ÚvodAktualityOslavte Světový den žab jejich pozorováním v přírodě
Příroda

Oslavte Světový den žab jejich pozorováním v přírodě

Na 20. března připadá každoročně Světový den žab, který se slaví od roku 2009 a měl by sloužit ke zlepšení povědomí o žábách a krizi, v níž se ocitly. Jsou jednou z nejohroženějších skupin živočichů, neboť mají nároky na specifické podmínky pro svoji reprodukci. U nás v České republice žije 13 druhů žab a 8 druhů mloků. Právě nyní, když probíhá reprodukční období, je můžeme spatřit snadněji, než jindy, neboť i druhy, které žijí převážně na souši, se na jaře objevují u tůněk, rybníků a v mokřinách, aby v nich nakladly vajíčka. Nejběžnějšími druhy našich žab jsou skokan zelený, ropucha obecná, kuňka obecná, skokan hnědý nebo rosnička zelená. K nejohroženějším druhům v ČR patří ropucha krátkonohá. Udělejte si výlet na místa, kde můžete tyto roztomilé živočichy poznat blíže. Věděli jste například, že se skokan může dožít až 18 let anebo, že když žáby skočí do vody, zavírají při tom oči?
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Velký a Malý háj v Odoleně Vodě Příroda

Velký a Malý háj v Odoleně Vodě

Velký a Malý háj tvoří významné krajinné prvky. Jsou smíšeným, místy přirozeným lesem s výrazným podílem dubu letního. Pro své přírodní hodnoty se větší partie obou lesů staly součástmi biocenter a biokoridorů, tedy těch částí krajiny, které ji nejvíce stabilizují a chrání před nepříznivými vlivy.

Přírodní areál Gliňoč v Bohumíně Příroda

Přírodní areál Gliňoč v Bohumíně

V městské části Skřečoň v Bohumíně se nachází přírodní areál, kde budou vybudovány nové vodní plochy, hadníky, broukoviště i hnízdiště pro chráněné druhy zvířat. Areál bude revitalizován do roku 2020.

Milská stráň v Přírodním parku Džbán Příroda

Milská stráň v Přírodním parku Džbán

Přímo uprostřed přírodního parku Džbán v okrese Rakovník bylo v roce 1988 vyhlášeno chráněné území k ochraně zajímavých teplomilných společenstev slínovcovitých, tzv. bílých strání. Pozoruhodné je zde zejména jedno z nejbohatších českých nalezišť vstavače nachového.

Lom Na plachtě – přírodní památka nedaleko od Prahy Příroda

Lom Na plachtě – přírodní památka nedaleko od Prahy

Nedaleko od Prahy v blízkosti obce Třebohostice najdete dnes již zatopený lom. Bývalý lom se nachází na chráněném území.

Černovírské slatiniště s Černovírskou kyselkou Příroda

Černovírské slatiniště s Černovírskou kyselkou

Černovírské slatiniště patří k přírodovědecky nejpozoruhodnějším lokalitám na střední Moravě. Krajinářsky působivé lučinaté území s rozptýlenou zelení, lučními tůněmi a lužním lesem se nachází na předměstí Olomouce, mezi městskými čtvrtěmi Černovír a Chválkovice a obcí Hlušovice.

Přírodní památka Slavonické rybníky Příroda

Přírodní památka Slavonické rybníky

Lokalita Slavonických rybníků u Slavonic na Jindřichohradecku je od roku 2023 zvláště chráněným územím. Vyskytují se zde vzácní čolci, vážky, ale také houby a řasy.

Drnovický mokřad – Žumpy Příroda

Drnovický mokřad – Žumpy

Přírodní zajímavost Drahanské vrchoviny představují vodní tůně v Kopaninách zvané Žumpy.

Přírodní rezervace Rathsam Příroda

Přírodní rezervace Rathsam

Přírodní rezervace Rathsam v obci Pomezná byla v roce 1990 vyhlášená jako přírodní výtvor a v roce 1998 jako rezervace. Území chrání meandrující soutok Ohře a Reslavy a přilehlé mokřady.

Rybník Černý Nadýmač Příroda

Rybník Černý Nadýmač

Nadýmač je označení pro rybník, který napájí podzemní pramen nebo studánka. V tomto případě se označení vžilo jako název s přívlastkem Černý – jméno dostal podle tmavě zbarvené vody. Výjimečnost rybníka spočívá ve výskytu vzácných rostlin, kvůli nimž probíhá tzv. letnění, pravidelné vypouštění vody.

