Santa casa, svatá nebo
loretánská chýše či
Loreta: názvy jsou různé, podoba stejná.
Lorety byly
symboly katolické zbožnosti vrcholného baroka, dnes je známe především jako
architektonické klenoty. Lákají jak
milovníky památek a historie, tak
fotografy na Instagramu. Stavěly se po celé Evropě a jejich předlohou byla
kaple, která stojí v
bazilice Santa Casa v
italském Loretu poblíž
Ancony. Působivá a bohatě zdobená mramorová „slupka“ je ale pouhým ochranným obalem pro cenné a překvapivé jádro:
svatou chýši, prosté a chudé obydlí Panny Marie, svatého Josefa a Ježíše, v němž kdysi žili v Nazaretu. Je to místo, kde měl být z Ducha Svatého panensky počat Ježíš Kristus. Většina loretánských kaplí vznikla během 17. a 18. století a jen v Česku jich bylo přibližně sto. Dnes byste jich napočítali asi
šedesát.
Nejznámější loreta v Česku

Jak rychle lorety vznikaly, tak rychle také mizely. Řadu půvabných staveb vymazaly
josefinské reformy, další kaple zanikly později, kdy loretánský kult postupně upadal. V Česku jich zbylo asi šest desítek. Nejznámější je
Loreta v
Praze na
Loretánském náměstí. V osmiboké věži uprostřed loretánského průčelí se již 330 let nachází v Čechách naprosto unikátní hudební nástroj – barokní
zvonkohra. Poprvé se rozezněla 15. srpna 1695 a v té době šlo o skutečnou pozoruhodnost.
Loretě ji věnoval bohatý
malostranský obchodník Eberhard z Glauchova. Autorem 27 signovaných zvonků je
amsterodamský městský zvonař a dělolijce Claude Fremy, který je zhotovil v rozmezí let 1683–91. Svěcení zvonků v Loretě roku 1695 před jejich umístěním na hodinovou věž se stalo velkolepou slavností. Každý zvon měl svého kmotra z řad vysoké šlechty, nad prvním z nich převzal patronát sám
císař Leopold I.
Zvonkohra příchozí každou hodinu povzbuzuje k modlitbě dodnes: automat hraje každou celou hodinu
barokní mariánský hymnus Maria Maria, a to v době, kde je otevřený celý areál Lorety.
Zajímají vás i
další zvonkohry? Na
Kudy z nudy víme,
kde je najdete!
Dům, který letěl přes moře

Jak se chýše dostala ze Svaté země až do
italského Loreta? Legenda říká, že
maličký domek Panny Marie vzali na svá křídla andělé a přenesli jej z Nazaretu přes Jaderské moře až do
italského městečka Loreto. Ve skutečnosti jej zřejmě ve 13. století nechala z Nazaretu do
Itálie kámen po kameni převézt
rodina Angeli.
Jak původní svatá chýše vypadá? Domek s rozměry asi 9x4 metry má stěny z pískovcového zdiva a cihel. Evropským doplněním originálu je čtvrtá stěna v místech, kde původní chýše v Nazaretu navazovala na jeskyni ve skále.
Svatá chýše v
Itálii má ochranných obalů dokonce několik: nad renesančním bohatě zdobeným mramorovým kvádrem podle návrhu
Donata Bramanteho z roku 1509, zmíněným coby „slupka“, se klene ještě pozdně gotická trojlodní
bazilika Chiesa della Casa Santa ze druhé poloviny 15. století. Svatou chýši, která stojí přímo ve středu kostela, každý rok navštíví přibližně tři miliony lidí. Už v době baroka
Loreto patřilo k
nejvýznamnějším poutním místům Itálie.

