Hrad ze 14. století tvoří rozlehlý komplex kolem tří nádvoří. Hlavní dominantou areálu je pozdně gotická věž. V návštěvní době zámku jsou pro veřejnost zpřístupněna všechna tři nádvoří. Naleznete zde vchod do podzemních koňských stájí nebo se můžete vypravit do podzemí pod zámeckou věží.
Hrad přestavěný na zámek je postavený na mírném návrší nad obcemi Jimlín a Zeměchy na cestě mezi královskými městy Louny a Žatec. Areál tvoří v mírně zvlněné zemědělské krajině výraznou dominantu mezi Českým středohořím a stolovými horami Přírodního parku Džbán. Využijte pobyt a návštěvu Novohradského zámku v severních Čechách k poznání blízkého i vzdálenějšího okolí. Vydejte se do neposkvrněné přírody, na staré hrady i magická místa, užijte si ojedinělé výhledy do krajiny, které se jiní tolik obávají a bojí se jí poznat.
Na Novém Hradě máte možnost vidět nejucelenější soubor malovaných záklopových stropů z období renesance a manýrismu. Malované stropy se nacházejí celkem v 10 místnostech, z toho ten největší dosahuje plochy 249,8 m2. Na zámku najdete 94 malovaných trámů, jež nesou bohatě zdobená prkna. V areálu bychom ovšem našli dalších 6 místností s dřevěnými záklopovými stropy, ale již bez maleb.
Zámecké expozice
1) Zámecké interiéry - s průvodcem
1. patro; arkádová chodba, přípravna jídel, barokní reprezentační sál, barokní salónky, výstava papírových hradů a zámků, zámecká kaple z hudební kruchty, soukromé pokoje východního křídla s malovanými záklopovými stropy: dámská ložnice, panský salón, jídelna, knihovna, salonky, severní chodba s premonstrátskou celou a zámecká věž.
2) Hospodářské zázemí – s průvodcem
Podzemní stáje, gotické sklepení jižního křídla, přízemí paláce, strážnice s gotickými freskami, svatební salónek, zámecká kaple z přízemí, hodovní síň, černá hradní kuchyně, výstava šicích strojů, bylinná a zásobní zahrada.
3) Zámecká vež bez průvodce
Výstup na ochoz zámecké věže bez průvodce. Z věže jsou krásné výhledy do okolní krajiny: město Louny, České středohoří, masív Krušný hor, za dobré viditelnosti je možné vidět hrad Bezděz. Kromě samotného výstupu na věž můžete nahlédnout do zajímavých prostor ve spodní části věže.
Z historie zámku
Před stavbou hradu stála zřejmě na návrší druhá tvrz pánů z Jimlína postavená ve 14. století. Samotná tvrz byla zřejmě během stavby hradu zbořena a materiál použit druhotně (ještě dnes můžeme v útrobách věže spatřit např. pískovcové kvádry) pro Nový Hrad, jež byl postaven v letech 1465 až 1474 Albrechtem Bezdružickým z Kolowrat. Novým sídlem pak vznikla i nová větev rodu – páni Novohradští z Kolowrat.
Roku 1573 opouští Volf Novohradský z Kolowrat po sto letech navždy rodové sídlo a usazuje se v jižních Čechách, kde zakládá rodinu a zaujímá významná místa po boku posledního Rožmberka, Petra Voka, díky čemuž vzniká zajímavá aliance, neboť dcera Volfa Novohradského Marie Magdaléna se provdává za Rožmberkova synovce, mladého hraběte Jana Zrinského ze Serynu, což mělo představovat možné dědičné nároky na rožmberské dominium. Snaha však skončila neúspěšně – manželství bylo bezdětné a rozlomením rožmberské růže končí moc i sláva Novohradských z Kolowrat.
Ještě za Kolowratů a následně za pánů Strážských z Liběchova, dále za Vřesovců z Vřesovic a Doubravské hory na Touchovicích a Jana z Aldringen proběhla postupná přestavba hradu s chráněnými příkopy a valy na renesanční zámek. Dnešní barokní podobu začal areál Nového Hradu získávat po třicetileté válce přičiněním strahovských premomnstrátů i markrabat braniborských. Teprve honosným raně barokním areálem se zámek stal za hraběte Gustava Adolfa z Varrensbachu mezi lety 1670 až 1689. Zajímavými majiteli byli posléze Löweneggové, zvláště pak Anna Barbora von Löwenegg z Tondeur. Po smrti jejího syna Leopolda bylo v roce 1767 zadlužené a zbídačené panství prodáno knížeti Josefu Adamovi ze Schwarzenbergu.
Během nákladné schwarzenbersgké konzervace sloužil objekt zámku s barokní oborou pro potřeby lovecké knížecí kratochvíle. Terpve napoleónské války ukončily panský život na zámku – v roce 1813 zde byl zřízen vojenský lazaret, posléze sloužil zámek účednictvu velkostatku a v polovině 19. století byl bez jakýchkoliv výrazných změn adaptován na hospodářské účely. Ač pozemkovými reformami ve 20. letech 20. století ztratil areál pro knížecí rodinu význam, zůstal v držení rodu až do roku 1947, kdy byl zestátněn na základě zákona Lex Schwarzenberg.
Ubytování na zámku
Zámek nabízel možnost ubytování ve
zrestaurovaných secesních prostorách tzv.
úřednického domu. V nabídce byly tři pokoje. Všechny pokoje jsou vybaveny televizí a miniledničkou. Pokoje obsahují jedno dvoulůžko, pokoj č. 2 navíc obsahuje jedno lůžko jako přistýlku.
Svatební obřady
Dovolujeme si vám nabídnout monumentální a impozantní zámek Nový Hrad jako místo pro nejdůležitější den vašeho života. Nově opravený zámek vám může nabídnout k uskutečnění
církevního i civilního svatebního obřadu nádhernou
barokní kapli sv. Josefa či luxusně zařízené svatební salónky k fotografování a zaznamenání prvních kroků na cestu společným životem. Svatební obřad možný také v
zámecké Barbořině zahrádce.