ÚvodAktualityObjevte kouzlo pěti nejhezčích mariánských poutních míst u nás
poutní místa, Kudy z nudy, církevní turistika
Památky

Objevte kouzlo pěti nejhezčích mariánských poutních míst u nás

Není lehké vybrat z desítek mariánských poutních míst ta nejhezčí. Tentokrát jsme zvolili pět areálů, ležících vesměs stranou velkých měst, místa oslnivé krásy, prodchnutá zvláštní atmosférou, kde vám bude dobře a kde si alespoň na pár hodin odpočinete od běžného světa.

Nejznámější v Čechách: Svatá Hora u Příbrami

Svatá HoraPoutní místa jsou jako duchovní oázy, kde vládne klid, potřebný k meditaci a modlitbám. Zároveň vám ale Svatá Hora, Svatý Hostýn, Hora Matky Boží, Maria Hilf i Homole poslouží jako skvělé výletní tipy, odkud se navíc můžete vydat dál do okolí. Každé místo z naší pětice má něco, čím vás překvapí. Rozsáhlý raně barokní poutní areál Svatá Hora leží nad Příbramí; z centra města k němu kromě silnice stoupá krytá schodišťová chodba, kterou navrhl architekt Kilián Ignác Dientzenhofer, jinak je ovšem celé poutní místo postavené v jednotném stylu podle plánu architekta Carla Luraga.

Příbram Svatá HoraStavělo se dlouho, to podle toho, jak se dařilo sehnat finance, ovšem výsledek vás nenechá na pochybách, že skutečně jde o jedno z nejslavnějších mariánských míst střední Evropy. Sošku Panny Marie Svatohorské s Jezulátkem podle legendy vyřezal z hruškového dřeva sám arcibiskup Arnošt z Pardubic v polovině 14. století, v jejím šatníku objevíte například šatičky věnované Marií Terezií, ušité ze svatebních šatů její dcery Marie Antoinetty. Seznámení se Svatou Horou můžete snadno spojit s návštěvou Hornického muzea anebo s výletem do Brd, třeba k vodní nádrži Pilská.
 

Nejznámější na Moravě: Svatý Hostýn

Hostýn sice není nejvyšším vrcholem Hostýnských vrchů (tím je Kelčský Javorník s 864 metry a rozhlednou), ale s nadmořskou výškou 735 metrů také není žádné mrně. Na jeho vrcholku stojí poutní bazilika Nanebevzetí Panny Marie, která je vidět z velké dálky a ne nadarmo se o ní mluví jako o majáku Moravy. V poutním areálu Svatý Hostýn objevíte rovněž Svatohostýnské muzeum, poutní domy s restauracemi, ubytovny, dvě křížové cesty a nevysokou okrouhlou rozhlednu. Výlety na Hostýn obvykle začínají v Bystřici pod Hostýnem, odkud nahoru jezdí kyvadlově autobusy, ale k bazilice se dostanete také pěšky po značených trasách. Dál můžete pokračovat do nitra Hostýnských vrchů, třeba ke zřícenině hradu Obřany. Ten je s nadmořskou výškou 704 metrů po nedalekém hradu Skalný druhým nejvýše položeným hradem na Moravě.
 

Nejvyšší: Hora Matky Boží v Králíkách

Hora matky božíVysoko nad městem Králíky stojí klášter Hora Matky Boží. Málokterý poutní areál je k lidem tak vstřícný: kostel, nádvoří poutníků i kaple Svatých schodů jsou otevřené denně a zdarma, kromě toho se můžete vydat na prohlídku ambitů, krypty a dalších míst. Kousek od kláštera stojí rozhledna Val, ale výhledy do okolí na masiv Králického Sněžníku a Suchého vrchu s rozhlednou jsou impozantní i přímo od kláštera. Z města sem strmě stoupá alej lemovaná kaplemi, využít můžete značenou Hraběcí stezku. Překrásné místo bývá často cílem milovníků vojenských památek: v okruhu několika málo kilometrů objevíte dělostřelecké tvrze Boudu a Hůrku, Vojenské muzeum, tematické naučné stezky a řadu dalších menších objektů, sdružených v Králické pevnostní oblasti.
 

