Nechte se unést zpět do doby císaře Josefa II. při prohlídce tajuplných podzemních prostor.
Celý propracovaný komplex pevnostního města Josefov, jehož součástí je i turistický areál Bastion I a podzemí, vznikl za vlády císaře Josefa II. podle návrhu francouzského inženýra Clauda-Benôita Duhamela de Querlond. Základní kámen byl položen 3. října 1780. Účelem celé stavby, která vznikla takzvaně na zelené louce, byla ochrana východních Čech před vpády pruských vojsk. Josefov plnil především roli skvělého zázemí pro skladování nezbytných zásob pro vojsko.
Pevnostní město je pozoruhodné svým vnitřním uspořádáním vojenských a civilních budov a jejich jednotným vzhledem. Měšťanské domy pro nejrůznější řemeslníky, živnostníky a jejich rodiny vznikaly na základě osidlovacího patentu, který vydal Josef II. Po obvodu vnitřní zástavby, která podléhala přísnému dodržování pravidel územního plánu, je rozmístěno 10 bastionů, 4 půlbastiony, 4 předbastiony, 9 ravelinů a nespočet dalších hradebních prvků. Součástí tohoto složitého systému, jehož hlavním úkolem bylo usnadňovat posádce obranu proti nepříteli, jsou zátopové kotliny, hradební příkopy nebo původně 45 km dlouhá síť podzemních chodeb.
Bastion No. I je vstupní branou na prohlídkovou trasu části těchto podzemních chodeb. Josefovské podzemí je považováno za jeden z nejrozsáhlejších podzemních obranných systémů v Evropě. Během prohlídky s průvodcem se dozvíte více i o fungování celého pevnostního města. Dále je zde možné prohlédnout si úvodní expozici, lapidárium původních soch z dílny Matyáše Bernarda Brauna a jeho následovníků, obytné kasematy nebo se pokochat působivou vyhlídkou z hradebního valu.
Rekonstrukce pevnosti
Rekonstrukce pevnosti proběhla mezi lety 2019-2022 – jednalo se o rozsáhlou opravu hradeb a některých vnitřních budov. Týkala se zejména bastionů a zdí včetně pískovcových říms, výplní otvorů a prachárny. Došlo také k odstranění nepůvodních částí poškozeného zdiva, prvků, které vznikly pozdější přístavbou. Rekonstrukcí prošel Ravelin No. XIV (vnitřní nádvoří, bastion číslo IV., opravovala se i venkovní plenta – ochoz zvenčí), Ravelin č. XIII. a část chodby, která vede mezi třetím a čtvrtým bastionem. Rekonstrukcé prošlo také nádvoří mezi Bastionem IX a Bastionem IV.