ÚvodAktualityVečerníčkové výlety: vydejte se na procházky za Rumcajsem, medvědy od Kolína nebo Maxipsem Fíkem
Zážitky

Večerníčkové výlety: vydejte se na procházky za Rumcajsem, medvědy od Kolína nebo Maxipsem Fíkem

Poslechněte si audio verzi článku
Večerníček je stálicí televizního vysílání. Poprvé se vysílal 2. ledna 1965 a od té doby se u něj pravidelně scházejí nejmenší děti, jejich rodiče i prarodiče. Vydejte se s Kudy z nudy na Večerníčkové výlety – třeba do Kolína za medvědy z animovaného filmu Pojďte pane, budeme si hrát, do Jičína za Rumcajsem anebo do Kadaně za Maxipsem Fíkem.
Někdo má rád Křemílka a Vochomůrku a Pohádky z mechu a kapradí, jiný zase Rumcajse, Krtka, Broučky, Pata a Mata, Vílu Amálku, Krkonošské pohádky s Trautenberkem nebo Boba a Bobka, králíky z klobouku. Zkrátka Večerníček si oblíbili všichni, kteří se jako děti dívali na televizi, a mnozí mu zůstali věrní dodnes.
 

Zajímavosti o Večerníčku

Postava Večerníčka se na obrazovce poprvé objevila 2. ledna 1965. Vůbec nejstarší česká televizní znělka a jedna z nejstarších na světě ale vznikla později, až v létě 1965. Klukovi s papírovou čepičkou a kulatýma očima dal podobu výtvarník Radek Pilař, hlas mu propůjčil tehdy pětiletý Michal Citavý, a během šedesáti let se prakticky nic nezměnilo. Večerníček vybíhá schody, projede se po obrazovce na houpacím koni, v autíčku a na jednokolce, a u toho rozhazuje papíry. Ne každému se znělka líbí: výhrady například měl divák, který v roce 2007 poslal stížnost Radě České televize. Večerníčkovo chování podle něj porušuje zásady ekologické výchovy, vybízí k porušování silničního zákona, navádí k hazardu se zdravím a ignoruje bezpečnostní pravidla platná v celé Evropské unii.

Večerníček se původně v programu objevoval jednou týdně, a to v neděli. Od roku 1967 se vysílal třikrát týdně, od roku 1973 se na něj děti mohou těšit denně. Ten rok se také poprvé Večerníček vysílal barevně.

Vyjmenovat seriály, které se ve Večerníčcích objevily, by nedokázal ani opravdový znalec televizní tvorby: je jich totiž téměř čtyři sta. Jsou kreslené, loutkové i filmové, hrané Večerníčky zastupují vedle zvířecích příběhů Václava Chaloupka například Krkonošské pohádky. Když Česká televize pořádala anketu o nejlepší Večerníček, právě Krkonošské pohádky zvítězily. Na druhém místě se umístily příběhy O krtkovi a na třetím Bob a Bobek. Nejvyšší sledovanosti dosáhla epizoda s názvem Jak Trautenberk chtěl poslat Kubu na vojnu, kterou v únoru roku 1999 zhlédlo 1,89 milionu diváků.
 

Do Jičína za Rumcajsem

Jen málo pohádkových postav má tak jasně určené místo bydliště jako Rumcajs, jehož domovem je Jičín. Jeho příběhy si vymyslel Václav Čtvrtek (1911–1976), spisovatel knížek pro děti a mládež, který v Jičíně prožil část dětství, osobitou výtvarnou podobu jim dal grafik a ilustrátor Radek Pilař (1931–1993). Animovaný seriál O loupežníku Rumcajsovi ve Večerníčku39 dílů, vy se můžete vypravit třeba do Rumcajsovy ševcovny pod Valdickou bránou, kde Rumcajs žil, když ještě býval jičínský švec.

Rumcajse, jeho rodinu a další pohádkové hrdiny potkáte také v interaktivní galerii Rumcajsův svět Radka Pilaře v přízemí jičínského zámku a také na Rumcajsově lavičce. Tu slavný loupežník dostal od města k padesátým narozeninám a je zapsaná v České knize rekordů jako největší vyřezávaná pohádková lavička. Projít si můžete také pohádkovou Rumcajsovu stezku z Mladějova do Jičína a navštívit Rumcajsovu jeskyni pod hradem Brada.
 