Nejodlehlejší: Maria Hilf u Zlatých Hor

poutnímu místu s kostelem Panny Marie Pomocné se dostanete pěšky po značených stezkách anebo po silničce, která odbočuje z hlavní silnice ze Zlatých Hor do Heřmanovic. Maria Hilf neboli Panna Maria Pomocná, která má ze všech pěti míst nejpohnutější osud. Za minulého režimu byl areál kompletně srovnán se zemí, znovuzrození se dočkal až v devadesátých letech 20. století. Od poutního kostela se snadno dostanete k Poštovní štole, jednomu z mnoha míst, kde se v minulosti těžily drahé kovy. K návštěvě láká i Zlatokopecký skanzen v Údolí Ztracených štol západně od Zlatých Hor a nedaleká horská osada Rejvíz se známým rašeliništěm.
 

Nejblíž do nebe: Homole

Poutní areál HomoleO vršku Homole s barokním kostelem Panny Marie Bolestné se říká, že tu schody vedou až do nebe – a až budete stát u paty schodiště, které vede na vrcholek kopce ke kostelu, budete tomu docela věřit. Jak už to bývá, realita je trochu jiná: schodiště má „jen“ 153 stupňů a šestnáct odpočívadel jakožto symbol počtu Zdrávasů a Otčenášů v modlitbě velkého růžence. Homole ovšem pověsti přitahuje jako magnet: další legenda vypráví, že po zmíněném schodišti jezdí noc co noc v černém kočáře taženém čertem hraběnka Terezie Eleonora Ugarte, která při stavbě robotníky proháněla jako ďábel. Nečekejte na ni a raději se zajeďte podívat někam do okolí, třeba na Nový zámek do Kostelce nad Orlicí anebo do Potštejna na zámek nebo na hrad – anebo se zastavíte na něco dobrého v Řemeslném pivovaru Clock?
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Poutní bazilika Panny Marie Sedmibolestné v Krupce Památky

Poutní bazilika Panny Marie Sedmibolestné v Krupce

Barokní bazilika Panny Marie Sedmibolestné v centru města je dílem italských architektů Giulia a Octavia Broggiových z let 1701 až 1706. Nedílnou součást poutního kostela tvoří i komplex bývalého jezuitského kláštera s biskupským gymnáziem založeným v roce 1679.

Poutní místo Homole Památky

Poutní místo Homole

Víte, kde jsou schody, které vedou do nebe? Leží blízko hradu Potštejna, nedaleko Kostelce nad Orlicí. Ve skutečnosti nevedou až do nebe, ale k poutnímu kostelu Panny Marie Bolestné na vrch Homole, dominantu zdejšího kraje.

Expozice církevního umění v Loretě Rumburk Památky

Expozice církevního umění v Loretě Rumburk

Prohlídka česko-německé expozice nabízí zážitek pro všechny smysly. Výstavní prostory v mariánském poutním místě Loreta Rumburk jsou zpřístupněny od roku 2013.

Poutní kostel v Dubu nad Moravou Památky

Poutní kostel v Dubu nad Moravou

V Dubu nad Moravou, jen 10 km jižně od Olomouce, byl v polovině 18. století vybudován areál, jehož dominantou je poutní kostel Očišťování Panny Marie. Jde o nádherný vrcholně barokní chrám se dvěma 59 metrů vysokými věžemi.

Poutní kostel v Nicově Památky

Poutní kostel v Nicově

Mezi kulturní památky obce Plánice patří poutní kostel Narození Panny Marie v osadě Nicov, ležící 2 km východně od Plánice. Tato barokní stavba je jedním z nejkrásnějších děl proslulého architekta a stavitele K.I.Dienzenhofera.

Poutní místo Křemešník s kostelem Nejsvětější Trojice Památky

Poutní místo Křemešník s kostelem Nejsvětější Trojice

Poutní místo Křemešník se nachází v Českomoravské vrchovině nedaleko od Pelhřimova. Na vrcholu zalesněného kopce (765 metrů n. m.) vznikl v 1. polovině 18. století barokní kostelík Nejsvětější Trojice.

