ÚvodAktualityVýprava do virtuálního světa aneb 5 herních tipů, které vás provedou Českem
Zážitky

Výprava do virtuálního světa aneb 5 herních tipů, které vás provedou Českem

  • 13. září 2020
Patříte k fanouškům RPG her a mrzí vás, že jich je z českého prostředí tak málo? Máme pro vás dobrou zprávu: našli jsme pět her, ve kterých budete doslova jako doma – objevují se v nich totiž památky, města a známá místa České republiky v různých historických obdobích. Na některých hrách spolupracovali renomované instituce jako je Akademie věd České republiky, Národní archiv, Vojenský historický ústav Praha a další. Jestliže nevíte, po jaké hře za dlouhých podzimních večerů sáhnout, inspirujte se našimi tipy!

Attentat 1942 a Svoboda 1945: staňte se součástí našich dějin

TerezínVideoherní průmysl zažívá v České republice boom a nejedna hra zobrazuje ve svém příběhu historická místa zasazená do reálného prostředí. Jedněmi z nich jsou Attentat 1942 a Svoboda 1945. Za dvojicí her vyobrazující život za války stojí spin-off Charles Games ve spolupráci s Ústavem pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky. Společnost, která se specializuje na historické hry, vznikla ze spolupráce výzkumníků Matematicko-fyzikální fakulty a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. V Attentatu 1942 se ocitáte v roli vnuka nebo vnučky Jindřicha Jelínka a zjišťujete, proč byl váš dědeček zatčen gestapem krátce po atentátu na Reinharda Heydricha. Ve hře se objevuje Malá pevnost Terezín, pražské pamětihodnosti Heydrichova zatáčka a Petschkův palác. Hra Attentat 1942 získala hlavní cenu na berlínském festivalu A MAZE.

Hra AtentátPlánovaná hra Svoboda 1945 navazuje na Attentat 1942 příběhem z konce druhé světové války, konkrétně odsunem sudetských Němců, začátkem studené války a nástupem komunismu. Dobově zobrazená tu jsou města Žatec, Louny a Postoloprty.
 
Na vývoji her se podílelo mnoho institucí – například Polabské muzeum, Vojenský historický ústav Praha, Městská knihovna v Praze, Národní archiv, Hornické muzeum v Příbrami, Archiv bezpečnostních složek, Ústav pro studium totalitních režimů, Muzeum romské kultury, Židovské muzeum v Praze, Národní zemědělské muzeum či Muzeum policie České republiky.
 

Someday You'll Return: Horor s moravským folklorem

CimburkHra Someday You'll Return je příběhový psychologický horor, ve kterém otec zoufale hledá dceru uprostřed českomoravských lesů. Akční dějová linka pod taktovkou brněnských vývojářů firmy CBE Software je protkaná historickými legendami, bylinkářstvím a logickými hádankami. Že se jedná o českou hru napoví vedle podkresu cimbálovky i příznačné turistické značení jednotlivých míst.

Podle nich naleznete například zříceninu hradu Cimburk, hřbitov v Hřensku, studánku svatého Gorazda nebo Pravčickou bránu. Všechna tato místa jsou ve hře opatřena QR kódy, které vedou na mapy.cz a ukáží zájemcům jejich přesnou polohu. Při tvorbě spolupracovali vývojáři například s muzeem v Uherském Brodě.
 

Putování středověkou Sázavou do míst, která zanikla

hry sázavaČeská hra Kingdome Come: Deliverance z dílny českého herního studia Warhorse vás přemístí do 15. století do oblasti Sázavy. Vžijete se do role Jindřicha, okusíte realistické prvky dějin od řemesel či skutečných zbraní až po bojové techniky. Uvidíte i památky v takové podobě, ve které dnes již neexistují. Těšit se můžete třeba na Stříbrnou Skalici s tamějším hradem Skalice, Sázavský klášter, kostel sv. MartinaSázavě, hrad Talmberk, městečko Rataje s hradem Pirkštejn, zámek Rataje nad Sázavou či kostel Nanebevzetí Panny Marie v Úžicích.

O zážitku pro fajnšmekry svědčí i fakt, že se na hře podílela celá řada odborníků z různých oblastí. Ve hře je propracované například šermířské bojové umění, které bylo pomocí pohybů šermířů snímáno technologií motion capture. Díky konzultacím s historiky se můžete ve hře setkat s osobami, které se v daných místech v minulosti zřejmě opravdu vyskytovaly, a také navštívit reálná místa.
 

