté válce přičiněním strahovských premomnstrátů i markrabat braniborských. Teprve honosným raně barokním areálem se zámek stal za hraběte Gustava Adolfa z Varrensbachu mezi lety 1670 až 1689. Zajímavými majiteli byli posléze Löweneggové, zvláště pak Anna Barbora von Löwenegg z Tondeur. Po smrti jejího syna Leopolda bylo v roce 1767 zadlužené a zbídačené panství prodáno knížeti Josefu Adamovi ze Schwarzenbergu.

Během nákladné schwarzenbersgké konzervace sloužil objekt zámku s barokní oborou pro potřeby lovecké knížecí kratochvíle. Terpve napoleónské války ukončily panský život na zámku – v roce 1813 zde byl zřízen vojenský lazaret, posléze sloužil zámek účednictvu velkostatku a v polovině 19. století byl bez jakýchkoliv výrazných změn adaptován na hospodářské účely. Ač pozemkovými reformami ve 20. letech 20. století ztratil areál pro knížecí rodinu význam, zůstal v držení rodu až do roku 1947, kdy byl zestátněn na základě zákona Lex Schwarzenberg.
 

Ubytování na zámku

Zámek nabízel možnost ubytování ve zrestaurovaných secesních prostorách tzv. úřednického domu. V nabídce byly tři pokoje. Všechny pokoje jsou vybaveny televizí a miniledničkou. Pokoje obsahují jedno dvoulůžko, pokoj č. 2 navíc obsahuje jedno lůžko jako přistýlku.


Svatební obřady

Dovolujeme si vám nabídnout monumentální a impozantní zámek Nový Hrad jako místo pro nejdůležitější den vašeho života. Nově opravený zámek vám může nabídnout k uskutečnění církevního i civilního svatebního obřadu nádhernou barokní kapli sv. Josefa či luxusně zařízené svatební salónky k fotografování a zaznamenání prvních kroků na cestu společným životem. Svatební obřad možný také v zámecké Barbořině zahrádce.

Aktuality

Adventní setkání na Novém Hradě

Adventní setkání na Novém Hradě v Jimlíně.
Jimlín, Ústecký kraj

Vánoce s cítolibskými mistry

Vánoce s cítolibskými mistry – Václav Jan Kopřiva: Missa pastoralis in D "Nouze již odešla, velká radost jest k nám přišla"  pro sóla, sbor, orchestr a varhany.
Louny, Ústecký kraj

Vánoce v muzeu Louny

Přijďte si v sobotu 14. 12. 2024 užít Vánoce v muzeu v Oblastním muzeu v Lounech. Čeká vás středověká hudba, divadlo, kouzelník, trhy a na závěr i ohňová show!
Louny, Ústecký kraj

Pojďme všichni k jesličkám…

Po devíti letech se do Oblastního muzea v Lounech vrací jesličky rodiny Poncarovy, část jedné z největších sbírek betlémů v Lounech. Přijďte na výstavu Pojďme všichni k jesličkám… od 26. 11. 2024 do 26. 1. 2025.
Louny, Ústecký kraj

Středověké venkovské kostely okresu Louny

Putovní výstava vznikla díky pětiletému projektu NAKI, který spojil odborníky z řad památkářů, archeologů, archivářů i muzejníků. V Muzeu Louny je výstava k vidění od 8. 10. 2024 do 12. 1. 2025.
Louny, Ústecký kraj

Novoroční výstup na Oblík 2025

Již po 48. se koná Novoroční výstup na Oblík.
Louny, Ústecký kraj

Jindřich Zeithamml v Galerii Benedikta Rejta v Lounech

Nenechte si ujít komentovanou prohlídku výstavy s autorem Jindřichem Zeithammlem. Jindřich Zeithamml patří mezi naše zásadní představitele současné sochařské tvorby. Jeho tvorba je prodchnuta spiritualitou a odkazuje k přesahu člověka samotného.
Louny, Ústecký kraj

Jindřich Zeithamml v Galerii Benedikta Rejta

Výstava objektů a plastik Jindřicha Zeithammla se připravuje v Galerii Benedikta Rejta.
Louny, Ústecký kraj

