ÚvodAktualityLorety a loretánské chýše aneb co přinesli andělé do Evropy
Památky

Lorety a loretánské chýše aneb co přinesli andělé do Evropy

Poslechněte si audio verzi článku
Každou celou hodinu se nad Pražským hradem a Hradčanami rozeznívá melodie mariánské písně. Zvonkohra ve věži pražské Lorety rozehrává skladbu, která po staletí lákala poutníky z celých Čech. Stejně okouzlující signál dnes vábí návštěvníky Prahy i milovníky památek a kuriozit. Možná vás naláká na výlety k dalším loretánským kaplím. Vydejte se s Kudy z nudy pátrat po nejkrásnějších loretách v Česku!

Loreta je zvláštní typ kaple stylově napodobující Svatou chýši v Loretu

Loreta Praha
Lanta casa Loreto, Itálie
Santa casa, svatá nebo loretánská chýše či Loreta: názvy jsou různé, podoba stejná. Lorety byly symboly katolické zbožnosti vrcholného baroka, dnes je známe především jako architektonické klenoty. Lákají jak milovníky památek a historie, tak fotografy na Instagramu. Stavěly se po celé Evropě a jejich předlohou byla kaple, která stojí v bazilice Santa Casa italském Loretu poblíž Ancony. Působivá a bohatě zdobená mramorová „slupka“ je ale pouhým ochranným obalem pro cenné a překvapivé jádro: svatou chýši, prosté a chudé obydlí Panny Marie, svatého Josefa a Ježíše, v němž kdysi žili v Nazaretu. Je to místo, kde měl být z Ducha Svatého panensky počat Ježíš Kristus. Většina loretánských kaplí vznikla během 17. a 18. století a jen v Česku jich bylo přibližně sto. Dnes byste jich napočítali asi šedesát.
 

Nejznámější loreta v Česku

Jak rychle lorety vznikaly, tak rychle také mizely. Řadu půvabných staveb vymazaly josefinské reformy, další kaple zanikly později, kdy loretánský kult postupně upadal. V Česku jich zbylo asi šest desítek. Nejznámější je LoretaPraze na Loretánském náměstí. V osmiboké věži uprostřed loretánského průčelí se již 330 let nachází v Čechách naprosto unikátní hudební nástroj – barokní zvonkohra. Poprvé se rozezněla 15. srpna 1695 a v té době šlo o skutečnou pozoruhodnost.
 
Loretě ji věnoval bohatý malostranský obchodník Eberhard z Glauchova. Autorem 27 signovaných zvonků je amsterodamský městský zvonař a dělolijce Claude Fremy, který je zhotovil v rozmezí let 1683–91. Svěcení zvonků v Loretě roku 1695 před jejich umístěním na hodinovou věž se stalo velkolepou slavností. Každý zvon měl svého kmotra z řad vysoké šlechty, nad prvním z nich převzal patronát sám císař Leopold I.
 
Zvonkohra příchozí každou hodinu povzbuzuje k modlitbě dodnes: automat hraje každou celou hodinu barokní mariánský hymnus Maria Maria, a to v době, kde je otevřený celý areál Lorety.
 
Zajímají vás i další zvonkohry? Na Kudy z nudy víme, kde je najdete!
 

Dům, který letěl přes moře

Jak se chýše dostala ze Svaté země až do italského Loreta? Legenda říká, že maličký domek Panny Marie vzali na svá křídla andělé a přenesli jej z Nazaretu přes Jaderské moře až do italského městečka Loreto. Ve skutečnosti jej zřejmě ve 13. století nechala z Nazaretu do Itálie kámen po kameni převézt rodina Angeli.
 
Jak původní svatá chýše vypadá? Domek s rozměry asi 9x4 metry má stěny z pískovcového zdiva a cihel. Evropským doplněním originálu je čtvrtá stěna v místech, kde původní chýše v Nazaretu navazovala na jeskyni ve skále.
 