Santiniho chrám v Obyčtově Památky

Santiniho chrám v Obyčtově

Asi 8 kilometrů jižně od Zelené Hory ve Žďáře nad Sázavou se nachází Obyčtov, starobylé mariánské poutní místo. Chrám ve tvaru želvy vznikl posmrtně podle návrhu Jana Blažeje Santiniho, řečeného Aichla, za ideové spolupráce opata Václava Vejmluvy.

Augustiniánský klášter Borovany – prohlídky s průvodcem Památky

Augustiniánský klášter Borovany – prohlídky s průvodcem

V Borovanech na Českobudějovicku objevíte zrekonstruovaný bývalý augustiniánský klášter. Kromě prohlídek budov areálu kláštera se zde v průběhu turistické sezóny konají kulturní akce v interiérech nebo v přilehlé zahradě. Připravuje se obnova augustiniánského pivovaru.

Poutní a naučná Skokovská stezka Příroda

Poutní a naučná Skokovská stezka

Z kláštera premonstrátů v Teplé se můžete vydat do Skoků, místa, kde stojí jeden z nejslavnějších mariánských poutních kostelů Navštívení Panny Marie. Po obnovené poutní trase dlouhé 68 kilometrů dojdete do zvláštního místa, kde se čas zastavil.

Klášter Teplá Památky

Klášter Teplá

Na řece Teplé, v Tepelské vrchovině na západě Čech, leží nedaleko Mariánských Lázní město a klášter Teplá. Prohlédnete si zde historické interiéry s rozsáhlou knihovnu, součástí expozice je kompletní sbírka portrétů všech opatů, kteří vedli klášter od 12. až do 20. století.

Poutní kostel sv. Anny u Plané Památky

Poutní kostel sv. Anny u Plané

Kostel na vršku nedaleko Plané u Mariánských Lázní je nepřehlédnutelnou připomínkou kdysi slavného poutního místa, jež dávalo naději mnoha bohabojným hříšníkům hledajících milost a odpuštění.

Bazilika minor Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově Památky

Bazilika minor Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově

Významné mariánské poutní místo spjaté se zjevením Panny Marie dne 13. ledna 1866 a mimořádným uzdravením Magdaleny Kade. Jeho věhlas přetrval do 21. století. V monumentálním poutním kostele s čestným titulem bazilika minor se konají pravidelné česko-německé mše sv. a varhanní koncerty.

Poutní domy na Svatém Hostýně Ubytování

Poutní domy na Svatém Hostýně

Pro ubytování poutníků a turistů na Svatém Hostýně jsou k dispozici tři poutní domy. Slouží jednak pro exercicie, které pořádá duchovní správa, farnosti a různá společenství a také pro individuální a rodinnou rekreaci, pro hromadné zájezdy, pro školy v přírodě a konají se zde i odborné semináře.

Mariánské poutní místo Rokole u Bohdašína Památky

Mariánské poutní místo Rokole u Bohdašína

Půvabné poutní místo se zázračným pramenem, křížovou cestou, kaplí, kostelem a Loretou se nachází na kraji lesa nedaleko Nového Hrádku a patří do obce Bohdašín a farnosti Slavoňov. Původ tohoto poutního místa sahá jistě do dávné minulosti, neboť jméno Rokole je prastarý tvar slova "rokle".

Křížová cesta Dušana Jurkoviče na Hostýně Památky

Křížová cesta Dušana Jurkoviče na Hostýně

Křížová cesta těsně pod vrcholem Hostýnu je dílem architekta Dušana Jurkoviče. Je významnou architektonickou součástí celého hostýnského komplexu.

Poutní místo Svatý kámen Památky

Poutní místo Svatý kámen

Původ poutního místa Svatý Kámen sahá až do první poloviny 16. století, kdy se objevily legendy, vážící se k balvanu, rozdělenému na dvě části, ležícímu nedaleko Rychnova nad Malší.

