ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: příběhy starých i nových radnic
Památky

Věda a historie není nuda: příběhy starých i nových radnic

Poslechněte si audio verzi článku
Krásné vyhlídky z radničních věží, draci, rytíři a hrůzostrašní obři, krásné interiéry a úžasné příběhy: to všechno spojuje české, moravské a slezské radnice. Pojďte si je prohlédnout s Kudy z nudy! Představíme vám radnice jako pozoruhodné historické památky, jako honosné stavby s krásnou architekturou, radnice s kuriozitami i radnice, které se staly součástí našeho kulturního bohatství.
V Česku byste napočítali přibližně 600 měst. Jen málo z nich nemá radnici, která by do dálky nehlásala hrdost, důstojnost a sebevědomí městské správy. Třeba jako Staroměstská radnicePraze na Starém Městě, zřejmě nejstarší radnice České republiky.
 

Nejstarší radnice: Staroměstská radnice v Praze

Historie Staroměstské radnice se začala psát roku 1338, když král Jan Lucemburský udělil Starému Městu privilegium k vytvoření vlastního správního centra. Základem radnice se stal gotický dům bohatého kupce, ještě během 14. století přibyla mohutná věž. Jednu z nejvýznamnějších památek historického centra Prahy si můžete prohlédnout od sklepů přes reprezentační sály až po věžní ochoz. Navíc věž má bezbariérový přístup, takže se na vyhlídku dostane opravdu každý. Přes skleněné dveře si také prohlédnete apoštoly slavného pražského orloje, stroje, který po celá staletí ukazuje nejen čas, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře.
 

Novoměstská a Nová radnice v Praze

Jen o pár let mladší než Staroměstská radnice je Novoměstská radnice, založená současně s Novým Městem pražským. V roce 1419 právě tady došlo k první pražské defenestraci, která odstartovala husitské hnutí. Svou část města radnice spravovala do roku 1784 a sjednocení čtyř pražských měst, kdy se veškerá správa města soustředila do Staroměstské radnice. Tradice přetrvala dodnes: Nová radnice, tedy současné sídlo pražského magistrátu, zůstala na Starém Městě, a to na Mariánském náměstí. I ta má zajímavé prvenství: v ní se totiž objevil vůbec první páternoster v Česku. Její nároží zdobí dvě sochy od Ladislava Šalouna, ilustrující staré pražské pověsti: na jedné straně stojí Rabbi Löw, tvůrce zázračného golema, na druhé Železný rytíř.

Podobně jako pro řadu starých radnic se i pro tu Novoměstskou hledalo nové využití. Slouží jako kulturní centrum, kde se konají výstavy, koncerty, festivaly, veletrhy a další společenské akce pro dospělé i děti. Radnici si prohlédnete při komentovaných prohlídkách, z téměř 70 metrů vysoké gotické věže je překrásná vyhlídka na Nové Město a na Karlovo náměstí, největší náměstí v Praze.
 

Největší radnice s nejvyšší věží: Nová radnice v Ostravě

Nejvyšší radniční vyhlídkovou věž (85,6 metrů) České republiky má Nová radnice v Ostravě. Vyhlídková terasa sice leží o něco níž, ale i tak z ní je krásný rozhled na panorama Beskyd a Jeseníků, na Opavsko i do nedalekého Polska, především však na celou Ostravu plnou zeleně.

Kromě věže ale má ostravská radnice na kontě několik dalších NEJ: jde o nejrozsáhlejší radniční komplex v Česku, a výtah, který vás vyveze na vyhlídku, byl ve své době s 51 metry nejvyšší v republice. Věž se tak stejně jako věž Staroměstské radnicePraze řadí k bezbariérovým rozhlednám. Navíc připomíná věž paláce Vecchio ve Florencii, protože jeden z architektů chtěl budovu okořenit prvky italské renesance.
 

Největší radniční věž na Moravě a další kuriozity

Když je největší radnice v Ostravě, jak může stát v Litovli nejvyšší radniční věž na Moravě? Je to malý zeměpisný žertík: 73 metrů vysoká věž litovelské radnice totiž stojí přímo na řece Moravě, respektive nad jedním z říčních ramen, které protéká přímo pod věží.

