Andrejšky tvoří zajímavé až bizarní skalní útvary rozkládající se v délce asi 300 metrů. Tento skalní buližníkový hřbet leží na severozápadním úbočí vrchu Radyně, v blízkosti obce Starý Plzenec.
V blízkosti zříceniny
hradu Radyně se nachází
přírodní památka Andrejšky.
Chráněny jsou jen 2 hektary
vypreparovaných buližníkových skal bizarních tvarů, využívaných horolezci. Buližníkový kamýk je dlouhý asi 300 metrů, široký 20 a prochází středem území.
Některé útvary jsou až 16 metrů vysoké. Skály lemuje
kamenné moře, tvořené velkými skalními bloky.
Celé území
vzniklo mrazovým zvětráváním v periglaciálním období. Skály jsou porostlé lišejníky, mechorosty a kapradinami. Nejobvyklejší jsou kapraď samec, osladič obecný a kapraď rozložená. V rozsedlinách i skalních štěrbinách se uchytily borovice, břízy a ve skromných podmínkách některé vypadají jako bonsaje. Stromy i okolní porosty patří do kategorie ochranného lesa, celé území je obklopeno smrkovými monokulturami.
Poznejte přírodní památku Andrejšky s bizarními skalními útvary v délce 300 metrů u Starého Plzence. Ideální místo pro horolezce.
Přírodní památka Andrejšky je oblast s bizarními skalními útvary, které se rozkládají v délce asi 300 metrů na severozápadním úbočí vrchu Radyně u obce Starý Plzenec.
Chráněný je areál o velikosti 2 hektarů bizarně vypreparovaných buližníkových skal.
Na území se vyskytují lišejníky, mechorosty a kapradiny, ale také borovice a břízy, které někdy rostou v podobě bonsají.
Oblast je obklopena smrkovými monokulturami a patří do kategorie ochranného lesa.
Oblast vznikla procesem mrazového zvětrávání v periglaciálním období.
Přírodní památka je oblíbeným místem pro horolezce z důvodu množství bizarních skalních útvarů.
Skalní útvar má délku přibližně 300 metrů a šířku 20 metrů.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.