Národní přírodní rezervace Radostínské rašeliniště Příroda

Národní přírodní rezervace Radostínské rašeliniště

Na plochém rozvodí s rozvětvením vod do řek Sázavy a Doubravy asi kilometr od obce Radostín vzniklo rašeliniště s výměrou cca 35 hektarů s hloubkou rašelinných vrstev až 3,26 m.

Přírodní památka Václavovice – pískovna u Ostravy Příroda

Přírodní památka Václavovice – pískovna u Ostravy

Lokalita se nachází v prostoru staré pískovny u Frýdeckého potoka na území obcí Václavovice a Šenov, asi 10 km jihovýchodně od Ostravy. Území bylo pro svůj přírodovědný význam zařazeno mezi tzv. evropsky významné lokality v rámci evropské soustavy chráněných území Natura 2000.

Přírodní památka Manušické rybníky Příroda

Přírodní památka Manušické rybníky

Přírodní památka a evropsky významná lokalita Manušické rybníky se nachází v obci Horní Libchava v okrese Česká Lípa. Jedná se o soustavu sedmi malých rybníků, napájených kanálem ze Šporky. Předmětem ochrany jsou mokřadní a vodní biotopy a druhy na ně vázané, především populace kuňky ohnivé.

Chráněná přírodní rezervace Vidnavské mokřiny Příroda

Chráněná přírodní rezervace Vidnavské mokřiny

Rezervace Vidnavské mokřiny v Javornickém výběžku, těsně u státní hranice s Polskem, se rozkládá na ploše 32 ha v nejnižším místě okresu Jeseník – 222 metrů nad mořem. Ve starší literatuře je území zmiňováno pod názvem "Vidnavské loučky" a historicky patří městu Vidnava.

Kozmické ptačí louky s pozorovatelnou Petra Čolase Příroda

Kozmické ptačí louky s pozorovatelnou Petra Čolase

U Kozmic na Hlučínsku, v povodí řeky Opavy, mezi městy Opavou a Ostravou, najdete oblast, kde má voda hlavní slovo. Zdejší nivní louky jsou domovem hmyzu, žab a především ptactva. Hluboko v území byla umístěna sedmimetrová pozorovatelna s přístupovým chodníkem a sedmi informačními tabulemi.

Historická vodní nádrž a tůně v Jablonském lese u Letohradu Příroda

Historická vodní nádrž a tůně v Jablonském lese u Letohradu

Historickou vodní nádrž a dvě tůně v navštěvovaném Jablonském lese u Letohradu v Pardubickém kraji obnovily Lesy ČR. Díla zadrží vodu v krajině, přispějí k ochraně obyvatel místní části Orlice před povodní a vyhovují fauně i flóře.

Přírodní památka Boukal Příroda

Přírodní památka Boukal

Rybník Boukal se nachází v katastru obce Něžovice ležící 1 km od obce Zbelítov a 2 km severozápadně od Milevska. Jedná se o lesní rybník s rozsáhlými porosty rákosin a ostřic, který je od roku 1985 klasifikován jako přírodní památka.

Přírodní rezervace Bedřichovka u Orlického Záhoří Příroda

Přírodní rezervace Bedřichovka u Orlického Záhoří

Rezervace Bedřichovka chrání vzácnou flóru i faunu. Z rostlin zde roste bledule jarní, prstnatec májový, pcháč různolistý, upolín nejvyšší, či růže alpská. Rezervace je hnízdištěm pro mnoho druhů ptáků. Svůj domov zde má celosvětově chráněný chřástal polní.

Expozice Svět v podzemí v ZOO Plzeň Příroda

Expozice Svět v podzemí v ZOO Plzeň

Ačkoliv v zoologických zahradách bývají budovány expozice sklepů nebo noční pavilony, rozsah a charakter plzeňské expozice nemá v ČR ani blízkém okolí obdoby. V bývalém německém krytu generálního štábu protiletecké obrany z roku 1941 zde zpřístupnili prohlídkový okruh, věnovaný životu pod zemí.