Poutní místo Maria Rast am Stein u Vyššího Brodu Památky

Poutní místo Maria Rast am Stein u Vyššího Brodu

Maria Rast am Stein, Maria Rast (česky Odpočinutí Panny Marie na kameni) je mariánské poutní místo nacházející se na severním úbočí Martínkovského vrchu jihozápadně od kláštera ve Vyšším Brodě.

Areál s poutním kostelem Navštívení Panny Marie v Horní Polici Památky

Areál s poutním kostelem Navštívení Panny Marie v Horní Polici

Mariánská Police je významné barokní poutní místo nedaleko České Lípy. Zahrnuje kostel, zvonici, ambit, arciděkanství a pomník Wenzela Hockeho. Je zde uctívána soška Panny Marie, nalezená podle legendy na břehu řeky Ploučnice.

Poutní místo v Hejnicích – bazilika Navštívení Panny Marie Památky

Poutní místo v Hejnicích – bazilika Navštívení Panny Marie

Hejnice, ležící v zeleném údolí řeky Smědé a obklopené několika přírodními rezervacemi, má staletou poutní tradici. Tato obec bývá navštěvovaná především díky baroknímu kostelu, bazilice minor Navštívení Panny Marie, stojící na místě starého poutního místa, kterému se přezdívá český Mariazell.

Poutní místo Stará Boleslav Památky

Poutní místo Stará Boleslav

Poutní místo Stará Boleslav je nejstarším poutním místem v Čechách. Od roku 2017 do roku 2021 probíhala generální oprava dvou národních kulturních památek, a to baziliky Nanebevzetí Panny Marie a baziliky sv. Václava. Obě památky jsou nyní přístupné veřejnosti v rámci komentovaných prohlídek.

Poutní klášter Aula Virginis s kostelem Narození Panny Marie ve Vranově u Brna Památky

Poutní klášter Aula Virginis s kostelem Narození Panny Marie ve Vranově u Brna

Ve Vranově u Brna byl 17. století vybudován na starém mariánském poutním místě s františkánským klášterem nový klášterní komplex řádu nejmenších bratří, tzv. Paulánů. Jeho součástí byl farní kostel sv. Barbory a nový mariánský kostel, jehož krypta je rodinnou hrobkou knížat z Liechtensteinu.

Poutní místo Maria Hilf v Jeseníkách Památky

Poutní místo Maria Hilf v Jeseníkách

V lesích jižně od Zlatých Hor se nachází obnovený poutní areál, zasvěcený Panně Marii Pomocné – Ochránkyni nenarozených (zvané jako Maria Hilf). Před druhou světovou válkou sem ročně přicházelo až sto tisíc poutníků, za komunistického režimu poutní místo pustlo a chátralo.

Mariánská v Krušných horách Příroda

Mariánská v Krušných horách

Výletní místo Mariánská je oblíbeným a vyhledávaným místem pro celoroční rekreaci v Krušných horách. Leží nedaleko města Boží Dar, lázní Jáchymov a lázní Karlovy Vary.

Loretánská kaple s ambitem v Rumburku Památky

Loretánská kaple s ambitem v Rumburku

V areálu bývalého kapucínského kláštera v Rumburku se nachází loretánská kaple, která patří k architektonickým skvostům severních Čech. Loreta Rumburk je významným poutním místem Českého Švýcarska. V Loretě Rumburk se celoročně pořádají netradiční prohlídky, výstavy, koncerty a mše svaté.

Mariánské poutní místo Štípa ve Zlíně Památky

Mariánské poutní místo Štípa ve Zlíně

Asi 10 km od Zlína leží malá obec Štípa, která je poutním místem s mariánskou soškou. Milostná socha Panny Marie s Ježíškem, stojící na hlavním oltáři v poutním kostele zasvěceném Narození Panny Marie, patří mezi nejstarší mariánské sochy na Moravě.

Poutní chrám Panny Marie Bolestné ve Sloupě Památky

Poutní chrám Panny Marie Bolestné ve Sloupě

Barokní chrám Panny Marie Bolestné ve Sloupě, který je významným poutním místem oblasti Moravského krasu, patří k významným architektonickým památkám oblasti. Stavěn byl v letech 1751 – 1754 boskovickým stavitelem Vavřincem Mertou podle projektu italského architekta M. A. Canevalle.

