ÚvodCo chcete dělat?PamátkyPoutní kaple Panny Marie na Horách u České Třebové
Památky

Poutní kaple Panny Marie na Horách u České Třebové

Nevelká svatyně zbudovaná v klasicistním slohu stojí nad pramenem údajně zázračně uzdravující vody, která je opředena četnými legendami. Dnešní kaple byla postavena roku 1819, avšak bez stavebního povolení, které se podařilo dořešit až roku 1839.
Poutní kaple Panny Marie Pomocné u České Třebové je nemovitou kulturní památkou, postavenou v klasicistním slohu. K historii kaple na Horách se váže několik pověstí, které měly objasnit okolnosti jejího vzniku na tomto místě.
 

Legendy o svatém obrázku a zázračné vodě

Jedna z legend vypráví, že když proti králi Jiřímu z Poděbrad vytáhl uherský král Matyáš, část uherského vojska se odtrhla a přitáhla za kořistí až k České Třebové. Uhři však zabloudili v roklích a močálech. Když se obyvatelé České Třebové dozvěděli o vojácích nedaleko města, spojili se s vesničany z okolí, ozbrojili se a vytáhli proti nim. Vojáci, kteří nezemřeli v močálech nebo hlady, byli pobiti. V bitce zahynul i syn jakési vznešené uherské paní, která potom přijela navštívit místo, kde její syn zemřel, aby viděla jeho hrob a pomodlila se na něm. Než se vrátila domů, zavěsila na dub obraz Panny Marie. Dřevaři, kteří přišli pracovat do lesa, obraz našli, a protože nevěděli nic o zmíněné události, domnívali se, že obrázek spadl z nebe. Když dub skáceli, byla k uctění zázraku na tom místě postavena dřevěná kaplička, do které byl zavěšen i svatý obrázek.

Druhá pověst je ze stejné doby. Jeden z uherských důstojníků poznal marnost boje a nepozorovaně prchl a skryl se v koruně dubu. Jako poděkování za svou záchranu pověsil na strom obrázek. Po letech místo navštívil a dal vystavět dřevěnou kapličku.

Mnoho pověstí je svázáno s pramenem pod obrazem. Vypráví se o chromém ubožákovi, který se umyl v tomto prameni a vyskočil zdráv. Berle pak pověsil na památku na strom vedle obrazu. Další zázračná uzdravení popisuje pamětní kniha, kam zapsali poutníci z České Třebové, ale i z Rybníka, Němčic, Svinné a okolí své zkušenosti. Nejčastěji si léčili nemocné oči a uši, ale také svrab, nemoci kostí, bolesti žaludku, zubů, hlavy a dalších orgánů. Kniha začíná popisem zázraku. Lidé prý odedávna znali moc léčivého pramene na Horách, kterému říkali Pavlova studánka. Při návštěvách pramene vhazovali do vody drobné mince, ale mladík jménem Jakub Pivoňka ty peníze vybíral a propíjel. Za takový hřích byl potrestán tím, „že ve dne málo, v noci vůbec neviděl". Poznal, že je to trest boží, a obnos, který ze studánky vybral, dal do kostela na svíčky a část vrátil do studánky. Na Horách se pak pomodlil, omyl se vodou a zrak se mu vrátil.
 

Nepovolená stavba

Se stavbou kaple se začalo 6. července 1744 a skončilo 23. července 1744. O jejím vzhledu víme jen to, že byla dřevěná, šestiboká, stála poblíž Pavlovy studánky a byl do ní zavěšen obrázek Panny Marie, do té doby visící na stromě. Na podzim roku 1787 však oblíbená kaplička shořela.