Svatá chýše v Itálii má ochranných obalů dokonce několik: nad renesančním bohatě zdobeným mramorovým kvádrem podle návrhu Donata Bramanteho z roku 1509, zmíněným coby „slupka“, se klene ještě pozdně gotická trojlodní bazilika Chiesa della Casa Santa ze druhé poloviny 15. století. Svatou chýši, která stojí přímo ve středu kostela, každý rok navštíví přibližně tři miliony lidí. Už v době baroka Loreto patřilo k nejvýznamnějším poutním místům Itálie.
 
Kopie této Santa Casy se pak jako houby po dešti objevovaly po celé Evropě. První kaple v českých zemích nechávaly stavět církevní řády a k nim se záhy přidali bohatí šlechtici, kteří se v Loretu zastavili na svých cestách po Evropě. Někdy šlo o barokní zbožnost, jindy o snahu vytvořit nové atraktivní poutní místo. Díky nim Česko dodnes patří k zemím s největší „hustotou“ loret na světě. Vydejte se za nimi s Kudy z nudy a poznejte barokní architekturu, která pulzuje legendami i zvukem proslulé zvonkohry pražské Lorety.
 

Příběhy a tajemství loretánských chýší: kde je najdete?

  • Z mnoha loretánských kaplí zbyly jen zříceniny kaplí v lesích či zámeckých parcích. Tak prozatím skončila i loretánská kaple zámeckém parku u hradu a zámku v Horšovském Týně, kterou už v roce 1584 založil baron Kryštof mladší Popel z Lobkovic. Stavba s netypickým osmibokým půdorysem byla podle data založení první stavbou svého druhu – tedy první loretou – v českých zemích. Nyní čeká na rekonstrukci, avšak staticky je v pořádku a má novou střechu. 
  • Loretánské kaple také slouží jako rodové pohřební kaple: například loretánskou kapli, kterou kolem roku 1623 nechal v Mikulově postavit kardinál František z Ditrichštejna, zničil v roce 1784 požár. Trosky lorety byly později přestavěné na Ditrichštejnskou hrobku.
  • Zajímavý příběh provází jednu z nejstarších loret – a možná nejstarší funkční loretu – v Čechách. Stojí v Hájku u Červeného Újezda, v půvabném poutním areálu se zahradou a loretánskou kaplí Navštívení Panny Marie. Nechal ji postavit Florián Jetřich Žďárský ze Žďáru jako poděkování za narození vytouženého syna. Základní kámen byl položen 12. června 1623, stavba trvala dva roky a po slavnostním vysvěcení se kaple okamžitě stala populárním poutním místem. Když však hrabě s manželkou vykonali pouť do italského Loreta, zjistili, že originální loretánská chýše vypadá jinak. Proto po návratu nechali kapli v Hájku strhnout a nahradili ji přesnější kopií podle italského vzoru. Druhou loretu můžete v Hájku vidět dodnes – a mimochodem se stala inspirací i pro mnohem známější pražskou Loretu. Hájek je oblíbeným poutním místem a také konečnou stanicí poutní cesty, lemované barokními kapličkami.
  • Mariánské melodie loretánské zvonkohry uslyšíte i venku, ale jedině při návštěvě Lorety se podíváte do Loretánské klenotnice. Uvidíte tu unikátní soubor cenných votivních darů Panně Marii Loretánské. Je tu i monstrance zvaná Pražské slunce, mistrovská barokní zlatnická práce, v níž je zasazeno přes šest tisíc diamantů. Údajně pocházejí ze svatebních šatů Ludmily Evy Františky hraběnky Krakowské z Kolowrat.
  • Krásné a skvěle udržované lorety si prohlédnete například v Rumburku či v Kosmonosech.
  • Bohatou a okázalou výzdobu loretánských kaplí vyvažuje prostý vnitřek svatých chýší: například v loretě ve Starém Hrozňatově je na stěnách režné zdivo s ostrovy původní omítky a s naznačenou klikatou trhlinou po blesku. Traduje se, že když do domku uhodil blesk, stavbu rozčísl a opadala omítka. Pouze tam, kde byla na stěně namalovaná Panna Marie, zůstala omítka nepoškozená.
  • K novému životu se podařilo vzkřísit Loretu na Spáleném vrchu u Vlašimi. Vznikla v roce 1704 a dříve byla vidět široko daleko. Dnes výhledu brání vzrostlé stromy, proto o památce, vzdálené jen tři kilometry od největšího města Kraje blanických rytířů mnozí ani nevědí. Přes tři sta let starou sakrální památku město převzalo jako zdevastovanou ruinu. Opravy trvaly více než patnáct let, Loreta byla dokončena v roce 2019. Pokud budete mít štěstí a podíváte se dovnitř, neváhejte: vlašimská loreta je unikátní svou andělskou hudbou. Interiéry loret by měly v maximální možné míře napodobovat původní mariánskou chýši, v níž ale není místo pro hudebníky. Ve vlašimské loretě je proto kůr umístěn na levé straně, čelem k oltáři. Vidět z lodi je však jen pět malých otvorů a k těm, kteří jsou v interiéru kaple, doléhá zvuk jakoby z dálky, shůry, od andělů.
  • Loretánské kaple se u nás často stavěly v uzavřených prostranstvích, obklopené ambity. Výjimečná je krytá Loreta se Svatými schody, přistavěná na počátku 18. století k severní straně minoritského kostela sv. Janů v Brně. Stavitel Mořic Grimm kapli obestavěl ambitem, do něhož zahrnul i dvě původní hřbitovní kaple, s kostelem loretu propojuje samostatný vchod.
  • U některých loretánských kaplí se stavěly takzvané Svaté schody, napodobující loretánské schodiště v Římě. Stupňů je dvacet osm, stejně jako schodů, které musel Ježíš vystoupat v Pilátově budově v Jeruzalémě. Schody vedou ve třech souběžných schodištích; po prostředním, které bývá nejširší, se stoupá jen po kolenou při modlitbách. Svaté schody můžete vidět třeba v ambitech loretánského areálu v Rumburku.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Loreta Praha – Loretánské zvonky lákají na návštěvu pražské Lorety Památky

