ÚvodAktualityKrkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje
oblasti Královéhradeckého kraje, Kudy z nudy
Příroda

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí 7 atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!

Hradecko – jízdárna a zámek Karlova Koruna  

Karlova KorunaZámek Karlova Koruna láká k celoroční návštěvě. I když během zimy nejsou otevřeny klasické interiéry, lze tu navštívít Jízdárnu Kinských – expozici chovu koní plemene Kůň Kinský (okruh Kopytem sem, kopytem tam). Celoročně můžete obdivovat také krásny zdejšího zámeckého parku, a to od 5:00 do 20:00 hodin. V parku je zdarma přístupný okruh s interaktivní hrou pro děti Choďte si korunou – prostřednictvím audioprůvodce vyslechnete vyprávění hraběte Kinského, který představí všechna zajímavá místa a budovy v zámeckém parku. Do parku je možný vstup se psem na vodítku (samozřejmostí je dodržování pořádku). Krásné interiéry zámku jsou přístupné vždy od dubna do října. Během ní se také dozvíte, jak přišel zámek ke svému jménu, kdo získal Nobelovu cenu, kdo byla první a jediná vítězka Velké pardubické nebo kdo byl iniciátorem deklarace české šlechty proti okupaci. Snad můžeme nazávěr prozradit, že nezvyklé jméno propůjčil reprezentačnímu sídlu rodu Kinských originální půdorys, připomínající tvar královské koruny.
 

Orlické hory a Podorlicko – za zvířátky do Častolovic 

častolovice zvěřinecKdo by neznal zámek Častolovice, zámecké sídlo šlechtického rodu Šternberků, ale byli jste v místním zvěřinci? Ve voliérách můžete vidět rozmanité druhy papoušků a bažantů, lamy, kozy, oslíky a volně tu potkáte holoubky, perličky nebo pávy. Oblíbenými mazlíčky jsou morčata a zakrslí králíčci, kteří si volně hopkají po celém areálu. S péčí, kterou tu mají, se vždycky rádi vrátí do svých příbytků. Někteří bydlí v malých domečcích, jiní mají malé zámečky. Na procházku láká i rozsáhlý anglický park plný překrásných zákoutí, laviček a soch, starých stromů, keřů azalek a rododendronů. Najdete tu také růžovou zahradu a oboru s bílými daňky, jeleny sika Dybowského, srnkami a divokými prasaty.
 

Český ráj – Jičín, město pohádek 

Jičín město pohádkyMěsto pohádek Václava Čtvrtka o loupežníkovi Rumcajsovi a jeho rodině, ale také důstojná rezidence Albrechta z Valdštejna, který tady chtěl vybudovat hlavní město svého panství – to je Jičín, jedna z bran do Českého ráje a Prachovských skal. Najdete tu spousty pozoruhodných míst pro malé i velké: například Rumcajsovu ševcovnu, Regionální muzeum s interaktivní expozicí, věnovanou všem hrám a hříčkám, galerii Rumcajsův svět Radka Pilaře a kdo má rád procházky, neměla by mu uniknout Pohádková turistická trasa nejkrásnějšími místy jihovýchodní částí Českého ráje.
 

Podkrkonoší – Safari Park ve Dvoře Králové 

Safari ParkDvorský Safari Park v Podkrkonoší je světovou jedničkou v odchovu kriticky ohrožených zvířat a jejich navracení zpět do přírody. Celoročně jsou otevřeny vnitřní expozice a pavilony, jako například Ptačí svět, Vodní světy a Jedovatá Afrika, krytá expozice nosorožců, hrošíků, okapi, pavilon šelem a další. V roce 2018 byla v Neumannově vile, správní budově zahrady, otevřena unikátní expozice „Umění pod kůží“, kde se seznámíte se stavbou těla obratlovců. Mimo jiné tam zhlédnete kostru Nabiré – posledního jedince bílého severního nosorožce, který žil a uhynul v Evropě. V roce 2019 se otevřel krytý pavilon žiraf a nejnovější expozicí se roku 2022 stal výběh tučňáků brýlových, který je zároveň i největším v Česku. Expozice se stala součástí budovaného komplexu Jihozápadní Afrika. V budoucnu jej osídlí také zebry Hartmannové, hyeny, volavky obrovské nebo pelikáni. Není bez zajímavosti, že Safari Park je domovem starších slonů afrických, lépe řečeno slonic. V rámci Evropského záchovného programu se zoo ve Dvoře Králové ujala péče o starší slonice, které zůstávají při vytváření nových rodin osamocené nebo je nové rodiny nepřijmou. Slon jako stádové zvíře potřebuje společnost ostatních slonů. Nikdy pro slona není dobře, když zůstane sám, obzvláště samice. V Safari Parku našly domov a dobře se daří slonicím Saly, Umbu a Drumbo.
 