Projděte se historickou Prahou a oživte Golema

hry středověká prahaJak vypadala historická Praha před pět sty lety se můžete podívat ve hře Golem VR. Na záda si nasadíte batoh s počítačem, na hlavu přilbu virtuální reality a během okamžiku se teleportujete do renesanční Prahy za dob Rudolfa II. Na vlastní oči uvidíte rituál, při němž rabi Löw oživuje bájného Golema. Navštívíte Staré Město, Karlův most, Staronovou synagogu nebo Starý židovský hřbitov.

Tvůrci hry DIVR Labs vyváří unikátní zážitek, který kombinuje virtuální realitu s pohybem ve skutečném světě.


Akční Arma 2 a DayZ v Ústí nad Labem

Hry Ústí nad LabemNejvětší tuzemské herní studio Bohemia Interactive nabízí hráčům takticko-akční zábavu. Arma 2 slibuje realisticky ztvárněnou vojenskou akci z prostředí občanské války. Coby hráč se ocitáte ve fiktivní zemi jménem Černarus, která vychází z reálné oblasti kolem Ústí nad Labem. Tvůrci se inspirovali také řekou Labe, která posloužila jako linie mořského pobřeží.

V multiplayerové survival akci DayZ má hráč jediný úkol – přežít v prostředí, které se hemží agresivními nakaženými zombiemi a ostatními hráči s nepředvídatelnými úmysly.

Hrad VeveříOproti Arma 2 tvůrci rozšířili herní mapu, ve které se objevují rozcestníky, turistické značení, objekty ramp bývalé raketové základny u Mníšku pod Brdy nebo hrad Veveří. Ikonickým objektem se pak stal zejména velký rezavý sklad v areálu JZD v Lipové.

Bohemia Interactive vytváří hry a technologie pro počítače, mobilní zařízení a konzole Xbox, Switch i PlayStation v šesti studiích ve třech zemích světa. Od roku 1999 firma vydala více než osmnáct her, kterých se prodalo přes třicet milionů kopií.
Pravčická brána – symbol Národního parku České Švýcarsko Příroda

Pravčická brána – symbol Národního parku České Švýcarsko

Pravčická brána je jedna z nějvětších přirozených skalních bran na našem kontinentu. Její rozměry jsou úctyhodné, přesto se při pohledu zblízka zdají býti ještě větší. Cesta k ní je v letní sezóně otevřena denně, ovšem pouze ve směru od Hřenska.

Staronová synagoga v Praze Památky

Staronová synagoga v Praze

Nejstarší památkou pražského Židovského Města a nejstarší dochovanou synagogou v Evropě je Staronová synagoga z konce 13. století. Již po více než 700 let slouží jako hlavní synagoga pražské židovské obce a modlitebna.

Hrad Cimburk u Koryčan Památky

Hrad Cimburk u Koryčan

Rozsáhlá zřícenina gotického hradu se nachází na návrší nad vodní nádrží asi 5 km od obce Koryčany. Vznikl mezi léty 1327 – 1333, opuštěn byl v roce 1720. V 30. letech minulého století byly provedeny první záchrané práce, další v roce 1940.

Židovské muzeum v Praze – největší muzeum svého druhu v Evropě Památky

Židovské muzeum v Praze – největší muzeum svého druhu v Evropě

Muzeum pečuje o jednu z nejrozsáhlejších sbírek judaik na světě. Ta obsahuje na 40 000 sbírkových předmětů a 100 000 knih.

Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou Památky

Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Jeden z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů posazený na ostrohu nad soutokem řeky Svratky a potoka Veverky vznikl zřejmě již na přelomu 12. a 13. století jako lovecký hrad moravských markrabat.

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu Památky

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most je druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Most zakončený z obou stran věžemi založil Karel IV. v roce 1357. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců.

Atom Muzeum Brdy – unikátní podzemní pevnost s expozicí jaderného zbrojení Památky

Atom Muzeum Brdy – unikátní podzemní pevnost s expozicí jaderného zbrojení

Atom Muzeum Javor 51 je unikátní muzeum jaderného zbrojení, které naleznete v podzemním bunkru mezi vesnicemi Míšov a Borovno v Brdech.

Památník Pečkárna – bývalá mučírna gestapa v Petschkově paláci Památky

Památník Pečkárna – bývalá mučírna gestapa v Petschkově paláci

Památník českého odboje 1939 – 1945 je v bývalém Petschkově paláci. Za války zde bylo sídlo řídící úřadovny gestapa v Čechách. Tisíce českých antifašistů zde byly podrobeny výslechům a mučení. Všechny prostory v suterénu byly v roce 1985 upraveny jako Památník českého odboje se stálou expozicí.