Loreta Praha – Loretánské zvonky lákají na návštěvu pražské Lorety

V Praze na Hradčanech se již více než 300 let nachází pozoruhodný areál Lorety sestávající z ambitů, barokního kostela Narození Páně, Svaté chýše a věže s hodinami a světoznámou zvonkohrou.

Loretánská kaple v Rabštejně nad Střelou Památky

Loretánská kaple v Rabštejně nad Střelou

Nově je možné v Rabštejně nad Střelou navštívit loretánkou kapli. Přijďte si vypůjčit klíč od kaple do Info Café Četnická stanice, od středy do neděle, od 10:00 do 17:00 hodin.

Loreta v Boru u Tachova Památky

Loreta v Boru u Tachova

Loretánská kaple (Santa Casa) byla naproti borskému zámku vystavěna v roce 1668 majitelkou panství Isabelou Marií von Götzen, rozenou Trčkovou z Lípy. V roce 1685 byla kaple obehnána ambity. Poutě za Černou Pannou Marií (Černou Madonou) přilákaly do Boru tisíce poutníků.

Kaple Svatých schodů v Rumburku Památky

Kaple Svatých schodů v Rumburku

Kaple Svatých schodů v ambitu Lorety Rumburk připomíná pašijový příběh Ježíše Krista o odsouzení, utrpení a ukřižování. V Rumburku byl Ježíšův příběh zasazen do podmanivých, divadelně pojatých kulis. Jedná se o nejmladší poutní kapli Svatých schodů v českých zemích.

Loreta Chlumec nad Cidlinou Kultura

Loreta Chlumec nad Cidlinou

Byla postavena podle plánů Františka Maxmiliána Kaňky, který často spolupracoval s významným českým barokním architektem Janem Santinim Aichlem.

Klášter bosých karmelitánů ve Slaném Památky

Klášter bosých karmelitánů ve Slaném

Původně františkánský klášter, dnes klášter řádu bosých karmelitánů stojí při kostele Nejsvětější Trojice ve Slaném. Barokní stavba pochází z roku 1662. Karmelitáni zde nabízejí duchovní služby, ale i své produkty – vynikající klášterní džemy.