Za medvědy, co se potkali u Kolína

Znáte dva medvídky z animovaného filmu Pojďte pane, budeme si hrát? Seriál vznikl v letech 1965 až 1973, má celkem jedenáct epizod a jeho tvůrci Břetislav Pojar a Miroslav Štěpánek použili čtyři animační postupy: papírkovou animaci, loutkovou animaci, poloplastickou animaci, a nakonec kreslenou animaci ve snových bublinách. Medvědy, kteří se podle filmového příběhu potkali u Kolína, najdete v lesoparku Borky. Dva dřevění medvědi hlídají vstup do parku u Křičkovy ulice, o kousek dál najdete reliéf s oběma hrdiny. Mírně zvlněný terén na břehu řeky Labe je ideální pro procházky s kočárky, výlety s batolaty na odrážedlech i s většími dětmi. Můžete tu sportovat, pozorovat lodě a čluny na řece, nechat děti vyřádit na několika dětských hřištích, projít se po stezce bosých nohou, vyšplhat na několik vyhlídek a rozhleden, a ještě se díky naučné stezce Borky seznámit s různorodými lesními ekosystémy.
 

Za Broučky na Vysočinu

K nejvydávanějším českým knížkám pro děti a mládež patří Broučci Jana Karafiáta, pohádkový příběh o rodině svatojánských broučků. Řada čtenářů zná kromě knihy také dvanáctidílný animovaný loutkový seriál, který Česká televize vysílá jako Večerníček. Autorem loutek byl Jiří Trnka, který rovněž vyrobil velké dioráma se svatební scénou; to je k vidění v plzeňském Muzeu loutek. Za Broučky ale musíte jinam, a to do Jimramova, kde se Jan Karafiát narodil. Slavnou knížku tu připomíná Síň rodáků, pamětní deska na Karafiátově rodném domě, venkovní hra S Broučkem a Beruškou Jimramovem i dřevěná socha Broučka s lucerničkou. Navíc kousek odtud v lesích nad Roženeckými Pasekami můžete navštívit pomník Broučků. Originální pietní místo a současně památník největšího hromadného úmrtí hlavních postav v dějinách české literatury by měl navštívit každý, kdo Broučky někdy četl a dojal ho smutný konec.
 

Za Maxipsem Fíkem do Kadaně

Další hrdina Večerníčků Maxipes Fík má svůj domov v Kadani. Město ho vlastně adoptovalo: autor příběhů o přerostlém mluvicím psovi, spisovatel a scénárista Rudolf Čechura, totiž pocházel z blízkého Ahníkova. Ten už dnes neexistuje, musel ustoupit těžbě uhlí, a tak se Maxipsa Fíka ujali v Kadani. Pojmenovali po něm nábřeží řeky Ohře, kde najdete dětské hřiště, několik herních prvků a dvě sochy Maxipsa Fíka. Na začátku nábřeží stojí moderní ocelová plastika pohádkového maxipsa s výřezem od Michala Fialy, o kousek dál je Fíkova podobizna v životní velikosti s jeho věrnou kamarádkou Ájou z pískovce od Františka Vlčka. Děti si na sochu mohou vylézt, vyfotit se s ním a hrát si kolem něj.

Původně měla na nábřeží být jediná socha, ale kadaňským radním se zalíbily hned dva z doručených návrhů. Město s populárním Večerníčkem spojuje také herec Josef Dvořák, který Večerníček namluvil a v Kadani začal svou hereckou kariéru.
 

Další večerníčkové tipy

  • Do skutečných míst se můžete vypravit s filmovými příběhy režiséra, scénáristy a milovníka přírody Václava Chaloupka. Ve Večerníčku se objevily například seriály Madla a Ťap o putování štěněte bavorského barváře a mláděte rysa ostrovida, sedmidílný seriál o vlčatech Bráškové, Vydrýsek o putování vydřího mláděte a Méďové o třech medvíďatech. Vojta, Kuba a Matěj našli po natáčení domov v Medvědáriu v Berouně, dnes už ale z původní večerníčkové trojky žije jediný méďa.
  • Křemílka a Vochomůrku jako živé najdete u Pařezové chaloupky na autobusové zastávce v Němčovicích na Rokycansku.
  • V parku u hotelu Krakonoš v Mariánských Lázních objevíte pohádkový sochařský ráj. Cesty tu lemují sochy hrdinů známých pohádek, bájí a Večerníčků. Kousek od legendární sochy Krakonoše stojí třeba postavy z Krkonošských pohádek, víly, vodník, Červená Karkulka, myslivec, vlk nebo pohádková babička.
Večerníček – nejdéle vysílaná znělka v České televizi