Na radnicích také často objevíte různé ochránce našich měst. Zatímco Starou radniciBrně hlídá slavný drak (během adventu má oblečený vánoční svetr a jak můžete vidět na snímku, náramně mu sluší), na Staré radniciHavlíčkově Brodě mají vystavenou kostru hlásného Hnáta, který město zradil. Z barokní radniceUherském Brodě shlíží Černý Janek a radniciHostinném střeží dva obři. Svého ochránce má i novorenesanční radniceLiberci, a to slavného rytíře Rolanda.
 

Národní kulturní památky 2024

Několik míst z našeho výčtu a společně s nimi další zajímavé radnice rozšíří v roce 2024 seznam národních kulturních památek. Soubor národních kulturních památek se rozrůstá každý rok, a tak v červenci 2024 bude na seznam zapsáno čtrnáct radnic s mimořádnou architektonickou, urbanistickou a uměleckohistorickou hodnotou. Jde o Malostranskou radnici v Praze, Starou radniciBrně a Starou radnici v Prachaticích a Novou radnici v Ostravě. Uznání se dočkaly rovněž malebné renesanční radnice, a to radnice v Plzni, radniceHostinném, Stará radnice v Litoměřicích, Stará radniceHavlíčkově Brodě a radniceKyjově, z novodobějších staveb pak funkcionalistická Nová radnice v Jablonci nad Nisou, Nová radnice v Prostějově a novorenesanční radniceLiberci. Mezi národní kulturní památky je zařazená i radniceKadani s unikátní věží, která v Česku nemá obdoby, a stará radnice s radniční věží ve Znojmě.
 

Zajímavé moderní radnice

Samospráva se mění, ale radnice zůstávají a dokonce vznikají nové. I ty si zaslouží pozornost: například nová radnice Prahy 7 v Holešovicích zvítězila v soutěži Grand Prix Architektů – Národní cena za architekturu v kategorii renovace, budova radnice městské části Praha 12 získala Cenu Národního centra stavebnictví v soutěži Stavba roku 2022. Na Českou cenu za architekturu byla nominovaná radnice v Lázních Bělohrad, budova s cihelnou, mírně prolamovanou fasádou, jejíž výraz se mění s pohybem slunce.
Radniční věž ve Frýdlantu Památky

Radniční věž ve Frýdlantu

Vystoupejte na 48 m vysokou radniční věž. Rohová věž s hodinovým strojem je přístupná pouze s průvodcem. Každou celou hodinu se z vrcholu věže ozývá zvonkohra s různými melodiemi.

Radnice na náměstí Republiky v Plzni Památky

Radnice na náměstí Republiky v Plzni

Renesanční radnice postavená podle plánů italského stavitele Giovanniho de Statia je jedním z klenotů města Plzně. Budova, která patří mezi dominanty plzeňského náměstí Republiky, byla postavena v letech 1554–1559.

Nová radnice s orlojem a vyhlídkovou věží v Prostějově Památky

Nová radnice s orlojem a vyhlídkovou věží v Prostějově

Náměstí T. G. Masaryka v Prostějově dominuje nová radnice s věží vysokou 66 m a orlojem. Zdejší hodinový stroj a orloj jsou unikátem, jedním z pouhých čtyř tohoto druhu u nás.

Městská radnice v Lokti Kultura

Městská radnice v Lokti

Budova městské radnice na náměstí městečka Loket je vystavěna v ranně barokním slohu podle plánů Abrahama Leuthnera. Veřejnosti kromě městského úřadu nabízí městskou knihovnu a expozici knižní vazby, založenou manželi Sobotovými.

Radnice s orlojem a věží v Olomouci Zážitky

Radnice s orlojem a věží v Olomouci

Budova olomoucké radnice, která vévodí Hornímu náměstí, představuje již po 6 staletí symbol hospodářského a politického významu někdejšího královského hlavního města. Orloj je zasazen do severní fasády radnice. Během prohlídky nahlédnete do kaple a věže, objednat si lze také návštěvu obřadní síně.

Stará radnice ve Veselí nad Lužnicí Památky

Stará radnice ve Veselí nad Lužnicí

Radnice čp. 110 nazývaná dnes „Stará radnice“ po požáru původní radnice v roce 1579 byla postavena v roce 1616 v renesančním slohu. Roku 1764 vyhořela a s ní i městský archiv.