Loretánské náměstí v Praze Památky

Loretánské náměstí v Praze

Náměstí na Hradčanech mezi Pohořelcem a Hradčanským náměstím. V prostoru dnešního prostranství bývalo v 10. století pohřebiště a ve 14. století tržiště, součástí Hradčan se stal až za panování Karla IV., který město rozšířil a obehnal novými hradbami.

Expozice církevního umění v Loretě Rumburk Památky

Expozice církevního umění v Loretě Rumburk

Prohlídka česko-německé expozice nabízí zážitek pro všechny smysly. Výstavní prostory v mariánském poutním místě Loreta Rumburk jsou zpřístupněny od roku 2013.

Františkánský klášter v Hájku u Červeného Újezda Památky

Františkánský klášter v Hájku u Červeného Újezda

Františkánský klášter Hájek se zahradou a loretánskou kaplí, ležící osamoceně ve východní části obce Červený Újezd, zhruba 17 km západně od Prahy. Do kláštera vede poutní cesta z pražské Lorety.

Dietrichsteinská hrobka v Mikulově Památky

Dietrichsteinská hrobka v Mikulově

Hrobka Dietrichsteinů bývala dříve kostelem, který však roku 1784 vyhořel. Stavba tak byla přestavěna na hrobku v níž je nyní uloženo 45 rakví a 3 urny s ostatky příslušníků rodu Dietrichsteinů. Exteriéry i interiéry prošly rekonstrukcí a dnes slouží také jako galerie.

Loretánská kaple v Horšovském Týně Památky

Loretánská kaple v Horšovském Týně

Loretánská kaple v Horšovském Týně byla založena roku 1584 baronem Kryštofem mladším Popelem z Lobkovic. Lobkovic postavil loretánskou kapli jako připomínku své cestu do italské Lorety.

Minoritský kostel sv. Janů v Brně Památky

Minoritský kostel sv. Janů v Brně

Klášter minoritů v Brně byl založen kolem roku 1230. Minoritský řád je jediným v Brně, který již více než 750 let sídlí na stejném místě, a to na rohu ulic Orlí a Minoritské. Komplex je tvořen kostelem, Loretou se Svatou chýší, Svatými schody a dvěma klášterními budovami.

Poutní místo Kalvárie v Jaroměřicích u Jevíčka – inspirováno jerusalémskou Golgotou Památky

Poutní místo Kalvárie v Jaroměřicích u Jevíčka – inspirováno jerusalémskou Golgotou

Barokní kostel s komplexem dalších staveb nechal vybudovat v 16. století František Michal August Šubíř z Chobyně jako projev díků za odvrácení morové nákazy. Projekt vypracoval slavný architekt Jan Blažej Santini. Kostel má zajímavý půdorys ve tvaru šestilistu, inspirovaný jerusalémskou Golgotou.

Mariánské poutní místo Rokole u Bohdašína Památky

Mariánské poutní místo Rokole u Bohdašína

Půvabné poutní místo se zázračným pramenem, křížovou cestou, kaplí, kostelem a Loretou se nachází na kraji lesa nedaleko Nového Hrádku a patří do obce Bohdašín a farnosti Slavoňov. Původ tohoto poutního místa sahá jistě do dávné minulosti, neboť jméno Rokole je prastarý tvar slova "rokle".

Loretánská kaple s ambitem v Rumburku Památky

Loretánská kaple s ambitem v Rumburku

V areálu bývalého kapucínského kláštera v Rumburku se nachází loretánská kaple, která patří k architektonickým skvostům severních Čech. Loreta Rumburk je významným poutním místem Českého Švýcarska. V Loretě Rumburk se celoročně pořádají netradiční prohlídky, výstavy, koncerty a mše svaté.

Loreta Starý Hrozňatov – poutní areál Maria Loreto Památky

Loreta Starý Hrozňatov – poutní areál Maria Loreto

Na kopci nad Starým Hrozňatovem asi 5 km od Chebu stojí pozoruhodný areál Lorety s poutním kostelem sv. Ducha, jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst v Čechách i v Německu – Maria Loreto.