Večerníček – nejdéle vysílaná znělka v České televizi

Bob a Bobek, Maxipes Fík, Mach a Šebestová, Méďové, Káťa a Škubánek, Maková panenka, Křemílek a Vochomůrka, Krysáci, Pat a Mat nebo Krkonošské pohádky: to je jen malý výběr pohádek, které znáte z televizních Večerníčků. Pořad se na televizních obrazovkách začal pravidelně objevovat v roce 1965 a znělka Večerníčku je nejdéle vysílanou znělkou v české televizní historii.

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy Příroda

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe pramení v Krkonoších, na místě zvaném Labská louka ve výšce 1384 m n. m. V Čechách je její tok dlouhý 358,3 km, než se však dostanou její vody do Severního moře, urazí celkem 1154 km.

Rumcajs – pohádkový loupežník z Jičína a z Večerníčku

Rumcajs – pohádkový loupežník z Jičína a z Večerníčku

Loupežník Rumcajs je jednou z nejznámějších postav spisovatele Václava Čtvrtka a ilustrátora Radka Pilaře. Znáte ho i z Večerníčku, animovaný seriál O loupežníku Rumcajsovi má celkem 39 dílů. Na ně navázalo třináct dílů Večerníčku O loupežnickém synku Cipískovi. Všichni jsou doma v Jičíně, kde se také můžete vypravit na několik pohádkových míst – třeba do Rumcajsovy ševcovny nebo se uvelebit na Rumcajsově lavičce.

Pat a Mat – nejdelší animovaný seriál z Večerníčku

Pat a Mat – nejdelší animovaný seriál z Večerníčku

Pat a Mat je animovaný seriál o dvou nešikovných a také nerozlučných kutilech. Volnou sérii animovaných filmů vytvořili režisér Lubomír Beneš a karikaturista Vladimír Jiránek. Se 130 díly je to nejdelší seriál Večerníčku, Pata a Mata ale znáte také z nejrůznějších reklam.

Městské medvědárium v Berouně Příroda

Městské medvědárium v Berouně

Na Městské hoře v Berouně je vybudováno volně přístupné medvědárium. Výběh doplňuje železobetonová stavba medvědince. Medvědárium leží kousek od centra města zhruba 10 minut od Husova náměstí a 15 minut z vlakového nádraží.

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti Kultura

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Na plzeňském náměstí se nachází původní měšťanský dům, ve kterém od roku 2009 sídlí Muzeum loutek (pobočka Západočeského muzea v Plzni). Expozice muzea se věnuje plzeňskému loutkářství od počátku až do současnosti. Nechybí interaktivní expozice, divadelní ukázky ani multifunkční sál.

Rumcajsova ševcovna – v domku pod věží v Jičíně bydlí švec Rumcajs Zážitky

Rumcajsova ševcovna – v domku pod věží v Jičíně bydlí švec Rumcajs

Vzpomínka na spisovatele Václava Čtvrtka a malíře Radka Pilaře. V Rumcajsově příbytku najdete nejen Manku a synka Cipíska, ale i pravou ševcovskou dílnu, Mančinu bylinkovou zahrádku, hernu pro děti, Cipískovu ZOO, občerstvení a další kratochvíle.

Významné dny naší historie: co se stalo v lednu?

Významné dny naší historie: co se stalo v lednu?

Založení Břevnovského kláštera, začátek stavby první dálnice, upálení Jana Palacha, první koncert České filharmonie i první vysílání Večerníčku: to je pouhý výběr ze zajímavých výročí, která nás čekají v lednu. Pojďte si je připomenout s Kudy z nudy!

Česko ve filmu: znáte nejpohádkovější místa v Česku?

Česko ve filmu: znáte nejpohádkovější místa v Česku?

Zámky Červená Lhota, Hluboká a Lednice, hrady Švihov, Bouzov a Pernštejn, a k tomu ještě Pekelné doly nebo skalní město Adršpach: to jsou ta nejpohádkovější místa v Česku. Není divu, že je vedle nadšených turistů a výletníků vyhledávají také filmaři. Podívejte se s Kudy z nudy na ta nejkrásnější a nejpohádkovější místa, která hrála hlavní roli ve filmových pohádkách!