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje Kultura

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Historické sály s cennými malbami, gotická kaple s pohledem na figury apoštolů, gotická věž s vyhlídkou, orloj i románsko-gotické podzemí radnice s náznakovou historickou expozicí, to vše se skrývá ve Staroměstské radnici.

Barokní Nová radnice v Brně Památky

Barokní Nová radnice v Brně

Areál bývalého dominikánského kláštera na Dominikánském náměstí v Brně sloužil od svého vzniku potřebám stavovské reprezentace a pro zasedání zemských sněmů a soudů. Během 18. století byl areál barokně upraven. Dnes je sídlem primátora a vedení Magistrátu města Brna.

Historická budova staré radnice v Lounech Památky

Historická budova staré radnice v Lounech

Empírová budova z let 1824 až 1826 nahradila starší v renesanci upravovanou radnici. V současné době sídlí v domě městská knihovna.

Empírová radnice v Uhlířských Janovicích Památky

Empírová radnice v Uhlířských Janovicích

Empírová radnice z let 1838 – 1846 na severní straně náměstí, dnes zde mimo jiné informační středisko.

Novorenesanční radnice ve Frýdlantu nad Ostravicí Památky

Novorenesanční radnice ve Frýdlantu nad Ostravicí

Novorenesanční budova postavená Katolickou besedou v roce 1894 jako Národní dům.

Novorenesanční radnice v České Těšíně Památky

Novorenesanční radnice v České Těšíně

Dominantou náměstí ČSA je budova radnice, postavená v novorenesančním slohu. Architektem byl Vilém Richter z Ostravy, stavbu realizovala firma Eugena Fuldy v letech 1928-1929.

Městská radnice s vyhlídkovou věží v Uničově Památky

Městská radnice s vyhlídkovou věží v Uničově

Radnice pochází z druhé poloviny 14. století nebo z počátku 15. století. Několikerá přestavba smazala původní gotický ráz stavby. V severovýchodním rohu byla přistavěna věž, která je vysoká 45 metrů a byla doplněna pavlačí pro strážce věže.

Novorenesanční radnice v Tišnově Památky

Novorenesanční radnice v Tišnově

Radnice v Tišnově bývala původně dřevěná, až v roce 1771 byla vystavěna z kamene. Původní budova radnice ze 16. století byla v roce 1905 nahrazena novostavbou podle projektu brněnského architekta Vladimíra Fischera ve stylu pozdního historismu.

Barokní radnice ve Světlé nad Sázavou Památky

Barokní radnice ve Světlé nad Sázavou

Původní pozdně barokní budova radnice obdélného půdorysu s valbovou střechou z roku 1795 byla roku 1912 opravena a přestavěna arch. Emilem Prücknerem z Nymburka. K východní boční stěně na místě starého domku byla přistavěna třípodlažní budova s podkrovím, která vzhledem k půdorysu připomíná věž.

Vyhlídka z radniční věže ve Frenštátu pod Radhoštěm Příroda

Vyhlídka z radniční věže ve Frenštátu pod Radhoštěm

Ve Frenštátě pod Radhoštěm je možné navštívit radniční věž, ze které se naskýtá nádherný pohled na město i panorama Beskyd. Při prohlídce je možnost shlédnout originály soch např. Albína Poláška, Karla Vašuta nebo Alegorii spořivosti Jana Knebla.

Nová radnice na Mariánském náměstí – Magistrát hl. města Prahy Památky

Nová radnice na Mariánském náměstí – Magistrát hl. města Prahy

Dominantní budovou celého Mariánského náměstí je Nová radnice, sídlo Magistrátu hl. města Prahy, od roku 1945 působiště primátora a úřadů, které sem byly přestěhovány po zničení hlavního křídla Staroměstské radnice v květnu 1945.

Radniční věž v Žatci s expozicí Žatec v proměnách času Památky

Radniční věž v Žatci s expozicí Žatec v proměnách času

Radniční věž v Žatci nabízí procházku žateckou historií, kterou doprovází tlukot hodin, pomyslného srdce města. A na konci je vyhlídka na současný Žatec. Zábavu i poučení ve věži skýtá expozice Žatec v proměnách času.