Kopie této Santa Casy se pak jako houby po dešti objevovaly po celé Evropě. První kaple v českých zemích nechávaly stavět
církevní řády a k nim se záhy přidali
bohatí šlechtici, kteří se v Loretu zastavili na svých cestách po Evropě. Někdy šlo o barokní zbožnost, jindy o snahu vytvořit nové atraktivní poutní místo. Díky nim
Česko dodnes patří k zemím s největší „hustotou“ loret na světě. Vydejte se za nimi s
Kudy z nudy a poznejte barokní architekturu, která pulzuje legendami i zvukem proslulé
zvonkohry pražské Lorety.
Příběhy a tajemství loretánských chýší: kde je najdete?
- Z mnoha loretánských kaplí zbyly jen zříceniny kaplí v lesích či zámeckých parcích. Tak prozatím skončila i loretánská kaple v zámeckém parku u hradu a zámku v Horšovském Týně, kterou už v roce 1584 založil baron Kryštof mladší Popel z Lobkovic. Stavba s netypickým osmibokým půdorysem byla podle data založení první stavbou svého druhu – tedy první loretou – v českých zemích. Nyní čeká na rekonstrukci, avšak staticky je v pořádku a má novou střechu.
Loretánské kaple také slouží jako rodové pohřební kaple: například loretánskou kapli, kterou kolem roku 1623 nechal v Mikulově postavit kardinál František z Ditrichštejna, zničil v roce 1784 požár. Trosky lorety byly později přestavěné na Ditrichštejnskou hrobku.
- Zajímavý příběh provází jednu z nejstarších loret – a možná nejstarší funkční loretu – v Čechách. Stojí v Hájku u Červeného Újezda, v půvabném poutním areálu se zahradou a loretánskou kaplí Navštívení Panny Marie. Nechal ji postavit Florián Jetřich Žďárský ze Žďáru jako poděkování za narození vytouženého syna. Základní kámen byl položen 12. června 1623, stavba trvala dva roky a po slavnostním vysvěcení se kaple okamžitě stala populárním poutním místem. Když však hrabě s manželkou vykonali pouť do italského Loreta, zjistili, že originální loretánská chýše vypadá jinak. Proto po návratu nechali kapli v Hájku strhnout a nahradili ji přesnější kopií podle italského vzoru. Druhou loretu můžete v Hájku vidět dodnes – a mimochodem se stala inspirací i pro mnohem známější pražskou Loretu. Hájek je oblíbeným poutním místem a také konečnou stanicí poutní cesty, lemované barokními kapličkami.
- Mariánské melodie loretánské zvonkohry uslyšíte i venku, ale jedině při návštěvě Lorety se podíváte do Loretánské klenotnice. Uvidíte tu unikátní soubor cenných votivních darů Panně Marii Loretánské. Je tu i monstrance zvaná Pražské slunce, mistrovská barokní zlatnická práce, v níž je zasazeno přes šest tisíc diamantů. Údajně pocházejí ze svatebních šatů Ludmily Evy Františky hraběnky Krakowské z Kolowrat.
Krásné a skvěle udržované lorety si prohlédnete například v Rumburku či v Kosmonosech.
- Bohatou a okázalou výzdobu loretánských kaplí vyvažuje prostý vnitřek svatých chýší: například v loretě ve Starém Hrozňatově je na stěnách režné zdivo s ostrovy původní omítky a s naznačenou klikatou trhlinou po blesku. Traduje se, že když do domku uhodil blesk, stavbu rozčísl a opadala omítka. Pouze tam, kde byla na stěně namalovaná Panna Marie, zůstala omítka nepoškozená.
K novému životu se podařilo vzkřísit Loretu na Spáleném vrchu u Vlašimi. Vznikla v roce 1704 a dříve byla vidět široko daleko. Dnes výhledu brání vzrostlé stromy, proto o památce, vzdálené jen tři kilometry od největšího města Kraje blanických rytířů mnozí ani nevědí. Přes tři sta let starou sakrální památku město převzalo jako zdevastovanou ruinu. Opravy trvaly více než patnáct let, Loreta byla dokončena v roce 2019. Pokud budete mít štěstí a podíváte se dovnitř, neváhejte: vlašimská loreta je unikátní svou andělskou hudbou. Interiéry loret by měly v maximální možné míře napodobovat původní mariánskou chýši, v níž ale není místo pro hudebníky. Ve vlašimské loretě je proto kůr umístěn na levé straně, čelem k oltáři. Vidět z lodi je však jen pět malých otvorů a k těm, kteří jsou v interiéru kaple, doléhá zvuk jakoby z dálky, shůry, od andělů.
- Loretánské kaple se u nás často stavěly v uzavřených prostranstvích, obklopené ambity. Výjimečná je krytá Loreta se Svatými schody, přistavěná na počátku 18. století k severní straně minoritského kostela sv. Janů v Brně. Stavitel Mořic Grimm kapli obestavěl ambitem, do něhož zahrnul i dvě původní hřbitovní kaple, s kostelem loretu propojuje samostatný vchod.
- U některých loretánských kaplí se stavěly takzvané Svaté schody, napodobující loretánské schodiště v Římě. Stupňů je dvacet osm, stejně jako schodů, které musel Ježíš vystoupat v Pilátově budově v Jeruzalémě. Schody vedou ve třech souběžných schodištích; po prostředním, které bývá nejširší, se stoupá jen po kolenou při modlitbách. Svaté schody můžete vidět třeba v ambitech loretánského areálu v Rumburku.
Prozkoumejte loretské chýše a jejich barokní krásu, zvony Mariánských písní a jedinečný votivní poklad v České republice.
Loreta je architektonický a poutní komplex, známý jako symbol katolické zbožnosti vrcholného baroka, který láká milovníky památek a historie.
Uvnitř loretánské chýše můžete vidět prosté obydlí Panny Marie, svatého Josefa a Ježíše, přestože současné interiéry jsou obvykle bohatě zdobené.
V pražské Loretě se nachází unikátní barokní zvonkohra, která hraje mariánský hymnus Maria Maria každou celou hodinu.
Předlohou pro stavbu byla kaple v italském Loretu, do níž byl podle legendy přenesen domov Panny Marie anděly z Nazaretu.
V Česku jsou významné lorety jako například ta v Praze, Hájku u Červeného Újezda nebo v Rumburku.
Loretánská klenotnice obsahuje unikátní soubor votivních darů, mezi které patří i monstrance zvaná Pražské slunce s diamanty.
Můžete slyšet mariánské melodie zvonkohry, prohlédnout si votivní dary v klenotnici nebo objevit krásu barokní architektury.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.