Nové oživení venkovních prostor se připravuje v nově opraveném podchodu u Alberta. Jedná se o obrazovou cestu historií města a jejích styčných bodů s dějinami polskými. Otevře se v říjnu 2021.
Obrazová cesta společnou historií měst
Svitavy a polského Strzelina se nachází
v podchodu u prodejny Albert na náměstí. Možná si díky tomuto projektu uvědomíme, kolik společných historických vazeb obě země mají. Víte například, že dle legendy dostaly Svitavy jméno podle polské královny? Víte, že Strzelin za své hradby vpustil i české bratrské exulanty? A své Židy přivezl Oskar Schindler do Brněnce z polského Krakova?
Porta historica, jak je historicko-umělecká cesta symbolizovaná podchodem pojmenována, bude tvořena
třiceti obrazy s historickými výjevy. Obrazy budou propojeny cestami s
časovými datacemi významných milníků svitavské, ale i polské historie. Autorem obsahové části je svitavský historik Radoslav Fikejz, autorem grafického zpracování i jednotlivých obrazů, které postupně vznikají, je výtvarník Pavel Fiala.
Porta historica, tedy historická brána v podchodu u Alberta, bude
slavnostně otevřena veřejnosti za účasti polských kolegů
v říjnu roku 2021.
Objevujte Porta Historica, historicko-uměleckou cestu společných dějin Svitav a Strzelina. Otevření v říjnu 2021 s třiceti obrazy.
Porta historica bude otevřena v říjnu 2021.
Porta historica je historicko-umělecká cesta v podchodu u Albertu, která prezentuje společnou historii města Svitavy a polského Strzelina.
Návštěvníci mohou obdivovat třicet obrazů s historickými výjevy, propojených časovými datacemi významných milníků svitavské a polské historie.
Obsahovou část vytvořil svitavský historik Radoslav Fikejz a grafické zpracování i obrazy vytvořil výtvarník Pavel Fiala.
Podle legendy dostaly Svitavy jméno podle polské královny.
Strzelin za své hradby vpustil české bratrské exulanty.
Židy do Brněnce z Krakova přivezl Oskar Schindler.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.