Jak se svatá chýše dostala do italského Loreta? Legenda koluje v několika verzích: ta nejhezčí říká, že do Itálie přenesli domek přes moře andělé, ve skutečnosti jej zřejmě ve 13. století nechala z Nazaretu kámen po kameni převézt rodina Angeli.
Jak prapůvodní obydlí Panny Marie vypadá? Jde o domek s rozměry asi 9x4 metry se stěnami z pískovcového zdiva a cihel. Evropským doplněním originálu je čtvrtá stěna v místech, kde původní chýše v Nazaretu navazovala na jeskyni ve skále.
Svatá chýše v Itálii má ochranných obalů dokonce několik: nad renesančním bohatě zdobeným mramorovým kvádrem podle návrhu
Donata Bramanteho z roku 1509, zmíněným coby „slupka“, se klene ještě pozdně gotická trojlodní
bazilika Chiesa della Casa Santa ze druhé poloviny 15. století. Svatou chýši, která stojí přímo ve středu kostela, každý rok navštíví přibližně tři miliony lidí.
Inspirace z cest
Už v době baroka
Loreto patřilo k
nejvýznamnějším poutním místům Itálie. První kaple v českých zemích nechávaly stavět církevní řády a k nim se záhy přidali bohatí šlechtici, kteří se v Loretu zastavili na svých cestách po Evropě. Někdy šlo o barokní zbožnost, jindy o snahu vytvořit nové poutní místo.
Jak rychle lorety vznikaly, tak rychle také mizely. Řadu půvabných staveb vymazaly josefinské reformy, další kaple zanikly později, kdy loretánský kult postupně upadal. V Česku jich zbylo asi šest desítek, a to od zřejmě nejznámější
Lorety se zvonkohrou v Praze na Loretánském náměstí přes krásné a skvěle udržované lorety v
Rumburku či v
Kosmonosech až po
zříceniny kaplí v lesích či zámeckých parcích. Loretánské kaple také slouží jako rodové pohřební kaple: například
vůbec první loretánskou kapli v českých zemích, kterou po roce 1623 nechal v
Mikulově postavit kardinál František z Ditrichštejna, zničil v roce 1784 požár. Trosky areálu byly později přestavěné na
Ditrichštejnskou hrobku.
Obnovená Loreta u Vlašimi
K novému životu se podařilo vzkřísit
Loretu na Spáleném vrchu u
Vlašimi. Vznikla v roce 1704 a dříve byla vidět široko daleko. Dnes výhledu brání vzrostlé stromy, proto o památce, vzdálené jen tři kilometry od největšího města
Kraje blanických rytířů mnozí ani nevědí. Přes tři sta let starou sakrální památku město převzalo jako zdevastovanou ruinu. Opravy trvaly více než patnáct let, Loreta byla dokončena v roce 2019. Podívat se sem můžete jen jednou v roce, při pouti při příležitosti narození Panny Marie. V neděli nejblíž tomuto datu (začátkem září) se tu slouží mše, příležitostně se konají svatby.
Pokud ale budete mít možnost, neváhejte: vlašimská loreta je unikátní svou
andělskou hudbou. Interiéry loret by měly v maximální možné míře napodobovat původní mariánskou chýši, v níž ale není místo pro hudebníky. Ve vlašimské loretě je proto kůr umístěn na levé straně, čelem k oltáři. Vidět z lodi je však jen pět malých otvorů a k těm, kteří jsou v interiéru kaple, doléhá zvuk jakoby z dálky, shůry, od andělů.
Tři zajímavosti našich loret
- Bohatou a okázalou výzdobu loretánských kaplí vyvažuje prostý vnitřek svatých chýší: například v loretě ve Starém Hrozňatově je na stěnách režné zdivo s ostrovy původní omítky a s naznačenou klikatou trhlinou po blesku. Traduje se, že když do domku uhodil blesk, stavbu rozčísl a opadala omítka. Pouze tam, kde byla na stěně namalovaná Panna Marie, zůstala omítka nepoškozená.
- U některých loretánských kaplí se stavěly takzvané Svaté schody, napodobující loretánské schodiště v Římě. Stupňů je dvacet osm, stejně jako schodů, které musel Ježíš vystoupat v úřední Pilátově budově v Jeruzalémě. Schody vedou ve třech souběžných schodištích; po prostředním, které bývá nejširší, se stoupá jen po kolenou při modlitbách. Svaté schody můžete vidět třeba v ambitech loretánského areálu v Rumburku.
- Loretánské kaple se u nás často stavěly v uzavřených prostranstvích, obklopené ambity. První loretánský kostel nad svatou chýší vznikl v Mikulově, ale poničil jej požár a nedochoval se. Výjimečná je krytá Loreta se Svatými schody, přistavěná na počátku 18. století k severní straně minoritského kostela sv. Janů v Brně. Stavitel Mořic Grimm kapli obestavěl ambitem, do něhož zahrnul i dvě původní hřbitovní kaple, sv. Ivy a sv. Josefa, s kostelem ji propojuje samostatný vchod.