ÚvodCo chcete dělat?PamátkyPoutní místo Kalvárie v Jaroměřicích u Jevíčka – inspirováno jerusalémskou Golgotou
Památky

Poutní místo Kalvárie v Jaroměřicích u Jevíčka – inspirováno jerusalémskou Golgotou

Barokní kostel s komplexem dalších staveb nechal vybudovat v 16. století František Michal August Šubíř z Chobyně jako projev díků za odvrácení morové nákazy. Projekt vypracoval slavný architekt Jan Blažej Santini. Kostel má zajímavý půdorys ve tvaru šestilistu, inspirovaný jerusalémskou Golgotou.
Jižně od Jaroměřic u Jevíčka se vypíná se strmý kopec opředený lidovou pověstí o zlém duchu Kadrmanovi. V roce 1664 byl zde postaven kříž, u kterého se konaly pobožnosti. Kolem roku 1680 byl na témže místě postaven, majitelem jaroměřického panství Františkem Juliem Šubířem, rytířem z Chobině, kostel, jako poděkování za odvrácení morové nákazy. Roku 2018 se poutní areál v Jaroměřicích stal národní kulturní památkou.

Zakladatelem dnešní "Hory Kalvarie" byl syn Šubířův František Michal Šubíř (1680-1738), který na poděkování za záchranu života při porodu své mladé ženy Johanky, chtěl rozšířit stávající kostel. Na doporučení františkánského poutníka ze Svaté země P. Jeronýma Veitha z Moravské Třebové, který na jaroměřickém kopci shledával určitou podobu s jerusalémskou Golgotou, byl vybudován na místě původního, krásný barokní kostel titulu Povýšení Svatého Kříže a v den svátku 14. září 1713 vysvěcen.

Jeho ústředním bodem je hlavní oltář s obrazem Vykupitele (Salvátora) posvěcený v Římě v kostele "ad Sancta Sanctorum" (Svatyně Svatých), kde visí originál. Postupně byly vybudovány další sakrální objekty s mnoha biblickými upomínkami na Kristovu mučednickou smrt. Do poutního areálu obehnaného vysokou zdí se vchází branou, umístěnou mezi dvěma věžemi, nad ní je výjev, kterým Pilát ukazuje lidu ztýraného Krista – Ejhle člověk (Ecce Homo).


Křížová cesta s pouze 11 zastaveními

Pozoruhodná je křížová cesta, která má pouze 11 zastavení. Její začátek je v Jaroměřicích u kostela Všech Svatých v kapli umístěné do západního rohu ohrazení, s křížem a nástroji Kristova umučení (tzv. Pilátův dům). Trasa pokračuje po svahu kalvárského kopce (po modré turistické značce) kolem sedmi zastavení.

Mimo ohrazený poutní areál vybudoval zakladatel v blízkosti druhou stavbu v půdorysném tvaru ondřejovského kříže: dvě ramena (k Jaroměricím) tvoří farní budovu, ve třetím křídle je Loretánská kaple P. Marie Ustavičné Pomoci s vlastní Loretou po straně. Pod kaplí je hrobka ve které byli pochovávání duchovní z Kalvárie a další zde působící osoby.

Aktuality

Michal Kalhous: Host do domu

Michal Kalhous patří k nejvýznamnějším českým art fotografům. Jeho příchod na scénu na počátku devadesátých let znamenal překročení všech dosavadních hranic. Systematickou prací pak Kalhous v dalších dekádách nově definoval, co je to česká výtvarná fotografie.
Konice, Olomoucký kraj

Zimní prohlídky na hradě Bouzov

Romantický hrad založený na přelomu 13. a 14. století se nachází v malebné krajině Litovelska a Mohelnicka. Do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil Řád německých rytířů. Od roku 1945 je majetkem státu.
Bouzov, Olomoucký kraj

Adventní prohlídky na Bouzově

Advent nepředstavují jen Mikuláš a čerti.
Bouzov, Olomoucký kraj

Vánoční hrad Bouzov

Přijďte si s námi zazpívat koledy na I. nádvoří v době vánočních svátků.
Bouzov, Olomoucký kraj

Mikulášský karneval

Dům dětí a mládeže Moravská Třebová ve spolupráci se VSŠ a VOŠ Ministerstva obrany Moravská Třebová pořádají pro veřejnost akci Mikulášský karneval v neděli 1.12.2024 od 15:00 hod. v sále Na Písku v Moravské Třebové.
Moravská Třebová, Pardubický kraj

Dva pokoje

Výstava Dva pokoje představuje na zámku v Moravské Třebové prostřednictvím sbírky fivewords výtvarná díla nastupující generace umělců a umělkyň pražské AVU a UMPRUM.
Moravská Třebová, Pardubický kraj

Varhanní recitál – Jiří Kovář

3. 11. /18:00/ kostel Nanebevzetí Panny Marie, Kostelní náměstí.
Moravská Třebová, Pardubický kraj

