Polabské muzeum v Poděbradech představuje přírodu, archeologii, historii a lázeňství regionu prostřednictvím stálé expozice Příběh Polabí a expozice Středověký špitál zv. Kunhuta.
Středověký špitál zv. Kunhuta pro místní chudé obyvatele byl založen první manželkou Jiřího z Poděbrad, Kunhutou ze Šternberka. Uvnitř přízemního kamenného stavení se nachází pět místností, částečně upravených k výstavním účelům. Průčelí špitálu bylo v 18. století doplněno barokním štítem. V průběhu roku se tu střídají komorní výstavy uměleckých děl.
Z historie muzea
Vznik Polabského muzea v
Poděbradech, podobně jako řady dalších muzeí, souvisel s přípravami na velkou celonárodní Národopisnou výstavu českoslovanskou v roce 1895. Po skončení Národopisné výstavy se do Poděbrad vrátila jen nepatrná část zde sebraného materiálu. Největší zásluhu na založení poděbradského muzea v roce 1902 má poděbradský lékárník a význačný všestranný regionální badatel Jan Hellich, který stál v čele muzejního spolku od jeho založení až do své smrti v roce 1931.
Prozkoumejte přírodu, historii a umění regionu Polabí prostřednictvím výstav v Polabském muzeu v Poděbradech.
Polabské muzeum v Poděbradech představuje přírodu, archeologii, historii a lázeňství regionu prostřednictvím expozic Příběh Polabí a Středověký špitál zv. Kunhuta.
Středověký špitál pro místní chudé obyvatele byl založen Kunhutou ze Šternberka, první manželkou Jiřího z Poděbrad.
V 18. století bylo průčelí Středověkého špitálu doplněno barokním štítem.
Polabské muzeum hostí komorní výstavy uměleckých děl, které se pravidelně střídají v průběhu roku.
Největší zásluhu na založení muzea má Jan Hellich, poděbradský lékárník a regionální badatel, který stál v čele muzejního spolku až do své smrti v roce 1931.
Po skončení Národopisné výstavy se do Poděbrad vrátila jen nepatrná část zde sebraného materiálu.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.