Kladské pomezí – do Babiččina údolí 

Babiččino údolíBabiččino údolí patří k nejkrásnějším výletním cílům v Kladském pomezí. Zajeďte se sem podívat jindy než v létě. Projít si můžete Cestu Boženy Němcové, červeně značenou turistickou trasu vedoucí z Náchoda do České Skalice a přes Červený Kostelec do Chvalkovic. Zavede vás do Babiččina údolí, k Viktorčinu splavu, na Staré Bělidlo, k pomníku Otto Gutfreunda „Babička s dětmi“ u Panského hostince a nedaleko stojí i Rudrův mlýn a vodní mandl. Cesta Boženy Němcové pak pokračuje k zámku Ratibořice a zámeckým parkem pak prochází okolo Loveckého pavilonu a ke studánce V Bažantnici, až do České Skalice k Barunčině škole či do Muzea Boženy Němcové.
 

Krkonoše – krásy Krkonošského národního parku

krkonošeKrkonoše jsou atraktivní v každém ročním období. V letních měsících nabízejí ideální podmínky pro pěší turistiku, v zimě jsou zas rájem pro milovníky běhu na lyžích – hustá síť tras vede k nejkrásnějším a nejatraktivnějším místům Krkonošského národního parku, jako je Mumlavský vodopád u Harrachova, hora Sněžka, prameny Labe, Černohorská rašeliniště, Dvorský prales, Luční bouda, Sněžné Jámy a další místa. Je to kout země výjimečný v mnoha směrech, ověnčený řadou "nej", a vyplatí se poznat ho zblízka, protože nic podobného jinde v Česku nenajdete.
 

Broumovsko – do nitra Adršpašsko-teplických skal 

Adršpašské skalní městoCeloročně otevřené skalní město na Broumovsku má své kouzlo nejen za horkých letních dnů, ale i pod závějemi sněhu. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem střední Evropy. Turisté se do skal vypravují od 18. století – tehdy několikadenní požár zničil okolní bujnou vegetaci a vynikla tak krása skvostných pískovcových útvarů. Od této doby tu začaly vznikat turistické stezky a horolezci postupně dobývali jeden skalní útvar za druhým. Z 18. století pochází také většina pojmenování místních skalisek. Mezi nejznámější patří Milenci, Starosta a Starostová, Homole cukru, Krakonošova lenoška, Džbán nebo Sloní náměstí. Vlčí roklí se můžete dostat do Teplického skalního města, kde se nabízí několik okruhů. V porovnání s trasou v Adršpašských skalách je teplický okruh více fyzicky náročný, ale nádherné skalní útvary určitě stojí za námahu. Od roku 2021 mají turisté povinnost vstoupit do skal po předchozí rezervaci, která je dostupná na oficiálním webu skalního města.

Tipy na výlet s dětmi v regionu Královéhradecký kraj
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Minizoo na zámku Častolovice Příroda

Minizoo na zámku Častolovice

Majitelka zámku miluje nejen květiny, ale i zvířata. Proto založila a neustále rozšiřuje a vylepšuje zámecký zvěřinec. Zvěřinec je otevřen celoročně.

Rumcajsova ševcovna – v domku pod věží v Jičíně bydlí švec Rumcajs Zážitky

Rumcajsova ševcovna – v domku pod věží v Jičíně bydlí švec Rumcajs

Vzpomínka na spisovatele Václava Čtvrtka a malíře Radka Pilaře. V Rumcajsově příbytku najdete nejen Manku a synka Cipíska, ale i pravou ševcovskou dílnu, Mančinu bylinkovou zahrádku, hernu pro děti, Cipískovu ZOO, občerstvení a další kratochvíle.

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody Příroda

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Masivní, do nebe sahající skalní stěny, tajuplné území s nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve Střední Evropě s obtížnějšími výstupy, adrenalinové vyžití i studenou oblast nazvanou Sibiř, to vše nabízejí Teplické skály.

Rumcajsův svět Radka Pilaře – dočasně uzavřeno Zážitky

Rumcajsův svět Radka Pilaře – dočasně uzavřeno

Z důvodu rekonstrukce části zámku je Rumcajsův svět do roku 2026 uzavřen.

Mumlavský vodopád v Krkonoších Příroda

Mumlavský vodopád v Krkonoších

Dravá řeka Mumlava vytváří poblíž Harrachova, v Mumlavském dole, vodopád tvořený stupňovitými žulovými bloky. Asi 10 m vysoký skalní stupeň v žulovém řečišti se nachází nedaleko centra Harrachova v západní části Mumlavského dolu.