Dušičky – Samhain

Již popáté náš zámek a jeho nádvoří v dušičkovém období promění nevšední atmosférická a světelná instalace. 26. 10.–3. 11. vždy od setmění do 21:00.
Moravská Třebová, Pardubický kraj

Sbor Církve československé husitské Jevíčko – bývalá synagoga

Bývalá židovská synagoga v Jevíčku byla postavena roku 1794 z materiálu, získaného z původního farního kostela, který byl zbořen v roce 1791. Nyní slouží jako kulturní sál církve čs. husitské.
Jevíčko, Pardubický kraj

Městské muzeum v bývalém konventu Augustiniánského kláštera v Jevíčku

V klášteře augustiniánů si prohlédnete expozice Městského muzea se sbírkami porcelánu, fajánse a cínového nádobí, část muzea se věnuje příběhu židovské čtvrti v Jevíčku.
Jevíčko, Pardubický kraj

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Jevíčku

Římskokatolický kostel Panny Marie se nalézá v centru Jevíčka při Kostelní ulici. Kostel byl postaven v 18. století na místě strženého kostela. V bohatě zdobeném interiéru upoutá socha Panny Marie na hlavním oltáři i řada obrazů.
Jevíčko, Pardubický kraj

Zbytky středověkých hradeb v Jevíčku

Roku 1258 povýšil Přemysl Otakar II. obec Jevíčko na město. Koncem 14. století pak bylo město obehnáno kamennými hradbami se čtyřmi branami orientovanými podle světových stran.
Jevíčko, Pardubický kraj

Barokní zámeček v Jevíčku

Původně renesanční zámeček v bývalém královském městě Jevíčku byl postaven roku 1559 Prokopem a Jetřichem Podstatských z Prusínovic na místě bývalé tvrze. Koncem 18. století byl přestavěn do současné barokní podoby.
Jevíčko, Pardubický kraj

Muzeum sklářství v Úsobrně

S historií obce a vývojem místního sklářství se můžete seznámit v malém muzeu, které je na obecním úřadě.
Úsobrno, Jihomoravský kraj

Pomník napoleonských válek na Červeném kopci u Jevíčka

Památník vojáků zemřelých v letech 1813-1814 v nedaleké polní nemocnici stojí západně od Jevíčka na úpatí Červeného kopce. Vznikl na popud zemského školního rady Leopolda Klímy. Slavnostně odhalen byl roku 1910.
Jevíčko, Pardubický kraj

Zenové centrum ve Vrážném

Buddhistický klášter zenové školy Kwan Um ve Vrážném.
Jevíčko, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Sýpka Arnoštov u Jevíčka

Sýpka Arnoštov vznikla roku 2020 přestavbou z původní sýpky, která byla vystavena v 17. století v obci Zadní Arnoštov. Sýpka je umístěna na okraji obce, samostatně stojící s pozemkem 2700 m² a nádherným výhledem do ovocných sadů a s vlastní rozlehlou zahradou.
Jevíčko, Pardubický kraj

Restaurace Valáškův Grunt

Přijměte pozvání do restaurace Valáškův grunt, která se nachází v obci Kozov. Najdete zde výbornou kuchyni, pivnici a vinárnu k příjemnému posezení.
Bouzov, Olomoucký kraj

Náš mlýn

Našim konceptem je „zpomalit“, abyste si vše stihli v klidu užít. Náš mlýn je zázemím pro zajímavé zážitky, nápady a lidi, kteří chtějí svou vášní „nakazit“ druhé.
Ochoz, Olomoucký kraj

Resort Ohrada

Resort Ohrada se nachází v moravské vesničce Vísky a nabízí volný vstup do krytého bazénu, vlastní pivovar a možnost jízdy na koni.
Vísky, Jihomoravský kraj

Občerstvení v Pekle u Moravské Třebové

Poněkud tajuplné, přesto na procházku příjemné místo naleznete hned na okraji města Moravská Třebová. Občerstvení poskytuje poslední chaloupka uprostřed lesa na turistické trase mezi Moravskou Třebovou a Rozhlednou Pastýřka.
Moravská Třebová, Pardubický kraj

Velkorakovský minipivovar Raková u Konice

Minipivovar v Rakové u Konice vaří pivo od července 2017. V nabídce jsou Rupert, Rupert Coffee, Medart, Fojt 13 a Karkadé. Pivovar nabízí také nealkoholickou Bezovou limonádu.
Raková u Konice, Olomoucký kraj

Ulita na vršku – ubytování v Moravia Glamresortu

Nedaleko Konice na Střední Moravě vzniklo místo s opravdovým duchem glamour campingu. Pokud hledáte dokonalý únik od civilizace a chcete se ponořit do klidu přírody, rezervujte si alespoň víkend v Ulitě Na Vršku.
Bohuslavice, Olomoucký kraj

Maringotka Za humny

Hledáte glampingové místo pro odpočinek uprostřed přírody? V Moravia glampresortu v Bohuslavicích u Konice se kromě vlastního stanu či karavanu ubytujete ve stylové maringotce!
Bohuslavice, Olomoucký kraj