18. července 1811 se měl slavnostně pokládat základní kámen nové kaple za přítomnosti vrchního krajského zástupce. Ten však slavnost náhle opustil, a to, když zjistil, že základy byly vykopány bez ohlášení a stavitelé nemají žádné povolení. Základy byly položeny až navečer, a když byly vyzděny, veškeré práce na stavbě nové kaple ustaly. Útěk krajského zástupce ze slavnosti prý obyvatele tak polekal, že po vyzdění základů zůstala stavba opuštěná až do roku 1818. Pak se představitelé města rozhodli zahájit stavbu bez povolení. Stavba byla dokončena už v roce 1819, a to díky pomoci nejen ze strany místních obyvatel, ale i lidí z okolních obcí. Každý, kdo chtěl, pomáhal podle svých možností: penězi, šindelem, dřívím. Sotva však byla kaple dostavěna, vyskytly se další problémy. V následujících letech se obyvatelé snažili o povolení k vysvěcení kaple, ale marně. Teprve královéhradecký biskup Karel Hanl v roce 1837 přijal žádost českotřebovských občanů o vysvěcení kaple na Horách a vyhověl jí. Akt slavnostního svěcení se uskutečnil 7. července 1839, tedy 20 let po dostavbě kaple.

Aktuality

Vánoční trhy v České Třebové

V neděli 15. prosince se uskuteční na Nádražní ulici v České Třebové vánoční trhy. Občerstvení, perníčky, cukroví, jako každý rok i letos živý oslík.
Česká Třebová, Pardubický kraj

Rozsvícení vánočního stromu v České Třebové

Na Starém náměstí v České Třebové bude v neděli 1. 12. 2024 v 16:30 slavnostně rozsvícen vánoční strom.
Česká Třebová, Pardubický kraj

Slavnostní rozsvícení Vánočního domu Ústí nad Orlicí

V sobotu 23. listopadu bude za bohatého doprovodného programu slavnostně rozsvícen Vánoční dům.
Ústí nad Orlicí, Pardubický kraj

Smetanova Litomyšl 2025

Národní festival Smetanova Litomyšl chystá v roce 2025 již 67. ročník. Litomyšl ožije hudbou 14. června až 6. července 2025.
Litomyšl, Pardubický kraj

RC Model show na zámku Litomyšl

Jedinečná zábavná show s rádiově řízenými modely.
Litomyšl, Pardubický kraj

Designový Mint Market Litomyšl Vánoce

Předvánoční MINT Market v Litomyšli se opět spojí s krásnou akcí Andělský advent. Přijďte v neděli 15. prosince do budovy bývalého zámeckého pivovaru a se svařákem v ruce si projděte prodejní přehlídku pečlivě vybraných designérů.
Litomyšl, Pardubický kraj

Adventní prohlídky na zámku v Litomyšli

Na tři adventní neděle připravil zámek v Litomyšli mimořádné prohlídky zámecké kaple a reprezentačních sálů ve vánočním nádechu.
Litomyšl, Pardubický kraj

Vánoční prohlídky zámku Litomyšl s oživenou zámeckou kuchyní

Po oba dny zavítáte během prohlídky vánočně vyzdobených interiérů také do oživené zámecké kuchyně, kde se bude péct.
Litomyšl, Pardubický kraj

Pravěká osada Křivolík

Rázovitý kraj Orlické pahorkatiny skrývá ve svých lesích Pravěkou osadu Křivolík nacházející se v blízkosti vesničky Kozlov u města Česká Třebová. Muzeum v živé přírodě je zároveň experimentálně archeologickým centrem.
Česká Třebová, Pardubický kraj

Chaloupka Maxe Švabinského v Kozlově – expozice Muzea Česká Třebová

Chaloupka Maxe Švabinského leží na okraji vesnice Kozlov pod vrcholkem Kozlovského kopce. Kozlovská krajina a zdejší obyvatelé malíře inspirovali k celé řadě prací, např. Chudý kraj, U stavu, Dvě matky nebo Bílá kamélie.
Česká Třebová, Pardubický kraj

Skiareál Peklák

Ski areál Peklák v České Třebové se nachází na severním okraji města v nadmořské výšce 400 – 550 m n. m. Najdete zde červenou sjezdovku, která je vhodná pro pokročilé, náročné a zkušené lyžaře.
Česká Třebová, Pardubický kraj