Loreta Kosmonosy Památky

Loreta Kosmonosy

K architektonickým skvostům města Kosmonosy patří Loreta. Byla postavena v letech 1702-1708 podle návrhu italského architekta Giovanni Alliprandiho na místě kostelíka svatého Martina. Areál Lorety je průběžně opravován a restaurován. O víkendech je zde zajištěn průvodce.

Královská cesta – nejkrásnější prohlídková trasa v Praze Příroda

Královská cesta – nejkrásnější prohlídková trasa v Praze

Královská cesta je název historické trasy centrem českého hlavního města Prahy, kudy procházely korunovační průvody českých králů, přijímajících poctu od občanů města. Cesta spojovala dvě důležitá královská sídla – Pražský hrad a Královský dvůr na Starém Městě pražském.

Kostelní věž sv. Václava v Mikulově Památky

Kostelní věž sv. Václava v Mikulově

Zvony na kostelní věži neodbíjí čas – o to se stará hodinový cimbál, z nichž nejstarší je z roku 1615 od renesančního zvonaře Jiřího Justa.

Největší zvonkohra České republiky – zvonkohra Loreta v Praze

Největší zvonkohra České republiky – zvonkohra Loreta v Praze

Zvonkohra Loreta na pražském hradě zní (v době, kdy má otevřeno) každou hodinu. Je v ní umístěno 27 zvonků. Autorem všech třiceti signovaných zvonků je amsterodamský městský zvonař a dělolijce Claudy Fremy, který je zhotovil v rozmezí let 1683-91.

Poutní trasy: z Prahy k loretě v Hájku

Poutní trasy: z Prahy k loretě v Hájku

Santa casa, svatá nebo loretánská chýše, Loreta: názvy jsou různé, podoba stejná. V Česku jich napočítáte asi šedesát. Nejznámější je Loreta se zvonkohrou v Praze na Loretánském náměstí, ale dnešní výlet povede jinam, k jedné z nejstarších loret u nás. Stojí v klášteře Hájek kousek od Červeného Újezda.

10 tipů na výlety za zvonkohrami aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů na výlety za zvonkohrami aneb ve stínu i na výsluní

Možná máte bambusovou nebo kovovou zvonkohru doma na zahradě, ale zaposlouchejte se někdy do harmonických tónů velkých zvonkoher. Zvláštní hudební stroje hrají nejrůznější melodie, od lidových a církevních písní přes populární melodie až po vánoční koledy. Někde dokonce i zvonkohry odlétají na Velikonoce společně s kostelními zvony do Říma.

Kaple Loreta u Vlašimi Památky

Kaple Loreta u Vlašimi

Loreta na Spáleném vrchu u Vlašimi pochází z roku 1704. Jejím zakladatelem byl František Antonín hrabě z Weissenwolfu. K loretě směřuje alej vzrostlých, chráněných stromů. Kaple se nachází na vyvýšené terase, přístupné dvojramennými schodišti.

Kostel Panny Marie Andělské – první kapucínská stavba v Čechách Památky

Kostel Panny Marie Andělské – první kapucínská stavba v Čechách

V dolní části Loretánského náměstí na Hradčanech stojí prostá jednolodní sakrální budova, kostel Panny Marie Andělské, nedílná součást areálu kapucínského kláštera. Je to nejstarší stavební celek řádu kapucínů v Čechách.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (12.7. – 13.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Moře u Mělníka – 6. ročník festivalu dobrého jídla, divadla a hudby, Aperol Spritz & Prosecco Festival 2025 – Beroun, Mirai Summer Fest, Prohlídky zámku Kačina s duchem Rudym, Bluestone Fest 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
11. červenec 2025 6:00
Zážitky, Praha

Festival pouličního divadla Za dveřmi míří do Prahy

Pražský festival pouličního divadla Za dveřmi přiveze do Prahy už posedmnácté netradiční divadelní podívanou – na třech pražských lokalitách se můžete těšit na divadelní a hudební představení, performance, loutkoviště, kabinet kuriozit, workshopy, program pro děti nebo tančírnu. Od 9. do 15. července 2025 jste zváni do Holešovické tržnice, na Mariánské náměstí a na dvůr holešovického Holportu na ostrově Štvanice. Vstup na festival je tradičně zdarma.
9. červenec 2025 15:32
Zážitky, Praha