Prohlídky Ostravy s průvodcem Zážitky

Prohlídky Ostravy s průvodcem

Ostravské turistické informační centrum připravilo několik možností komentovaných prohlídek, na některé má přímo vypsané termíny, jiné nabízí k objednání. Vyrazit tak můžete s průvodcem na procházku po Moravské Ostravě, po Vítkovicích a dalších místech.

Stará radnice v Litoměřicích Památky

Stará radnice v Litoměřicích

Památkově chráněná budova staré radnice. Původní radnice, která vznikla na základech dvou gotických domů, byla zbudována ve 14. století. Dům svou renesanční podobu získal v průběhu rozsáhlých oprav v první polovině 16. století.

Novorenesanční krnovská radnice Památky

Novorenesanční krnovská radnice

Dnešní radnice tak jak je zachována, byla vystavěna v roce 1901-1903 podle plánů vídeňského architekta Moritze Hintragera. Stavba byla realizována Ernestem Latzelem a Aloisem Geldnerem. Budova stojí na místě, kde stávala radnice z 16. století.

Radniční věž v Bílině Památky

Radniční věž v Bílině

Bílinská městská radnice patří mezi nejvýznamnější dominanty města. Slavnostní položení základního kamene se konalo 2. prosince 1908, ze kterého byl pořízen dokument s názvem „Osvědčení o aktu položení základního kamene nové budovy radnice v Bílině“.

Radniční věž v Hranicích Památky

Radniční věž v Hranicích

Radniční budova po staletí sloužila jako sídlo samosprávy města Hranic. Věž Staré radnice byla veřejnosti zpřístupněna v roce 2009. Z důvodu havarijního stavu jsou pro rok 2024 prohlídky zrušeny.

Prohlídka radnice s průvodcem v Českých Budějovicích Zážitky

Prohlídka radnice s průvodcem v Českých Budějovicích

Barokní radnice se nachází na náměstí Přemysla Otakara II. a je součástí městské památkové rezervace. Původní renesanční stavba byla vybudována v polovině 16. století. V první polovině 18. století byla podle návrhu Antonína E. Matrinelliho barokně přestavěna.

Radnice v Sušici s vyhlídkovou věží Památky

Radnice v Sušici s vyhlídkovou věží

Uprostřed sušického náměstí Svobody stojí renesanční radnice s 31 m vysokou věží. Budova, která patří mezi nejvýznamnější radniční stavby u nás získala dnešní podobu po přestavbě v letech 1850 – 1851.

Novorenesanční radnice v Liberci – klenot města pod Ještědem Zážitky

Novorenesanční radnice v Liberci – klenot města pod Ještědem

Liberecká radnice patří k nejcennějším památkám ve městě. Honosná novorenesanční budova byla postavena v roce 1893 podle projektu vídeňského architekta F. Neumanna.

Radnice v Kašperských Horách Památky

Radnice v Kašperských Horách

Renesanční dům, původně Jiřího z Lokšan, získalo v roce 1551 město. Od roku 1597 slouží jako radnice. Jednou ze zajímavostí je zdejší skříňový betlém anebo přístupné radniční podzemí.

Jihlavská radnice Památky

Jihlavská radnice

První jihlavská radnice se nacházela na západní straně náměstí. V roce 1425 se radní přesunuli do domu na východní straně náměstí, ve kterém sídlí správa města (magistrát) dodnes. Po předchozí domluvě je možná prohlídka budovy s průvodcem.

Vyhlídka z  radniční věže v Jablonci nad Nisou Zážitky

Vyhlídka z radniční věže v Jablonci nad Nisou

Letní vyhlídky z radniční věže s průvodcem.

Zlínská radnice Památky

Zlínská radnice

Nejstarší zmínka o zlínské radnici stojící na dnešním náměstí Míru pochází z roku 1569. V roce 1586 byla nově vystavěna v renesanční podobě a částečně sloužila i jako zájezdní hostinec. V srpnu roku 1921 renesanční radnice vyhořela, přitom jen rok předtím byla vypsána soutěž na novou stavbu.

Renesanční radnice v Brtnici Památky

Renesanční radnice v Brtnici

Radnice je jedním z památkově chráněných objektů v brtnické památkové zóně. Její monumentální budova naznačuje, jak významná byla Brtnice před více než čtyřmi sty lety jako centrum rozlehlého valdštejnského dominia.