Jízdárna Kinských – expozice chovu koní plemene Kůň Kinský Kultura

Jízdárna Kinských – expozice chovu koní plemene Kůň Kinský

V Jízdárně na zámku Karlova Koruna se nachází tematická expozice "Kopytem se, kopytem tam" mapující zrod a věhlas zdejšího chovatelského skvostu – Koně Kinských. Objekt Jízdárny prošel mezi lety 2020-2022 rekonstrukcí a nyní nabízí multifunkční i výstavní prostory.

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani Příroda

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové je jedna z nejznámějších zoologických zahrad v Česku. Najdete tu největší kolekci afrických zvířat v Evropě a jedinečné Africké a Lví safari. Dvorský safari park je také světovou jedničkou v odchovu kriticky ohrožených zvířat a jejich navracení zpět do přírody.

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice Příroda

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor Příroda

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Městská památková rezervace Jičín Památky

Městská památková rezervace Jičín

Městské historické jádro Jičína je již od roku 1956 vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Mezi nejcennější památky patří Valdická brána, renesanční a raně barokní domy se zámkem na Valdštejnově náměstí, či kostel sv. Jakuba Většího a sv. Ignáce z Loyoly s jezuitskou kolejí.

Černohorské rašeliniště v Krkonoších Příroda

Černohorské rašeliniště v Krkonoších

Přírodní rezervace Černohorské rašeliniště je největším rašeliništěm lesního typu v Krkonoších. Jeho rozloha činí 66 ha a stáří se odhaduje na 6000 let. Rašeliništěm vede naučná stezka s překrásnými panoramatickými výhledy.

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko Příroda

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Téměř panenská příroda nabízí romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky daleko do kraje. Turisty zapomenutá přírodní rezervace uchvátí každého návštěvníka. Chráněná krajinná oblast Broumovsko se rozprostírá na ploše 410 km², převážnou část tohoto území vytyčují státní hranice s Polskem.

Chráněné území Dvorský les a naučná stezka Rýchory Příroda

Chráněné území Dvorský les a naučná stezka Rýchory

Chráněné území Dvorský les je nejvyšším místem na hřebeni Rýchor v Krkonoších, který leží mezi Horním Maršovem, Žacléřem, Albeřicemi a Babím. Oblastí Rýchor vede naučná stezka.

Anglický park v Chlumci nad Cidlinou – park s francouzskou zahradou a oranžerií Příroda

Anglický park v Chlumci nad Cidlinou – park s francouzskou zahradou a oranžerií

V okolí zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou najdete park, který byl založen stejně jako zámek v letech 1721–23 podle projektu barokního architekta Giovanniho Santiniho-Aichela. Zahrada byla nejdříve koncipována jako barokní, až později byla proměněna na krajinářský park.

Vrch Přivýšina v Českém ráji s vyhlídkou Václava Čtvrtka Příroda

Vrch Přivýšina v Českém ráji s vyhlídkou Václava Čtvrtka

Skalnatý vrch Přivýšina (464 m) leží na východní straně Prachovského hřebenu. Na jeho vrcholu se nachází vyhlídka Václava Čtvrtka, ze které se otevírá nádherný výhled na Veliš, Zebín, Jičín, Prachov a do jičínské kotliny. Jedná se o nejvyšší bod Prachovské pahorkatiny.

Babiččino údolí v Ratibořicích – na skok do románu Boženy Němcové Kultura

Babiččino údolí v Ratibořicích – na skok do románu Boženy Němcové

Babiččino údolí patří mezi nejznámější výletní místa Východních Čech. Právě sem umístila Božena Němcová děj svého díla Babička. Tady někde chodily skutečné předobrazy babičky, vévodkyně Zaháňské, Barunky a jejích sourozenců, psů Sultána a Tyrla i bláznivé Viktorky.

MTB cyklotrať Rallye Sudety Letní sporty

MTB cyklotrať Rallye Sudety

Trasa závodu horských kol Rallye Sudety ej vyznačena pro milovníky tohoto sportu celoročně. Je náročná nejen svou délkou cca 113 km a převýšením více než 3 500 m, ale i technickou obtížností, a to zvláště ve sjezdech.

Cesta Boženy Němcové Letní sporty

Cesta Boženy Němcové

Cesta Boženy Němcové je červeně značená turistická značka vedoucí z Náchoda do České Skalice a přes Červený Kostelec do Chvalkovic. Cestou pěší turisty zavede do Babiččina údolí, k Barunčině škole či do Muzea Boženy Němcové. Trasa měří 40,5 km.

