
Ačkoli slovo
bonsai či
bonsaj pochází z japonštiny a ve volném překladu znamená strom v misce, zvláštní druh zahradnického umění vznikl před více než dvěma tisíci lety v Číně. Každý stromek je uměleckým dílem, jehož hodnota se s každým dalším rokem zvyšuje. Ve sbírkách nadšených pěstitelů najdete kousky staré sto i více let, ovšem patrně vůbec nejstarší bonsaj ve střední Evropě spatříte v
Botanické zahradě v
Liberci.
Jasmínový pomerančovník je přibližně
140 centimetrů vysoký, váží 100 kilo a je mu již přes 340 let! Pro vaši představu: když vyrašil, psal se rok 1679. V Českém království vládl Leopold I., na francouzském trůnu seděl král slunce Ludvík XIV. a benediktinský mnich Dom Pérignon právě objevil tajemství přípravy šampaňského.
Bonsaje od jara do léta: FlorExpo, Flora Olomouc

V termínu
10. – 12. dubna 2025 se v Přerově uskuteční výstava
FlorExpo Jaro. Kromě záplav krásných jarních květů a dalšího rozmanitého zboží pro dům a zahradu zde najdete i bonsaje. Povídat se o nich bude i v odborných přednáškách a zájemci si mohou zkusit workshop tvarování, nebo si nechat bezplatně poradit v poradně pro zahrádkáře.
XXVIII. Národní výstava bonsají a suiseki České bonsajové asociace se uskuteční
24. – 27. dubna 2025 na výstavišti Flora Olomouc v rámci mezinárodní květinové a zahradnické výstavy
Flora Olomouc 2025. Každý den povede některý z odborníků komentované prohlídky a předvedeny budou ukázky tvarování bonsají. Po celé dny bude k dispozici i poradna a prodej bonsají.
Od
30. května do 1. června 2025 se uskuteční
Mezinárodní výstava bonsají Třinec. Letos je to již XXXV. ročník. V doprovodném programu můžete zhlédnout demo úpravy bonsají i přípravu a degustaci japonských čajů. Na začátku
července,
4. – 7. 7. 2025, se koná
letní výstava bonsají na krásném
zámku v Libochovicích. Na místě můžete získat cenné rady, zakoupit bonsaje či odbornou literaturu.
Podzim ve znamení bonsají: Floria Kroměříž a Prostějov

Ve dnech
12. až 14. září 2025 připraví Bonsai klub Haná
výstavu bonsají na nádvoří
zámku Prostějov na Pernštýnském náměstí. I zde bude součástí výstavy poradenská služba, ukázky tvarování, prodej rostlin, bonsají a misek i pro pokojové bonsaje. Pěstitelé "stromů v misce" by neměli vynechat ani
Floriu Kroměříž, která se letos koná
od 3. do 5. října 2025. Každý rok na podzim hostí výjimečnou národní
expozici desítek bonsají a kamenů suiseki, spojenou s odbornými workshopy, přednáškami či ukázkami starobylého japonského aranžování květin – tzv.
ikebany.
Kde navštívit bonsaje po celý rok?

Kromě
Botanické zahrady v
Liberci jsou i další místa, kde si můžete prohlédnout bonsaje po celý rok. Největší je
Bonsaimuseum Isabelia ve
Starém Městě na Moravě. Zdejší zahrada je takové malé Japonsko. Pan Josef Valuch, který muzeum založil, se věnuje pěstování bonsají více než třicet let a dosahuje v tomto oboru světové úrovně. Zdejší bonsaje pravidelně prezentují na prestižních evropských výstavách. Poradí vám zde se vším a nabídnou vše, co k pěstování bonsají potřebujete.

U
Nového Města na Moravě se nachází
Japonská zahrada ve Sněžném. V zahradě koncipované podle budhistických a šintoistických tradic najdete horskou scenérii i s pramenem řeky a horským jezerem, množství kamenů, mnoho postupně vysazovaných rostlin i stálou výstavu bonsají. Velký výběr bonsají v různých stupních vývoje nabízí i
Bonsai zahrada v Boskovicích. Rádi vám pomohou i s tvatováním vašich donesených stromků. V japonském stylu s jezírkem je
Bonsai zahrada Kněžves, kde se dozvíte také něco o japonském umění
suiseki. A nakonec
překrásná japonská zahrada, místo pro chvíle klidu a rozjímání v každém ročním období, je jednou z venkovních expozic
Botanické zahrady Praha.
Objevte umění bonsají v České republice v roce 2025. Navštivte výstavy, workshopy a historické sbírky bonsají.
Bonsai je zvláštní druh zahradnického umění, ve kterém se stromy pěstují v miniaturizované formě v misech nebo kontejnerech.
Umění bonsai vzniklo před více než dvěma tisíci lety v Číně.
V roce 2025 se budou konat výstavy jako FlorExpo, XXVIII. Národní výstava bonsají a suiseki, Mezinárodní výstava bonsají Třinec a mnoho dalších.
Bonsaje mohou žít stovky let. Například v Botanické zahradě v Liberci je bonsaj jasmínového pomerančovníku, který je starý přes 340 let.
Hlavní akce zahrnují výstavy jako Floria Kroměříž, FlorExpo a Mezinárodní výstava bonsají Třinec. Důležité lokace zahrnují Botanickou zahradu v Liberci a Bonsai zahradu v Boskovicích.
Bonsaje jsou k dispozici po celý rok v Botanické zahradě v Liberci, Bonsaimuseum Isabelia ve Starém Městě na Moravě a jiných místech.
Na výstavách se často pořádají odborné přednášky, workshopy tvarování a komentované prohlídky vedené experty.
Každý bonsaj lze považovat za umělecké dílo s hodnotou, která se zvyšuje každým dalším rokem.
Na venkovních výstavách návštěvníci mohou vidět živé ukázky tvarování bonsají, zúčastnit se workshpů a koupit bonsaje.
Nejstarší bonsaj ve střední Evropě, který lze spatřit, je jasmínový pomerančovník starý přes 340 let, umístěný v Botanické zahradě v Liberci.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.