Renesanční radnice v Nečtinech Památky

Renesanční radnice v Nečtinech

Původně renesanční radnice na návsi z počátku 16. století byla v roce 1725 barokně přestavěna. Svému účelu sloužila budova až do roku 1945. Dnes je v ní hostinec Na radnici.

Novorenesanční radnice v Náchodě Památky

Novorenesanční radnice v Náchodě

Nová novorenesanční radnice, byla postavená v letech 1902-04, podle projektu arch. Františka Podhájského. Je to nárožní budova s 46 m vysokou hodinovou věží s arkádovým vyhlídkovým ochozem a čtyřmi oblouky podloubí. V horní třetině věže je zavěšen hodinový stroj pohánějící věžní hodiny.

Výstavní dům Stará radnice v Jindřichově Hradci Kultura

Výstavní dům Stará radnice v Jindřichově Hradci

Svět oblíbeného Krtečka a jeho přátel, hravou atmosféru vlaků z úzkorozchodné dráhy nebo tajemství archivu a důležitých listin z dějin města zlaté pětilisté růže. To všechno, a nejen to, naleznete v prostorách výstavního domu Staré radnice na jindřichohradeckém náměstí Míru.

Novorenesanční radnice Frýdlant Památky

Novorenesanční radnice Frýdlant

Dominantou Frýdlantu je neorenesanční radnice, která byla vybudována v letech 1893-1896 podle projektu vídeňského architekta Franze Neumanna, tvůrce radnice v Liberci.

Novoměstská radnice v Praze Památky

Novoměstská radnice v Praze

Novoměstská radnice v Praze je jednou z mnoha národních kulturních památek v hlavním městě. Můžete zde vystoupat na věž, která dříve sloužila jako protipožární stanice. Vstupní gotická sloupová síň s klenbou je největším nesakrálním prostorem vrcholné gotiky v Čechách, který se dochoval.

Nuselská radnice Památky

Nuselská radnice

Nuselská radnice je krásná novorenesanční stavba v Táborské ulici na Praze 4. Byla postavena mezi lety 1908 až 1909 podle návrhu architekta Antonína Turka. Dnes slouží jako reprezentační část Obvodního úřadu Městské části Praha 4.

Stará radnice s městskou šatlavou v Českém Brodě Památky

Stará radnice s městskou šatlavou v Českém Brodě

Původně gotická budova z doby před rokem 1402 byla postavena jako vůbec první radnice v Českých zemích. Od roku 1800 sídlila v části radniční budovy lékárna a při reorganizaci státního soudnictví (1849) předalo město radnici okresnímu soudu a později hejtmanství.

Nová radnice v Benešově Památky

Nová radnice v Benešově

Radnice, zabírající prostory dvou domů na náměstí, získala s nástupem demokracie na významu a ten bylo zapotřebí zosobnit stavebním činem. Dům č.p. 100 pochází ze 17. století. V roce 1867 jej získala městská obec a zřídila zde radnici.

Nymburská radnice – nejkrásnější městská radnice v ČR Památky

Nymburská radnice – nejkrásnější městská radnice v ČR

Již poněkolikáté mohli hlasovat obyvatele České republiky v anketě o Nejkrásnější radnici či obecní úřad 2016 a o jejím vítězi už je rozhodnuto. Na prvním místě se v kategorii měst v konkurenci 35 krásných radnic umístila historická radnice města Nymburk.

Radnice v Šumperku Památky

Radnice v Šumperku

Budova radnice byla postavená v letech 1909 – 1911 ve stylu saské neorenesance se secesionizujícími detaily. Stojí uprostřed historického náměstí, na původním místě gotické a renesančně upravované radnice, připomínané již v 15. století.

Další aktuality

Prohlídky soukromých hradů a zámků: navštěvujte a objevujte!

