Téměř dvacetihektarová pláň na Dívčích hradech v Praze je domovem menšího stáda koní Převalského. Koně pocházejí z chovné stanice Zoo Praha v Dolním Dobřejově. Jejich úkolem je spásat travní porosty a přispět tak k tomu, aby se sem vrátila původní společenstva rostlin a živočichů.
Zoo Praha umístilo na
Dívčí hrady stádo koní Převalského, prvními obyvatelkami přírodní památky se staly
klisny Khamiina, Xicara, Lana a Gruhne, časem k nim přibude i hřebec. Jejich výběr proběhl tak, aby pro budoucí reprodukci této skupiny koní Převalského byla zaručena co největší genetická pestrost. Návštěvníci je mohou
sledovat ze tří vyhlídek s bezbariérovým přístupem. Jedna z nich je vyvýšená, a poskytuje tedy nejen ojedinělý pohled na samotné koně, ale také na panorama Prahy.
Smyslem projektu je nejenom oživit historickou lokalitu, ale také za pomoci divokých koní, kteří spásají travní porost, přispět k tomu, aby se na ni vrátila
původní společenstva rostlin a živočichů. Celá ohrada je monitorována pracovníky zoo i kamerovým systémem. Navíc je uvnitř elektrický ohradník, který koním zamezuje, aby se přiblížili k samotnému plotu.
Nové obyvatelky Dívčích hradů:
- Lana se narodila v srpnu 2016 v německé Kölner Zoo a do Dolního Dobřejova přišla před třemi lety
- Khamiina je čtyřletá klisna pocházející z Tierpark Berlin v Německu. V Dolním Dobřejově žila od roku 2019
- Gruhne pochází z belgické Reserve d'Animaux Sauvage, kde se narodila v červenci 2017 a odkud o dva roky později odcestovala do chovné stanice Zoo Praha
- Xicara se narodila přímo v Zoo Praha a to v červenci roku 2018
Prosíme, nekrmte koně!
Největší obavy mají chovatelé
Zoo Praha z toho, že se lidé neudrží a budou chtít koně krmit. Opravdu všechny prosíme, nedělejte to!
Můžete jim způsobit závažné zdravotní potíže nebo i
bolestivou smrt. Prosíme, nedávejte jim ani kousek chleba, ani mrkev. Nedávejte jim vůbec nic.
Syslové na Dívčích hradech
Na konci července 2024 vypustila Zoo Praha do voliéry v prostorách ohrady, kde žijí koně, sysly obecné. Dříve v této lokalitě žili a jedná se tedy o snahu o návrat živočichů na své původní místo.
Účelem je spásání travních porostů divokými koňmi Převalského, což pomáhá obnovit původní společenstva rostlin a živočichů na této historické lokalitě.
Stádo tvoří klisny Khamiina, Xicara, Lana a Gruhne a v budoucnu se k nim přidá i hřebec.
Výběr koní pro stádo na Dívčích hradech byl proveden tak, aby byla zaručena co největší genetická pestrost pro budoucí reprodukci.
Návštěvníci mohou koně pozorovat ze tří vyhlídek, které mají bezbariérový přístup. Jedna z vyhlídek je vyvýšená, což umožňuje lepší výhled nejen na koně, ale i na panorama Prahy.
Krmení koní může způsobit závažné zdravotní potíže nebo dokonce bolestivou smrt. Chovatelé prosí, aby návštěvníci koním nedávali žádné jídlo.
Lana se narodila v Kölner Zoo v Německu v srpnu 2016 a do Dolního Dobřejova přišla před třemi lety.
Kromě koní byli na Dívčích hradech vypuštěni i sysli obecní, což je snaha o návrat těchto živočichů na jejich původní místo.
Koně jsou monitorováni pracovníky zoo a kamerovým systémem a celá ohrada je také chráněna elektrickým ohradníkem, který brání koním přiblížit se k plotu.
Projekt na Dívčích hradech slouží nejenom k obnově původních společenstev živočichů, ale také k oživení této historické lokality v Praze.
Jedna z vyhlídek je vyvýšená, což poskytuje návštěvníkům nejen pohled na koně, ale i na celé panorama města Prahy.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.