Rok 2025 je rokem obojživelníků – poznejte a pomáhejte žábám, čoklům a mlokům

Rok 2025 je rokem obojživelníků – poznejte a pomáhejte žábám, čoklům a mlokům

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) vyhlásil rok 2025 Rokem obojživelníků. Věděli jste, že se u nás nachází 21 druhů těchto živočichů? O jejich způsobu života se zájemci dozví díky aktivitám ČSOP – po celé České republice budou probíhat zajímavé programy, díky kterým se veřejnost dozví více o této zajímavé skupině živočichů a o možnostech jejich ochrany. Zároveň letos ČSOP nabízí pro aktivity na pomoc obojživelníkům, a to včetně finanční podpory.

Veltrubský luh Příroda

Veltrubský luh

Přírodní rezervace Veltrubský luh o rozloze cca 99 ha se nachází mezi obcí Veltruby a pravým břehem řeky Labe v okrese Kolín. Zachoval se lužní les převážně listnatých stromů, mokřadů, niv a tůní a najdete tu také největší tůň v Polabských luzích.

Naučná stezka Rejvíz k Velkému mechovému jezírku Příroda

Naučná stezka Rejvíz k Velkému mechovému jezírku

Naučná stezka Rejvíz se nachází ve stejnojmenné národní přírodní rezervaci rozprostírající se v severovýchodní části Hrubého Jeseníku. Stezka v délce cca 3 km vede do středu největšího moravského rašeliniště k Velkému mechovému jezírku.

Přírodní památka U Strejčkova lomu Příroda

Přírodní památka U Strejčkova lomu

Přírodní památkou je zbytek původní teplomilné travnaté stepi v bývalém vápencovém lomu a jeho okolí. Na jaře tu můžete spatřit velké fialové květy ohroženého koniklece velkokvětého. Pozoruhodné jsou také některé stepní druhy motýlů.

Přírodní park Botič – Milíčov s naučnou stezkou Povodím Botiče Příroda

Přírodní park Botič – Milíčov s naučnou stezkou Povodím Botiče

Přírodní park Botič – Milíčov se nachází na jihovýchodě Prahy. Byl zřízen roku 1968 a předmětem ochrany jsou především nivy podél meandrujícího Botiče a Pitkovického potoka včetně Milíčovského lesa s rybníky. Spolu s PP Říčanka je nejstarším pražským přírodním parkem.

Přírodní památka Lázeňský mokřad Příroda

Přírodní památka Lázeňský mokřad

Přírodní památku Lázeňský mokřad tvoří vlhké slatinné louky ležící asi kilometr severně od obce Ostrožská Nová Ves. Jedná se o jeden z posledních zbytků původních slatinných luk a porostů vrbin, které jsou důležité pro přežití řady vzácných druhů bezobratlých živočichů a rostlin.

Rybník Bezedník Příroda

Rybník Bezedník

Přírodní památka rybník Bezedník a jeho okolí je významným biotopem obojživelníků. Nachází se nedaleko Lukova, na západním okraji Hostýnských vrchů.

Přírodní památka Komořanské a Modřanské tůně Příroda

Přírodní památka Komořanské a Modřanské tůně

Modřanské a Komořanské tůně (jinak též „Modřanské laguny“) se nacházejí v jižní části Prahy u soutoku Berounky a Vltavy.

Hořejší rybník v Hloubětíně Příroda

Hořejší rybník v Hloubětíně

Hořejší rybník patří k historickým pražským rybníkům a je zanesen již na mapách z roku 1840. Původně byl postaven jako rybník průtočný, tedy přímo protékaný Rokytkou. Dnes slouží k chovu ryb.

Přírodní rezervace Slanisko Novosedly Příroda

Přírodní rezervace Slanisko Novosedly

V mokřinách jihomoravské obce Novosedly se nachází jedno z posledních zachovalých stanovišť slanomilné vegetace, chráněné jako Přírodní rezervace Slanisko Novosedly. Rostou zde chráněné druhy slanomilné vegetace a místo je domovem vzácných obojživelníků i hmyzu.

Leknínové jezírko u obce Šedivec Příroda

Leknínové jezírko u obce Šedivec

Malý lesní rybníček leží na okraji lesa Obora asi 0,5 km od silnice č. 11 ze Žamberka do Jablonného nad Orlicí. Je velmi významný výskytem dvou zvláště chráněným druhů rostlin – leknínu bílého a řezanu pilolistého.

