Přírodní rezervace Křížový vrch (667 m) se nachází u obce Adršpach naproti Adršpašským skalám. Na zalesněný skalnatý vrchol vede strmá křížová cesta s biblickými výjevy, které jsou na litinových tabulích vsazeny do skal.
Křížový vrch (667 m.n.m.) se skalnatým hřebenem se vypíná přímo proti
Adršpašským skalám. Přírodní rezervace je izolovaným pozůstatkem
tabulové plošiny s několika skalními věžemi a pilíři. Vršek skal zdobí
železný kříž z roku 1857 na pískovcovém podstavci s plastikami svaté Anny, Josefa a Jana Nepomuckého.
Na vrchol k vyhlídce vede strmá cesta, občas s dřevěnými žebříky a do skály vytesanými schody. Do skal byla zasazena také
litinová křížová cesta, vytvořena v 17. století. Asi 200 m pod vrcholem stojí
socha svatého Václava, patrona české země.
Kříž umístěný na vrcholu musel být často obnovován, a to hlavně proto, že se na něm podepsalo počasí. Je doloženo že během 19. století ho místní kovář z Dolního Adršpachu Johann Jakel čtyřikrát opravoval, a sám k němu na vlastní náklad také pořídil lucernu, kterou chodil za dobrého počasí každý pátek rozsvěcet.
Východiskem ke Křížovému vrchu je
parkoviště u hotelu Lesní zátiší. Skalním městečkem prochází
zelená značka v délce 1 km. Z vrcholu Křížového vrchu jsou pěkné výhledy na skalní město Adršpach a
Krkonoše.
Nedaleká hustě
zalesněná homole, tzv. Kopeček severně od Křížového vrchu, ukrývá romantickou
zříceninu barokního chrámu Panny Marie. Malé zalesněné návrší mezi Adršpachem a Zdoňovem (dříve Svatá Hora) by byla škoda minout. Zříceniny barokního kostela si již přivlastnila příroda – rozpadajícím se zdivem totiž pozvolna prorůstají stromy. Původní barokní chráml byl postaven roku 1667, ale za Josefínských reforem byl uzavřen.
Přímo ke zřícenině nevedou žádné turistické cesty, v blízkosti ale prochází žlutá značka z Adršpachu do Zdoňova. Po žluté dojdete až k malé kapličce, odkud se vydejte přes louku a lesem na vrchol kopce. Spolu s návštěvou Kopečku trasa z Adršpachu nepřesáhne ani 4 km.