Jičín

Jičín

Město pohádek Václava Čtvrtka o loupežníkovi Rumcajsovi a jeho rodině, ale také důstojná rezidence Albrechta z Valdštejna, který tady chtěl vybudovat hlavní město svého panství – to je Jičín, jedna z bran do Českého ráje a Prachovských skal. Najdete tu spousty pozoruhodných míst pro malé i velké!

Venkovní hra – S Broučkem a Beruškou Jimramovem Zážitky

Venkovní hra – S Broučkem a Beruškou Jimramovem

Vydejte se poznat Jimramov, malebné městečko na soutoku Svratky a Fryšávky, s Broučkem a Beruškou.

Hotel Krakonoš Ubytování

Hotel Krakonoš

Hotel má ideální polohu pro rodinnou rekreaci, firemní školení, pořádání srazů, ozdravných pobytů dětí školního a předškolního věku, k provozování různých sportovních aktivit. Rozmanité okolí láká k výletům, výlety potěší milovníky přírody i historie.

Pohádkový sochařský ráj v Mariánských Lázních – zahrada pohádek u hotelu Krakonoš Životní styl

Pohádkový sochařský ráj v Mariánských Lázních – zahrada pohádek u hotelu Krakonoš

V parku hotelu Krakonoš byla obnovena tradiční pohádková cesta, která je tvořena pískovcovými sochami na motivy známých pohádek a bájí. Vše se nachází v klidném přírodním prostřední, které přímo vybízí k aktivnímu odpočinku a poučení po celý rok.

Rumcajsův svět Radka Pilaře Zážitky

Rumcajsův svět Radka Pilaře

Z důvodu rekonstrukce části zámku je Rumcajsův svět do roku 2025 uzavřen.

Řeka Ohře – vodácká stezka do Karlových Varů i Slavkovského lesa Letní sporty

Řeka Ohře – vodácká stezka do Karlových Varů i Slavkovského lesa

Čtvrtá nejdelší řeka na našem území pramení v Bavorsku v přírodní rezervaci Smrčiny. Protéká historickou částí města Cheb a chebskou pánví pokračuje v meandrech až do Kynšperka nad Ohří. Řeka Ohře obtéká obloukem hrad Loket a vtéká do CHKO Slavkovský les.

Česko mezi řádky: Broučci, Jimramov a Jan Karafiát

Česko mezi řádky: Broučci, Jimramov a Jan Karafiát

Broučci Jana Karafiáta, pohádkový příběh o rodině svatojánských broučků, patří do zlatého fondu české dětské literatury. A nezůstalo jen u literárního zpracování: řada čtenářů zná kromě knihy také dvanáctidílný animovaný loutkový seriál, který Česká televize vysílá jako Večerníček. Na Kudy z nudy vám ukážeme další místa, kde se s Broučky setkáte, třeba Jimramov na Vysočině nebo Velkou Lhotu na Valašsku.

Rumcajsova lavička v Jičíně Příroda

Rumcajsova lavička v Jičíně

V lipové aleji byla Rumcajsovi instalována dřevěná lavička k jeho 50. narozeninám. Lavička se nachází naproti domku, kde žil dědeček Václava Cafourka, známějšího pod jménem Václav Čtvrtek, tedy autora pohádky. Stojí naproti s č.p. 139.

Krtek – nejznámější česká pohádková postavička

Krtek – nejznámější česká pohádková postavička

Kreslený krteček patří k našim nejznámějším pohádkovým hrdinům. Večerníčky a knížky s krtkem provázejí generace českých dětí už desítky let. Autorem krátkých animovaných filmů, v nichž kreslená postavička společně se svými zvířecími kamarády prožívá nejrůznější příhody, je výtvarník Zdeněk Miler (1921–2011).

Socha Maxipsa Fíka v Kadani Zážitky

Socha Maxipsa Fíka v Kadani

Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani dostálo svému jménu – najdete zde hned dvě sochy tohoto legendárního pohádkového psa. Na začátku nábřeží lze pozorovat panorama promenády skrz moderní sochu Fíka z plechu, děti zase ocení Fíkovu podobiznu v životní velikosti z kamene.