Rybník Jíkavec u Prachovských skal Příroda

Rybník Jíkavec u Prachovských skal

Rybník Jíkavec se nachází nedaleko Prachovských skal u obce Ostružno. Oblast je chráněna jako pžírodní památka a kromě Jíkavce zahrnuje ještě několik menších rybníků a okolních vlhkých luk s výskytem vzácných rostlin. Patří mezi ně například suchopýr úzkolistý, žluťucha lesklá či kozlík dvoudomý.

Další aktuality

Duben na noční obloze: roj Lyridy, mikroúplněk a pyramida planet

Během dubna lze na noční obloze pozorovat mnoho zajímavých astronomických úkazů. Nepřehlédnutelné budou padající meteority tzv. Lyridy a setkáte se ale také s úplně nejmenším měsícem v letošním roce. V závěru měsíce nám pak planety Venuše, Saturn a Merkur zahraní nebeské divadlo.
4. duben 2025 14:00
Příroda

Zpřístupněné jeskyně ČR zahajují turistickou sezonu 2025

Po zimní pauze, kdy byly některé zavřené kvůli zimování netopýrů a jiné fungovaly v omezeném provozu, začínají tuzemské zpřístupněné jeskyně novou turistickou sezonu. Kromě tradičních prohlídek po pevných chodnících s elektrickým osvětlením jsou i letos zájemci zváni na dvě zážitkové trasy v Moravském krasu a i na koncerty, které se v jeskyních odehrají. Podívejte se s Kudy z nudy, na co se během sezony 2025 můžete těšit.
3. duben 2025 9:58
Příroda

Oslavte Mezinárodní den ptactva pěknou procházkou

Na aprílový den, kdy je v plném proudu pohyb tažných ptáků, byla roku 1906 podepsána Mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva. Československá republika k této konvenci přistoupila roku 1924, ovšem i předtím se u nás slavil "Den ptáků" v rámci Rakousko-Uherské monarchie, a to od roku 1900. Také letos můžete dostát tradici a připojit se k oslavě ptactva příjemnou procházkou jarní přírodou, kde se zaposloucháte do ptačího zpěvu.
31. březen 2025 12:00
Příroda

Kam v Česku pěšky nebo na kole po naučných stezkách?

Rádi vyrážíte do přírody, ale bezcílné bloumání po lese vás nebaví? Po celé České republice najdete dobře značené a zajímavé naučné stezky, které vás bezpečně provedou krásnými zákoutími našeho území. Krátké i delší trasy jsou přizpůsobeny zdatným turistům i rodinám s malými dětmi. Stačí si jen jednu vybrat a může se jít. Nechte se při výběru inspirovat našimi tipy.
31. březen 2025 10:00
Příroda

Udělejte si výlet k minerálním pramenům nebo do míst, kde pramení řeky a říčky

Vydejte se s námi na cestu k pramenům – těm minerálním, ale také ke zdrojnicím říček a řek. Na území České republiky jich nalezneme obrovské množství, známých i neznámých. Možná nebudete prvními objeviteli jednotlivých zřídel, přesto můžete zažít dobrodružství při jejich hledání. Vydejte se s námi za léčivou bublající vodou anebo podél zurčících toků díky některému z následujících tipů.
30. březen 2025 15:00
Příroda

Přírodní zázraky, které musíte vidět na vlastní oči!

Rozmanitost české a moravské krajiny je pověstná. Termální prameny na západě, hory a podivuhodná skalní města na severovýchodě, zahloubaná krajina rybníků na jihu Čech nebo prosluněné vinice na jižní Moravě. Tyhle přírodní zázraky musíte konečně vidět na vlastní oči!
29. březen 2025 9:00
Příroda

Největší stezky a bludiště v korunách stromů v Česku: vydejte se nad zelené velikány i do oblak

Báječné výhledy do okolí, zábava, poučení, adrenalinové a interaktivní prvky, tobogány i unikátní vyhlídka Skywalk – to všechno nabízejí stezky v korunách stromů, na které vás zve portál Kudy z nudy. Užijte si nečekanou zábavu vysoko nad zemí, odkud budete mít výhled do daleka!
28. březen 2025 13:00
Příroda

Čápi se pomalu vracejí na svá hnízda

V průběhu března a začátkem dubna nastává hlavní čas návratů čápů bílých i černých ze vzdálených zimovišť. Když je zima teplá, vracejí se ptáci dřív, letos však byla zima dlouhá a chladná, a čápi teprve přilétají. Obsazená hnízda hlásí nejvíce Plzeňský, Jihočeský a Karlovarský kraj.
28. březen 2025 10:00
Příroda