Poutní místo Skoky u Žlutic – poutní kostel Navštívení Panny Marie ve Skocích Památky

Poutní místo Skoky u Žlutic – poutní kostel Navštívení Panny Marie ve Skocích

Ve Skocích nedaleko Žlutic bývalo jedno z nejslavnějších mariánských poutních míst v Čechách, proslavené stejně jako dodnes známé Lurdy zázračnými uzdraveními, a zdejší "panenkou skákavou", Pannou Marií Skokovskou.

Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo Památky

Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo

Známé evropské mariánské poutní místo, barokní architektonický skvost, se tyčí nad městem Příbram již více než 300 let. Původní kapli ze 14. stol. roku 1647 přebudovali jezuité na svatyni, Svatá Hora stala jedním z nejznámějších poutních míst ve střední Evropě. V roce 2015 byla rekonstruována.

Hostýnské vrchy – místo opředené bájnými pověstmi Příroda

Hostýnské vrchy – místo opředené bájnými pověstmi

Hostýnské vrchy s mírně zvlněnými hřebeny jsou velmi oblíbenou rekreační oblastí Východní Moravy. Milovníci turistiky a cykloturistiky si mohou vybrat z velkého množství značených stezek. Nadšenci pro houbaření či běžecké a sjezdové lyžování zde naleznou ideální terény.

Poutní kostel na Makové hoře Památky

Poutní kostel na Makové hoře

Jedním z významných poutních míst na Příbramsku je Maková hora u Smolotel s barokním kostelem sv. J. Křtitele a P. Marie Karmelské z 18. století. Okolím Smolotel a Makové hory vede naučná stezka, která seznamuje s místní přírodou i zajímavostmi.

Poutní areál Hora Matky Boží v Dolní Hedeči Památky

Poutní areál Hora Matky Boží v Dolní Hedeči

Monumentální barokní klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, ambity, kaplí Svatých schodů, pramenem, hřbitovem a poutním domem na Mariánském kopci nad městem Králíky.

Svatý Hostýn – Poutní bazilika minor a muzeum na Svatém Hostýnu Kultura

Svatý Hostýn – Poutní bazilika minor a muzeum na Svatém Hostýnu

Hostýn je se svou mariánskou svatyní (Basilica minor) nejnavštěvovanějším poutním místem na Moravě a po Velehradě také nejpamátnějším. V expozicích Svatohostýnského muzea se představuje historický vývoj Hostýna od prehistorie až po současnost.

Kilián Ignác Dientzenhofer – jeden z nejvýznamnějších architektů vrcholného baroka

Kilián Ignác Dientzenhofer – jeden z nejvýznamnějších architektů vrcholného baroka

Mistr vrcholného baroka, geniální architekt a autor nejkrásnějších sakrálních staveb v Čechách, to byl Kilián Ignác Dientzenhofer (1. září 1689, Praha – 18. prosince 1751, Praha). Nejtalentovanější a nejproduktivnější člen věhlasného stavitelského rodu Dientzenhoferů byl jedním z těch, kdo české krajině vtiskl její originální barokní ráz.

Lichtenštejnské mauzoleum ve Vranově u Brna Památky

Lichtenštejnské mauzoleum ve Vranově u Brna

Rodinná hrobka Lichtenštejnů ve Vranově u Brna se nachází v kryptě kostela Narození Panny Marie. Kostel je významným mariánským poutním místem na Moravě a tato unikátní hrobka je jediným evropským pohřebištěm panovníků jednoho státu, které se nachází na území cizího státu.

