Pivovarnictví v Benešově má dlouhou tradici. Není známo, kdo a kdy pivo první vařil, víme pouze, že původně feudální právo vařit pivo přešlo koncem 14. století do rukou měšťanů.
Mnoho domácností si dokonce
vařilo pivo samo doma ve speciálních místnostech, tzv. „pivovarech“. Z roku 1569 je doloženo i pěstování vlastního chmele.
Pivovar pochází z počátku 20. století, kdy do města přesídlila z konopišťského podzámčí průmyslová výroba. Postavila jej jihlavská firma Ing. Rosenberga podle vlastních plánů. Hlavní budova je postavena v typickém středoevropském industriálním slohu přelomu století, který se vyznačoval zájmem o elementární dekor. Po roce 1990 začal pivovar užívat
značku „Ferdinand“.
Pivovar Ferdinand vaří spodně kvašená piva, která jsou dokvašována v ležáckých sklepích podle stupňovitosti 30 až 90 dní. V současné době se v pivovaru
vyrábí celkem deset druhů piv. Novinkou jsou piva bezlepková, která jsou v prodeji v nealkoholické variantě a také jako dvanáctka Premium. V sortimentu pivovaru najdete i limonády Ferdináda. Součástí pivovaru je i
humnová sladovna, která vyrábí cca 2200 tun sladu ročně.
Prostřednictvím
malé naučné stezky ve dvoře pivovaru se dozvíte, z čeho a jak se benešovské pivo vaří, uvidíte i malou chmelnici a obrazový model pivovaru z roku 1897. Stezka je přístupná veřejnosti, pouze v rámci Dni otevřených dveří nebo Pivovarských slavností.
Poznejte dlouhou historii pivovarnictví v Benešově a současné pivní speciálity Pivovaru Ferdinand, včetně bezlepkových variant.
Pivovarnictví v Benešově má dlouhou tradici, která sahá až do 14. století, kdy právo vařit pivo přešlo z feudálních rukou do rukou měšťanů.
Hlavní budova pivovaru je postavena v typickém středoevropském industriálním slohu přelomu století a vyznačuje se zájmem o elementární dekor.
Pivovar Ferdinand vyrábí spodně kvašená piva, včetně deseti různých druhů a speciální bezlepkové varianty.
Novinkou v sortimentu jsou bezlepkové piva, dostupné jako nealkoholická varianta a Premium dvanáctka.
Návštěvníci se mohou dozvědět o procesu výroby a surovinách prostřednictvím naučné stezky ve dvoře pivovaru.
Naučná stezka je přístupná veřejnosti během Dnů otevřených dveří nebo během Pivovarských slavností.
Na stezce uvidí malou chmelnici a obrazový model pivovaru z roku 1897.
Humnová sladovna v rámci Pivovaru Ferdinand vyrábí přibližně 2200 tun sladu ročně.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.