Ostravské turistické informační centrum připravilo několik možností komentovaných prohlídek, na některé má přímo vypsané termíny, jiné nabízí k objednání. Vyrazit tak můžete s průvodcem na procházku po Moravské Ostravě, po Vítkovicích a dalších místech.
Komentované prohlídky trvají většinou 100 minut, délka trasy je mezi 2 až 3 kilometry a většina se dá zvládnout s kočárkem. Jejich cena se odvíjí podle počtu účastníků. Prohlídky lze různě kombinovat a upravit na míru.
Vybírat můžete z následujících tras:
Moravská Ostrava
Moravská Ostrava – centrum města. V kulisách architektury z přelomu 19. a 20. století si můžete poslechnout neobyčejný příběh zrození velkoměsta. Prohlídka začíná na Prokešově náměstí u Nové radnice, symbolu rozvoje malého města v ambiciózní metropoli.
Dozvíte se, jak se Ostrava vyvíjela od středověku až po její takřka americký vzrůst v průběhu průmyslové revoluce. Vyslechněte si zajímavé vyprávění o lidských osudech i tajemstvích budov s okrasnými štíty. Poznejte strhující dějiny feudálního městečka, které se během pár let změnilo k nepoznání.
Vítkovice
Pro půvaby režného zdiva v tovární architektuře nemusíte cestovat až do daleké Anglie. Poznejte čtvrť Vítkovice, neprávem jednou z nejopomíjenějších částí Ostravy. Původem malá víska se 3 stovkami obyvatel se během necelých 80 let rozrostla na takměř 30tisícové město. Vize a smělé plány Paula Kupelwiesera povznesly Vítkovice na moderní město, jež bylo postupem let doslova pohlceno nedalekými železárnami.
Pojďte se seznámit s historií tohoto místa, které v sobě skrývá velký příběh a osobní kouzlo. Nahlédněte s námi pod pokličku skutečného života, jehož na první pohled patrná jistota a luxus byly tvrdě vykoupeny národními boji.
Prohlídku je možné individuálně prodloužit do Dolní oblasti Vítkovice
Poruba
Nová Ostrava, výkladní skříň socialistické republiky – to je Poruba. Velkolepý projekt a monumentální výstavba z poloviny minulého století, na které pracovalo na 400 architektů. Jinde tak tvrdá a přísná Sorela zde byla zjemněna prvky renesance či klasicismu. Symetrie, unikátní bloky domů, petrohradský oblouk i pařížská Champs-Élysées to vše objevíte na naší prohlídce.
Seznámíme Vás nejen s projektem výstavního města Socialismu, ale poznáte také tzv. starou Porubu. Vísku ze 14. století, malebné centrum s radnicí, zámkem a zámeckým rybníkem, mlýnem i kostelem
sv. Mikuláše, u kterého naše prohlídka začíná.
Přívoz
Přívoz býval kdysi malebnou zemědělskou vsí, do jejíž poklidného života vrazily koleje Severní dráhy Ferdinandovy. 1. května 1847 přijel na nové nádraží první vlak a Ostrava se tak octla na spojnici tratí mezi Krakovem a hlavním městem monarchie – Vídní. Náhlá dostupnost rozvíjejícího se města brzy zcela změnila charakter Přívozu.
Centrum Přívozu je unikátní urbanistický celek, za jehož návrhem, stavbou a také výtvarným pojetím se skrývá jedinečný rakouský architekt Camillo Siite. Zastavte se s námi na místě, kterým mnozí turisté pouze projedou po cestě z Hlavního nádraží, aniž by zhlédli tuto jedinečnou ukázku secese. Vydejte se za historií změn, růstu a množstvím příběhů, které toto místo skýtá.
Slezská Ostrava
Prohlídka jedné z nejstarších ostravských čtvrtí, která patrně vznikla již ve 12. století. Centrum obce se často měnilo a přemisťovalo, v návaznosti na její proměny a růst, jež byly ovlivněny zejména těžbou uhlí. Původní podobu této městské části tak již můžeme hledat pouze na archivních mapách a pohlednicích.
Poznejte s námi jedno z největších hornických měst v Československu. Neobyčejnou část města, jejíž zaniklé malebné úzké uličky na Zámostí daly domov i českému spisovateli Zdeňku Jirotkovi, kde malá hornická hospůdka stála u vzniku fotbalového Baníku Ostrava a kde se zrodila třetí největší židovská obec v českých zemích.
Začátek trasy je na Prokešově náměstí a konec u Slezskoostravského hradu (Prohlídku je možné individuálně prodloužit o navštívení Vyhlídkové věže Nové radnice či Slezskoostravského hradu, vstupné na tyto atraktivity je v rámci prohlídky snížené.)