Bike resort Peklák

Bike resort Peklák leží na okraji města Česká Třebová. Nejedná se o žádné velké horské středisko, ale o menší sympatický areál, který je velmi dobře situovaný a pro horská kola toho nabízí opravdu hodně.
Česká Třebová, Pardubický kraj

Socha Jana Pernera u nádraží v České Třebové

Socha u nádraží v České Třebové připomíná významného inženýra a stavitele železničních tratí Jana Pernera (1815 – 1845), který se stal vrchním inženýrem státních drah. Autorem plastiky je sochař Jaromír Gargulák.
Česká Třebová, Pardubický kraj

Pomník Gustava Habrmana v České Třebové

Významný rodák a prvorepublikový ministr školství a sociální péče má svůj pomník v ulici Na Splavě v České Třebové.
Česká Třebová, Pardubický kraj

Klasicistní kostel sv. Jakuba Většího v České Třebové

Klasicistní Kostel sv. Jakuba Většího z roku 1801 stojí v blízkosti Starého náměstí, hned za renesanční radnicí. Stavbu nechal postavit majitel panství Alois z Lichtenštejna podle projektu architekta Josefa Hardmutha.
Česká Třebová, Pardubický kraj

Městské muzeum Česká Třebová

Expozice muzea nesou název Dopravní křižovatky aneb do České Třebové vlakem, Velorexem, letadlem i lodí. Název v sobě spojuje čtyři dopravní kanály, které jsou pro Českou Třebovou příznačné či nějak spjaté s její historií. Jde o dopravu železniční, silniční, lodní i vzdušnou.
Česká Třebová, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hospůdka u Sitařů v České Třebové

Hospůdka u Sitařů nabízí široký výběr nápojů, uvítá Vás klidná, příjemná atmosféra a vstřícný personál. V hospodě se konají různé akce jako je například ples hasičů.
Česká Třebová, Pardubický kraj

Chata Maxe Švabinského v Kozlově

Slavnostní otevření chaty na Kozlovském kopci, tehdy ovšem ještě pouze přízemní, umístěné v blízkosti rozhledny, se konalo na Kozlovském kopci 9. července 1933 za velké účasti občanů a různých činovníků.
Česká Třebová, Pardubický kraj

Minipivovar Faltus v České Třebové

Pivovar Faltus se nachází na Moravské ulici, nedaleko Starého náměstí v České Třebové. Pivovar navazuje na tradici vaření piva v České Třebové, která v roce 2012 oslavila 140 let.
Česká Třebová, Pardubický kraj

Hájenka Kozlov

Hájenka se nachází v nově zrekonstruované hájovně městských lesů ležící na samotě v lokalitě Kozlovský kopec.
Litomyšl, Pardubický kraj

Hájenka Strakov

Hájenka se nachází nedaleko Litomyšle, v obci Strakov. V penzionu je k dispozici TV. Nechybí ani kuchyňské potřeby, mikrovlnná trouba a lednička.
Litomyšl, Pardubický kraj

Měšťanský pivovar Ústí nad Orlicí – Hylváty

Pivovar v obci Hýlváty vznikl v roce 1892 přístavbou k obytnému traktu Hylvátské rychty. Na budově najdete pamětní desku. Z původního pivovaru se zachovala pouze bývalá bytová a úřednická budova v klasicistním v klasicistním slohu a provozní stavba s komínem.
Ústí nad Orlicí, Pardubický kraj

Autokemp Primátor v Litomyšli

Autokemp je umístěn v blízkosti sportovního areálu Černá hora, nabízí ubytování pro rodiny s dětmi, sportovní oddíly, školní výlety, vhodné pro firemní akce, velké kapacity pro konference. A to vše nedaleko centra města.
Litomyšl, Pardubický kraj

Nekuřácká restaurace Veselka v Litomyšli

Restaurace Veselka z Litomyšle vás na ně zve na kvalitní piva servírovaná na původních keramických podšálcích z minulého století. Ochutnejte piva z minipivovarů a restauračních pivovarů z celé republiky, ale i z místního minipivovaru.
Litomyšl, Pardubický kraj