Svátky jara jsou ve znamení barev – a barví se nejenom vajíčka, ale barvami může hrát také pivo. Zelené pivo vzniká spojením kvalitní vody, ječného sladu, chmele a bylin. Pivo se poté vaří na dva rmuty. Do mladinového kotle se spolu s chmelem během varu přidává i bylinný výluh, který vzniká louhováním několika druhů bylin včetně kopřivy v horké vodě. Zelené pivo se většinou začíná prodávat na Zelený čtvrtek (letos 28. 3. 2024) a v prodeji je jen pár dní, než dojdou zásoby.
Zelenou třináctku potkáte již devateáct let v tuzemských hospodách, kde se čepuje Starobrno. Letos sládkové připraví 4570 hektolitrů! Zelená barva piva je zde výsledkem kombinace několika faktorů – technologie, surovin, výluhu a likéru, který se do piva nakonec přidává. Také pivovar Černá hora, která spadá pod značku Lobkowicz, nabízí každoročně Zelený Krasličák o síle 14°. Příznivce si našlo i díky mírně nasládlé chuti a jemnou hořkostí. Jihlavský pivovar Ježek pro milovníky netradičního piva připravil tzv. Krasličák. Silná zelená 14° vás osvěží nejen na Zelený čtvrtek. Nefiltrovaný Klenot 12° ve velikonočním zeleném provedení nabízí pivovar Hradecký Klenot.
Jarní jedenáctky v zeleném
Kopřivovou jedenáctku si můžete dopřát ve svitavském Pivovárku Na Kopečku. Příjemně pitelnou speciální jedenáctku s přírodním bylinným extraktem z kopřiv nabízí i pivovar Moravia v Brně. V pivovaru Regent v Třeboni přidávají do svého velikonočního ležáku patero bylin a Třeboňskou Chlorellu. Z pivovaru Primátor v Náchodě pochází Jarní pivo. Jde o spodně kvašený ležák s výraznou zlatozelenou barvou. Pivo je barveno přírodně, mladým zeleným ječmenem. V pivovaru Litovel vaří zelené pivo nejdříve na počest svatého Patrika a poté k příchodu jara o Velikonocích unikátní zelený ležák Patrik 11°. Chuť sedmi pečlivě vybraných bylin v něm zjemňují také exotické podtóny v čele s citrusy a skořicí. A zelenou jedenáctku na počest jara letos poprvé nabídne pivovar Ferdinand v Benešově.
Velikonoční piva z Prazdroje i klášterů
Plzeňský Prazdroj připravuje nejen na Velikonoce program pivních speciálů Volba sládků a své síly spojil hned s pěti malými pivovary působícími v českých klášterech. Společně tak letos během jarních měsíců seznámí milovníky piva s historickými pivními ingrediencemi. Speciály připraví všechny fungující klášterní pivovary: Klášterní pivovar Strahov, Břevnovský klášterní pivovar, Pivovar Ossegg, Pivovar klášter Želiv a Pivovar Porta Coeli. Každý klášterní pivovar vaří velikonoční speciály podle vlastních receptur, ovšem všechna piva spojuje použití historických přísad, které se v pivech dnes už příliš neobjevují, jako je nakuřovaný slad, bylinky, nebo dokonce dřevo, na němž pivo dozrává. Pivní speciály poznáte jednoduše – všechny jsou označené jako "Poutní" a k dostání budou v březnu a dubnu.
Tak například speciál Poutní z Plzeňského Prazdroje je spodně kvašené silné polotmavé pivo 14°, charakteristické jemným aroma sušenek a karamelu, dominantním kouřovým aroma a příjemnou střední chmelovou hořkostí. Poutní Grätzer 8° ze Strahova je pšeničné, svrchně kvašené, lehké, nakuřované pivo s přídavkem šafránu. V Břevnovském klášterním pivovaru vám natočí pšeničné Poutní Rauch Weizenbock 16° s tóny hřebíčku a banánů. V Pivovaru Ossegg uvařili Poutní Herb Honig Bock 14° s mateřídouškou, vřesem a medem z Krušných hor. Pivo Poutní Velikonoce 16° nabízí klášterní pivovar Želiv, jehož základem je dubem nakouřený slad, bylinky, vřes a puškvorec. Pivovar Porta Coeli nabídne silné, spodně kvašené pivo Vorkloster Poutní velikonoční märzen, kterému dominuje vůně sladu s chlebovou kůrkou. Po napití jsou cítit tóny pražených oříšků a sušeného ovoce.