Další aktuality

Hospital Kuks zahajuje letošní turistickou sezonu a zve na mnoho akcí

Turistická sezóna na Kuksu letos začíná prvním dubnovým dnem. Příchozí mohou navštívit všechny prohlídkové trasy: Základní okruh Hospitál, Historie lékáren, Šporkovská hrobka a Historie výroby léků. Hospitál Kuks pak bude turistům přístupný od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Otevřeno bude i bylinkářství na nádvoří hospitálu – obchůdek, kde je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.
1. duben 2025 14:14
Památky, Královéhradecký kraj

Pevnost Josefov zahajuje sezónu stylově – bitevní ukázkou

Pevnost Josefov má coby ojedinělá památka fortifikační architektury svůj půvab nejen pro milovníky vojenské historie. Můžete se sem vypravit na prohlídku anebo na některou z akcí – třeba už v sobotu 5. dubna 2025, kdy pevnost vítá novou turistickou sezónu první jarní vojensko-historickou akcí.
1. duben 2025 11:00
Památky, Královéhradecký kraj

Krkonošské žáby zahájily jarní migraci

Březen je dobou, kdy žáby migrují na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají žáby chránit trvalé i dočasné zábrany, aby obojživelníci neskončili svůj život tragickou nehodou. Ochránci přírody pak zábrany jezdí kontrolovat několikrát denně. Při suchém počasí tolik žab není, ale když zaprší, stoupne jejich počet i na dvojnásobek.
27. březen 2025 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Zámek v Náchodě zve do zámeckých komnat, gotického sklepení i na věž

Zámek Náchod připravil pro své návštěvníky řadu novinek – delší návštěvní dobu, širší možnosti prohlídky okruhu Zámek za Piccolominiů a připravena je i nová trasa Ze sklepení na věž. A ve věži samotné se představí dvě nové místnosti. Zámecká sezóna začne v Náchodě 5. dubna 2025. Otevřeno tu bude denně mimo pondělí od 10:00 do 13:00 a o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin. Během Velikonoc od 17. do 21. dubna můžete přijít na prohlídku každý den.
26. březen 2025 8:00
Památky, Královéhradecký kraj

Na krkonošském sněhovém poli s názvem Mapa republiky stále zůstává na 8 m sněhu

Sněhové pole na svahu Studniční hory, které roztává v Krkonoších jako poslední, připomíná svým tvarem bývalou Československou republiku, jejíž součástí bývala až do roku 1945 i Podkarpatská Rus. Pracovníci Správy KRNAP zde v březnu provedli první jarní měření výšky sněhové pokrývky. Vrstva sněhu je letos mocná jen okolo 8 metrů, což je za 25 let kontinuálního měření tohoto sběhového pole jeden ze slabších výsledků.
25. březen 2025 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Na Sněžku pěšky: lanovka prochází jarní odstávkou, o víkendech ale pojede

Lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku bude od 24. března do 30. dubna 2025 procházet pravidelnou jarní odstávkou. Kvůli jarní údržbě nebude jezdit ve všedních dnech, až do konce dubna bude nutné v pracovním týdnu vyšlapat na horu pěšky. Během Velikonoc se ale kvůli turistům rozjede. Mezi Pecí pod Sněžkou a naší nejvyšší horou jezdí od 8:00 do 18:00 hodin.
23. březen 2025 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Znáte příběh Hanče a Vrbaty? Příběh o odvaze, nezdolném přátelství a tragickém osudu

24. březen je v Česku každoročně Dnem Horské služby. Před více než 110 lety došlo na hřebenech Krkonoš k tragické události, která dodnes leckterého návštěvníka hor dojme. Při lyžařském závodu dne 24. března 1913 totiž došlo k úmrtí závodníka Bohumila Hanče i jeho kamaráda Václava Vrbaty, který se svému kamarádovi pokoušel pomoci. Svůj život do záchranné akce obětavě nasadil i německý závodník a Hančův přítel Emerich Rath. Filmovou rekonstrukci tohoto závodu natočil režisér Tomáš Hodan.
23. březen 2025 11:33
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Krkonošské lesy slaví světový den lesů a světový den vody

Dne 21. března slavíme Světový den lesů a o den později 22. března Světový den vody. Krkonošské lesy patří vedle arkto-alpínské tundry a luk mezi tři nejvýznamnější fenomény, pro které byl zřízen Krkonošský národní park. Rozkládají se na ploše 37 000 ha a pokrývají přes 85 % plochy Krkonoš. Jejich druhové složení a prostorové rozložení v minulosti značně ovlivnil člověk. Dnes se snažíme pomoci, aby se lesy vrátily do přírodě blízkého stavu, staly se stabilnějšími a ve svém stínu poskytovaly prostor nejen pro odpočinek návštěvníkům hor, ale také životní prostor stovkám druhů živočichů a rostlin. Připomeňme si při této příležitosti jedno z nejzajímavějších a opomíjených lesních stanovišť pojící obě uvedená prostředí – olšové-jaseniny. Ty se v Krkonoších nacházejí už jen na pouhých 71 ha, což je 0,2 % rozlohy lesních porostů.
21. březen 2025 7:01
Příroda, Královéhradecký kraj