Letošní Letní Letná vás okouzlí – těšte se na českou novocirkusovou scénu

Program festivalu Letní Letná, který se letos koná 13. až 31. 8. 2025, zaručuje každý rok také přehlídku české novocirkusové scény. Dvaadvacátý ročník je příležitostí vidět poprvé dvě nové inscenace tuzemských umělců. Z tématu sousedských vztahů a života na sídlišti čerpá performerka a mimka Michaela Stará v představení Od vedle! Obrazotvornost obohatí Divoké husy, za nimiž na cirkusový výlet vezmou FysioART & MOVE Ostrava zejména děti. Vedle dvou premiér zve Letní Letná dále na řadu dalších tuzemských produkcí nového cirkusu, které u nás vznikly za poslední rok. Zahajovací inscenací pak bude působivé Stvoření. Mýtus o vzniku světa s pomocí akrobacie a ohně převypráví 13. srpna Blackout Paradox.
9. červenec 2025 10:00
Zážitky, Praha

Fascinace rostlinami a příběhy živoucích pokladů: Botanická zahrada v Troji zve na letní výstavu

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji připravila na letní období lákavý program. Od 4. července do 31. srpna se na výstavě Fascinace rostlinami: Příběhy živoucích pokladů seznámíte se světem rostlin, které v průběhu dějin lidstvo obzvláště lákaly a jejich pěstování způsobilo hotový poprask. Ve výstavním sále i ve venkovních expozicích bude možno procházet historií pěstování vzácných nebo cizokrajných rostlin v našich klimatických podmínkách. Výstavu doprovodí i živé exponáty a historické artefakty spojené s dovozem a pěstováním rostlin. Během léta si návštěvníci užijí i rozkvetlou zahradu plnou letniček a letních trvalek.
9. červenec 2025 8:00
Příroda, Praha

Cesty za uměním: vévodkyně Markéta, démoni, kubistické zrůdy a nejošklivější díla světa

Markéta Pyskatá má smůlu – její portrét je ukázkou snad nejslavnější ošklivosti v dějinách malířství. Zdaleka ale není jediná. Ošklivá vévodkyně, démoni španělských malířů, kubistické obludy i české sochy, které pobouřily Evropu – tady je přehlídka uměleckých děl, která si na stěnu pověsí jen hodně odvážní sběratelé.
8. červenec 2025 10:02
Kultura, Praha

Objevte expozici českého kubismu v Bauerově vile!

Bauerova vila od Josefa Gočára nedaleko Kolína otevřela bránu pro veřejnost. Uměleckoprůmyslové museum v Praze v ní umístilo další expozici českého kubismu. Jedinečnou vilu, kterou architekt Josef Gočár navrhl pro velkostatkáře Adolfa Bauera v malé obci Libodřice na Kolínsku, otevřelo pro veřejnost Uměleckoprůmyslové museum v Praze.
8. červenec 2025 10:00
Kultura, Praha

Jak se žilo v zaniklém pražském Podskalí zjistíte v Podskalské celnici

Podskalská celnice na pražské Výtoni je jednou z posledních připomínek někdejšího života „lidí od vody“ – vorařů, dřevařů, pískařů či ledařů, kteří měli svůj domov v dnes již zaniklém Podskalí. Právě v této památné budově naleznete expozici, která připomíná život na Vltavě, stará řemesla i zaniklé Podskalí.
8. červenec 2025 7:00
Kultura, Praha

Tradiční Francouzský trh se letos bude konat opět na Kampě

Francouzský trh v Praze je na začátku léta oblíbenou a očekávanou akcí. Na francouzské speciality, hudbu i atmosféru se můžete těšit i letos, a to 10. až 13. července 2025. Po několika letech se opět vrací na tradiční místo, nedaleko Karlova mostu, na náměstí Na Kampě! Mimo francouzských lahůdek zde naleznete všemožné dobroty z celé Evropy.
7. červenec 2025 14:00
Gurmánská turistika, Praha