Kadaň

Kadaň

Kadaň má na svém kontě několik nej: najdete tu nejdelší zachovalé opevnění v Čechách s Mikulovickou bránou, Katova ulička je zapsána v České knize rekordů jako naše nejužší ulice a františkánský klášter je nejstarším poutním místem na území českého státu, zasvěceným Čtrnácti svatým pomocníkům.

Valdická brána v Jičíně Památky

Valdická brána v Jičíně

Valdická brána je hlavním symbolem města Jičína a jeho hlavní dominantou, kterou každý turista a návštěvník nemůže při svém příjezdu přehlédnout. Vysoká a mohutná kamenná brána stojí v centru města a odděluje od sebe průjezdem Valdštejnovo a Žižkovo náměstí. Ze shora věže je nádherný výhled.

Králíci Bob a Bobek – hvězdy večerníčku i hokejového šampionátu 2024

Králíci Bob a Bobek – hvězdy večerníčku i hokejového šampionátu 2024

Bob a Bobek – králíci z klobouku je český kreslený Večerníček s největším počtem natočených dílů. Boba a Bobka nakreslil Vladimír Jiránek a hlas jim dal herec Josef Dvořák. Jejich hlášky „Vstávat a cvičit“ nebo „Já mám ještě noc“ zlidověly a používají se v běžné řeči, králíci se také stali maskoty hokejových mistrovství světa 2015 a 2024 a z hokejových hal v Praze a Ostravě bavili celý svět.

Kam se vydat s dětmi za hračkami a pohádkami? Zveme vás na hravá místa!

Kam se vydat s dětmi za hračkami a pohádkami? Zveme vás na hravá místa!

Baví vás hračky, pohádky a stavebnice? Pak využijte některý z tipů portálu Kudy z nudy na hravé cestování s dětmi. Nabízíme vám skvělé atrakce, dobrodružné expozice, pohádkové prohlídky a výlety, kde si šikovné dětské tlapky přijdou na své.

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

Česká republika se stala součástí Evropské unie 1. května 2004. Jak stará je vize sjednoceného starého světadílu, kolika jazyky vlastně Evropská unie hovoří a kdy slaví svátek? A z jakého materiálu jsou originální dárky, které Česko reprezentují na jednáních?

7 věcí, které nevíte… o České televizi

7 věcí, které nevíte… o České televizi

Večerníček, vánoční televizní pohádky, speciální exkurze i dny otevřených dveří na Kavčích horách a v televizních studiích, výstavy a další akce: tak se na Kudy z nudy setkáváte s Českou televizí. Pojďte se projít její historií od televizního pravěku až do současnosti a podívat se také za obrazovku!

Jimramov

Jimramov

Prozkoumejte městys Jimramov ležící 15 km severovýchodně od Nového Města na Moravě a nabídku turistických atraktivit. Jimramov je oblíbené letní i zimní rekreační a sportovní středisko, které si zamiloval již zakladatel Českého olympijského výboru Dr. Jiří Stanislav Guth-Jarkovský. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Kolín

Kolín

Určitě jste už někdy slyšeli zlidovělou Kmochovu písničku o Kolínu, který stojí v pěkné rovině. Vystoupejte na zvonici chrámu sv. Bartoloměje a přesvědčte se sami, zda je ta okolní rovina opravdu tak rovná; projděte se také historickým centrem s židovskou čtvrtí a nezapomeňte na výlet řepařskou drážkou!

Pomník medvědům od Kolína Památky

Pomník medvědům od Kolína

Pomník Medvědům od Kolína patří známým postavičkám z kresleného filmu „Potkali se u Kolína“ režiséra Břetislava Pojara z roku 1965. Autorem pomníku, který tvoří dva velké balvany a reliéf obou medvědů je kolínský výtvarník Pavel Rajdl. Nachází se u okraje lesoparku Borky na Zálabí.

Lesopark Borky Letní sporty

Lesopark Borky

Lesopark Borky tvoří oddechové a rekreační zázemí Kolína. Najdete zde také pomník a postavičky slavných medvídků, kteří se potkali u Kolína.

Vrch Přivýšina v Českém ráji s vyhlídkou Václava Čtvrtka Příroda

Vrch Přivýšina v Českém ráji s vyhlídkou Václava Čtvrtka

Skalnatý vrch Přivýšina (464 m) leží na východní straně Prachovského hřebenu. Na jeho vrcholu se nachází vyhlídka Václava Čtvrtka, ze které se otevírá nádherný výhled na Veliš, Zebín, Jičín, Prachov a do jičínské kotliny. Jedná se o nejvyšší bod Prachovské pahorkatiny.