Výšlap na haldu Emu
Halda Ema je bezesporu jeden z nejzajímavějších bodů Ostravy, svým atypicky kuželovitým tvarem, který je vidět z mnoha částí Ostravy, dává jasně najevo, že není zcela přírodním kopcem a bude stát za objevení. Vydejte se s námi po stopách historie uhlí na Ostravsku a projděte se místy, nad kterými kdysi křižovaly uhelné lanovky.
Poslechněte si neuvěřitelné příběhy o hornické Ostravě, tvrdé práci v dolech i lidech, kteří na haldách hledali živobytí či vytvářeli vlastní státy. Během prohlídky se dozvíte o historii uhlí na Ostravsku, i jeho vlivu na vývoj města.
V případě dobrého počasí je z vrchu haldy možné vidět nejen Ostravu, ale také pohoří Beskyd či Jeseníků. Prohlídku je možné začít na Prokešově náměstí u Nové radnici či u Slezskoostravského hradu. (Prohlídku je možné individuálně prodloužit o navštívení Vyhlídkové věže Nové radnice či Slezskoostravského hradu, vstupné na tyto atraktivity je v rámci prohlídky snížené.)
Trasa je částečně vhodná pro kočárky, je možné absolvovat prohlídku bez výstupu na haldu.
Ostrava město neřesti
Spolu s překotně rozvíjejícím se průmyslem se v Ostravě velmi navyšoval také počet obyvatel. Zástupy mužů zde v houfech přijížděli za prací a splněnými sny ze všech koutů monarchie. Zároveň s přívalem mužské populace se v Ostravě rodil také velký fenomén podnikavých dívek, jejíž ctnost mizela pod stíny továrních komínů.
Přijďte si poslechnout neobyčejnou historii ostravských nevěstinců a nočního života Ostravy na přelomu 19. a 20. století. Poznejte opravdové příběhy tehdejších ostravských donjuanů i vyhlášených kurtizán. Kde to ve městě žilo bouřlivých životem a jaké všechny neřesti se zde odehrávaly pod rouškou tmy a podplacených četníků.
Po stopách vůně kávy
Vydejte se s námi po stopách vůně kávy linoucí se z kaváren Moravské Ostravy a nechte se strhnout atmosférou velkolepých jmen jako Royal, Union, Bristol, Bellevue, Boston, Savoy a mnoha dalších. Zaposlouchejte se, zda neuslyšíte americké jazz bandy, které hrály pravidelně živou muziku či rachocení skleniček s americkými drinky.
Poslechněte si příběhy z noblesních kaváren, které navštěvoval Oldřich Nový, kde Josef Kainar hrával na klavír či za kterými okny vymýšlela dvojice Jiří Voskovec a Jan Werich své nesmrtelné scénky. A jaké hříchy kavárny ukrývaly ve svých útrobách?
Židovská Ostrava
Židovská historie tvoří velmi podstatnou a zajímavou část příběhu našeho města. Ostrava jako hornické město židy až do 19. století nepřijímala, zdejší obec byla tak jednou z nejmladších na Moravě a přesto se stala brzy druhou nejpočetnější. Seznamte se s její historií, projděte se s námi po místech, kde stávaly temply, židovské školy či nemocnice.
Židé provozovali největší a nejnavštěvovanější ostravské obchodní domy, vlastnili banky, hotely a utvářeli tak tvář rodícího se velkoměsta. Moravská Ostrava by se bez přispění židovské obce nejspíš nikdy nestala tak významným průmyslovým, obchodním a finančním centrem naší republiky.
Právě z Ostravy vyjel vůbec první židovský transport v historii holocaustu a odstartoval tak ničení všeho židovského ve městě. I když hmatatelných památek není příliš, židovská historie ve městě stále dýchá. Poslechněte si zajímavé životní příběhy ostravských židů, i těch, jež sehráli v jejich životech podstatnou úlohu, jako například Oscar Schindler – kontroverzní osobnost, žijící v předválečné Ostravě.
Ostravou po stopách Šikmého kostela
"A právě to se mi na Ostravě líbí. Ta promíchanost. Zaplivaná knajpa pár kroků od luxusního podniku. Halda vedle Divadla. Dřevěné boudy za nejlepším hotelem ve městě. Tady je prostě všechno pro každého. Barvy, hloubka, výška. Je tady život."Takto popisuje Ostravu Julka v roce 1923.
Poznejte Ostravu tak, jak ji zažívali hrdinové z knih "Šikmý kostel" Karin Lednické. Kam Julka chodila na malé šálky drahé horké čokolády, jaké výlohy mohla obdivovat při jejích procházkách městem či která divadla navštěvovala. Připojte se k nám a vydejte se ve stopách Tomka, Julky, Ženky a dalších.