Malá pevnost s Národním hřbitovem Terezín Památky

Malá pevnost s Národním hřbitovem Terezín

Malá pevnost Terezín fungovala v letech 1940–1945 jako věznice pražského gestapa. Roku 1994 byla v Malé pevnosti otevřena nová stálá expozice o historii policejní věznice.

Hornické muzeum Příbram – fárání do podzemí a cesta důlním vláčkem Kultura

Hornické muzeum Příbram – fárání do podzemí a cesta důlním vláčkem

Národní kulturní památka Hornické muzeum Příbram patří k největším hornickým muzeím v tuzemsku i v Evropě. Ke zhlédnutí nabízí více než 70 stálých expozic a několik kilometrů historického podzemí.

Kulturní síň U Martina v Sázavě Kultura

Kulturní síň U Martina v Sázavě

Kulturní síň U Martina v budově bývalého barokně přestavěného kostela v Sázavě, slouží k pořádání kulturních akcí.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Úžicích Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Úžicích

Kostel v Úžicích patří mezi nejhodnotnější památky středověké sakrální architektury. Pochází přibližně z roku 1175.

Zřícenina hradu Talmberk Památky

Zřícenina hradu Talmberk

Talmberk je zřícenina hradu částečně zastavěná rodinnými domy ve stejnojmenné vesnici asi 3 km severně od Ratají nad Sázavou.

Muzeum Policie ČR v Praze – bezpečnost versus kriminalita Kultura

Muzeum Policie ČR v Praze – bezpečnost versus kriminalita

Chcete zažít to správné dobrodružství kriminalistiky, poznat historii, vývoj a činnost bezpečnostních sborů na území bývalého Československa od doby jeho vzniku po současnost? Pak navštivte Muzeum Policie České republiky v areálu pražského Karlova.

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze Kultura

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze

Hlavní budova Národního zemědělského muzea na Letné nabízí unikátní pohled na zemědělství a fenomény s ním spojené. Zabývá se lesnictvím, rybářstvím, gastronomií, myslivostí, zemědělskou technikou a dalšími obory. Na střeše je vyhlídková terasa a příjemný trávník na posezení.

Praha – Staré Město Památky

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě Kultura

Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě

Muzeum podrobně dokumentuje život a dílo tohoto slavného místního rodáka i historii a tradice Uherskobrodska. Moderní expozice je postavena na kontrastech a jednoduchosti. Nejvýraznější část představuje labyrint.

Vojenský historický ústav v Praze Kultura

Vojenský historický ústav v Praze

Vojenský historický ústav je vědecko výzkumné, muzejní a knihovní zařízení resortu Ministerstva obrany. Jeho posláním je soustavně a cílevědomě shromažďovat písemné a hmotné památky k dějinám našeho vojenství a armády, odborně o tyto fondy a sbírky pečovat, vědecky je zkoumat a zpracovávat.

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli Památky

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli

Sázavský klášter úzce spojený s životem a dílem poustevníka a patrona české země svatého Prokopa patří k nejpozoruhodnějším poutním i historicky a umělecky místům v Čechách. Přijďte i Vy a okuste atmosféru a krásu místa .

Starý židovský hřbitov v Praze – nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě Památky

Starý židovský hřbitov v Praze – nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě

Starý židovský hřbitov je bez nadsázky památkou světového významu. Byl založen v první polovině 15. století a spolu se Staronovou synagogou patří k nejvýznamnějším zachovalým památkám pražského Židovského města.

Rataje nad Sázavou – Hrad Pirkštejn Památky

Rataje nad Sázavou – Hrad Pirkštejn

Hrad Pirkštejn založil Jindřich z Lipé v první polovině 14. století jako součást hradeb městečka Rataje nad Sázavou.

Atentát na Heydricha – nejvýznamnější odbojový čin

Atentát na Heydricha – nejvýznamnější odbojový čin

27. května 1942 provedli členové skupiny Anthropoid atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Parašutistům, kteří byli na tento vojenský úkol speciálně vycvičeni, se však nepodařilo včas opustit Prahu a nakonec zahynuli v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje.

Polabské muzeum v Poděbradech Kultura

Polabské muzeum v Poděbradech

Polabské muzeum v Poděbradech představuje přírodu, archeologii, historii a lázeňství regionu prostřednictvím stálé expozice Příběh Polabí a expozice Středověký špitál zv. Kunhuta.

Zámek Rataje nad Sázavou Památky

Zámek Rataje nad Sázavou

V původně středověkém městečku Rataje nad Sázavou (Kutnohorsko) se otevřela veřejnosti v postupně opravovaném zámku nová instalace v prvním patře západního křídla, která představuje interiéry vybavené mobiliářem z období biedermeieru, historismu, secese a stylu art deco ze soukromých sbírek.

