Vodní nádrž vznikla na Flájském potoce v roce 1963 za účelem zásobení vodou podkrušnohorské oblasti. Přehradní hráz je betonová, pilířová (tedy uvnitř dutá), jediná svého druhu v České republice.
Přehrada z let 1951 až 1963 je
jedinou betonovou pilířovou v zemi, i díky tomu je zařazena mezi kulturní památky. Další podobná přehrada je až ve
Švýcarsku.
Výška je 58,5 m, délka v koruně 459 m.
Vodní plocha zaujímá 149 ha a maximální hloubka dosahuje 57 m. Voda je vedena štolou tlakového převaděče nad obec Meziboří k malé elektrárně a úpravně vody.
Koncem května pořádá pravidelně Povodí Ohře
Den otevřených dveří, kdy se můžete podívat na vnitřní strukturu přehrady a nechat se fascinovat technickým řešením, které drží obrovskou masu vody.
Kvůli ochraně vody jinak smí
veřejnost jen na silnici kolem přehrady a přes hráz. Kromě funkce nádrže na pitnou vodu Fláje zároveň slouží jako protipovodňová ochrana pro území pod hrází. Vodní dílo je
zásobárnou pitné vody pro
Most, Litvínov, Bílinu, Duchcov a
Teplice.
Pod přehradou se nachází
Flájský plavební kanál postavený již v 16. století, který je asi 5 km dlouhý a je zakončen 75 m vysokým umělým vodopádem. Místo je oblíbeným výletním cílem cyklistů.
Vyhledávané jsou sjezdy přes
Klíny, Dlouhou Louku nebo Mikulov. Přilehlá obora je otevřená pro průjezd na kole od 1.7. do 31.8. Kolem vodní nádrže vede také
34 kilometrů dlouhá cyklotrasa nazvaná Jeden kopec za druhým. Trasa překonává převýšení 563 metrů.
Vodní nádrž na Flájském potoce byla postavena v roce 1963 a jejím hlavním účelem bylo zásobení vodou podkrušnohorské oblasti.
Přehradní hráz je betonová, pilířová, což znamená, že je uvnitř dutá. Je to jediná taková hráz v České republice.
Je zařazena mezi kulturní památky, protože přehrada je unikátní betonovou pilířovou konstrukcí, která nemá obdobu v České republice a další podobná přehrada je až ve Švýcarsku.
Výška přehrady je 58,5 m, délka v koruně je 459 m, vodní plocha zaujímá 149 ha a maximální hloubka vody dosahuje 57 m.
Veřejnost má přístup pouze na silnici kolem přehrady a přes hráz. Navíc, Povodí Ohře pořádá koncem května Den otevřených dveří, kdy je možné podívat se na vnitřní strukturu přehrady.
Kromě funkce nádrže na pitnou vodu zároveň slouží jako protipovodňová ochrana pro území pod hrází.
Flájský plavební kanál se nachází pod přehradou, byl postaven již v 16. století, je dlouhý asi 5 km a zakončený 75 m vysokým umělým vodopádem.
V okolí přehrady je populární cykloturistika. Dále se nachází 34 kilometrů dlouhá cyklotrasa nazvaná 'Jeden kopec za druhým'. Přilehlá obora je také otevřená pro průjezd na kole od 1.7. do 31.8. a sjezdy přes Klíny, Dlouhou Louku nebo Mikulov jsou mezi cyklisty vyhledávané.
Vodní dílo zásobuje pitnou vodou města Most, Litvínov, Bílina, Duchcov a Teplice.
Den otevřených dveří, který se pořádá koncem května, poskytuje veřejnosti možnost nahlédnout do vnitřní struktury přehrady a seznámit se s technickými řešeními, které umožňují udržení obrovské masy vody.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.