Už o nadcházejícím víkendu 25. a 26. května se budou konat Dny soukromých hradů a zámků 2024. Dvacítka památkových objektů, o které pečují buď potomci starých šlechtických rodů, anebo noví majitelé, během nich otevře své brány a nabídne vedle pravidelných prohlídek i speciální programy. Udělejte si výlet na místa, kde při troše štěstí potkáte i jejich šlechtické majitele... Pozoruhodné interiéry nabízí například zámek Častolovice, hrad Kost, zámek Blatná, Karlova Koruna, Chyše, Dobříš, Stránov a mnohé další památky.
24. květen 2024 16:00
Památky

Tipy pro milovníky hradů a zámků: navštivte ty, které jsou v soukromých rukách

O podstatnou část kulturního dědictví naší země pečují s cílem, aby bylo zachováno nejen pro současníky, ale i pro generace budoucí, soukromí vlastníci. Poznejte hrady a zámky, které patří původním šlechtickým rodům, městům a obcím anebo soukromníkům, pro které je péče o kulturní dědictví celoživotní radostí.
24. květen 2024 7:23
Památky

Kalendář 2024: I knihy mají svou duši – objevte kouzlo literatury na festivalech i v muzeích a knihovnách

Objevte kouzlo knih. Krásné starobylé knihovny lze obdivovat při prohlídkách klášterů, přímo do výroby papíru se dostanete v jedné z nejstarších evropských manufaktur ve Velkých Losinách, kde se tradičním způsobem papír vyrábí dodnes. Navštívit můžete i památník Bible kralické, knihovnu Latinské školy v Jáchymově a další zajímavá muzea. Navíc milovníci a milovnice knih jistě netrpělivě očekávají začátek festivalu Svět knihy, který startuje již tento čtvrtek 23. května 2024. Podívejte se s portálem Kudy z nudy i na další zajímavé akce, které potěší knihomolky a knihomoly.
22. květen 2024 11:45
Památky

7 věcí, které nevíte o… jízdách králů

Lidový obyčej, zapsaný v roce 2011 na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO, fascinuje svým tajemným poselstvím. Obřady provázející svátek zvaný letnice se dřív odehrávaly na mnoha místech, dnes se zvyk udržuje už jen v několika vesnicích na Slovácku a na střední Moravě.
22. květen 2024 11:00
Památky

Česko ve filmu: znáte nejpohádkovější místa v Česku?

Zámky Červená Lhota, Hluboká a Lednice, hrady Švihov, Bouzov a Pernštejn, a k tomu ještě Pekelné doly nebo skalní město Adršpach: to jsou ta nejpohádkovější místa v Česku. Není divu, že je vedle nadšených turistů a výletníků vyhledávají také filmaři. Podívejte se s Kudy z nudy ta nejkrásnější a nejpohádkovější místa, která hrála hlavní roli ve filmových pohádkách!
21. květen 2024 8:49
Památky

Věda a historie není nuda: poznejte legendární obchodní domy 20. století

Už od dob, kdy obchodní domy nahradily staré tržnice, oslňovaly nakupující spoustou technických vymožeností, luxusem a také nezvyklými radovánkami. Víte například, kde se lidé poprvé svezli na eskalátorech a který obchodní dům nabízel svým zaměstnancům terasu s lehátky pro slunění? Prozradíme vám také něco málo o seriálu Zlatá labuť, o chystaném otevření obchodního domu Máj a začínající rekonstrukci pražské Kotvy.
21. květen 2024 8:10
Památky

Restituce: poznejte hrady a zámky, vrácené bývalým šlechtickým rodům

Mezi nejsledovanější kauzy posledních třiceti let patří šlechtické restituce. Rodové hrady a zámky, lesy, polnosti a další majetky se slavným rodům vrátily po vydání speciálních zákonů na začátku 90. let. Pro řadu zanedbaných památek tak začaly lepší časy: převážná většina rodin se o svá sídla stará a zvelebuje je. Někteří majitelé dokonce občas sami provádějí zvídavé návštěvníky, jinde zase můžete nahlédnout do soukromých prostor, kde se skutečně bydlí.
20. květen 2024 17:04
Památky

Restituce: zajímavá muzea a památky vrácené městům i soukromníkům

Restituce patří mezi nejsledovanější kauzy posledních třiceti let. Majetek se nevracel jen bývalým šlechtickým rodům, ale také městům, obcím a soukromníkům. Do rukou původních majitelů se přesouvaly nájemní domy, hotely a restaurace, řemeslnické dílny, mlýny a pily, obchody i malé živnostenské provozovny. Některé z nich určitě dobře znáte.
20. květen 2024 17:02
Památky