Archeoskanzen Březno

Součástí Oblastního muzea v Lounech s historickou a přírodovědnou expozicí je také skanzen v Březně, který leží asi čtyři kilometry od Loun u řeky Ohře.
Louny, Ústecký kraj

Barokní vodárenská věž Cítoliby

V obci Cítoliby na Lounsku se nachází vodárenská věž, která je památkově chráněna. Sloužila jako čerpací stanice pro potřeby zámeckého vodovodu. Do stávající podoby byla přestavěna v 80. letech 19. století, aby sloužila k bydlení.
Cítoliby, Ústecký kraj

Keramická dílna a umělecký ateliér v Lounech

Přijďte si k nám odpočinout, zrelaxovat a vyrobit si pro radost i užitek krásné keramické a umělecké výrobky.
Louny, Ústecký kraj

U Zajíce – herna & café v Lounech

Skvělé místo, kde si přijde každý na své. Dětská herna, jediná svého druhu v Lounech s moderní kavárnou obohacenou vnější předzahrádkou.
Louny, Ústecký kraj

Žatecká brána v Lounech

Základy Žatecké brány, které se součástí městského opevnění, byly postaveny roku 1500. Nešlo o bránu v pravém slova smyslu – ta stávala poněkud východněji v Žatecké ulici; doba jejího zničení není známa.
Louny, Ústecký kraj

Chrám sv. Mikuláše v Lounech

Kostel sv. Mikuláše v Lounech, jedno z vrcholných děl české pozdní gotiky, je dominantou a chloubou města. Roku 1994 byl vyhlášen Národní kulturní památkou.
Louny, Ústecký kraj

Vernerův mlýn v Brlohu u Loun

Vernerův mlýn v Brlohu u Loun je historickým mlýnem s pohonem na vrchní vodu. Dnes však vodní kolo není funkční a mlýn pohání elektromotor.
Louny, Ústecký kraj

Menhir Dlouhý kámen v Lounech

Na nádvoří muzea v Lounech se nachází plochý kámen – menhir vysoký 1,7 m o hmotnosti přibližně jedné tuny ze šedorůžové dvojslídové ortoruly staré přes 600 milionu let.
Louny, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Ubytování na zámku Nový Hrad v Jimlíně u Loun

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun nabízí ubytování v Zámeckém penzionu, který se nachází přímo na prvním nádvoří zámku. Ubytování je zajištěno ve třech pokojích umístěných v prvním poschodí Úřednického domu.
Jimlín, Ústecký kraj

Moštárna Louny

Výjimečná kvalita a chuť je zachována díky šetrné pasterizaci a také proto, že mošty se nepřislazují ani neředí. To jsou mošty z Loun.
Louny, Ústecký kraj

Hotel a restaurace Merlot

Jsme přesvědčeni, že se zde budete cítit příjemně a uvolněně. Věříme, že budete odcházet s pocitem příjemně strávených chvil a se zážitkem, na který jen tak nezapomenete.
Louny, Ústecký kraj

Hotel a restaurace Černý kůň Louny

Hotel Černý kůň se náchází v samém centru města Louny. Z jeho pokojů je nádherný výhled na lounskou pěší zónu a především chrám sv. Mikuláše.
Louny, Ústecký kraj

Restaurace Šalanda

Šalanda – vzorný hostinský podnik krušovický v budově Hotelu UNION v renesančním stylu.
Louny, Ústecký kraj

Hotel Union Louny

V samém centru Loun, pouhých pár kroků od Mírového náměstí a v těsné blízkosti gotického kostela sv. Mikuláše, se nachází historicky známý hotel v renesanční stylu – Hotel Union Louny, který je vyhledáván pro své klidné a tiché prostředí i kvalitní služby.
Louny, Ústecký kraj

Hotel & Café Caramell Louny

Hotel & Café Caramell nabízí v nekuřácké restauraci na Mírovém náměstí minutková a hotová polední jídla. Ubytovat se můžete v deseti pokojích s celkovou kapacitou 16 lůžek.
Louny, Ústecký kraj

Restaurace a Hotel U Daliborky v Lounech

Restaurace & Hotel U Daliborky v Lounech sousedí s jedním z nejpozoruhodnějších domů ve městě zvaném Daliborka a zároveň v Hilbertově ulici vytváří protějšek bývalé radnice.
Louny, Ústecký kraj