Rumcajsova jeskyně pod hradem Brada Příroda

Rumcajsova jeskyně pod hradem Brada

Rumcajsovu jeskyni najdete pod zříceninou hradu Brada, nedaleko Jičína. Je pěkně upravená, s ustlanou postelí, na malék stolku nechybí kytička pro Manku a dokonce zabalená svačina pro Cipíska.

Rozhledna Maják na Kmochově ostrově v Kolíně Příroda

Rozhledna Maják na Kmochově ostrově v Kolíně

Drobná stavba z roku 2015 s vyhlídkovou plošinou ve výšce 4 metry nad zemí a asi 8 metrů nad hladinou řeky Labe. Z rozhledny je omezený výhled na řeku, Masarykův most, část městské části Zálabí a severní frontu domů historického jádra města.

Síň rodáků v Jimramově Kultura

Síň rodáků v Jimramově

Síň rodáků se nachází na náměstí Jana Karafiáta v objektu bývalé školy z roku 1801, která svému účelu sloužila až do roku 1986. Poté byla rekonstruována a v roce 1998 došlo k otevření Síně rodáků, pamětní síně a muzea.

Mariánské Lázně

Mariánské Lázně

Půvab a jedinečná atmosféra města Mariánské Lázně vám v kombinaci s léčivými prameny a bohatým kulturním programem dodají ztracenou energii. Přesvědčte se na vlastní kůži.

Rokycany

Rokycany

Jaká místa si v Rokycanech zaslouží vaši pozornost? Nejsou to jen zbytky hradeb, nádherné náměstí s řadou městských domů, mariánským sloupem, barokním děkanstvím, okázalou radnicí a kostelem Panny Marie Sněžné, ale také muzeum vojenské techniky nebo unikátní vodní hamr v nedaleké Dobřívi.

Pomník Karafiátových broučků Památky

Pomník Karafiátových broučků

Pomník Broučků z knihy Jana Karafiáta vznikl v roce 2007. Stojí na místě, kde se snad odehrávaly příhody broučků popsané v pohádkové knize „Broučci“.

Jiří Trnka – výtvarník a věhlasný tvůrce loutkových filmů

Jiří Trnka – výtvarník a věhlasný tvůrce loutkových filmů

Výčet profesí a dovedností Jiřího Trnky (24. února 1912 Plzeň – 30. prosince 1969 Praha) je ohromující: byl výtvarník, loutkář, ilustrátor, malíř, sochař, spisovatel, scenárista i režisér animovaných filmů. A také autor filmových kostýmů, například pro film Císařův pekař a Pekařův císař Jana Wericha.

Bosá stezka v Kolíně Zážitky

Bosá stezka v Kolíně

Stezka dlouhá cca 40 metrů dává návštěvníkům možnost vyzkoušet si bosou chůzi po různých druzích povrchu, například v písku, štěrku, dřevu či slámě. Prostor bosé stezky doplňují lavičky a informační tabule o bosé chůzi.

Jičínský zámek na Valdštejnově náměstí Památky

Jičínský zámek na Valdštejnově náměstí

Jičínský zámek je největší budovou na Valdštejnově náměstí a je jednou z dominant městské památkové rezervace. Stojí v rohu náměstí, má 12 arkádových pilířů a průčelí ukončují původní nárožní arkýře. Sídlí v něm Regionální muzeum, galerie a základní umělecká škola.

Zastávka v Pařezové chaloupce v Němčovicích Památky

Zastávka v Pařezové chaloupce v Němčovicích

Na skok do večerníčku ke Křemílkovi s Vochomůrkou se dostanete v Němčovicích na Rokycansku. Mají zde totiž Pařezovou chaloupku, která slouží všem lidem, čekajícím na autobus.

Starý Krakonoš v Mariánských Lázních Památky

Starý Krakonoš v Mariánských Lázních

U hotelu Krakonoš si u staré sochy Krakonoše můžete nechat splnit své přání – stačí na přání myslet, dotknout se zázračného kamene v Krakonošově opasku a 3x sochu obskákat po jedné noze.

