Z důvodu rekonstrukce části zámku je Rumcajsův svět do roku 2025 uzavřen.
Jedinečná interaktivní
galerie v přízemí V
aldštejnského zámku byla vytvořena na motivy obrázků Radka Pilaře. Galerie se nachází kde jinde, než v Jičíně, domovině známého loupežníka Rumcajse, Manky a Cipíska.
Jedná se o jedinečnou expozici svého druhu v České republice pro rodiny s dětmi, kde se rázem malí i velcí ocitnou v prostředí
příběhů o loupežníkovi Rumcajsovi tak, jak ho výtvarně vytvořil Radek Pilař. Expozice vznikla v rámci čs.-polského projektu Brána do pohádky.
Expozice ukazuje výjevy ze života pohádkové postavy Rumcajse. Koncipována je tak, že
jednotlivé kulisy musejí pákami, kladkami či jinými důmyslnými mechanismy
rozpohybovat samy děti. Postavičky mají podobu, kterou jim ve známé pohádce spisovatele Václava Čtvrtka dal výtvarník Radek Pilař.
V rámci expozice si můžete vyzkoušet i kvíz, který odhalí, jak dobře znáte Rumcajsí příběhy a celý jeho svět. Při návštěvě si můžete také připomenout slavný Večerníček O Rumcajsovi, jednotlivé díly jsou promítány po celou otevírací dobu a jsou nedílnou součástí loupežnického světa.
Kdo byl Radek Pilař?
Ilustrátor a malíř, autor výtvarné podoby loupežnické rodiny tak, jak je známe dodnes. Ptáte se, kde se k vytvoření Rumcajse inspiroval? Odpověď zní – v zrcadle! Radek Pilař je totiž ztělesněním této malované postavičky. Rumcajs ovšem není jediný, koho Radek Pilař ilustroval – jistě všichni znáte kreslenou postavičku Večerníčka, který rovněž vznikl v dílně tohoto významného autora.
Kdo byl Václav Čtvrtek?
Spisovatel, vlastním jménem Václav Cafourek, se do Jičína dostal jako malé dítko, když tu u dědečka (bývalého jičínské starosty) trávil čas v průběhu první světové války. Jičín mu tak učaroval, že když později psal pohádky pro děti, některé z nich zasadil právě do Jičína.