Další aktuality

Zlato, zlato, zlato – poznejte místa Česka, která jsou vzácnému kovu zasvěcena

Míst spojených se zlatem, jeho dobýváním anebo výnosným obchodováním je u nás více než dost. Pojďte se za nimi vypravit a poznat neobyčejné turistické trasy po stopách žlutavého kovu, staré štoly a doly související s dobýváním nejvzácnější kovové suroviny minulosti.
13. červenec 2025 10:04
Památky

50 tipů na místa, kde můžete pozvávat vodárenské věže, vodojemy a technické unikáty

Vodárenské věže a vodojemy překvapují svou krásou i technickou účelností. Některé se starších „dam“ dnes slouží jako originální rozhledny, jiné se staly lukrativním místem na bydlení anebo volnočasovým prostorem. Ovšem nechybí ani takové, které byly postaveny zcela nedávno a svou funkci zásobárny vody vzorně plní. Nahlédněte do našich tipů! Která věž vám přijde nejzajímavější?
13. červenec 2025 9:26
Památky

Kubismus kolem nás: poznejte kubistické ikony a světové rarity v Česku

Ostré hrany, průniky ploch, krystalické struktury – typické prvky českého kubismu, světově unikátního hnutí, které se zrodilo v Praze okolo roku 1910. Avantgardní malířský směr z počátku 20. století, proslavený Pablem Picassem, se v Čechách kreativním způsobem projevil i v architektuře. Naší nejznámější kubistickou stavbou je pravděpodobně Dům U Černé Matky Boží s Grand Café Orient. Víte, že Česko se může pyšnit také světovým kubistickým unikátem? Jediná funkční kubistická lucerna se nachází v Praze na Jungmannově náměstí. Objevte s Kudy z nudy kubistické stavby napříč republikou!
12. červenec 2025 10:50
Památky

Prohlédněte si neobvyklá místa ve večerních hodinách

Noční prohlídky hradů a zámků již nejsou ničím neobvyklým, ale navštívili jste v noci třeba starobylou radnici, kostnici, tajuplný klášter nebo vojenský bunkr? Kam se vypravit na neobvyklé noční prohlídky vám poradí Kudy z nudy!
12. červenec 2025 10:28
Památky

Vypravte se s dětmi za princeznami, Ohnivcem nebo bílou paní

Hrady a zámky již tradičně nabízejí v době letních prázdnin množství kulturních akcí, ale také speciální prohlídky pro nejmladší návštěvníky. Zkrácené dětské prohlídky jsou vedeny zábavnou formou, která potěší i dospělé výletníky. Můžete na ně vyrazit například na zámek Sychrov, Zákupy, Náchod, hrad Grabštejn, Bouzov či zámek v Hluboká.
11. červenec 2025 16:00
Památky

Český permon: když technické památky vyprávějí své příběhy

Věděli jste, že i technické památky mezi sebou každý rok svádějí souboj o prestižní ocenění? Cena Český permon se uděluje osobnostem i institucím, které se výrazně zasloužily o zachování či rozvoj hornických tradic u nás. A výsledkem nejsou jen diplomy na zdi, ale i fascinující místa, která můžete navštívit a dotknout se živé historie pod zemí i nad ní. Objevte s Kudy z nudy hornické poklady Česka, které skrývají víc, než se na první pohled zdá!
11. červenec 2025 12:59
Památky

Objevte československé opevnění: nejzajímavější pevnosti a pěchotní sruby na hranicích

Hledáte tip na letní výlet? Vydejte se na průzkum československého opevnění, které vznikalo zejména ve 30. letech 20. století. Navštivte pevnosti, pevnůstky a tvrze, ve kterých je uložena a představena minulost naší armády. Připravte na velmi nízké teploty v rozmezí od 5° do 10°C. Máte tak ojedinělou příležitost se zchladit, když je horko, nebo se schovat před deštěm v nepříznivém počasí.
10. červenec 2025 21:44
Památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: známá i neznámá česká, moravská a slezská dvojměstí

Co znamená ta divná pomlčka v názvech měst Frýdek-Místek nebo Sedlec-Prčice? Nic jiného, než že jde o jedno z mnoha dvojměstí, tedy samostatných měst, která se kdysi spojila do jediného. Jak to spojování vypadalo a kdy k němu došlo nebo dochází právě teď? Kolik dvojměstí vlastně v České republice máme? A které je nejznámější, největší anebo má nejdelší název?
10. červenec 2025 21:33
Památky