Památník Operaci Anthropoid v Praze-Libni Památky

Památník Operaci Anthropoid v Praze-Libni

Památník Operaci Anthropoid se nachází v Praze-Libni nedaleko křižovatky u Vychovatelny. Připomíná československé parašutisty, kteří v těchto místech provedli 27. května 1942 atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, pod kdycím názvem "Operace Anthropoid".

Další aktuality

Přineste si domů Betlémské světlo! Skauti a skautky jej opět rozvezou po celé republice

Brněnští skauti ze střediska Řehoře Mendla letos již po osmnácté zajišťují organizaci rozvozu Betlémského světla. V letošním roce vede cesta skautů v sobotu 14. prosince na ceremoniál Betlémského světla ve Vídni, distribuce do domácností ale bude probíhat v sobotu, 21. 12. 2024, kdy bude Betlémské světlo rozvezeno skautskými kurýry "světlonoši" vlaky po republice. Stačí si donést či dovézt vlastní svíčku nebo svítilnu a můžete i vy potěšit své blízké malým plamínkem z Betléma a udělat jim radost z toho, že nejsou sami, a že na ně někdo myslí.
21. listopad 2024 10:30
Zážitky

Exkluzivní Česko: ubytování, gastronomie a turistické rarity, které vás dostanou a okouzlí

Exkluzivní tipy nemusí být drahé, ale rozhodně musí být mimořádné. Na Kudy z nudy vám ukážeme místa, která vás uchvátí a okouzlí svou originalitou. Vychutnejte si neobvyklé tipy na ubytování, skvělou gastronomii i jedinečné prohlídky pro malé skupiny a do míst, kam se obvykle nechodí!
21. listopad 2024 8:22
Zážitky

Tipy výlety na oblíbená místa, kde si užijete skvělý program i o vánočních svátcích

Trávíte tradičně Štědrý den pěkně doma, v pohodlí a v teploučku, a ven na výlet vás to táhne až o svátcích? I na Boží hod a na Štěpána se odehrává spousta akcí, stačí prolistovat nabídku portálu Kudy z nudy. Někde vás pozvou do nazdobených historických interiérů, jinde na návštěvníky čekají koně a nechybí pozvánka ani do akvária, rozhlednu či na dobrodružnou plavbu.
20. listopad 2024 7:57
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (23.11. – 24.11.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby, Advent v Zoo Zlín 2024, Vyhlídkové kolo v Ostravě na Masarykově náměstí, Adventní tvoření na zámku Veltrusy, Jarmark trochu jinak v Černé v Pošumaví. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
20. listopad 2024 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (23.11. – 24.11.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Olomoucké Vánoce – vánoční trhy 2024, Mušketýři v Plzni – Mansfeld dobývá město, Ostravské Vánoce 2024, 100 let Vánočního stromu republiky, Napoleon v Brně 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
20. listopad 2024 7:00
Zážitky

Co přinese rok 2025: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Čeká nás rok bohatý na kulturní, sportovní i společenské události! Můžete se těšit na ledové sochy, závody v běhu na lyžích, Mistrovství České republiky v snowboardcrossu, Světový pohár v biatlonu, folklorní pořady o životě našich předků, Slavnosti Svobody, Smetanovu Litomyšl, vinařské akce, automobilové závody... atd. Po celý rok proběhnou desítky dalších, každoročně opakovaných akcí a portál Kudy z nudy o nich bude samozřejmě informovat podrobněji, avšak již nyní pro vás připravil malou ochutnávku!
19. listopad 2024 22:00
Zážitky

Seznamte se: v čem byli a jsou Češi první na světě?

Češi vymysleli spousty vynálezů, které dnes zná celý svět. Některým je už sto a více let, a denně je používají miliony lidí. Další česká prvenství ale tak proslulá nejsou. Seznamte se na Kudy z nudy s tím, v čem byli Češi skutečně první na světě. A slibujeme: budete žasnout!
18. listopad 2024 9:23
Zážitky

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Podobně jako v Americe můžete podniknout dobrodružný výlet do státního parku Seneca Creek, kde se natáčel kultovní horor Záhada Blair Witch, portál Kudy z nudy zve na procházky po stopách temných českých snímků. Připomenete si s námi film Spalovač mrtvol anebo děsivé pohádky režiséra Juraje Herze, seriály z Krušných hor, Kladivo na čarodějnice anebo Čarodějova učně, temnou pohádku Karla Zemana?
18. listopad 2024 8:51
Zážitky