Další aktuality

100 tipů, kam s dětmi od Vánoc do Silvestra

Nabízíme vám spoustu tipů, jak zajímavě prožít období od Vánoc do Nového roku v Česku. Ve dnech od 25. do 31. prosince 2024 můžete v Praze tradičně sportovat zdarma. Zamířit lze také do zoo, do skanzenu nebo na hrady a zámky. K prohlídce vábí spousta zajímavých betlémů, vánoční výstavy anebo třeba ukládání ježibaby k zimnímu spánku v perníkové chaloupce.
25. prosinec 2024 9:06
Zážitky

Kde vás přivítají na Boží hod a Štěpána?

Máme pro vás spousty tipů, kam se můžete podívat během vánočních svátků a kde si užijete pohodovou sváteční atmosféru. Kam vás letos o svátcích pozveme?
25. prosinec 2024 8:19
Zážitky

Konec roku nás nemine! Užijte si poslední víkend a dny letošního roku

Posledním dnem letošního roku je úterý 31. prosince 2024. Než se rozjedou večerní silvestrovské oslavy, byla by škoda prosedět volné dny doma! Podívejte se na naše tipy a užijte si vstup do nového roku na horách, památkách a zajímavých akcích, ve dvou, s rodinou či s celou partou. Tak ať to stojí za to! Užijte si tipy pro poslední dny v roce 2024 i Nový rok 1. ledna 2025 podle webu Kudy z nudy! Ať už preferujete rušnou zábavu, romantické zážitky nebo klidný odpočinek, určitě si mezi našimi tipy vyberete!
25. prosinec 2024 7:31
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (28.12. – 29.12.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Vánoce pod hvězdami v Jindřichově Hradci , Večerní výšlap na sněžnicích na Sky Bridge 721 na Dolní Moravě, Jazz Dock Dětem – O zlaté rybce, Silvestrovská jízda s Tlapkovou patrolou v Peci pod Sněžkou, Baterková prohlídka zámku Miroslav 2024. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
25. prosinec 2024 7:00
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (28.12. – 29.12.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Vánoční prohlídky tvrze Stachelberg, Vánoční prohlídky zámku Sychrov, Vánoční tvoření a videomapping v Muzeu skla a bižuterie, Vánoční prohlídky zámku v Ratibořicích 2024, Večerní výšlap na sněžnicích na Sky Bridge 721 na Dolní Moravě. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
25. prosinec 2024 7:00
Zážitky

Česko ve filmu: Tři princezny – nová štědrovečerní pohádka pro rok 2024

Nová štědrovečerní pohádka se natáčela v létě 2024, tentokrát pod vedením režiséra Tomáše Pavlíčka. Ve výpravné pohádce kromě dobrodružství, humoru a napětí nechybí ani láska. Která z princezen si získá srdce prince Felixe? Bude to chytrá Sofie, odvážná Leona nebo krásná Flóra? V dobrodružném fantasy s názvem Tři princezny se společně vydávají na cestu plnou nástrah i dobrodružství a při boji se zlem se řídí mušketýrským heslem – Jedna za všechny, všechny za jednu. Filmaři v nové štědrovečerní pohádce pro rok 2024 šikovně využívají spálenou krajinu Českého Švýcarska, diváka ale zavedou i na další známé lokality, jako jsou Tiské stěny, lom Amerika a další filmová místa.
24. prosinec 2024 8:29
Zážitky

Věda a historie není nuda: kdy a kde zažijeme nejbližší zatmění Měsíce a Slunce?

Už jste zažili zatmění Slunce? Je to fascinující představení, při němž se svět ponoří do zvláštního šera a Slunce na chvíli zmizí z oblohy. Není divu, že naše předky taková podívaná děsila a zatmění Slunce považovali za předzvěst válek, hladomorů a dalších hrůz. V sobotu 29. března 2025 budeme kolem poledne sledovat částečné zatmění Slunce. Na úplné zatmění si budeme muset nějakou dobu počkat... úplné zatmění Slunce v Česku nastane až 7. října 2135.
24. prosinec 2024 4:04
Zážitky

Silvestr s dětmi podle vašich přání… plný příjemných zážitků, radosti a dobré nálady!

Silvestr plný zábavy si užijete třeba na některém z hradů a zámků, při silvestrovské jízdě anebo dokonce u ježibaby. Zkrátka proměňte poslední den roku v den plný příjemných zážitků, radosti a dobré nálady!
23. prosinec 2024 17:00
Zážitky