Lokalita se nachází v prostoru staré pískovny u Frýdeckého potoka na území obcí Václavovice a Šenov, asi 10 km jihovýchodně od Ostravy. Území bylo pro svůj přírodovědný význam zařazeno mezi tzv. evropsky významné lokality v rámci evropské soustavy chráněných území Natura 2000.
Přibližně v průběhu 60. lét 20. století byla v území
prováděna těžba písku, čímž vznikly vodní plochy (tůně), které byly
kolonizovány obojživelníky včetně čolka velkého.
Těžba písku a zachování alespoň části vodních ploch, přispělo k vytvoření biotopů čolka. Při ukončení těžby došlo k postupnému
samovolnému zarůstání lokality dřevinami a velká část plochy pískovny byla využívána k ukládání zeminy a odpadu. V současné době tyto negativní vlivy v omezené míře přetrvávají a v území jsou vytvářeny nové černé skládky.
V území se vyskytuje čolek velký, díky němuž bylo území z
ařazeno mezi evropsky významné lokality a další druhy obojživelníků – čolek obecný, čolek horský, rosnička zelená, skokan hnědý, skokan zelený a kuňka obecná.
Objevte přírodní památku Václavovice, která je domovem vzácných druhů obojživelníků a chráněna v soustavě Natura 2000.
Přírodní památka Václavovice je lokalita u staré pískovny poblíž Frýdeckého potoka, která je chráněna v rámci evropské soustavy chráněných území Natura 2000.
Oblast byla zařazena mezi evropsky významné lokality kvůli svému přírodovědnému významu a přítomnosti vzácných druhů obojživelníků.
V oblasti se vyskytuje čolek velký, čolek obecný, čolek horský, rosnička zelená, skokan hnědý, skokan zelený a kuňka obecná.
Těžba písku a zachování části vytvořených vodních ploch po ukončení těžby přispěly k vytvoření ideálních biotopů pro čolka.
Po ukončení těžby písku došlo k postupnému zarůstání lokality dřevinami a části plochy byla využívána pro ukládání zeminy a odpadu.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.