Staré podstávkové chalupy v obci patří ke klenotům lidové architektury severních Čech, najdete je rozmístěné všemi směry.
Podstávkový dům, tedy dům se specifickou podpůrnou konstrukcí, která vynáší patro či střechu je základním stavebním typem této oblasti. Může být
přízemní, patrový i s polopatrem, jeho přízemí bývá zčásti roubené a zčásti zděné, patro či polopatro pak roubené či hrázděné. Někdy je konstrukce domu překryta
bedněním ze širokých prken nebo obkladem z břidlice či eternitu.
Podstávka – často zdobená a vyřezávaná – vytváří před roubenou stěnou jakési slepé arkády, u patrových domů často bývá doplněna dlouhou
pavlačí s prkenným, ozdobně
vyřezávaným zábradlím.
Malebná obec
Doubice ležící na rozhraní
Českého Švýcarska a
Lužických hor se skládá ze dvou částí –
Staré a Nové Doubice, které jsou propojeny zástavbou s
četnými lidovými stavbami. K obci patřila také dnes již neexistující osada
Zadní Doubice, která se nacházela v údolí řeky
Křinice. V dnešní době zde žije 108 obyvatel oproti polovině 19. století, kdy jich zde žilo 1300.
Objevte kouzlo podstávkových domů v Doubici a jejich specifickou architekturu uprostřed malebného rozhraní Českého Švýcarska a Lužických hor.
Podstávkový dům je dům se specifickou podpůrnou konstrukcí, která vynáší patro či střechu. Je základním stavebním typem v oblasti severních Čech.
Charakteristickými rysy jsou částečně roubené a částečně zděné přízemí, roubená či hrázděná patra či polopatra, a dekorativní podstávka vytvářející slepé arkády.
V Doubici lze vidět malebnou vesnici s mnoha lidovými stavbami, která se rozkládá mezi Českým Švýcarskem a Lužickými horami.
Historicky obec klesla z 1300 obyvatel v polovině 19. století na 108 obyvatel v dnešní době, a ztratila osadu Zadní Doubice.
Konstrukce domů bývá někdy překryta bedněním ze širokých prken nebo obkladem z břidlice či eternitu.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.